PDA

Arată versiune întreagă : Colete trimise din SUA in Romania

Licinia
08.09.2004, 10:03
Am si eu o intrebare pentru cei care pot sa imi dea niste informatii: sunt in Cincinnati de ceva vreme si tare as vrea sa trimit un pachet in Romania, ca tot romanul! Cum in acest oras nu am prea intalnit romani nu prea am pe cine sa intreb care e cea mai avantajoasa modalitate! Firmele de curierat gen ATLAS sau CARPATI am inteles ca sunt avantajoase sub raportul pret/durata de expediere dar din pacate aceste firme sunt in NY iar ca sa trimit pachetul acolo ca ei sa il trimita mai departe in Romania ma costa la fel de mult cat as trimite direct pachetul in Romania prin posta! Ceea ce mi se pare tare scump, lasand la o parte faptul canu am incredere in mafia postei romane( am auzit de multi pagubiti pe aceasta cale). Am auzit ca bisericile penticostale aravea astfel de servicii si ca pachetele ajung cu vaporul in 2-3 luni! E careva prin Cincinnati ca sa imi zica si mie ce si cum sa fac? Sau poate stie careva o alta modalitate de trimitere!!!

sorin
01.10.2004, 11:26
Licinia bine ai venit pe acest forum si imi pare rau ca nimeni din Cincinnati nu ti-a raspuns la intrebare. Este adevarat ca prin unele biserici se pot trimite pachete (aprox. $0.75/lb daca nu ma insel), dar nu stiu astfel de biserici in Cincinnati. Daca te intereseaza sa trimiti din Chicago pot afla detalii.

mip76
22.03.2005, 09:48
Salutare Sorin,

Imi poti da te rog mai multe info despre cum pot trimite colete in Romania din Chicago? Eu locuiesc in acest oras si tocmai am dat peste mesajul tau.

Ti-as ramane recunoscatoare daca ma poti ajuta cu niste informatii.

Multumesc anticipat,

monica

sorin
22.03.2005, 10:09
Suna la Chicago World Travel la 773-463-2309. Se ocupa si cu trimitere de colete si sunt romani.

nicol
23.03.2005, 04:50
Cunosc si eu o firma in Georgia care se ocupa cu trimitere de colete in Romania. Poti trimite orice si in orice cantitate la un pret forte bun(1$-1 lb.)Dureaza in jur de 3 saptamani -1 luna jumate .Eu am tot trimis cu ei si am fost multumita.

Nu stiu daca au si in Cincinnati dar poti incerca sa ii suni si sa vezi.Stiu ca ei au oameni in mai multe State care colecteaza pachetele.

Numarul de telefon este : 770-237-9135

Lumi
23.09.2005, 03:24
Buna Licinia

Am vazut ca esti in Cincinnati, Oh si eu locuiesc aici de aproape 5 ani.Referitor la intreabarea ta nu te pot ajutadar este oricand binevenit sa intalnesti romani in Cincinnati. Dupa cum spuneai si tu comunitatea nu e foarte mare aici dar sa sti ca suntem cativa. Poti sa-mi scri la adresa de e-mail suder_luminita@yahoo.com.

Andera
26.09.2005, 15:56
La momentul respectiv sunt si eu in procesul trimiterii de colete in Romania... in noiembrie voi pleca definitiv in Romania, dupa 2 ani, si incerc sa gasesc o agentie in Chicago cu ajutorul careia as putea trimite o parte a lucrurilor mele. Am incercat in zadar sa gasesc ceva informatii on-line, dar singura agentie pe care am gasit-o a fost pe site-ul acesta... este Romanian American Mission si este pe undeva pe Western Ave... problema e ca am sunat la numarul respectiv si am vb. cu o doamna care insa nu a fost destul de amabila sa-mi dea prea mute informatii... sunt curioasa daca a auzit cineva de aceasta agentie, sau mai bine zis daca stie cineva cat de sigure si de incredere sunt serviciile oferite de ei? Va multumesc

jet21ro
05.02.2006, 04:32
Hi Nicol!

Am citi mesajul tau postat pe forum, si sint interesat de firma din Georgia care faciliteaza trimiterea pachetelor in Romania. Eu sint de 1 an in Alabama la studii si in iunie ma intorc acasa. Firmele care le-am gasit sint foarte departe de mine (majoritatea prin nord) iar Georgia e cel mai comvenabil.
Daca esti amabila, te rog spune-mi adresa si telefonul de contact.

Multumesc anticipat.

jet21ro
05.02.2006, 04:38
Pentru cei care pot furniza informatii legate de trimiterea pachetelor in Romania: sunt in Montgomery, ALABAMA la studii iar in iunie ma intorc in tara. As vrea sa trimit niste pachete in Romania insa aici in sud nu am gasit nimic. Stie cineva o modalitate (biserici, firme de curierat) sigura si in acelasi timp mai ieftina decit posta normala de a trimite pachete din sudul USA? Va multumesc anticipat pentru orice informatie.

IcXvS
09.04.2006, 06:30
Cunosc si eu o firma in Georgia care se ocupa cu trimitere de colete in Romania. Poti trimite orice si in orice cantitate la un pret forte bun(1$-1 lb.)

cumva stii daca exista asa ceva si in NYC? super pret!smileys/smiley32.gif

adihey
09.06.2006, 18:20
Am trimis de vreo doua ori cu ei si a ajuns bine. Chiar duminica o sa mai trimit un pachet. Persoanele de acolo nu sunt cele mai recomandate pentru customer service, dar se pare ca serviciile sunt sigure pana acum.

Tel:

store: 773-274-3532

office: 773-465-8695

cell: 773-251-5826

Adi

adihey
09.06.2006, 18:24
Tot eu:

credeam ca o sa il posteze unde trebuie...vorbesc de firma din Chicago pe Western.

Am trimis de vreo doua ori cu ei si a ajuns bine. Chiar duminica o sa mai trimit un pachet. Persoanele de acolo nu sunt cele mai recomandate pentru customer service, dar se pare ca serviciile sunt sigure pana acum.

Tel:

store: 773-274-3532

office: 773-465-8695

cell: 773-251-5826

Adi[/QUOTE]

Casandra Pop
09.08.2006, 15:44
Eu sunt in statul Minnesota si as vrea sa trimit pachet acasa ... este cineva care ma poate ajuta si pe mine ?Chicago este nu foarte aproape de mine si cred ca m-ar costa la fel de mult daca as trimite pachetul din St. Paul catre Chicago pentru ca ei sa il trimita in Romania .... multumesc pt ajutor

livia
10.08.2006, 03:01
cumva stii daca exista asa ceva si in NYC? super pret!smileys/smiley32.gif

Exista si in NY, acesta este numarul: 718-417-7710 .

criscayene
07.01.2007, 14:29
Mai sunt romini in CIncinnati da-ti un semn la adresa criscayene@yahoo.com merci mult.

oana486
26.12.2007, 20:01
Hello :)

vreau sa va intreb daca nu stiti o companie ieftina de trimis din ROmania in State ... smileys/smiley1.gif ms mult :)

mamyy21
13.06.2010, 00:11
buna ziua
am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva
sunt in long beach california si vreau sa trimit si eu pachete in romania
m-ar interesa preturi si cum se procedeaza ........sa fie cat mai simplu
mersi

rucsandra_c
14.10.2010, 16:24
multumesc pentru intentia buna de a ajuta, am incercat numarul de telefon din georgia, dar nu mai este valabil. imi poti spune te rog cum se numeste firma si daca ai un alt numar de telefon la carepot incerca? multumesc anticipat. :)

aramis_13
14.10.2010, 17:33
Atlanta
800 664 5068

Cezara
28.10.2012, 11:16
Eu sunt in statul Minnesota si as vrea sa trimit pachet acasa ... este cineva care ma poate ajuta si pe mine ?Chicago este nu foarte aproape de mine si cred ca m-ar costa la fel de mult daca as trimite pachetul din St. Paul catre Chicago pentru ca ei sa il trimita in Romania .... multumesc pt ajutor

Casandra, ai gasit pana la urma o firma buna?