PDA

Arată versiune întreagă : viza pt work&travel

24.02.2005, 01:38
imi poate da cineva unele informatii despre cum se v-a desfasura interviul la ambasada sua si cam ce intrebari se pun etc.. va rog mult

Man_in_Red
26.02.2005, 21:08
interviul va dura maxim 2-3 minute.trebuie sa stie engleza conversational.e bine sa nu ai examene restante, si daca se poate media sa fie peste 7..daca de la un an la altul ai o medie tot mai mare,e foarte bine pt ca , consuli vad ca ai progresat si ca te intereseaza scoala smileys/smiley36.gifintrebarile nu sunt multe ...cum te cheama...unde ai contractul de munca...de ce vrei sa mergi in state...cam atat...Oricum, tu pe cand mergi la ambasada, dosarul tau este trimis de firma cu cateva zile inainte, tp in care iti sunt verificate actele daca sunt valide, si daca cumva ai rude care au mers in State si nu s'au mai intors..etc... E bine sa fi cat mai relaxata la interviu..sa zambesti (americanilor le place sa zambesti)..si daca "se poate" , salutal tu prima pe consul (hi..how are you?) ..nu ii da raspunsuri f exacte..daca te intreaba unde mergi la munca...zi'i : in chicago,sau unde o sa ai contractul...nu trebe sa'i zici si numele angajatoruli,si numele firmei..etc,pt ca oricum consulul nu cunoaste toate stradutzele si firmele din state.Raspunde cat de scurt si la subiect.Daca te mai pot ajuta cu ceva , sa'mi zici...bafta la ambasada

27.02.2005, 00:06
pai pe primul an am avut media 8,75 si pe sem asta am 8.40, oricum sper sa nu fie probleme. atat doream sa aflu daca intrebarile sunt dificile . Multumesc mult.

ginnie
03.03.2005, 02:59
salutare

as vrea sa stiu ce sanse are un student din anul I sa primeasca viza de la ambasada ...... eu sunt in anul 1 m-am inscris intr-un program work and travel .... mi-am gasit un contract in state , am medie buna dar nu 9 (cat cere ambasada pt anul 1).... am sanse sau sa astept anul viitor?smileys/smiley19.gif

mersi

Man_in_Red
06.03.2005, 02:43
dupa cum stiu eu...daca esti in anul I trebe sa ai medie peste 9 ... si sa sti bine si engleza..mai mult decat conversational...Prin asta sa le demonstrezi consulilor ca nu ai dat la facultate doar pt a putea benefcia de acest program de studentzi si sa mergi in state. eu zic sa asteptzi inca un an..si daca zici ca ai medie mare, in anul II sigur o sa primesti viza...nu are rost sa iti pierzi banii ..pt ca din suma pe care o platesti la firma, sper ca sti ca nu ti se restituie costul contractului , si taxa de intrare in ambasada..daca mai pui si drumul pana la bucuresti...sunt ceva bani...vreo 300-350 de $ pierzi...daca acesti bani nu ar fi o problema daca ii pierzi sau nu..potzi sa incerci..poate ai noroc :) bafta

11.03.2005, 21:31
da asa daca am media pe primul an 8.95 si pe sem asta am 8.40 si stiu engleza destul de bine adica pot sa port o conversatie, si am toate actele in regula,nu ar fi probleme la ambasada, nu?

vroiam sa te intreb daca aia te iau asa repede sau vorbesc rar si coerent.

Man_in_Red
12.03.2005, 05:50
ai medii bune... nu au ce sa vorbeasca repede...si oricum..banuiesc ca daca te intreaba mai repede cum te cheama..adica ma refer la cuvinte folosite mai des intr'o conversatzie..le intzelegi.... oricum..o sa vorbeasca mai rar pt ca ei in tp ce vorbesc cu tine se uita si in dosarul tau... in general nu vorbesc repede ca doar si ei sunt oameni si intzeleg ca nu ai cum sa tzii pasu cu ei in conversatzie avand in vedere ca esti alta natzie...bafta

14.03.2005, 01:07
mersi mult...sunt cam stresat ca daca nu iau viza pierd o gramada de banii. Problema era ca nu am mai vorbit de mult timp engleza la modul conversational si am cam ruginit. Oricum interviul il am in aprilie, am timp sa-mi revin

Man_in_Red
12.04.2005, 02:23
uite intrebari care se pun acum la ambasada...din surse sigure :D

de unde ai auzit de programu work and travel, unde esti student, de ce vrei sa mergi in state, unde mergi in state, ce o sa lucrezi, ce materii faci la scoala, cate materii faci, cate ore ai pe saptamana,daca mergi singur sau cu cineva,...bafta

lemnoid
10.05.2005, 05:02
Buna ziua, am 24 ani/M, sunt student la master anul I/II, am o medie pe toti primii 5 ani de fac. de aprox.9 iar pe primul semestru de master de 9,50si am aplicat pentru aceasta vara la o firma din CJ ptr. un program Summer Work and Travel. Rugamintea mea este sa postati mesaje in care sa imi impartasiti si mie din experienta dvs. la ambasada ptr. un astfel de tip de viza, cum se desf. un astfel de interviu, ce tre' sa spun, ce NU trebuie sa spun...SFATURI, etc. Si inca ceva...dupa voi cam ce sanse de a lua viza am ? Va rog sa imi raspundeti cat de poate de detaliat si de realisticptr. a-mi face si eu o parere.

Man_in_Red pls da-ti cu parerea si despre situatia mea...smileys/smiley2.gif

Va multumesc mult.

Respect.

O zi buna in continuare.

Man_in_Red
12.05.2005, 22:04
pai..la o medie de 9 sigur nu o sa ai probleme daca vorbesti engleza conversaational...citeste mai sus mesajele care le'am postat..cam astea sunt intrebarile...sa nu zici nimic legat de bani, ca mergi acolo pt bani..Daca te intreaba de ce vrei sa mergi...zici ca vrei sa experimentezi lucruri noi, sa iti faci noi prieteni, sa descoperi alte "mentalitzti"...sa iti faci prieteni noi....sa vizitezi... pt ca au fost altzi prieteni de'ai tai si cand s'au intors erau foarte incantzti de ce au vazut acolo...si ti'au recomandat sa mergi si tu...cel putzin asa mi'au zis mie altzii sa zic care au fost ..asa am zis..si a fost ok smileys/smiley17.gif

Citeste toate mesaje de mai sus postate de mine...am scris acolo posibilile intrebari..

bafta

bili
17.03.2006, 13:08
hi.. vreau sa stiu si eu ceva cu o medie pe primul an de 6,50 si pe sem asta 8.40( anul 2) si engleza la nivel de conversatie adik stiu sa raspund la intrebarile cum de cheama unde vei lucra la ce faculta esti.... stiu sa raspund ce sansa am .si alte intrebari nu pun?Intrebari mai banale cum ar fi ce ochi ai ce sunt parinti tai ...&nb sp;&nb sp;astept raspuns mersi

marami
06.04.2006, 23:15
Daca am o restanta din anul doi si acum sunt anul trei cu medii peste 7.50 si 8, este o problema mare la ambasada? s-ar putea sa nu imi dea viza din cauza acestei restante?

Daca a mai plecat cineva si a avut restante cand a ajuns la ambasada, va rog spuneti-mi si mie ce intrebari v-au pus si ce ati raspuns.

Va multumesc

pinkydro
07.04.2006, 05:40
mai stiu eu2 tipi dintre fostii mei colegi care au plecat cu work and travel desi aveau restante. Acuma nu stiu deoarece unele firme de pe aici iti solicita sa nu ai restante.

marami
07.04.2006, 05:43
multumesc pt raspuns! vroiam sa stiu cam ce te intreaba la ambasada si cam ce ar trebui sa le spui despre restanta respectiva

floriandanut83
25.04.2006, 09:42
as vrea un sfat,am fost la viza(j1 work and travel)luna trecut si am picat-o din cauza ca aveam note mici pe primi 2 ani (aveam cativa de 5 si 6) dar media este crescatoare pe ani 6.50 anu I,6.90 anul 2 , 7.30 anul 3 si 8,40 semptrul I anult IV.......as vrea sa incerc din nou,cu aceleasi note deoarece nu am cum sa gasesc profesorii sa le maresc;oare mai merita sa incerc,ei stiumotivuldin care m-aupicat prima data?ce inseamna "b37" din interiorul refuzului de viza??mai au situatia scoala in datele lor?

astept raspuns