PDA

Arată versiune întreagă : Caut sponsor viza H1B

mariusd
22.02.2005, 20:17
Ma numesc Marius Dumitrescu si sint din Bucuresti.
Am peste 15 ani experienta in telecomunicatii in special transmisii date si video prin satelit. Am mai multe certificate obtinute in tara si in USA in domeniul VSAT.
As dori sa gasesc o companie in USA care sa imi poata sponsoriza o viza de tip H1.
Daca exista cineva care sa ma poata ajuta macar cu un sfat in aceasta privinta as fi recunoscator.

Cu respect,
Marius Dumitrescu

22.02.2005, 21:25
Nu e foarte usor, dar se poate. Trebuie sa gasesti intai o firma din statele unite care sa iti ofere un locde munca. Trimiti zeci de resume-uri si astepti ca cineva sa iti raspunda... Nu stiu cat de usor e in domeniul telecomunicatiilor, majoritatea vizelor H-1 sunt acordate inginerilor software.

In afara de a trimite resume-ul direct la firmele de care esti interesat, poti sa-l trimiti si la site-uri de recruiting, ca monster.com sau dice.com. Unele din firmele care publica joburi acolo sponsorizeaza H-1.

PentruH-1 e nevoie de diploma de faculatate echivalata cu un college degreede 4 ani din statele unite. Facultatea poate fi inlocuita cu experienta, regula fiind ca pentru fiecare an de facultate poti substitui 3 ani de experienta, deci in total 12.

Mult noroc.