PDA

Arată versiune întreagă : cazare/biserici romanesti

miky05
24.02.2005, 08:44
Salut.Ma numesc Mihai si sosesc in Atlanta saptamana viitoare. As dori sa imi spuneti adresa / adresele bisericilor ortodoxe romane din atlanta. Am incercat sa caut pe net, dar nu am gasitsmileys/smiley5.gif.

De asemenea, m-ar interesa daca cineva dintre voi ar fi interesat sa imi ofere cazare (camera + baie) pe o perioada de minim 6 lunismileys/smiley9.gif. Eu am gasit pana acum niste oferte (400 - 600 usd / luna fara utilities) dar as vrea totusi sa stau la o familie de romanismileys/smiley9.gif. Pot sa platesc maxim 350 usd pe luna (fara utilitati). Imi cer scuze, dara trebuit sa platesc o caruta de bani pentru 4 examene pe care trebuie sa le dau in statesmileys/smiley11.gif. Sunt nefumator, non-violent, am 27 ani, necasatoritsmileys/smiley9.gif.

Daca puteti sa ma ajutati, trimiteti-mi unemail la mihaican2002@yahoo.com si o sa va ofer mai multe detalii.

Sorry ca sunt asa direct, dar am incercat sa gasesc cazare pana acum insa prefer sa stau cu niste romanismileys/smiley1.gif.

Va multumesc mult.

Mihai

sorin
24.02.2005, 09:17
Mihai,
S-ar parea ca nu ai cautat suficient de bine smileys/smiley1.gif
Sunt trei biserici ortodoxe in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Georgia</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, dintre care una in <st1:City><st1:place>Atlanta</st1:place></st1:City>. Fa click pe linkul de mai jos pentru lista bisericilor romanesti din State:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29

sau cauta pe Google pentru combinatia de cuvinte <B style="mso-bidi-font-weight: normal">biserici romanesti sua[/B] si vei gasi aceeasi pagina prima, pe prima pagina smileys/smiley2.gif

miky05
25.02.2005, 10:46
Thanks, Sorin. Eu am o oferta de cazare in Lilburn si una in Atlanta pe care trebuie sa le confirm. Ajung in state saptamana viitoare pe joi la pranz. Am sa incerc sa iau legatura cu biserica romaneasca din Lilburn.

Spune-mi daca se poate cam cat te ajunge pe luna food? Cum este internetul in state? Sorry ca te intreb astea, dar este prima data cand merg in state si am sa stau pentru 6 luni (initial). Daca imi iau examenele, am sa raman definitiv. Am mai fost in UK si Australia, dar acolo viata este diferita.

400 usd rent/mo este mult? dar 60 usd utilities/mo?

Cu ce mijloace de transport pot sa ajung din Lilburn in Atlanta? Tren/Bus/Metrou?

Thanks.

Mihai

sorin
25.02.2005, 11:31
O sa-ti raspund referindu-ma la costul vietii in Chicago - Illinois, pentru ca nu am idee care-s preturile in Georgia:

1. Mancarea te costa $100-$150/luna de persoana. Restaurantele si spriturile nu sunt incluse aici smileys/smiley36.gif

2. Internetul merge super pe DSL si cablu.

3. $400/luna pentru chirie (o camera banuiesc) e rezonabil. Depinde si de conditii, zona, etc.

4. $60 utilities, daca includedoar apa, curent electric si incalzire, poate fi un pic cam mult, pentru ca unii iti ofera incalzirea gratuit. Oricum, merge.

5. Transport? Nu stiu, mai freaca internetul si trebuie sa gasesti smileys/smiley2.gif

miky05
25.02.2005, 11:50
Sorin,

400 $ / mo pentru 1 camera cu baie proprie in zona Lilburn (cam 30 miles de Atlanta). Asta e cea mai bunasmileys/smiley5.gif. Dar nu are internet si este unfurnishedsmileys/smiley19.gif. Este buna ofertasmileys/smiley75.gif? M-am gandit la ea ca este o biserica romaneasca acolosmileys/smiley77.gif. Si sincer mi-as dori sa stau intre romanismileys/smiley9.gif. Crede-ma, am fost pe afara si nu prea mi-a placut relatiile care exista intre anglo-saxoni, asa ca tot romani de-ai nostri prefer.

Cat despre transport, am sa iau legatura cu primaria din Lilburn. Sa vad ce imi spun aia.

Nu prea merg la restaurante (mi-e frica de food poisoning) smileys/smiley18.gif- prefer sa imi gatesc acasa. Cat despre sprituri, nu beau, dacat foarte rar si atunci o cantitate minuscula. De fumat nu fumez. Ma gandesc de ce mai traiesc pe lumea asta smileys/smiley97.gif? Just kidding.

Sincer, asta e cel mai tare site romanesc pana acumsmileys/smiley31.gif. Keep up the good worksmileys/smiley78.gif!!!

sorin
25.02.2005, 12:25
Mersi de aprecieri! smileys/smiley1.gif

Daca iti place sa stai intre romani, de ce n-ai ales o comunitate romaneasca mai mare? smileys/smiley92.gif

Internetul va trebui deci sa ti-l platesti singur si te costa cam $30/luna DSL-ul pentru primul an, intre $40-$50/luna cablul (high speed internet) si daca vrei dial-up poti gasi chiar cu $10-$15/luna.

O sa trebuiasca sa-ti mobilezi camera, dar poti sa mergi la "garage sale"-uri si sa iei lucruri bune la preturi foarte mici, insa o sa ai nevoie de un mijloc de transport sa le duci acasa. Daca o sa lucrezi in Atlanta, pretul mai mic pe care-l dai pe chirie se va compensa cu distanta de 30 de mile pe care va trebui s-o parcurgi zilnic si care printre altele inseamna si timp pierdut. In cele din urma o sa ai nevoie de o masina, caci e foarte greu fara si nu prea se gasesc magazine dupa colt de unde sa te aprovizionezi.

Aici se poate discuta zile in sir, dar te obisnuiesti tu si le inveti din mers cum o facem cu totii cei care am venit aici.

Bafta!! smileys/smiley20.gif

miky05
25.02.2005, 19:21
Sorin,

M-am gandit si eu la asteasmileys/smiley57.gif. Am ales insa cea mai ieftina ofertasmileys/smiley4.gif. Nu prea stau asa de bine cu finantele, asa ca trebuie sa ma limitez la ceea ce imi pot permite, desi as vrea mai multsmileys/smiley41.gif.

Deocamdata nu pot sa muncesc ca trebuie sa dau vreo 5 examene. Plus o caruta de altele si interviurile..emult, asa ca nu prea o sa am timp de prea mult funsmileys/smiley96.gif.

As vrea tare mult sa stiu ca exista baremi un bus care sa ma duca in Atlantasmileys/smiley5.gif. Daca nu, va trebui sa caut o oferta cand ajung acolo. Eu am gasit deja pe cineva care sa ma ajute cu cazarea---&gt;poate spune la ambasada aici ca deja am gasit cazare, dar trebuie se pare sa gasesc ceva serios cand ajung acolo. Mi-au scris mai multe persoane care au camere, dar cand le-am dat telefon, mi-au prezentat alta ofertasmileys/smiley7.gif. Plus ca am trimis cateva money orders pana acum pe care a trebuit sa le anulezsmileys/smiley11.gif.

Cred ca am sa iau legatura cu biserica romaneasca din Atlanta sa postez un anunt de cazare si acolosmileys/smiley9.gif. Poate vreo familie de romani vrea sa imi ofere o camera in Atlantasmileys/smiley101.gif.

Masina nu pot sa imi iau ca nici nu am carnet (nici macar in ROM)smileys/smiley58.gif. Asa ca o sa adopt pozitia bipeda la merssmileys/smiley29.gif. Da e bine, ca mai dau jos niste kilograme, ca oricum am sa pun acolo vreo catevasmileys/smiley30.gif.

Thanks.

sauzimdebine
26.02.2005, 00:56
Omule, dupa cum scrii, nu o sa ai nici o problema. Esti entuziast, plin de vointa, privesti partea frumoasa a lucrurilor, tine-o tot asa si sigur vei invinge orice inconvenient.
As fi vrut sa te pot ajuta ... din pacate de la mine pana la Atlanta este ceva distanta ... si nici informatii directe nu am.
Dorinta ta de a sta printre romani este de inteles si de apreciat, asta nu inseamna ca pentru perioada scurta in care-ti vei da examenele nu poti sa stai unde vei gasi cel mai convenabil, chiar daca va urma sa te amesteci in "ceaunul american". Crede-ma ca este total diferit de ce ai vazut prin alte parti ale lumii.
Multa bafta.

26.02.2005, 01:09
Cateva clarificari: Lilburn este un orasel, micut si amestecat cu tot felul de natii, printre care multi
romani, not bad! eu unul nu as avea trepidatii sa locuiesc acolo mai ales ca o
faci pentru cateva luni. Cea mai mare problema pe care o vad eu este
transportulpublic care estef anemic. Se numeste MARTA http://www.itsmarta.com/si
nu cred ca iti va fi de folos din Lilburn; din cate stiu eu nu
esteo linie de bus direct spre Atlanta. Cat despre mersul pe jos,
tu nu intelegi cred distantele de aici, mai ales ca majoritatea
drumurilor nu au trotuar pentru pietoni. Gandestete cum ar fi sa megi
pe jos, de exemplu, de la Gara de Nord pana la Sala Palatului doar ca
sa ajungi la statia de bus.In $400/luna este inclus si
accesul la bucatarie? Daca nu, socoteala de $150/luna pentru mancare
zboara pe fereastra pentru ca va trebui sa mananci la restaurant
sichiar laMcDonald's sau Burger King te va costa $3-4 o
masa. Parerea mea este sacauti cevaaproape de unde ai
tu business, undepoti sa mergi pe jos sau pe bicicleta, (nu
glumesc) Cat despreInternet poti sa mergi la Public
Librarysi nu te costa nimic. Daca imi spui unde ai tu nevoie sa
mergi in Atlanta poate am sa pot sa-ti dau o
sugestie.

</font>
<div style="font-family: verdana,arial,helvetica,sans-serif;">Si acum despre neplacerea ta cu
anglo-saxoni; nu stiu ce sa spun, cred ca USA nuestelocul cel maibun sa te
ascunzi de ei,nu stiu cum vei reusi sa-i eviti in relatiile de viata sau
business. Dacatu vrei sa te ascunzi intr-o comunitate romanesaca si sa-ti
rezolvitoate problemelecu romanii, fara sa ai relatii cu americanii cred ca vei fi
foarte dezamagit. Bafta</font></div>

miky05
26.02.2005, 01:30
Mugatu, nu ma intelege gresitsmileys/smiley95.gif. Nu urasc anglo-saxonii, dar prefer sa imi petrec timpul liber si sarbatorile cu romaniismileys/smiley50.gif. In slujba pe care o s-o am daca iau examenle astea o sa am de a face cu tot felul de natii, si cu anglo-saxoni printre altii. Asa ca nu ma sperie, dar nici nu prea ma incanta sa imi petrec Pastele sau Craciunul sau Revelionul cu strainiismileys/smiley4.gif.

Cat despre transportul public, incerc sa iau legatura cu primaria din Lilburn sa ii intreb daca exista vreun mijloc de transport pana in Atlanta. Daca nu, tre' sa gasesc alta cazaresmileys/smiley11.gif.

Examenele trebuie sa le dau la Georgia State University.

Am incercat sa gasesc in zona Atlanta cazare, dar la scorurile care le-am vazut in oras, mai bine locuiesc in cortsmileys/smiley97.gif.

Ar fi frumos sa gasesc niste romanasi de-ai nostri care sa aiba o camera de oferit pentru rentsmileys/smiley104.gif. Stiu ca sunt, dar asta e, nu i-am gasit eu, ca nici nu prea am cautat de sa ma indoismileys/smiley9.gif.

26.02.2005, 02:25
[/email]
<div>Miky,GA State University este situata in
Atlanta Downtown, o zona nu prea buna, dupa parerea mea. Nu stiu care sunt
prejudecatiile tale in cea ce privesc minoritatile, dar fi pregatit sa intri in
contact cu multi dintre ei.Sa nu fi surprins daca multi dintre colegii tai vor
fi de alte culori de cat romanii din Lilburn. MARTA are statiemetro aproape de
universitate.Sugestia mea insa ar fisa cautio camera la camin in campus,sa
nu mai ai nevoie de transport. Trimite un email la universitateandask forinfo
regarding housing on campus.</span> </font>[email="housing@gsu.edu"]housing@gsu.edu</font> (housing@gsu.edu), or call
(404) 232-8380.</font> Chiar daca platesti $100-200 mai mult, daca consideri
timpul pierdut pe drum si bani cheltuiti pe transport ($1.75 one way) cred ca
iesi tot mai ieftin. GA State are library pentru studenti cu Internet free.
Apoipoti sa mergi in weekend la Lilburn la biserica si sa petreci cu romanii.
Este de apreciat dorinta ta de a petrece sarbatorile cu noi romanii, dar tu acum
la inceput ar trebui sa teconcentrezi mai multla examenele si viitorul tau
profesional decat lasarbatorile religioase de Pasti si Craciun, (parerea me
impartiala). Nu vreau sa crezi ca te judec, dar cred ca prioritatilenu sunt in
ordinea necesara.Eu nu te pot ajutamai concret din3 motive: 1) locuiesc mult
prea departe de GSU, 2) nu am o camera de inchiriat,3) nu sunt ortodox, asa ca
pentru tine sunt aproape ca sianglo-saxon.Poti sa ma intrebi si alte detalii.</span>
</font></div>

miky05
26.02.2005, 02:58
Mugatu, take it easy. Nu am nimic nu celelalte religii. Prietena mea este catolica, asa ca...

Da, normal ca o sa ma concentrez pe examene. Dar nici sa stai singur cuc in camera nu e binesmileys/smiley36.gif. Ca ti se atrofiaza celulele Sertollismileys/smiley9.gif.

Pai e bine ca sunt de mai multe culori. Nu ii confunzi asa de usorsmileys/smiley2.gif. Poate sa fie si albastri daca se poarta oksmileys/smiley4.gif.

De transport nu am nevoie decat 1 data pe saptamana. Mai ales cand ma duc si dau examenele.

Pai cred ca o sa gasesc cazare cand ajung acolo. Ca de aici sansele sunt micismileys/smiley11.gif.

21.03.2005, 00:05
Mugatu, nu ma intelege gresitsmileys/smiley95.gif. Nu urasc anglo-saxonii, dar prefer sa imi petrec timpul liber si sarbatorile cu romaniismileys/smiley50.gif. In slujba pe care o s-o am daca iau examenle astea o sa am de a face cu tot felul de natii, si cu anglo-saxoni printre altii. Asa ca nu ma sperie, dar nici nu prea ma incanta sa imi petrec Pastele sau Craciunul sau Revelionul cu strainiismileys/smiley4.gif. Deocamdata nu pot sa muncesc ca trebuie sa dau vreo 5 examene.

......dar este prima data cand merg in state si am sa stau pentru 6 luni (initial).

Cat despre transportul public, incerc sa iau legatura cu primaria din Lilburn sa ii intreb daca exista vreun mijloc de transport pana in Atlanta. Daca nu, tre' sa gasesc alta cazaresmileys/smiley11.gif.

Examenele trebuie sa le dau la Georgia State University.

Am incercat sa gasesc in zona Atlanta cazare, dar la scorurile care le-am vazut in oras, mai bine locuiesc in cortsmileys/smiley97.gif.

Ar fi frumos sa gasesc niste romanasi de-ai nostri care sa aiba o camera de oferit pentru rentsmileys/smiley104.gif. Stiu ca sunt, dar asta e, nu i-am gasit eu, ca nici nu prea am cautat de sa ma indoismileys/smiley9.gif.

Miky baiatule, ce sa intamplat cu tine, innumai 5 saptamani ti-ai schimbattotal atitudinea precum si povestea.Te-ai suparat ca vacarul pe Lilburnsmileys/smiley2.gif.

Ce obligatie avem noi sa-ti sarim in ajutor? De ce crezituca romanii trebuiesa te cazeze pe tine,mai ales ca mesajele tale, dupa cum si tu ai recunoscut, sunt pline de minciuni. Am pus minciunile tale in rosu ca sa le vezi mai bine. Daca tu ai fi fost sincer si expus situatia ta sunt convins ca s-ar fi gasit cineva sa te ajute. Dar asa prosti cum ne crezi tu si tot am vazut de la inceput ca esti full of crap!!! smileys/smiley39.gif

sorin
21.03.2005, 02:34
Miky05, pacat pentru tine ca ti-ai schimbat in asa hal atitudinea in ultimul timp. Ai reusit dooar in cateva mesaje sa-ti transformi unii colegi de forum care s-au oferit initial sa te ajute cu sfaturi si te-au incurajat, in unii care te vor pune pe

miky05
21.03.2005, 05:31
[QUOTE=sorin]
Miky05, pacat pentru tine ca ti-ai schimbat in asa hal atitudinea in ultimul timp. Ai reusit dooar in cateva mesaje sa-ti transformi unii colegi de forum care s-au oferit initial sa te ajute cu sfaturi si te-au incurajat, in unii care te vor pune pe

miky05
21.03.2005, 05:40
Miky baiatule, ce sa intamplat cu tine, innumai 5 saptamani ti-ai schimbattotal atitudinea precum si povestea.Te-ai suparat ca vacarul pe Lilburnsmileys/smiley2.gif.

Ce obligatie avem noi sa-ti sarim in ajutor? De ce crezituca romanii trebuiesa te cazeze pe tine,mai ales ca mesajele tale, dupa cum si tu ai recunoscut, sunt pline de minciuni. Am pus minciunile tale in rosu ca sa le vezi mai bine. Daca tu ai fi fost sincer si expus situatia ta sunt convins ca s-ar fi gasit cineva sa te ajute. Dar asa prosti cum ne crezi tu si tot am vazut de la inceput ca esti full of crap!!! smileys/smiley39.gif

Citeste mesajul catre Sorin; nu sunt minciuni, ci daor inventii ca sa vad daca gasesc ajutor de la romani; sincer , nu ma intereseaza acum de ce spuneti, ca am o slujba bine platita, tot ce am facut a fost fara ajutorul nimanui, ca nu ati vrut sa ma ajutati nici aici nici in romania; si nu cred ca o sa mai scriu pe nici un site romanesc, ca m-am lamurit cum e cum romanii; soryy, nene, dar am luat-o in freza de prea multe ori de la natia mea; cand o sa imi iau cetatania, chiar in ziua aia o sa renunt la cea romaneasca, asta datorita umilintei si batjocorei la care sunt supusi medicii in romania.

22.03.2005, 05:42
Sorin, ma bucur ca te intereseaza problemele mele; dar sincer, pe tine te-au ajutat romanii cand ai venit aici? Sfaturi poate sa dea oricine, pe mine m-a intersat ajutor concret - cazare, masa etc;

Si nu am spus minciuni; ci am inventat povestea cu examenele in speranta ca o sa gasesc niste romani sa ma ajute; daca le-as fi spus ca sunt medic si ca vin sa practic aici medicina, s-ar fi gasit o goraza sa ma ajute, pentru niste sume colosale - au acum platesc 700 ud pe luna - 1 room apartment cu baie si bucatarie si telefon, fax, internet;

Miky,se pare ca Sorin nu are timp sa-ti raspunda laaiurelile tale. Dar din fericire pentru tine, eu astazi am timp cacalau, asa caam sa-ti raspund.smileys/smiley2.gif Nu-l cunosc personal pe Sorin si nu stiu situatia lui,ce pot sa-ti spun este ca nici eu nu am primit nici un ajutor concret de la romanii din US. Aniimi-au dat sfaturi pentru care am fost recunoscator.Nu am cerut si nici nu am asteptatsa fiu cazat si ospetit denecunoscuti.... Mai ales ca tu nu estiesti nevoias, dupa cum te lauzi,castigi poate mai bine decat multi romanii de pe aicilea. Nu ti-ar fi tie rusine ditamai doctorul sa cersesti un blid de mancare de laromanii, poate ca unii isi rup oasele la contructii sau pe unde pot, si pentru ce?ca sa te sustinape tine Printul Miky de Moldova.

Fiecare la inceput ne-am descurcat cum am putut, am lucrat cate 2 joburi, am facut roomate cu cine am gasit, dar nuam cersit casa si masa de la diaspora, de parca ar avea cineva vreo obligatiefata de tine.

Tu, in prostia ta, ai crezut ca daca ne scri cat depatriot esti tu si cum vrei sa stai langa noi romanii, sa dormi la umbra uneibiserici ortodoxe, prin asta ai sa ne inmoi inima, o sa ne cada chilotii de emotiesi o sa ne apucam cu mainile de glezne ca sa ne regulezi tu royally.

Si inca ceva, pentru infomatia ta pesonala; o minciuna este atunci cand nu spui adevarul ca sa duci pe cineva in eroare sauca sa obti avantaje nemeritate. Marconi a fost un inventator, a inventat radio, Graham Bell a inventat telefonul, Edison becul electric, tu nu ai inventat nimic, ai spus numai niste minciuni gogonate.

miky05
22.03.2005, 15:42
Miky,se pare ca Sorin nu are timp sa-ti raspunda laaiurelile tale. Dar din fericire pentru tine, eu astazi am timp cacalau, asa caam sa-ti raspund.smileys/smiley2.gif Nu-l cunosc personal pe Sorin si nu stiu situatia lui,ce pot sa-ti spun este ca nici eu nu am primit nici un ajutor concret de la romanii din US. Aniimi-au dat sfaturi pentru care am fost recunoscator.Nu am cerut si nici nu am asteptatsa fiu cazat si ospetit denecunoscuti.... Mai ales ca tu nu estiesti nevoias, dupa cum te lauzi,castigi poate mai bine decat multi romanii de pe aicilea. Nu ti-ar fi tie rusine ditamai doctorul sa cersesti un blid de mancare de laromanii, poate ca unii isi rup oasele la contructii sau pe unde pot, si pentru ce?ca sa te sustinape tine Printul Miky de Moldova.

Fiecare la inceput ne-am descurcat cum am putut, am lucrat cate 2 joburi, am facut roomate cu cine am gasit, dar nuam cersit casa si masa de la diaspora, de parca ar avea cineva vreo obligatiefata de tine.

Tu, in prostia ta, ai crezut ca daca ne scri cat depatriot esti tu si cum vrei sa stai langa noi romanii, sa dormi la umbra uneibiserici ortodoxe, prin asta ai sa ne inmoi inima, o sa ne cada chilotii de emotiesi o sa ne apucam cu mainile de glezne ca sa ne regulezi tu royally.

Si inca ceva, pentru infomatia ta pesonala; o minciuna este atunci cand nu spui adevarul ca sa duci pe cineva in eroare sauca sa obti avantaje nemeritate. Marconi a fost un inventator, a inventat radio, Graham Bell a inventat telefonul, Edison becul electric, tu nu ai inventat nimic, ai spus numai niste minciuni gogonate.

[/QUOTE]

Mugatule, vorbesti ca un roman adevarat; da sa stii ca is obisnuit cu insultele; doar vin dintr-o tara ca romania in care viata e mai rea decat un cacat in ploaie; daca am rezistat acolo, aici e floare la ureche; s-apoi, WHAT ROMANIANS DON'T KNOW CANNOT DESTROY; succes in questul tau; poate gasesti si niste neuroni de vanzare.