PDA

Arată versiune întreagă : Felicitari dar si intrebari

Michelle belle
24.02.2005, 13:41
Felicitari pentru activitate. Site-ul mi se pare mai bun decit multe altele. In prezent am inceput sa cautam informatii despre formalitatile de imigrare pentru Australia. Sintem cetateni canadieni, carora ne-au ajuns iernile de aici pentru o parte din viata. Cealalta parte am dori sa o petrecem la caldura si Australia ni se pare cea mai mare alegere.

Am si eu 2 intrebari pentru voi:

1. Inginerii trebuie sa dea examene ca sa intre in ordin (breasla), asa cum se intimpla in Canada?

2. Daca cineva a trecut testul de limba Tofel, trebuie sa-l mai dea si pe cel pentru Canada?

3. Sintem intr-o mare dilema: ce oras sa alegem. Am consultat multe forumuri, romanesti, englezesti si frantuzesti si am aflat un milion de opinii, asa ca sintem mai incurcati ca inainte. Asa ca ne-am opri la criteriul, scoli si cartiere, pentru ca avem o fetita de 5 ani. Deci, dupa opinia voastra, unde sint cele mai bune scoli, cit costa cele particulare (nu am gasit tarifele) si care sint orasele cu cartiere "familiale" (preturi accesibile la chirii dar conditii civilizate).

In prezent, locuim de multi ani la Montreal, avem un venit familial de 100,000$ pe an, detinem o proprietate intr-un cartier unde media locuintelor este de 250,000$-300,000$ si copilul este la un pre-K particular, care costa acum 4500$ pe an dar ar costa 2500$ pe an, din clasa Ia pina intr-a Xea. Multumesc de informatii!

Ekklesia
24.02.2005, 23:58
<DIV>Hello Michelle,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Multumesc pentru aprecieri.</DIV>
<DIV>Nu am calatorit niciodata in canada, dar am prieteni in mai multe zone din canada...ciudatenia este ca nu esti prima persoana care s-a saturat de iernile din Canada si cauta tinuturi mai calde. Australia ofera o clima variata, celor ce le place caldura, umiditatea, oceanul -Queensland (Brisbane) este un loc ideal, pentru cei care iubesc clima calda dar uscata atunci Western Australia (Perth)este un loc potrivit, pe cecobori mai in sud -Sydney are probabil cea mai echilibrata clima din Australia, Melbourne e putin mai rece, dar foarte accesibil -la 3 ore cu masina in timpul iernii mergem la ski, in timp ce in zona metropolitana temperatura nu coboara in timpul zileimai mult de 10 grade...Well, cred ca Australia este un "good choice"</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste procesul de imigare, procedura mea este urmatoarea: In prima faza va pot trimite un formular de evaluare in baza caruia pot sa fac o evaluare a situatie dumneavoastra. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste intrebarile voastra, iata cateva sugestii:</DIV>
<DIV>1. Pentru skill migration, trebuiesc indeplinite 3 conditii de baza:</DIV>
<DIV>-Sa aveti sub 45 de ani</DIV>
<DIV>-Sa aveti o meserie recunoscuta in Australia</DIV>
<DIV>-Sa cunoasteti limba engleza cel putin la nivel functional (adica minim 5 din 9 la IELTS)</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste meseria, fiecare meserie nominalizata trebuie evaluata de o agentie din Australia. Scopul este de a compara educatia sau experienta persoanei respective cu standarul Australian pentru aceiasi meserie. Deci inclusiv meseria de inginer va trebui sa fie "assessed" atat prin prisma educatiei cat si a meseriei.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Exista insa si alte posibilitati Employer NOmination Skill, prin care un anagajator din Australia va ofera un loc de munca pentru o anumita pozitie pe care nu o poate acoperi din forta de munca disponibila in Australia. In felul acesta in baza unui contract initial de 2 ani de zile, se primeste rezidenta temporara in timpul careia se poate aplica pentru rezidenta permanenta.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>2. Testul standard pentru limba englez este IELTS. Posibil sa se faca exceptie in cazul celor ce vin dintr-o tara in care se vorbeste imba engleza si eventual au obtinut o diploma in urma predarii in limba engleza, insa pentru cei ce au trecut prin TOEFL (eu am trecut de 2 ori prin el si l-am luat) nu au probleme cu IELTS, ci e doar o chestie finaciara (probabil in jur de 100 AU$)</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>3. Asa cum spuneam adineaori fiecare oras are particularitatile lui, nu doar d eclima dar si de "civilizatie" (daca o pot numi astfel). Eu locuiesc in Melbourne intr-o suburbie la vreo 25-30 km de city, o suburbie mediu-buna. Evident cu cat te aproprii de "city" si preturile cresc pe masura. Iti recomand http://www.realestate.com.au/pentru referinta, comparatie intre state si suburbii.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste scolile, exista evident scoli particulare si de stat. In cele particulare exista s epare a mai mare exigenta scolara si disciplina decat in cele de stat. Sincer nu stiu preturile scolilor dar ma voi interesa la cateva din suburbia mea. Chiar cunosc o familie din Singapore care s-a mutat la Melbourne si-mi povesteau de cat de satisfacuti sunt cu scoala (private/ christian) la care si-au inscris copii.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Well, sper sa va fie de folos aceste informatii chiar daca nu cred ca am raspuns chiar tuturor intrebarilor voastre.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Toate cele bune si mult succes si intelepciune in luarea deciziilor majore care va stau in fata. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Daca va pot fi de folos cu ceva in materie de imigrare, nu ezitati sa ma contactati.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>&nbsp<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Michelle belle
25.02.2005, 03:35
Multumesc Ekklesia!

Am o mica intrebare (curiozitate): ai ceva fee-uri pentru informatiile pe care le oferi?

Vom incepe in curind formalitatile. Am citit booklet 6 si avem o idee buna de ce anume trebuie sa facem.

Ai auzit cumva de "exchange citizenship" pentru cei din Commonwelth??

Mai tirziu va ramine sa decidem daca Sydeny sau Melbourne, dar daca ne spui ca la 3 ore de drum, mergeti la schi, ne-ai convins deja in proportie de 85%!

Ekklesia
25.02.2005, 13:41
<DIV>Hello Michelle,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Consultanta generala este in prima faza absolut gratuita. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In momentul in care in urma consultarii intiale aplicantul se decide sa aplice pentru viza si alege sa o faca prin Australian Professional Migration Services (APMS)se semneaza un agreement care include toate costurile implicate in proces, de la taxa(e) de viza pana lafee-ul agentului de imigrare. In urma acestui agreement, aplicantul primeste o scrisoare din partea APMS care contine actele ce trebuiesc pregatite atat pentru prima faza de evaluare a meseriei cat si pentru fazele urmatoare, inclusiv depunerea dosarului de imigarea la DIMIA (departamentul de Imigrare).</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Daca intentionati sa migrati ca si skilled (idependent, sponsored, etc) atunci booklet 6 este punctul de plecare pentru a va da o imagine cu privire la intregul proces de migrare.Daca intentionati sa va pregatiti dosarulprin intermediul unui agent de migrare APMS va sta la dispozitie. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>NU stiu exact despre ce este vorba cu "exchange citizenship" pentru cei din Commonwealth. Australia in acesta faza este o tara care accepta dubla cetatenie (cum si Canada o face). Apropo de cetatenie, de regula dupa 2 ani rezidenta permanenta in Australia se poate obtine cetatenia Australiana.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Apropo de anotimpuri...in Australlia anotimpurile sunt pe dos, adica atunci cand in emisfera nordinca este iarna in cea sudica este vara si invers. Noi aici tocmai ne pregatim de toamna...iar "toiul" iernii in Australia este tocmai cand ar fi "toiul" verii in Romania.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Mult succes in toate !</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Ekklesia</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

koky
04.03.2005, 07:20
Buna Ekkliesia, si multumiri pentru sfaturi...

Se pare ca suntem din ce in ce mai multi "canadieni" care doresc sa plece in Australia... Eu nu cred ca am sanse sa emigrez, pentru ca sunt veterinar (DVM, PhD) dar in Canada, tocmai ca sa evit licentierea, lucrez ca si cercetator, mai ales ca Montrealul este "inima" companiilor farmaceutice...Am experienta aproape 5 ani in Romania ca vet, dar nu aici, deci nu in ultimii 3 ani. Prin urmare, as vrea sa plec cu contract de munca sau cu un post-doc. Ai ceva informatii despre asta? Multumesc, Koky

Ekklesia
08.03.2005, 11:27
<DIV>Koky,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste evaluarea meseriei de veterinar in Australia, vezi http://www.avbc.asn.au/exam.htmMi se pare destul de complicata.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste ideea cu contractul de munca, exista posibilitati de migrare in categoria Employer Nomination Scheme, in care o copanie din Australia te nominalizeaza pentru un "job" si demonstreaza ca nu pot sa gasesca in Australia (trebuie sa faca advertizing pentru pozitie...si sa nu gaseaca candidati) pe cineva la nivelul callificarii tale. In principiu este o viza de rezidenta temporara de 2 ani dar cu posibilitati de aplicare pentru rezidenta permanenta.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In ce priveste educatia -desigur ca ai putea studia un post-doc program insa in functie de lungimea lui si de alti factori exista in unele cazuri posibilitatea de a aplica pentru rezidenta permanenta din Australia. In ultima vreme insa avand in vedere ca Australia atrage zeci de mii de studenti din Asia si multi vin evident cu dorinta de a ramane, legistlatia s-a inasprit.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Poate exista posibilitatea sa nominalizezi o alta meserie -nu neaparat cea de veterinar, in baza experientei din industria farmaceutica. Vezi lista cu meseriiile recunoscute pentru emigrare. http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf (http://www.immi.gov.au/all&#102;orms/pdf/1121i.pdf)</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Putem discuta si eventual realiza o evaluare mai obiectiva in momentul in care am mai multe informatii mai specifice despre educatia siexperienta ta, etc.Ma poti contacta prin email.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

miguel
14.11.2005, 07:06
imi puteti da un link pentru meseriile cunoscute in noua zeelanda? sunt inginer mecanic, dar nu am experienta. in schimb sunt masterand la facultatea de constructii si instalatii avand experienta in domeniu de aproximativ 10 ani.