PDA

Arată versiune întreagă : driver licence

03.03.2007, 05:09
Daca am permis categoria B ,valabil in Romania,cum se procedeza sa mi se recunoasca acest drept? multumesc,Dana

03.03.2007, 05:13
Daca am permis de conducere categoria B,valabil in Romania,ce ar trebui sa fac sa mi se recunoasca aici? multumesc,Dana

keyframe14
03.03.2007, 06:07
nu ti se recunoaste..va trebui sa mergi cu el la dmv sa sutii examen (calculator + traseu) ti se fac poze dai testul de vedere, apoi mergi la calculator si sustii examenul, sunt doua sectiuni una de legislatie si una de semne trtebuie sa faci 15 puncte din 20 la fiecare , apoi mergi in poligon cu un inspector si sustii examenul practic...trebuie sa vii cu masina ta..e f simplu , apoi ti se elibereaza o foaie valabila 30 zile, timp in care iti soseste permisul...:)

mult succes

divo
03.03.2007, 17:28
Dana...tu vorbesti de recunoasterea carnetului de conducere romanesc in America?

Daca da..uita-te pe site-ul statului in care vrei acest lucru!

http://www.dmvflorida.org/

Pentru ca depinde de la stat la stat!Mie in California,mi-au dat un TDL(temporary DL) pentru 2 luni, dupa ce am luat examenul scris! Iar apoi trebuie sa dai drive test-ul!

Testul scris(in California) este de 36 de intrebari, din care trebuie sa raspunzi corect la 30!smileys/smiley2.gif

03.03.2007, 18:25
Poate in Florida sa fie diferit , dar in New Jersey daca aduci traducere legalizata a permisului romanesc nu mai trebuie sa dai "traseul" ,ci doar "scrisul". Incearca sa te interesezi poate e la fel.

keyframe14
03.03.2007, 18:30
ce traducere legalizata ai dus tu ca permisul romanesc e bilingv...

03.03.2007, 18:31
Asta au cerut asta le-am dus ..le-am aratat pe permis ca e tradus in engleza dar au zis ca nu conteaza