PDA

Arată versiune întreagă : Emigrare

toobzz
12.03.2007, 21:34
Buna ziua!As dori sa pun cateva intrebari cu emigrarea in Canada.Sunt divortat cu un baietel in varsta de 2 ani, in custodie.As dori sa stiu daca as putea emigra in Canada cu dansul daca sa spunem mama lui ar accepta sa plec cu el.Mentionez ca am o diploma de asistent medical dar fara a fi practicat vreodata aceasta meserie.In schimb am vechime in alte locuri de munca.M-ar mai interesa daca si mama lui ar vrea sa mearga cu noi,daca ar conta cu ceva la punctaj avand in vedere ca suntem divortati.Pentru baietel cum se acorda cetatenia canadiana sau in ce conditii?Va multumesc anticipat!

fifi
13.03.2007, 05:09
poti pleca numai tu si cu baietelul tau (sa-ti traiasca si sa te bucuri de el) daca ai custodie deplina si ea-si da acordul sa parasesti tara impreuna cu el.

cat despre adaugarea sotiei in aplicatia pt rezidenta permanenta, da, va creste punctajul dar poate fii o problema in situatia ta. sunteti divortati sau numai separati?

daca sunteti divortati de ceva timp va fii greu sa-i convingeti ca nu pt punctaj sunteti iar impreuna.

ce te pot sfatui e sa calculezi online punctajul aproximativ in ambele cazuri si sa cantaresti bine cum aplici pt prima data, odata refuzat iti va fii mult mai greu...

fifi
13.03.2007, 05:11
ahhh, imi cer scuze, ai spus clar ca sunteti divortati smileys/smiley92.gifdepinde cat timp ati stat divortati, daca a durat putin va puteti casatori iar si spune ca au fost oarece neintelegeri, eventual din cauza parintilor sau mai stiu eu...

toobzz
13.03.2007, 20:44
Cred ca oricum nu ar pica bine daca ne-am casatori.Probabil ca am pica de neseriosi.Si nu vreau sa ratez de prima data.Nasul meu care este deja in Canada spunea ca nu ma sfatuieste sa vin singur cu baiatul.Cica ar fi foarte greu pentru mine......cresa e scumpa, chiria la fel......I-am spus ca sunt in stare sa muncesc oriunde numai sa-mi realizez baiatul.

fifi
14.03.2007, 11:51
pacat ca nasul tau nu ti-a mai spus ca se castiga destul de bine pe aici fata de romania... Chiria e scumpa, intr-adevar si cresa dar tu fiind parinte singur poti aplica pentru subventionare si vei plati un procent cred ca e 30% din intreaga suma si chiar la inceput pana sa ai serviciu va fii gratuita cresa. nu e chiar asa de negru dracu` dar poate nasul tau se teme sa nu-i ceri cumva ajutor daca vii.

sa-ti dea Dumnezeu putere si sanatate sa-ti indeplinesti visul de a-ti realiza baiatul si oricand te hotarasti sa faci un pas, apeleaza si la noi, poate te putem ajuta smileys/smiley2.gif

toobzz
14.03.2007, 20:11
Multumesc mult pentru informatii si gandurile bune.Sper sa fie totul bine.Daca mai am intrebari am sa indraznesc sa mai apelez la acest forum.Inca o data multumiri!

toobzz
15.03.2007, 08:45
Pana la urma inseamna ca ar trebui sa aplicam separat in cazul in care si fosta sotie vrea sa mearga.Daca aplicam impreuna inteleg ca nu ar da bine.....

toobzz
16.03.2007, 05:32
Imi cer scuze dar nu am specificat ca as vrea sa emigrez in Vancouver.Am inteles ca acolo nu sunt aceleasi subventii ca si in Quebec.

fifi
16.03.2007, 11:53
eu sunt in ontario si cred ca legile sunt cam asemanatoare peste tot in canada, cel putin in aceste privinte. In vancouver chiriile se zice ca-s mai mici dar nu prea gasesti job...

de ce vrei in vancouver?

pe sotie las-o sa faca ce vrea ea daca zici ca sunteti despartiti, tu gandeste-te la tine si la copil.

toobzz
16.03.2007, 23:52
Dimpotriva.El imi spune ca in Quebec se angajeaza numai cu experienta in munca canadiana.Si ca totul e impartit pe districte unde difera multe chestii.

fifi
17.03.2007, 20:06
toobzz, ne pierdem in chat, daca esti hotarat trebuie sa stii ce vrei si ce nu vrei, eu mereu am mers dupa vorba "de toata lumea sa asculti dar din minti sa nu-ti iesi" si pot sa spun ca am cam reusit ce mi-am propus desi usor nu mi-a fost nici mie, tot singura si eu, cu o copila de 4 ani am aterizat si eu in canada si crede-ma nu am avut prea multi oameni pe langa mine care sa-mi faca sau sa-mi zica "buna ziua"... dar ambitia nu m-a parasit o clipa, am crezut in visul meu pana la sfarsit smileys/smiley2.gif

toobzz
17.03.2007, 23:38
Stiu ce vreau.Dar fiind vorba sa plec in Canada si nu pe litoral adica la 600 de km distanta de casa, avand in vedere ca trebuie o multime de bani, e normal zic eu sa fiu sigur pe ceea ce fac.Cred ca nu e rau sa merg la sigur.Nici nu vreau sa ma trezesc acolo cu pustiul ca nu am ce sa-i dau de mancare.Cam asta ar fi si va multumesc pentru raspunsuri.

fifi
18.03.2007, 18:12
vezi ca io spun numa` vorbe de duh toobzz, smileys/smiley36.gifmai am una "socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa" si una de-a englezilor, foarte buna dupa mine..."ia-o (usurel), pas cu pas" smileys/smiley2.gif

pupici la micutul tau, trebe sa fie tare dragalas... smileys/smiley1.gif

toobzz
18.03.2007, 20:22
Nu e tare dragalas.......E foarte dragalas.......Si nu pentru ca e al meu...:)Daca vrei o poza lasa-mi o adresa de mail.

fifi
19.03.2007, 12:58
te cred pe cuvant ca e foarte dragalas, nu trebe sa-mi trimiti poza dar totusi in afara de adresa de email ce mai vrei, un visa sau mastercardpin no?smileys/smiley36.gifglumesc....

toobzz
19.03.2007, 23:18
Nu.De bani pentru plecare si acte mi-a dat Dumnezeu si am.Merci oricum!smileys/smiley79.gif

30.03.2007, 16:56
Pana la urma inseamna ca ar trebui sa aplicam separat in cazul in care si fosta sotie vrea sa mearga.Daca aplicam impreuna inteleg ca nu ar da bine.....

In procedura de imigrare nu intereseaza pe nimeni ce "da bine si ce nu da bine". E o procedura bazata pe reguli stricte mai simple sau mai complicate. Intai decide-te daca aceasta femeie este partenera ta de viata sau nu, decideti impreuna daca ea vrea sa mearga in Canada sau nu si, in general, incearca sa te informezi din mai multe surse ce e pe aici. Filtreaza ce citesti pe diverse Forumuri. Nu tot ce se scrie e adevarat, nu tot ce ti se spune de catre rude sau prieteni e real. Unii sunt de foarte multi ani aici si-s incapabili sa mai inteleaga nevoile actuale ale unui nou venit. Unii nu mai au habar care-s formele de ajutor la care poti apela la inceput etc. Unii nu-s capabili sa ofere informatii elementare si asta nu din rea vointa ci pentru ca dupa ani buni au pierdut contactul cu chestiile de inceput.

toobzz
03.04.2007, 01:25
Multumesc Gabriel!

cristi_t
13.04.2007, 01:34
as dori sa stiu ptr DCS ce acte mai sunt valabile acum...si daca trebuie sa mai scot acel extras bancar din banca sau e valabila kestia de a completa o cerere in care afirmam ca avem banii necesari cand ajungem in Quebec

gabi&serban
14.04.2007, 04:31
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/biq/vienna/dcs-w (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/biq/vienna/dcs-workers/index.html) orkers/index.html

aici vei gasi toate actele necesare.

iti recomand sa trimiti atat un statement bancar cat si formularul pus la dispozitie de ei.

mult noroc!

toobzz
19.04.2007, 07:22
Revin cu cateva intrebari......Fosta mea sotie are hepatita B.E o boala cu care poti pierde vizita medicala?A doua intrebare ar fi cum demonstrez aceasta situatie de <i style="font-weight: bold;">conjoint de fais[/i]?Prin ce act si de unde se poate lua?Am intrat pe aceasta adresa (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=11 17&amp;PN=1)</span>dar majoritatea linkurilor de acolo dau erori.Va multumesc anticipat!</font></font></span>

fifi
19.04.2007, 17:43
nu cred ca poate fi respinsa din cauza ca are hepatita B.

nu stiu ce link ai dat tu acolo dar site-ul oficial, cu informatii exacteeste acesta http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/index.asp (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/fr/index.asp)daca aplici pt quebec si poti trece si-n engleza (dreapta sus) daca ti-e maiusor decat in franceza.

fifi
20.04.2007, 01:49
<H4><A name=comm&#111;n></A>Common-law partner</H4>

You are a common-law partner

toobzz
26.04.2007, 21:50
Intrebare.....Care sunt motivele pentru care iti poate refuza viza?Ma gandesc ca totusi eu vand o casa, neavand alte posibilitati pentru a pleca.Si as vrea sa stiu daca exista motive pentru care te poate refuza o data fara sansa de a reveni(daca exista asemenea motive).Am citit ca cel mult te pot refuza doar pe problema de necunoastere a limbii si atunci te trimit sa faci cursuri la cineva recunoscut de ei.Doar atat?

fifi
27.04.2007, 01:50
chestia cu casa...sper sa n-o spui si ofiterului consular, sa creada ca pleci din motive economice poate fii un motiv pt care te refuza.

poti sa fii refuzat scazandu-ti punctajul pt orice capat bifat de tine dar pentru care ofiterul consular crede ca nu ai adus destule documente sau mai pe romaneste sa vada ca ai mintit. De ex chestia cu sotia ta, esti sigur ca poti dovedi ca relatia cu ea a fost reala asa cum cer ei acolo?

pregateste-te pentru interviu citind pe www.toronto.ro (http://www.tor&#111;nto.ro) , la sectiunea "ETAPELE EMIGRARII IN CANADA" este un topic cu intrebarile puse de diversi ofiteri consulari, cred ca este foarte util. Un mic inconvenient este ca trebuie sa ai cont pe acel site ca sa poti citi dar iti poti face, e free of charge.

bafta!

P.S. topicul se numeste: O "disectie" a ofiterilor de interviu.

toobzz
27.04.2007, 02:02
Eu vand casa ca sa pot pleca.Adica sunt hotarat sa fac asta.Asta nu conteaza?Faptul ca fac orice ca sa emigrez?Cat despre relatie ce anume sa fie real?Am fost casatoriti, acum nu mai suntem dar stam impreuna pentru pusti.Sa dovedesc?Avem aceeasi adresa de anul trecut in buletin.Am inteles ca trebuie o dovada de la politie cum ca am stat impreuna.........ma refer la adresa din buletin.

fifi
27.04.2007, 02:28
Eu vand casa ca sa pot pleca.Adica sunt hotarat sa fac asta.Asta nu conteaza?Faptul ca fac orice ca sa emigrez?...

nu! citeste si te documenteaza despre cum gandesc ofiterii canadieni si ce anume vor sa auda, altfel nu faci nimic...

toobzz
27.04.2007, 02:37
Ma apuca nebunia.........smileys/smiley36.gifVand casa si depun banii in cont.Am vazut ca ori ai bani in cont ori aduci un act de proprietate.Daca nu vand, nu am posibilitatea sa plec.In rest o duc foarte bine.Doar ca vand ca sa pot pleca.Oare conteaza cum fac eu rost de bani?

toobzz
27.04.2007, 02:59
Fifi!Am si eu o rugaminte.Nu e nevoie de pinul cardului sau altceva.smileys/smiley36.gifPur si simplu vreau sa am adrese exacte de unde pot descarca exact formularele care trebuie completate sa spunem pentru primul pas-Viena.Eu, fosta sotie si pustiul.Am nevoie de o ordine si de o specificare exacta a documentelor care trebuie puse in plic.Stau pe Internet si vad ca este un amalgam de posturi si adrese.Daca crezi ca ma poti ajuta e ok.Te rog asta, in functie si de timpul tau, pentru ca esti singura care a raspuns pana acum intrebarilor mele.Iti multumesc anticipat.

fifi
27.04.2007, 03:47
ok toobzz, o sa te ajut cu ce stiu,pari cam confuz, ti-am lasat adresa mea de email pe pm ca sa nu mai fiu acuzata ca scriu pe aici doar ca sa-mi maresc numarul postarilor.

ovex
28.04.2007, 21:53
Pur si simplu vreau sa am adrese exacte de unde pot descarca exact formularele care trebuie completate sa spunem pentru primul pas-Viena.Eu, fosta sotie si pustiul.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/formulaires/dcs- (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/fr/&#102;ormulaires/dcs-travailleur.html) travailleur.html

Descarci formularele de la pct.1,va calculati punctajul foarte bine,le completati si impreuna cu celelate acte (copii legalizate,traduceri,etc.) le trimiteti la Viena.NU uitati de taxe.

Numai bine.

toobzz
30.04.2007, 01:25
Multumesc mult Ovex.Celelalte acte le gasesc probabil la alta pagina.Am gasit eu o adresa sper sa fie cea buna.
Problema....Am spus-o...Sunt divortat...Copilul este in custodia mea...Ne-am hotarat si eu si fosta sotie sa ramanem impreuna pt. binele pustiului....Vrem sa plecam impreuna...Trebuie sa prezint o hotarare de divort sau dovada ca traim impreuna de 1 an si ceva de la divort?Trebuie vreo dovada ca pustiul este in custodia mea?Am o garsoniera pe numele meu.Daca o vand inainte de a depune actele la Viena si pun banii in cont, e vreo problema?Sau sa o vand dupa ce depun actele la Viena?Nu ma intreaba nimeni de ce nu o mai am?Conteaza mai mult daca am un imobil sau bani cash?Contul in care trebuie sa apara cei 6000 de dolari trebuie sa fie pe numele aplicantului principal obligatoriu?Intreb asta pentru ca fosta sotie face un punctaj mai bun si vrem sa fie ea principal.Sau se poate ca, contul sa fie pe numele meu chiar daca sunt aplicant secundar?
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti, pentru ca pe mine sincer ma doare capul.Cred ca si pe voi!smileys/smiley4.gif

fifi
30.04.2007, 15:19
in cazul tau, nu conteaza daca nu mai ai casa, doar iti faci planuri ca sa te stabilesti permanent in canada...iar banii iti trebuie in cont pt intretinerea voastra in primele luni in canada, multi au procedat ca tine.

contul in care pui banii poate fii comun si in felul asta mai dai inca o dovada de incredere intre tine si sotia ta ca sa le spulberi orice urma de banuiala ca sunteti impreuna doar pt obtinerea rezidentei permanente in Canada.

in legatura cu sotia ta, eu ti-as recomanda sa le spui ca divortul a fost dat intr-un moment de manie si a fost un gest repezit dar ca voi de fapt nu ati vrut niciodata sa stati despartiti pt ca in cea mai mare parte a timpului v-ati inteles foarte bine si ca vreti ca fiul vostru sa creasca avandu-va pe amandoi alaturi. Trebuie totusi sa dovedesti ca a stat cu tine acest timp, as mai adauga eu, scrisori ale ei primite pe aceasta adresa, scrisori de la cunostinte, nu rude, care sa declare ca voi ati stat si stati impreuna.

pana la dovedirea banilor in cont insa mai e cale de strabatut, tu fa ce a zis ovex mai intai si apoi studiaza cu atentie urmatorii pasi pe care ii ai de parcurs.

bafta!

ovex
01.05.2007, 05:53
Daca voi ati calculat si punctajul iese mai bine cu fosta sotie ca aplicat principal,faceti asa,nu este nicio problema,sunteti impreuna si asta e important pregatiti oricum niste dovezi in sensul asta (facturi,fotografii mai vechi si foarte recente) care totusi sa demonstreze ca locuiti,traiti si aveti o viata impreuna.Parerea mea este sa nu mentionezi niciunde de divort,asta nu inseamana sa ascunzi asta,doar nu pomenesti si astfel nu veti fi intrebati.Motivul ptr. care scriu asta este ca ptr. ei faptul ca ce 2 parinti locuiesc impreuna si au copii,NU este nimic neobisnuit,ei nefiind casatoriti.In Canada,foarte multe cupluri,repet foarte multe sunt fara acte de casatorie,aici acest lucru fiind ceva obisnuit si fara relevanta.Deci nu cred ca e un impediment sa dovediti de fapt,concubinajul.In Quebec de exemplu statistica demonstreaza ca dintre familiile monoparentale,80% sunt doar mame cu copii si din aceste cazuri ,18% din mamele care au cel putin 2 copii,au avut cel putin 2 concubini nefiind niciodata casatorite.Asta a fost o paranteza venita in sprijinul celor spuse anterior si anume faptul ca,concubinajul nu este vazut ca un lucru negativ.

Acum,in ceea ce priveste faptul ca trebuie sa demonstrezi ca ai banii necesari care sa va asiguretraiul ptr. primele 3 luni aici in Canada,poti face acest lucru simplu in 2 feluri(asta in cazul particular descris de tine) si anume:1. poti face o evaluare acreditata de (ANEVAR) a garsonierei tale pe care sa o legalizezi si sa o traduci la un traducator autorizat si sa o depui in plicul ptr. Viena,asta in cazul in care garsoniera valoreaza atatia bani incat voua sa va asigure suma necesara de intrare in Quebec si eventual alte cheltuieli inaintea plecarii(bilete de avion,taxe dosar 2 ,etc.).Deci daca declari ca ai doar garsoniera,va trebui sa-i spui consilierului si sa-i dovedesti(doar daca te va intreba)cu care vei sustine interviul cavaloare garsonierei va acoperiicam toate cheltuielile ulterioare.

Varianta&nbs p;2.Faci rost de banii doriti,adica iei imprumut ptr. 1 zi si-ti faci un extras de cont.Adica azi ii depui si maine iti faci un extras de cont,nu o stare financiara,un extras de cont.Aici exista 2 riscuri si anume;ii iei imprumut acum,dar mai trebuie sa-i ieio data imprumutin zilele dinaintea interviului,acolo va trebui sa mergi cu un extras de cont la "zi".Daca nu reusesti sa faci treaba cu imprumutul si a 2-a oara e cam groasa ptr. ca lipsa dovezii banilor anuleaza dosarulsi implicit procesul de emigrare; si aldoilea risc ar fi sa rezolvi totusi cu extrasul de cont dar la interviu sa-ti ceara o istorie a contului(intrari-iesiri) chestie pe care tu nu ai cum sa o demostrezi.Au fost si cazuridin astea,foarte rare,ce-i drept dar....paza buna... .

Emigrareaintradevar nu e simpla,necesita multa rabdare,nervi,posibilitati financiare si nu in ultimul rand rigoare si un pic de noroc.Dosarul trebuie facut bine,verificat de 10 ori inainte trimiterii ca apoi sa te poti apuca linistit si fara alte ganduri de pregatirea ptr. interviu.

Daca mai e ceva...suntem aici.Numai bine!

toobzz
01.05.2007, 07:21
Deci inteleg bine....1.Nu trebuie o hotarare de divort.2.Nu ma va intreba nimeni din ce casatorie am baiatul care este in custodia mea.Si totusi este o problema.Fosta sotie si-a pastrat numele meu de familie.Daca ma intreaba de ce avem acelasi nume?Acum chestia cu fotografiile e cam greu.Ce pot sa fac este sa aduc eventuale facuri de telefonie mobile ale ei care vin pe aceeasi adresa.Sau extrase de cont care i se trimit de banci pe aceeasi adresa.Prostia mea sau mai bine spus greseala a fost ca nu le-am pastrat.Nu stiu daca nu cumva cel putin cei de la telefoane, contracost, iti pot trimite din nou facturile mai vechi.Cat despre banci chiar nu mai stiu.
Daca depun sa zicem 10.000 de euro in cont cred ca ajung.Asta ar insemna cam 15.000 de CAD.Eu normal am cam 15.000 de euro.Dar am spus ca vreo 5.000 ma costa actele.Iar banii de bilet ii voi avea in momentul in care voi vinde masina.Nu-i asa ca mi-am facut temele?:)
Dovada am inteles ca pot lua de la Politie.Un fel de adeverinta prin care se atesta ca am avut aceeasi adresa timp de cel putin 1 an.Noi am fost cam 2 ani casatoriti+1 an dupa divort.Dar asta ma zapaceste cel mai tare.....Faptul ca nu le spun de divort.Eu am inteles istoria cu situatia lor de concubinaj in Canada.Insa.....Avem acelasi nume...:(
Ovex, Fifi......N-am sa uit numele astea.Multumesc mult!

ovex
01.05.2007, 09:13
Faptul ca sotia ta inca iti poarta numele schimba un pic,dar destul de putin lucrurile.Aplicati ca si concubinidar hotararea de divort,in acest caztrebuie sao ai pregatita,tradusa etc.iar explicatiile eventuale de la interviuin privinta divortului pot fi multe sau situatii de moment cu a zis fifi.Impacarea la fel.Ceea ce nu se va schimba cu nimic vor fi punctele care de fapt,hotarasc venirea voastra in Canada sau nu.Implicit se va vedea,pe certificatul de nasterecine sunt parintii copilului deci nu-ti fa probleme ca aici totul e ok.Daca copilul are certificat vechi de nastere,mergi la primarie la starea civila si obtine unul nou,nu costa mult,acesta din urma fiind in 3 limbi(romana,franceza si engleza).Tu spui ca desi v-ati despartit,totusi ati ramas faptic impreuna,deci adresele de pe cartile vostre de identitate corespund,avand aceeasi adresa de multa vreme asa ca si aici poti sa mai pui un + .

In privinta banilor eu intelesem ca nu ai bani sa pleci decat daca vei vinde garsoniera,poate m-am inselat...Daca poti pune 10.ooo euro in cont si problema asta e rezolvata.Daca poti sa-i lasi acolo si sa mai si creezi o istorie a contului pana la interviu asta e si mai bine.Deci sunt lucruri pe care le scrii si te-as ruga sa le explici un pic mai in amanunt:de ex. ai scris ca 5000$ te costa actele.Mie mi se pare chiar foarte mare suma scrisa de tine deci poate revii cu amanunte.

toobzz
01.05.2007, 09:24
Salutare Ovex!Ma gandesc asa....Vand garsoniera cu 30.000 de euro.Bun!15.000 trebuie sa-i dau cuiva, mai am niste rate etc.Raman cu 15.000 euro.5000 am spus la rotund ca m-ar ajunge actele desi nici eu nu cred dar sa spunem.Mai raman cu 10.000 euro care ii pun in contul pe care il prezint in acte.La plecare vand masina si mai adaug vreo 3.000 euro.Dar astia sa zicem ca nu conteaza atata vreme cat eu am doar 10.000 la interviu.Conteaza pentru mine ca ii am.Pluus cu ce mai vand din casa.Deci 10.000 euro raman linistiti in cont.Bani de avion iau din banii de masina.Eu am spus 5000 actele pentru ca initial m-am speriat cu taxe rezidenta etc.

toobzz
02.05.2007, 21:37
Imi ajung Ovex, ce spui?

ovex
05.05.2007, 18:27
Imi ajung Ovex, ce spui?

Da.

toobzz
09.05.2007, 02:26
Din nou salutare.Am demarat actiunea ,,garsoniera,,.smileys/smiley4.gifMa intereseaza cum dau de cafeneaua iesenilor.Am inteles ca se intalnesc o data pe luna in Iasi si discuta despre acte etc.
Ovex!Din cate am inteles hepatita B nu este motiv de respingere la vizita medicala?Multumesc.

toobzz
27.07.2007, 02:01
Salutare din nou. Stie cineva (poate Ovex) daca contul in care depui dolarii canadieni e obligatoriu sa fie pe numele aplicantului principal sau poate fi si pe numele celui secundar? Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.

28.07.2007, 20:27
Salutare din nou. Stie cineva (poate Ovex) daca contul in care depui dolarii canadieni e obligatoriu sa fie pe numele aplicantului principal sau poate fi si pe numele celui secundar? Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.

Am citit ce s-a mai scris in topicul asta si am impresia ca nu s-a inteles un lucru: autoritatile provinciei Qu

toobzz
29.07.2007, 04:36
Multumesc din suflet! Asta este o veste buna.

01.08.2007, 10:10
toobzz, sfatul meu e sa pui mana sa te informezi citind site-ul oficial. Cu toata bunavointa multor voluntari care vor sa ajute nu intotdeauna ce se scrie pe forumuri e corect asa ca cea mai buna sursa este versiunea oficiala. Pentru Qu

titia
12.09.2007, 11:28
ciao. Am si eu o intrebare in legatura cu emigrarea in Canada. Pentru dosarul pentru Viena, pe langa 2 exemplare "Contrat relatif a la capacite d'autonomie financiere", 2 exemplare DCS, 2 exemplare "Annexe-Declaration des epoux ou conjoints de fait, mai trebuie completate alte formulare? Suntem o familie cu un copil minor. Daca insotitorul aplicantului principal este invatatoarea, trebuie sa completeze "Declaration d'un candidat ou d'une candidate exercant la profession d'enseignant ou d'enseingante au prescolaire, a primaireou au secondaire(a la formation generale)"?
</font>
</span></font>