PDA

Arată versiune întreagă : asigurare medicala

lali
05.03.2007, 08:11
Va rog sa ma ajutati intr-o problema.sunt venita in Toronto de aproape doi ani , am avut OHIP cat am muncit iar acum sunt vizitator , bineinteles nu mai posed OHIP.Problema e ca am nevoie urgent de asig. medicala si nimeni nu-mi ofera ca sunt venita de mai mult de 30 de zile.O sa ma nevoie de operatie si spitatlizare vreo trei zile si ma costa...va imaginati cat. Cunoasteti vreo companie ( poate pe care am omis-o eu) care ofera asigurari med. pt vizitatori chiar daca au sosit de mai mult timp?

fifi
05.03.2007, 12:13
ce rau imi pare de tine, lali, dar ca vizitator spitalizarea nu ti-o plateste nimeni, aproximativ $180 pe zi(chiar daca ziua se rezuma la o interventie de 10 minute in spital)

totusi nu inteleg un lucru din ceea ce spui tu: daca ai lucrat legal si ai avut odata OHIP, cum ai putut trece apoi la statut de vizitator?!

lali
05.03.2007, 13:16
M-am casatorit cu cetatean canadian si am renuntat la job ca era f. prost platit si mai ales ca ramasesem gravida. Bebele l-am nascut cat inca aveam OHIP-ul, am avut noroc dar se pare ca o minune dureaza doar trei zile. Cred ca o sa ma duc in tara pt operatie ca altfel ne vindem casa sa platim tot. Multumesc de raspuns.

fifi
07.03.2007, 23:36
daca esti casatorita cu cetatean canadian de ce stai cu statut de vizitator? de ce nu-ti depune actele pt sponsorare? avand si un copil cu el este foarte probabil sa-ti proceseze dosarul din canada si sa nu fie nevoie sa te intorci in tara. este inuman ca cineva sa stea fara asigurare medicala...

este o clinica medicala, Black Creeck in Sheridan Mall(Jane & Wilson) care acopera o parte din cheltuielile medicale dar numai in cazuri de exceptie insa nu acopera spitalizarea, deci plateste interventia medicului dar nu si facilitatile spitalului.

tot in acel Mall este si un centru de immigrari si acolo lucreaza o romanca pe nume Martha, ii poti cere si ei sfatul, este foarte de treaba.

ce operatie ai de facut? si daca te intorci in Romania cum o faci, acolo mai ai asigurare medicala?

lali
08.03.2007, 09:35
Multumesc, Fifi de informatii.Eu am actele depuse din decembrie 2005 si tot mai astept minunea sa-si faca cineva timp de ele.Am primit asigurari ca in vara asta imi termina si mie de procesat.Sper sa nu fie la vara cealalta.Intradevar e inuman sa stai asa sau e dovada de prostie.am stat ca fraiera atata timp , n-am avut nevoie, m-a ferit D-zeu dar uite ca mi-a ajuns funia la par.Am o hernie veche care imi da de furca.Mi-a gasit sotul la un broker mai mic dar nu acopera vizite de rutina la medic ci doar urgente si operatia cu spitalizare.A bine si asa, sunt super multumita.Multumesc inca o data de replayhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley17.gif

fifi
08.03.2007, 14:30
lali mic, nu trebe sa-mi multumesti, nu am facut nimic pt tine decat sa-mi pese...tu insa poti face ceva pt alti romani in situatia ta, soptindu-ne acel "broker mai mic" ce acopera urgente si interventii chirurgicale.

Dumnezeu sa te ajute pe tine si familia ta!

lali
08.03.2007, 15:04
Sper sa nu se considere reclama, o sa pun numele si nr. lui.Se numeste Wallace Chao (financial planning advisor) tel.4164171564iar firma e WFG Securities of Canada inc.Vorbeste mult si pe langa subiect, eu am vrut doar asig. de sanatate si pana la urma vad ca sotului i-a casunat ca ne trebuie si de viata si plan de pensie...tre sa-l aduc putin cu picioarele pe pamant

fifi
08.03.2007, 15:21
ti-am trimis un pm lali, sper sa-l citesti

Nomi
22.04.2008, 04:41
Buna...si eu sper sa ai toata sanatatea ,de care ai atata nevoie si multa putere ca sa mergi mai departe si numai bine. Fifi, as vrea sa te intreb daca e indicat sa faci cum ne-am andit noi ( sa ne facem asigurare medicala de acasa inainte de a pleca pana ne facem acolo cele necesare din acest punct de vedere) sau este o alta cale mai sigura? Mersi

fifi
22.04.2008, 11:41
nu are rost sa-ti faci asigurare medicala de acasa. Tu cand ajungi aici esti rezident permanent (fata care a postat inainte avea statut de vizitator la acea vreme, care nu-ti da nici un drept medical) si imediat aplici pt OHIP, Health Card.Te poti informa dinaininte, aici: http://www.health.gov.on.ca/english/public/program/ohip/ohip_mn.html (http://www.health.gov.on.ca/english/public/program/ohip/ohip%20_mn.html)

deci, vine dupa 3 luni. E bine de luat de acasa ceva antibiotice, pt ca restul, antiinflamtorii, siropuri de tuse, calmante se dau fara prescriptie.

Nomi
23.04.2008, 06:40
Aham, am inteles...mersi mult. Dar medicamentele pe care le iau cu mine, trebuie sa fiecu o reteta atasata de la medic, sau pot duce orice cu mine?

fifi
23.04.2008, 12:05
eu parca stiam ca reteta o lasi la farmacie cand iti iei medicamentele, cum sa-ti ceara s-o ai cu tine?!

de fapt pe aici, cand iti da medicamente de la farmacie, face o eticheta pe care scrie numele tau si alte detalii, nu mai stiu exact, pe care o pune pe borcanas sau sticlutza, sau tub.. S-ar putea sa te intrebe ce si cum daca aduci medicamente in cantitati dubios de mari, si in special cantitati mari de tranchilizante. altfel, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

kiddy
23.04.2008, 12:38
Asa e, problema e daca aduci prea multe medicamente cu tine. In acest caz e bine sa prezinti reteta, mai ales ca acum si in Romania antibioticele nu se mai elibereaza decat pe baza de reteta, la fel si antidepresivele. Caz in care, chiar daca ramane reteta la farmacie, poti sa-ti fai o copie.
Cat despre etichetele personalizate, fifi, sistemul farmaceutic din tara inca n-a ajuns acolo. Sau poate ca da, intre timp.

Nomi
24.04.2008, 02:36
Din pacate nu, nu am ajuns inca acolo....cred ca mai avem drum lung pana la asa ceva. In schimb daca imi iau, atunci m-am gandit sa-mi iau mai multe tipuri de medicamente....ce stiu ca avem si acasa nevoie in trei luni in cazuri de forta majora...in schimb asta vroiam sa stiu daca trebuie sa prezint reteta de pe aceste medicament. Am si aflat si va multumesc....O zi buna tuturor.

fifi
24.04.2008, 12:30
kiddy, nu am stiut eu sa ma exprim bine (dupa cum vezi nu numai cu i-urile am probleme dar si cu coerenta, cu topica frazei, dar de etichetele personalizate am adus aminte pt ca ele existand aici, poate fi posibil sa se ceara retetele la intrarea inCanadain lipsa etichetelor pentru medicamentele aduse din afara.

oricum, in conditiile in care cei care vin ca rezidenti permanenti se stie sau se poate explica treaba cu cele trei luni pana la obtinerea cartii de sanatate si vor intelege de ce se aduce o cantitate mai mare decat de obicei. Ideea cu copiile xerox ale retetelor nu e rea dar cred ca se vor holba canadienii ca matzele la stele cand vor vedea scrisul romanesc si, mai apoi si "scrisul de doctor" .

Si alta chestie, ce medic iti da reteta cu aceeasi data si pe acelasi nume pt, sa zicem, 3 doze de antibiotice? Nomi, lamureste-ma tu, se poate asa ceva in Romania, caci altfel cum ai de gand sa aduci cu tine asa cantitati mari de medicamente?!

Nomi
25.04.2008, 06:16
Sincera sa fiu FiFi eu n-am de gand sa fiu bolnava nici macar o zi si nici sotul, cu ajutorul lui Dumnezeu smileys/smiley86.gif deci m-am gandit sa iau doar o doza "dubla " cum ar veni...se mai face aici asa, medicamentul se ia de doua ori sau chiar o data pe zi si medicul ti-l prescrie ca luandu-l de trei sau patru ori pe zi, deci din start ai dublu..... Sau o alta modalitate se scriu retete pe doua luni MAI RAR adevarat, dar la noi mai sunt cazuri cand nu mai gasesti compensate si sunt foarte scumpe si atunci iti scrie pentru doua luni ( doua doze cum ar veni)din medicamentele ce obisnuiesti sa le iei de exemplu. Dar in fine o sa incercam sa aflam mai multe oricum despre acest lucru pentru e bine de stiut ce si cum. CIAU_CIAU

fifi
26.04.2008, 01:46
aduci cat poti, Nomi, cate o doza-doua de fiecare si daca Doamne fereste, va imbolnaviti vreunul, vreo raceala sau vreo durere de masea, sunt clinici cu plata, nu ai nevoie de programare, $60 pt o consultatie si-ti da reteta sa-ti iei antibiotice, nu te lasa nimeni sa mori.

mai multe probleme despre asigurarea medicala trebuie sa-si faca cei care vin cu copii mici dar si aceia numai in cazurile bolilor copilariei sau daca au nevoie de spitalizare, gen hepatita, mici accidente...

Nomi
27.04.2008, 02:26
Inteleg...pai asa ma gandeam si eu...ca vom lua ce stiu ca am avut nevoie in ultimele sase luni...si imi iau mai mult ca sa am pentru aproximativ trei luni....dar daca am inteles bine nu merita sa faci asigurare de acasa? Ca daca faci de acasa costa cam 90-100 CAD pentru doua persoane pe luna (la noi , daca pleci in strainatate)....mai spuneti voi cum merita sa faci....