PDA

Arată versiune întreagă : De ce nu vine multa lume???

26.03.2007, 18:47
Sunt foarte multi romani in orange county,oare de ce nu vin in Dunarea???

pepper
27.03.2007, 02:43
Eu zic ca din cauza programului pe care il are restaurantul si nici nu au un maneger priceput in a atrage clientii. smileys/smiley36.gif

divo
27.03.2007, 10:06
Sper ca in curand sa ajung pe la Dunarea..si o sa va zic si parerea mea! Pana una-alta, am fost la Sabina ,in Hollywood! Mancarea este foarte buna! Darrestaurantul..seamana foarte mult cu cele "traditionale" romanesti!!!!!smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

28.03.2007, 19:27
sincer sa fim la Dunarea is cam piperate preturile si nici nu-i cine stie ce ...sorry asta-i parerea measmileys/smiley14.gif

28.03.2007, 22:40
Eu am fost la Dunarea acum 2 saptamani pentru prima oara, si mi-a placut la nebunie mancarea! Maine am in plan sa ma duc iar!
Sa am pofta! Cat despre preturi... parerea mea ca nu sunt asa mari, in comparatie cu alte restaurante!

29.03.2007, 12:04
Preturile nu sunt mari de deloc ,insa cred ca mancare nu intradevar gustul specific romanesc si poate serviciul lasa un pic de dorit....maine seara o sa merg si eu sa mananc niste mititei...smileys/smiley36.gif

divo
29.03.2007, 15:25
sau daca vrei...iti poti cumpara tu mititei!!Noi cumparam saptmanal..si...sunt foooooarte buni!!!smileys/smiley36.gif

Uite si adresa:
<B style="COLOR: black; : #99ff99" hasbox="2">Whole[/B] <B style="COLOR: black; : #ff9999" hasbox="2">Food[/B] For <B style="COLOR: black; : #ff66ff">Life[/B]
3070 <B style="COLOR: black; : #ffff66" hasbox="2">Los[/B] <B style="COLOR: black; : #a0ffff" hasbox="2">Feliz[/B] Blvd
LA, CA 90039
Hmm..se mai gasesc si muraturi tare bune acolo!smileys/smiley4.gif

Gogule
30.03.2007, 17:23
sabina are mancare super .. pacat ca e cam bodega acolo

30.03.2007, 21:15
cine e sabina?????smileys/smiley4.gif

30.03.2007, 22:49
Apropos de restaurante, credeti ca stie toata lumea ca trebuie sa dea tip la ospatar cel putin 15% din consumatie?
Cunosc romani care habar nu au si lasa tip foarte prost. Dupa parerea mea, cred ca e o insulta la adresa ospatarului cand primeste tip mai putin decat ar trebui!
Voi ce parere aveti?

pepper
31.03.2007, 01:44
Dragalasule tip nu e obligatoriu si se da intre 0-15% nu cel putin 15%. Ospatarii care merita primesc tip care nu sa stea la rind sau sa invete sa serveasca. Eu dau tip cind servirea e ireprosabila si mincarea buna. Ospatarii primesc salarii si daca sint abili pleaca si cu multi bani in buzunar, basca ca trebuie sa imparta banii cu bucatarul, cu ala de spala vasele, cu ala ce aduna resturile de la masa, dar niciel nu e obligat sa imparta cu altii. Cred ca singura exceptie e bucatarul ca de ala depind multe.smileys/smiley2.gif

31.03.2007, 09:15
Pepper esti un taran cu o gandire de taran si marlan ,cu un prost gust romanesc ,ospatarul este platit cu 7,25 pe ora.daca toata lumea ar fi ca tine si nu s-ar lasa tip ai fi scuipat in fata la masa.si cand un ospatar nu-ti da serviciu bun ,prima data uitate in jur ca poate mai are inca 7 mese.si nu o sa aiba crija de tine care o sa imparti o farfrie de mancare cu sotia..daca vezi ca sta degeaba si te trateaza nasol se poate pune un semn de intrebare.......da oricum noi europenii suntem recunoscuti care ca persoane care nu lasa prea mult tip.....asa ca nu ar trebui sa fi mirat ca nu primesti serviciu bun.....nu e vina ta e accentu si consumatia....inca odata candesti tipic romanesc.......+asta e motivul ptr care in romania esti tratat super nasol ,pentru ca nu lasi tip........pentru persoanele ca tine as pune un semn pe usa care sa zic mare"interzis mitocanilor".....si scuze nu stiu daca esti barbart sau femeie&lt;am inclinat sa cred ca esti barbat&gt;smileys/smiley1.gif

31.03.2007, 09:20
Si de fapt tipu este 20% nu 15..........15 este pentru persoanele care-si mananca din fund&lt;scuze de expresie&gt;...smileys/smiley36.gif

31.03.2007, 09:48
scuze ptr greselile din textele anterioare .....m-a grabeam:)

31.03.2007, 10:19
peter_moscu, sunt de acord cu tine. Am multi prieteni ospatari care reactioneaza la fel ca tine.
Stiu ca un ospatar aici in California, e obligat sa plateasca un anumit procentaj, la randul lui, la bar, la busboy, la bucatarie, etc. Iar, da poate are salariu de 7.25 pe ora, dar la salariu, mai mult de jumatate din salariu, ii este oprit pentru diferite taxe, asa ca tips-urile sunt singurii bani pe care ii ia acasa.
Asa ca daca oameni ca pepper vin si nu lasa tip, atunci bietul ospatar ar muri de foame...
Il sfatuiesc pe pepper, sa se duca data viitoare la McDonalds, unde nu se da nici service, nici tip!

sorin
31.03.2007, 11:40
Pepper esti un taran cu o gandire de taran si marlan ,cu un prost gust romanesc ..........

.......pentru persoanele ca tine as pune un semn pe usa care sa zic mare"interzis mitocanilor".....si scuze nu stiu daca esti barbart sau femeie&lt;am inclinat sa cred ca esti barbat&gt;smileys/smiley1.gif

peter_moscu, limbajul tau lasa de dorit si cu prima ocazie o sa fii penalizat. nu incurajam astfel de expresii pe acest forum.

divo
31.03.2007, 11:53
Oameni buni....cred ca ati luat-o razna!smileys/smiley18.gif in primul rand Peter...nu cred ca e cazul sa vorbesti atat de urat cu pepper....!El/ea doar si-a spus parerea! Daca nu iti convine...spune-ti si tu parerea..dar frumos..in termeni civilizati!smileys/smiley2.gif

Cat despre tips-ul lasat ospatarilor....parerile sunt impartite! Si nu stiu de ce vi se pare anormal...ca tip-ul sa fie in functie de servire? Tocmai de aceea aici servirea este asa buna..ca sa primeasca tips! Si da...las tips in functie de cum am fost servita!

Cat despre banii pe care ii iau din salar ospatarii..nu e chiar asa! Din 7, 25 mai raman ceva bani..asa ca..nu mai vorbiti prostii!

Si...din tips..intr-adevar se mai plateste impozit!smileys/smiley7.gif

So..fiecare are parerea lui..dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa o respecte pe a celorlalti! Unpic de respect..si bun-simt..nu cred ca ar strica..d-lor!smileys/smiley9.gif

31.03.2007, 12:03
Eu am muncit ospatar si daca faci mai mult de 250-300 $ cecul este zero&lt;void&gt;nimic.poate am fost un pic prea agresiv cu pepper,sorry.

pepper
31.03.2007, 15:47
Prietene peter in primul rind te duci sa lucrezi pe 7, 25$, Ieftin te vinzi ieftin traiesti si mai ai pretentii sa mai traiesti si din mila clientilor.Nu trebuie sa-ti ceri scuze ca astfel nu iti vei intregi educatia, iar cu oameni ca tine m-am invatat de mult asa ca poti sa spui orice. A fost o simpla parere si atit si nici macar nu esti tu acela care ai pus intrebarea. Dar stii in viata dumnezeu ne da la fiecare dupa inima si suflet.smileys/smiley36.gif

Chichi sfaturile tinele pentru tine locul unde maninc mi-l aleg singur. Ai vrut doar o parere si eu nu te-am sfatuit sa lucrezi ca ospatar cu 7.25$ pe ora si sa ai pretentii la tip de 20% de parca ti s-ar cuveni.

31.03.2007, 19:41
Prietene pepper probaibl &lt;defapt din cele de mai sus &gt;rezulta dupa cum ai spus tu ca D-zeu ne da la fiecare dupa inima si suflet ,cred ca tu ai o inima mare si nu ai inceput cu inceputul ,defapt cred ca ai o inima imensa si te-a facut D-zeu din prima zi doctor sau avocat .Ai spus "traiesti din mila clientilor"nu intind mana la cersit ,nu-ti spun cat sa-mi lasi ,m-a prezit la munca,muncesc pentru bani aia.....,usa este o tara dezvoltata din mai multe puncte de vedere nu numai economic ,puncte pe care tu nu o sa le intelegi niciodata din cauza gandiri tare comuniste si limitate &lt;scuze sorin&gt;........ai spus ceva de educatie ,un om educat cu adevarat, orice ar fi el niciodata nu v-a privii inferior o alta persoana &lt;un ospatar&gt; si chiar daca ceva "se petrece in mintea lui"nu o sa o zica tare si pentru ca am muncit in domeniu, stiu, de obicei persoanele care nu au absolut nici o personalitate si importanta sun cele care fac cele mai mare probleme,judeca ,si au un comportament de .............smileys/smiley7.gifsi inca ceva ai zis ca m-a vand ieftin si ca traiesc din mila clientilor si ca traiesc ieftin.daca tu mergi in oras si impreuna cu sotia cheltuiesti 100 $ si in loc sa-mi lasi mie parlitu de ospatar 20%&lt;20$&gt;tu dai numai 15%&lt;15$&gt;atunci inseamna ca tu esti ala ieftin si ca esti in stare sa te scobesti in fund ptr 5$.daca pe tine te fac om 5 $ atunci ai zis totul despre tine....

pepper
31.03.2007, 21:35
Peter tu ai un talent deosebit de a denatura si interpreta lucrurile.

Eu am scris de ospatarii abili vis a vis de tip, si nu ii privesc deloc ca pe" persoane inferioare". De fapt voiam sa intelegi ca nu are rost sa lucrezi ca ospatar pe 7.25$ ca sint bani prea putini iar tu stii ca nu toti oamenii dau tip la fel. Deci nu trebuie sa te bazezi pe tip pentru a trai decent ca nu-l vad ca pe o obligativitete pentru a trai ospatarii mai bine.E doar o obtiune, cit dau de ce dau si cui dau.smileys/smiley36.gif

31.03.2007, 22:33
Mai bine sa revenim la topicul initial!
Nici eu nu inteleg de ce nu vin romanii la Dunarea, service-ul e bun, mancarea e buna (sarmalutele sunt delicioase)! Am fost de 2 ori acolo pana acum si restaurantul a fost tot timpul gol!
Chiar... oare de ce?

01.04.2007, 00:34
Pepper acum o sa-ti dezvaluiesc secretul meseriei de ospatar,"numai pentru tine" muncesti 4 ore ,5 zile pe saptamana si daca muncesti intr-un restaurant decent intr-o nopate vii acasa cu peste 300.

angela
02.04.2007, 04:09
Mai bine sa revenim la topicul initial!
Nici eu nu inteleg de ce nu vin romanii la Dunarea, service-ul e bun, mancarea e buna (sarmalutele sunt delicioase)! Am fost de 2 ori acolo pana acum si restaurantul a fost tot timpul gol!
Chiar... oare de ce?

E adevarat sarmalutzele sunt destul de bunicele, dar sunt multe alte mancaruri care nu sunt senzationale (ex ciorba de burta). Eu personal nu prea mergeam acolo din cauza preturilor care comparativ cu serviciile si produsele lasa de dorit la greu.
&lt; =""&gt;<!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->

&lt; =""&gt;
<!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//-->

< ="">
<!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//-->
</>

02.04.2007, 08:30
Angela, eu alt restaurant romanesc mai aproape de mine nu stiu, si sa fie si mai bun ca Dunarea... Tu te duci in alta parte?

angela
03.04.2007, 09:18
Nu ma duc in alta parte, noi faceam mult acasa petrecri, ne intalneam mai multi romani deci si atmosfera era buna smileys/smiley2.gif< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//-->
</>

07.04.2007, 22:19
Angela, atunci ma bucur pentru tine ca cunosti multi romani si puteti sa va strangeti si sa faceti petreceri... Eu cunosc prea putini, asa ca singura atmosfera romaneasca pe care am gasit-o a fost la Dunarea!

10.04.2007, 14:55
peter_moscu, si eu stiu ce inseamna sa lucrezi ca ospatar... Ai dreptate in tot ceea ce ai spus referitor la tips-uri. Cred ca lumea ar trebui sa inteleaga ca asta e sistemul american. De aceea cand sunt mai multi de 8 la masa, restaurantul pune automat tip de 15 %. Aici, in America, service-ul se plateste...

10.04.2007, 14:56
Peter-moscu, in ce restaurante din California ai lucrat? Daca nu sunt prea indiscreta...