PDA

Arată versiune întreagă : Nici un caz de hartuire sexuala castigat

sorin
22.02.2005, 15:31
In <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> nici un proces de hartuire sexuala nu a fost castigat

Romancele (din Romania) inca privesc cu indulgenta hartuirea sexuala, desi majoritatea femeilor s-a confruntat probabil macar o data in viata cu o forma de hartuire, de la glume cu caracter sexual, limbaj obscen, pana la solicitarea de favoruri sexuale. Atunci de ce oare le este frica sa ii actioneze in justitie pe hartuitori? Motivele ar putea fi frica de a-si pierde locul de munca, de a-si deteriora situatia familiala, mentalitatea societatii romane unde se considera ca femeia este de vina si probabil multe alte motive.

Hartuirea sexuala este considerata acea atitudine sexuala nedorita si indezirabila, care poate lua diverse forme, de la atingere si mangaieri, la comentarii sexuale. Victimele, (marea majoritate fiind femei) se pot afla sub influenta favorurilor sexuale cum ar fi obtinerea unor avantaje la locul de munca, prin promovarea in anumite functii mai bune, sau acestea pot gasi un mediu de munca ostil.

Iata ce spune articolul 203 indice 1 din Codul penal:
Art. 2031. - (1) Hartuirea unei persoane prin amenintare sau constrangere, in scopul de a obtine satisfactii de natura sexuala, de catre o persoana care abuzeaza de autoritatea sau influenta pe care i-o confera functia indeplinita la locul de munca, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Cu toate acestea, inca nu s-a auzit de vreun caz de hartuire sexuala castigat de cineva in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.

Intrebarile care se pun sunt:
1. Pentru femeile din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>:
De ce credeti ca acestea nu au curajul sa-i dea in judecata pe hartuitori si cum cred ca ar putea stopa acest fenomen? Credeti ca exista sanse sa<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

danielle
22.02.2005, 19:50
Parerea mea este ca in Romania nu se dau in judecata in cazuri de hartuire din urmatoarele motive:

- pentru ca nu exista incredere in sistemul juridic si instante

- lumea prefera sa nu-si piarda vremea prin tribunale care sunt infecte, supraaglomerate

- nu au timp pentru tribunale pentru ca stim cu totii ca in Romania orice proces se poate lungi la nesfarsit din motive aiurea

- daca adversarul are bani, se gandeste lumea, oricum o sa-si ia un avocat tare si o sa pierd

- multe persoane sunt prea amarate de viata ca sa mai incerce sa se lupte in justitie

si alte si alte motive. Astea au fost cele care mi-au venit pe moment.

angela
23.02.2005, 05:14
Danielle sunt perfect de acord cu tine!!!

Timpul nu ar fii un asa factor important, dar pana si in cazuri de
violuri care s-ar putea dovedi ceva mai9 usor, politia atat te
innebuneste incat tu pari delicventul. Asa ca multi se lasa pagubasi.

Sa nu uitam ca hartuirea sexuala are mai multe conotatii si pot fii interpretate cum vrea fiecaresmileys/smiley2.gif, de aceea sunt atat de greu de dovedit.

In tara cate femeii nu stau si accepta mitocaniile unora doar pentru a
isi pastra un loc de munca?? Daca vor pleca nu ar avea ce sa le puna
copiiilor pe masa. Tampenia multora in tara este ca la o noua angajare
cer recomandari, daca le explici ca nu ai cum sa faci rost de una, in
spaecial pozitiva, le spui motivul si sigur nu te vor angaja. Probabil
or sa se gandeasca ca iti place sa cauti nod in papura si sa faci
probleme.

In Romania inca sunt multi patroni care nu accepta ceea ce este trecut
de 28 ani din cauza ca nu mai sunt atat de zapaciti ca niste pustani si
pot face ceea ce vor eismileys/smiley9.gif

E trista situatia din Romania in aceasta privinta. Sa nu uitam nici de abuzurile familiare, nici acolo nu merge treaba bine

24.02.2005, 06:30
1. Pentru femeile din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>:
De ce credeti ca acestea nu au curajul sa-i dea in judecata pe hartuitori si cum cred ca ar putea stopa acest fenomen? Credeti ca exista sanse sa se schimbe ceva acum ca <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> va intra in curand in UE? Credeti ca ar trebui sa se schimbe ceva in legislatia romana referitor la aceasta problema?

Nu stiu cum mai este in Romania acum cu legile astea si ce se poate face dar inainte nu ai fi avut nimc de cistigat daca dade-ai pe cineva in judecata pentru hartuiresi in general lucrurile astea nu se rezolvau pe plan juridic ci direct.

De violuri ce pot sa zic stiu citeva care li sa intimplat dar nu au avut curajul sa dea in judecata din cauza ca afla lumea adica de rusine.smileys/smiley18.gif
Si depinde foate mult cine te hartuieste sau te violeaza .Cineva important sau sus pus scapa intodeaunausor nevatamathttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif.

2. Pentru femeile care au plecat din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>:
Ati mai avut probleme de hartuire sexuala de cand ati plecat din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>? Considerati un avantaj faptul ca traiti intr-o tara unde acest fenomen se manifesta la o scara mult mai mica decat in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>? Considerati ca (mai ales in SUA) se exagereaza pe aceasta tema si nu puteti sa primiti macar un compliment nevinovat din partea cuiva din cand in cand?

Nu mi sa intimplat niciodata sa fiu hartuita aici si da consider un avantaj ca nu ma oboseste nimeni . Complimente nevinovate totusi am primit deci nu e baismileys/smiley4.gif.<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ng<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
26.02.2005, 13:28
Si depinde foate mult cine te hartuieste sau te violeaza .Cineva important sau sus pus scapa intodeaunausor nevatamathttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif.

Mesajul initial spune ca in Romania nu a fost castigat nici un caz de hartuire sexuala, deci sunt in ceatza acum la cele spuse de tine ca depinde de cat de important e individul care hartuieste. Oricum, ti se pare normal ca unul sus pus sa-si permita sa dea iama in subalterne fara pic de jena pentru ca nimeni nu-si bate capul sa reclame? Facand paralela cu topicul deschis de tine cu "sa-ti faci singur dreptate", crezi ca mai potrivit ar fi ca cineva sa-i altoiasca bine pe acesti indivizi in loc sa-i dea pe mana justitiei?

E cineva care a trecut prin situatii din astea? Cum ati rezolvat problema?

Exista in Romania si barbati care au fost hartuiti de sefe? smileys/smiley36.gif

26.02.2005, 13:45
Mesajul initial spune ca in Romania nu a fost castigat nici un caz de hartuire sexuala, deci sunt in ceatza acum la cele spuse de tine ca depinde de cat de important e individul care hartuieste. Oricum, ti se pare normal ca unul sus pus sa-si permita sa dea iama in subalterne fara pic de jena pentru ca nimeni nu-si bate capul sa reclame? Facand paralela cu topicul deschis de tine cu "sa-ti faci singur dreptate", crezi ca mai potrivit ar fi ca cineva sa-i altoiasca bine pe acesti indivizi in loc sa-i dea pe mana justitiei?

E cineva care a trecut prin situatii din astea? Cum ati rezolvat problema?

Daca mesajul asa spune asa o fi eu una nu stiu si nu am urmarit cazurile de hartuire ,tot ce spun este din auzite sau proprie experienta.Cred ca majoritatea femeilor din Roaminia sau lovit cel putin odata in viata lor de asa ceva(avansuri,apropouri.etc..)

Din mesajul initial deduc ca nu se merita sa se piarda timpul pentru o cauza care este din stat pierduta.

Ma refeream la faptul ca daca unul din colegi se da la tine poti sa il reclami patronului si poate el iti face dreptate atentionindul sau pedepsindul pe respectivul.

In cazul in care patronul se da la tine si tu ii spui clar NU si totusi te ameninta ca te da afara sau te hartuieste in continuare mai bine iti dai demisia sau iti cauti alt loc de munca.

P.s. in general cind ai bani ti se permit multeiar greselile iti sint usor uitatesmileys/smiley18.gifasta este valabil nu numai in RO

28.02.2005, 17:34
Hello,

Din propria experienta, cred ca acesta este cel mai neplacut lucru care ti se poate intampla la locul de munca..Pentru ca, din momentul in care spui clar 'Nu!', lucrurile devin urate si te poti trezi ca ti se cauta nod in papura din orice. Cum spunea si Melina, masura pe care o iei este de a-ti gasi un alt loc de munca si, psihologic vorbind, de a trece cu bine peste incident. In Romania, gandurile de a actiona in judecata iti dispar imediat dupa ce iti dai seama ca el/ei au puterea (aka: money) si pot 'cumpara' usor un juriu, martori etc.

Ceea ce este mai socant este ca lucrul acesta nu caracterizeaza numai pe romani, ci si pe alte natzii din zona. Spre exemplu, libanezi si greci. Australia este o societate multiculturala, iar comunitatea grecilor numara peste 1 Mil. Acum ce sa povestesc, nu este chiar pe fata ca in Ro, dar si aici se manifesta astfel de tendinte. Solutia: treci cu vederea si incepi sa o dai inainte cu'eu si my partner/boyfriend/partner' pana cand primesc mesajul..:)

Offf, ce sa-i faci cu femeile romance..smileys/smiley2.gif

rossa
02.03.2005, 01:05
Eh dar ce te faci atunci cand esti hartuit de sefa ( si urata ca porcu' ) , daca spui la colegi acestia rad de tine , acasa e un subiect delicat . Sa stiti ca femeile sunt mult mai razbunatoare decat barbatii la chestia asta . Eu unul am adoptat o alta metoda , cam tot timpul am pe birou un flacon cu pastile pt...... , a tinut figura cel putin momentan .