PDA

Arată versiune întreagă : opinii pro- contra

ancad
24.02.2005, 12:24
Urmaresc de ceva vreme acest forum si am vazut de multe ori opinii diferite cu privire laalegerea de a veni in State sau a ramane in Romania, dar totusi am sa vin si eu cu un scenariu.

Daca ati avea in Romania un job bun si sotul/sotia la fel intr-un oras mare ( Bucuresti sau Timisoara de exemplu), un apartament in acel oras, o masina, o bucata de pamant ati alege sa veniti daca vi s-ar oferi ocazia in America?

Eu intr-un fel m-am aflat in aceasta sitiuatie si am renuntat la tot inclusiv la job-ul meu pentru a veni in State cu sotul meu care are un contract de munca, iar eu avand viza de insotitor fara drept de munca.

Voi dragii mei, care poate aveti mai multa exeprienta in State ce ati alege? Pentru ce si cat ati ramane in Romania? Vi se pare ca a avea un job, apartament, masina, familia si prietenii in Romania sunt motive suficiete pentru a zice NU la o oportunitate in America?

Astept parerile voastre...

Anca

sauzimdebine
24.02.2005, 13:23
Fiecare caz este unic si de aceea este foarte greu sa dai un raspuns. Nu pot judeca eu in locul altuia. Conditiile existente in Romania la vremea plecarii mele au fost cu totul altele, cum la fel au fost si motivele ce m-au determinat la acest pas.
Daca situatia in care te afli la un moment dat nu-ti place, atunci, daca vrei sa traiesti o viata decenta - termen prin care nu inteleg numai partea meteriala a vietii - trebuie sa faci ceva si sa o schimbi.

24.02.2005, 13:54
Anca,

Good on ya! Cred ca ai facut alegerea cea mai potrivita pentru ca, la urma urmei, ceea ce avem nevoie este siguranta personala, satisfactia de a trai intr-o tara civilizata si de a fi rasplatit(a) pe masura!! Inteleg ca ai lasat niste lucruri bune in Ro si sa stii ca nu esti singura..si eu am lasat la fel - familie, job bun, casa, masa, si nu regret o clipa!! Ce folos sa traiesti intr-un oras mare si sa vezi tigani cu lucruri pe care tu nu ti le permiti, dupa ce ai invatat o caruta de ani si lucrezi si pentru o companie multinationala?!Si acesta este doar un exemplu!!

Nu te uita in urma la ceea ce ai lasat!

danielle
24.02.2005, 19:03
Exact in situatia asta am fost si noi. Am avut si casa si masina si servicii bune amandoi si prieteni, multi sibuni, si totusi cand ni s-a oferit sansa de a veni aici, am ales America fara ezitare.

Si nu regret nici o clipa alegerea facuta desi pentru mine a insemnat multi pasi inapoi, in primul rand in ceea ce priveste serviciul. Dar sunt sigura ca in timp se va rezolva si asta.

Si zi de zi ma bucur de tot ce vad nou si ce cunosc nou si o iau ca pe o provocare.

foryoutupac
24.02.2005, 21:36
Depinde, de la om la om,de exemplu eu tot asa faceam, plecam in America deoarece este visul meu sa ma duc in America,dar altcineva poate ramanea in Romania deoarece nu vrea sa se desparta de prieteni si familie.Daca crezi ca ati facut alegerea potrivita,este ok ,daca crede-ti ca nu ati facut alegerea corecta ii cam naspa smileys/smiley4.gif