PDA

Arată versiune întreagă : jul2005

24.02.2005, 04:39
Multumesc pt raspunsuri dar ca siorice raspunsgenereaza alte intrebari la care prin amabilitatea dvs as dori un rasp. Am trei intrebari care ma "framanta"

1)este destul sa fac dovada banilor sau mai am nevoie si de cineva din state care sa "garanteze"(nu stiu daca asta este termenul cel mai potrivit) pt. mine+daca este necesar si de un contract de angajare in state? daca da atunci acest contract trebuie sa mi-l trimita mie sau prin fax (de exemplu)la ambasada din bucuresti?

2)in ceea ce priveste dovada banilor, este ok daca dovedesc ca detin actiuni la bursa, in valoare de... sa zicem 4-5000$?

....si ultima...dar cea mai apasatoare:

3)....am o prietena pecare o iubesc dar nu am suficienti $ ca sa o pot lua cu mine(in eventualitatea in care m-as casatori cu ea inainte de data interviului). Intrebarea este:daca ea ajunge in state printr-un program studentesciar, o data ajunsa acolose se va casatori cu mine, care este statutul ei dupa casatoria cu mine, in state? ce drepturi va avea? va putea ramanein state legal?(tinand cont de faptul ca ea va ajunge in state prin iulie iar eu doar la sfarsitul lui august-asta in situatia in care sunt "admis" la interviu)

danielle
25.02.2005, 13:44
Raspuns la intrebarea 1): Nimeni nu poate garanta de cat ai nevoie si de ce ai avea nevoie. Preferabil ar fi sa ai niste dovezi de bani si eventual o scrisoare de suport(Affidavit) sau o oferta de munca. Aceste acte nu se trimit prin fax la ambasada ci in original, direct prin posta catre tine si tu te prezinti cu ele la ambasada.

2)in ceea ce priveste dovada banilor, este ok daca dovedesc ca detin actiuni la bursa, in valoare de... sa zicem 4-5000$?

Cum am scris si mai sus, nu exista o regula in care sa poata zice cineva e suficient. In principiu, ar trebui sa fie suficient 5000 dolari/persoana dar decizia daca e suficient sau nu, o iafunctionarul de la ambasada.

3)....am o prietena pecare o iubesc dar nu am suficienti $ ca sa o pot lua cu mine(in eventualitatea in care m-as casatori cu ea inainte de data interviului). Intrebarea este:daca ea ajunge in state printr-un program studentesciar, o data ajunsa acolose se va casatori cu mine, care este statutul ei dupa casatoria cu mine, in state? ce drepturi va avea? va putea ramanein state legal?(tinand cont de faptul ca ea va ajunge in state prin iulie iar eu doar la sfarsitul lui august-asta in situatia in care sunt "admis" la interviu)

Nu va avea statut legal pentru a putea ramane in state dupa ce ii expira viza de student decat daca o modifica in alta viza tot de student sau de lucru, etc.

Doar ca sotie a ta nu va putea sta legal in US decat dupa ce vei lua cetatenia si o vei chema ulterior. Daca nu te casatoresti cu ea inainte de interviu, ai toate sansele sa mai poti sa o duci legal in America, ca sotie, peste vreo 6 ani.

Parerea mea este sa va decideti ce va doriti si daca va iubiti cu adevaratsa va casatoriti inainte de interviu. Totusi, in acest caz intervine problema spinoasa a dovezilor materiale, incercati sa obtineti un suport de la cineva, un Affidavit of Support sau o oferta/doua de munca) sau sa faceti rost de mai multi bani pentru interviu. Sau poate aveti ceva proprietati pe care le puteti evalua, etc.

PS. Nu deschide un subiect nou ori de cate ori ai cate o intrebare, legata de acelasi lucru sau tot de persoana ta. Posteaza in continuarea subiectului deschis initial.