PDA

Arată versiune întreagă : are cineva un raspuns??

Alanna
21.02.2005, 03:48
Buna la toata lumea

Am incercat sa nu mai deranjez pe nimeni si sa ma documentez de pe forum ...dar totusi mai am unele neclaritati.Suntem o familie plina de ghinioane smileys/smiley19.gif.De 4 ani asteptam sa emigram in Canada dar ghinionul nostru a fost mai mare decit ne asteptam.Nu intru in polemici.Eu am 32 de ani si lucrez de 7 ani ca ospatar pe vase de croaziera inpreuna cu sotia mea care este barman.Vrem sa stim daca pe meseriile acestea ne putem califica sau nu.Avem o fiica de 6 luni.Testul IELTS luat cu 7.Costurile de imigrare de pe site sunt in dolari australieni?Asteptam un raspuns la dilema noastra(cam cit dureaza tot procesul de emigrare)Multumim pentru ajutor.

burebista
26.02.2005, 14:51
Salut,

Eu cred ca da. Arunca un ochi pe lista asta de meserii
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf si vezi daca te
regasesti. De asemenea daca meseria ta exista pe lista tre sa fie si o
institutie cate o acrediteaza (la sfarsitul listei)

Bafta

Ekklesia
01.03.2005, 21:36
<DIV>Allana, </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Se pare ca meseriile de ospatar si barman sunt meserii evident recunoscute in Australia insa nu sunt "deschise" pentru procesul de migrare. Doar meseriile ASCO din categoriile 1-4 sunt luate in considerare in procesul de migrare, iar meseriile de ospatar si barman sunt ASCO 6322-11 si 6323-11 adica din categoria 6.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Teoretic ar exista o posibillitate sub viza ENS (Employer Nomination Scheme) in cazul in care cineva (eventual o companie cu vase de croaziera in Australia) ti-ar oferi un contract pe cel putin 2 ani cu posibilitati de reinoire dupa aceea, insa in acest caz ei trebuiesc sa demonstreze ca nu gasesc pe piata fortei de munca din Australia oameni pregatiti la nivelul vostru. IN acelasi timp voi ar trebuie sa fiti "highly skilled" (adica cel putin 3 ani de formal training in meseria vostra), sa fiti sub 45 de ani si sa aveti "vocational English". </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Vezi un job search in Australia pentru meseriile respective sau incearca direct la companii cu servicii de croaziera...in zona Sydney cred ca sunt mai multe...</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Mult succes!</DIV>