PDA

Arată versiune întreagă : stiti romani in utah?

michelleB
22.02.2005, 11:21
vrem sa ne mutam in utah-salt lake city din california si am vrea sa luam legatura cu alti romani care sunt acolo. Stiti cumva romani sau daca sunt biserici romanesti in utah?

mutumiri anticipate celor care imi vor raspunde

michelle

sorin
22.02.2005, 15:14
Dupa cate stiu eu nu sunt biserici romanesti in Utah. Romanian-Portal.com cel putin, nu are nici una in baza de date si consideram ca avem una dintre cele mai complete liste de biserici romanesti existente la aceasta ora.

Cunosc o familie de romani care locuiesc in Utah si o sa le trimit linkul catre acest topic.

22.02.2005, 19:08
Buna seara,

Romani in Salt Lake City sunt destul de multi.

Posibilitatea cea mai sigura de a incepe contactul cu

ei este de a merge Duminica la Sf.Liturghie la Biserica

ortodoxa antiohiana "Saints Peter and Paul"

(http://www.saintspeterandpaulorthodox.org). Acolo se

aduna de obicei cam 20-30 romani, si dupa terminarea

slujbei se face intotdeauna o masa comuna. Exista

coltul romanilor, al rusilor, al americanilor, in fine,

e atmosfera placuta.

Ne puteti contacta pentru informatii suplimentare la

801-581-3133 (9:30am-3:00pm MT).

Numai bine.

michelleB
24.02.2005, 12:12
multumim mult celor care ne-au raspuns!michelle

california69
09.03.2005, 10:09
Sunt foarte multi romani in Salt lake City. Pe timp de iarna vin in jur de 10 romani cared sunt instructori de ski iar pe timp de vare se duc in Seattle si lucreaza in reteaua hoteliera.

Am foast in Salt Lake City de maimultreori, este foarte frumos, casele mult mai ieftine si este o admosfera de vacantza pe timp de iarna in Park City.

De revelion am nimerit intr-o gasca de romani , medeia de virsta fiind in jur de 30-35 de ani si am fost peste 40-50 de romani.

A fost SUPER de frumos si s-a simtit atmosfera de sarbatoare.

Mihai

liviutz82
25.04.2005, 06:01
multumesc foarte mullt.Astept si alte informatii legate de acest subiect. Va multumesc anticipat

facpoze
21.11.2012, 19:34
Salutare! Am nevoie de cateva sfaturi va rog!
Putin despre mine:
Sunt de aproape 10 ani in USA si in cea mai mare parte am locuit la Chicago si in Florida de sud (unde locuiesc si acum). Sunt fotograf si practic meseria asta aproape de cand am venit in US. Vreau sa ma mut din Florida dar Chicago nu mi se pare un oras adecvat pentru modul meu de viata (personal Chicago mi se pare "galagios", "gri", "trist" si MURDAR - cel putin in comparatie cu Florida cea insorita - unde e prea cald, dar imi place). Am luat in considerare mai multe orase din diferite state ca si Salt Lake City, Seattle, Portland, San Francisco, Los Angeles dar cele din California au nivelul de trai mult prea scump pentru bugetul meu actual. Portland are economia si joburile destul de "la pamant" din cate inteleg + ca la fel ca si Seattle (care mai e si scumpic de trait) e "gri" si "trist" si ploua mai mult decat e senin. Salt Lake mi-a placut mult dar mi s-a spus intr-un mod mai indirect ca "daca nu sunt Mormon e greu sa ma integrez sa fac ceva in viata". DENVER, CO - Ideal imi doresc sa inchiriez o casutza ceva pana in maxim $1000/luna si apartament e ok (un 1BED/1BAT e suficient) dar trebuie sa fie cu garaj neaparat si sa fie intr-o zona decenta (sigura - cu rata de criminalitate scazuta). Practic acestea sunt conditiile pentru orice oras in care m-as muta. Ok, si inca ceva - sunt singur - nu imi plac cluburile galagioase in mod special dar mi-ar place daca in zona ar fi un bar mai calm. Nu sunt pretentios dar tzin la propriile moraluri
Daca cineva are vre-o sugestie sau o vorba buna va rog sa imi scrieti aici sau pe email: facpoze@rocketmail.com
Va multumesc anticipat! Cu respect!
Pop

shogunelu
22.11.2012, 03:10
Salutare! Am nevoie de cateva sfaturi va rog!
Putin despre mine:
Vreau sa ma mut din Florida dar Chicago nu mi se pare un oras adecvat pentru modul meu de viata (personal Chicago mi se pare "galagios", "gri", "trist" si MURDAR - cel putin in comparatie cu Florida cea insorita - unde e prea cald, dar imi place). Am luat in considerare mai multe orase din diferite state ca si Salt Lake City, Seattle, Portland, San Francisco, Los Angeles dar cele din California au nivelul de trai mult prea scump pentru bugetul meu actual.

Aoleo, sa nu te auda nenea Sorinel cum vorbesti de oraselul lui, ca te sparge ! :-D
San Francisco e relativ frumos fata de alte orase dar scump si nu prea vad de ce. Los Angeles- FOARTE galagios si obositor, suficient de murdar, nejustificat de scump.
Am fost in Salt Lake de mai multe ori sincer mi s-a parut cel mai gri si trist oras din State, ce bine ca nu-s mormon ! :-D
Boston e relativ misto, dar ca peste tot, ca sa stai undeva bine, te arde la buzunarel.

sorin
22.11.2012, 10:21
personal Chicago mi se pare "galagios", "gri", "trist" si MURDAR
aceasta constatare este o exceptie care confirma regula. Chicago este unul din cele mai curate orase pe care le-am vazut. poate ne spui si in ce zona ai locuit in Chicago.

Aoleo, sa nu te auda nenea Sorinel cum vorbesti de oraselul lui, ca te sparge ! :-D
Shogule, am inteles ca nu ai ajuns prin Chicago inca, poate te vei convinge intr-o buna zi daca e curat sau murdar ;)

shogunelu
22.11.2012, 12:54
Shogule, am inteles ca nu ai ajuns prin Chicago inca, poate te vei convinge intr-o buna zi daca e curat sau murdar ;)

Asa e, Sorine, am trecut doar prin Chicago prin 2007, cand stateam in State, insa acum ca am renuntat la green card, nu-mi mai dau aia viza veci pururi ! :-D