PDA

Arată versiune întreagă : Atentiune...mare veste mare...

inas
21.02.2005, 02:47
Sper ca am inteles bine, si nu va dezinformez deci...

Maine dimineata, la NBC-Today vor canta O-zone!!!! Spunea Kathy ca fetele ei sunt mari "fane" si o sa le aduca sa-i vada...Iar ca fond muzical la chestia asta era melodia cu Mariachi...

O saptamana buna la toti/toate!

sorin
21.02.2005, 03:01
Stii si la ce ora? Sau sursa de unde se pot afla informatii? smileys/smiley1.gif

Fethoden
22.02.2005, 04:34
<DIV class=verdanatrei>Aventura in justitie a hit-ului "Dragostea din tei" s-a incheiat cu victoria lui Dan Balan, liderul O-Zone</DIV>
<DIV class=verdanatrei>17 februarie 2005
</DIV>

<DIV class=verdanadoi>
Aventura in justitie pentru "paternitatea" cunoscutului hit al celor de la O-Zone, "Dragostea din tei", care facea furori anul trecut in discotecile din toata Europa, s-a incheiat luni la Judecatoria sectorului 2 din Capitala. Bogdan Popoiag, membru al trupei "Unu", care revendica piesa la sfarsitul anului trecut de la liderul O-Zone, Dan Balan, este acum obligat sa-i plateasca lui Balan suma de 60.000.000 de lei cu titlu de daune morale, pentru prejudiciul de imagine creat de o serie de declaratii de presa.

Este a doua oara cand instanta se pronunta in disputa dintre Dan Balan si Bogdan Popoiag - recent, Tribunalul Bucuresti a respins o cerere de chemare in judecata impotriva lui Dan Balan - dar se pare ca de aceasta data liderul O-Zone a castigat procesul. Satisfacut de rezultat, Dan Balan spune ca va dona suma incasata unui tanar care va castiga premiul pentru cea mai buna compozitie muzicala in cadrul unuia dintre concursurile organizate anul acesta in Romania.

Desi pe parcursul procesului, Bogdan Popoiag, angajat de casa de discuri Cat Music sa realizeze orchestratia piesei devenita imediat hit international, a sustinut in repetate randuri in presa ca are dovezi in sprijinul sau, in fata judecatorului nu a venit cu probe din care sa rezulte ca el ar fi compozitorul.

"Dragostea din tei" este piesa romaneasca cu cel mai mare succes international din ultimele decenii. ROMPRES </DIV>

Fethoden
22.02.2005, 04:43
<DIV class=verdanatrei>Sunt sanse ca trupa O-Zone sa se reuneasca</DIV>
<DIV class=verdanatrei>11 februarie 2005
</DIV>

<DIV class=verdanadoi>
S-ar parea ca una dintre trupele care au avut un succes de milioane de dolari in cei doi ani si ceva de existenta, O-Zone, se reuneste. Aceasta, dupa ce, in ianuarie, liderul trupei, Dan Balan, a anuntat ca pleaca din formatie, cu ganduri mari spre America.

Impresarul baietilor, Corneliu Ladin, ne-a marturisit ca "momentan suntem in proces"� A urmat o pauza, dupa care a inceput sa rada, in momentul in care si-a dat seama ca acest cuvant nu era reprezentativ pentru ceea ce voia el sa ne spuna. "Suntem in tratative. Momentam discutam. Nu stim inca ce se va intampla cu trupa", ne-a mai declarat el.

Am aflat insa ca apropiatii celor trei baieti, Radu, Dan si Arsenie, incearca prin toate mijloacele sa-i convinga pe cei trei sa revina la vechea componenta.

L-am intrebat pe Corneliu daca trupa O-Zone se reuneste, iar el ne-a raspuns: "Depinde". Ce inseamna acest depinde in opinia lui si a baietilor este foarte posibil sa aflam in circa o saptamana-doua. Cert e ca nu a fost un raspuns total negativ. O farama de speranta pentru fanii celor trei baieti tot exista.

Claudiu Mirica visa la succes

Un motiv in plus care ne poarta cu gandul la o eventuala impacare a baietilor de la O-Zone a fost una dintre marturisirile pe care ni le-a facut Corneliu: "Claudiu Mirica nu va face pate din O-Zone". De ce? "Pai, nu a fost niciodata vorba sa cante Radu si Arsenie alaturi de Claudiu. Noi nu am vorbit niciodata cu el despre asta. Nu i-am facut nici o propunere", ne-a mai spus el. "Au fost doar speculatii", a continuat acesta.

De unde intelegem noi ca in ultima vreme s-au facut o serie de speculatii pe seama celor trei tineri, cand, de fapt, ei au avut doar ceva neintelegeri care survin, fireste, de la bani, si ca de fapt ei nu se vor desparti.

Nu este exclus insa ca baietii sa nu cada de acord si sfarsitul unui viitor frumos care se numea O Zone, sa aiba in cele din urma loc.

O-Zone se lanseaza in Japonia

La inceputul lunii martie albumul trupei, numit "DiscO Zone", se va lansa in Japonia. Dupa ce au cucerit Europa, Dan, Radu si Arsenie vor incerca sa faca acelasi lucru si cu japonezii.

Se pare ca motivul discordiei dintre cei trei nu sta in calea onorarii diferitelor contracte pe care le-au semnat inainte de a se ivi aceste neintelegeri, ei concertand in continuare impreuna.

Reprezentanti ai casei de discuri Media Services, cu care Radu, Dan si Arsenie au un contract ce expira in luna mai a acestui an, ne-au spus ca pentru ei O-Zone este tot O-Zone, in aceeasi componenta in care s-au lansat.

Sursa: Gardianul</DIV>

Laura
22.02.2005, 10:51
De dimineata O-Zone a fost intr-adevar pe NBC, dar pentru mine cel putin a fost o mare dezamagire, chit ca niciodata nu mi-au placut super tare, dar macar ma bucuram ca romanca pana acum.

Pe NBC insa au vorbit despre clip-ul de pe net cu adolescentul care mima pe muzica lor si in final au venit si cei pe care i-au numit ei O-Zone. De fapt insa erau 2 tipi: Dan Balan si unul pe care nu stiu cum il cheama, dar care sigur nu este in O-Zone asa cum il stim noi. Are un nume cumva unguresc, dar dupa cum vorbeste engleza clar e american si de fapt aproape numai el a vorbit. Apoi au cantat "Dragostea din tei", dar versiunea in engleza (ori eu cred ca succesul lor s-a datorat si faptului ca pana acum au cantat in general in romaneste, asa ca nimeni nu le intelegea versurile destul de subtirele dupa parerea mea) si iarasi celalalt tip dansa de zor si canta, iar Dan Balan se invartea si el pe-acolo si mai canta putin din cand in cand. Se cunostea clar insa ca vocea astuia e diferita de cum suna melodia in romaneste. Ca sa nu mai vorbim ca toata melodia mie imi suna gen techno acum.

Oricum in mini-interviul initial nu au pomenit absolut nimic despre faptul ca nu asta e formula in care au cantat pana acum si cu care au devenit celebri.

Si cand te gandesti ca era cat pe-aci sa intarzii si la scoala ca sa ii vad....smileys/smiley9.gif

inas
23.02.2005, 09:37
Si pe mine m-a dezamagit aparitia, mai ales noul personaj. Stiu ca de obicei inregistrarile suna cu mult mai bine decat live-ul, dar in engleza chiar ca parca suna ciudat melodia. Sa speram ca se vor reuni iar, ca era frumos sa auzim ca o melodie romaneasca colinda prin toata lumea.

Imi pare rau Sorin, nu stiam ora, si nici nu am mai intrat pe forum! Au fostcu putin inainte de 9.00 AM.