PDA

Arată versiune întreagă : Medicina pentru toți

sorin
20.02.2005, 14:15
La sugestia unui forumist am deschis acest forum dedicat discutiilor pe teme medicale, avand in vedere ca intr-o masura mai mica sau mai mare, mai devreme sau mai tarziu, toti apelam la medicamente, tratamente sau doctori.
Va invit sa discutati orice problema medicala pe acest forum si sa deschideti topice noi ori de cate ori este nevoie. Discutiile care nu au legatura cu medicina vor fi mutate de pe acest forum.

ochialbastri
22.02.2005, 01:29
Multumesc Sorin,

Din copilarie, am purtat ochelari, din cauza unui astigmatism mixt (OD 0.1 +2,5 Sph -4,5 Cyl 180 ax=1,0 si OS 0.1 +2,75 Sph -4,5 Cyl 180 ax=1,0).

Acum, cand am aproape 50 de ani, nu mai pot corecta cu ochelari. Medicii mi-au propus sa ma operez. Am aflat ca operatia se poate face prin doua metode: cu LASER sau cu bisturiu de diamant. smileys/smiley1.gifFiecare dintre practicieni pledeaza pentru metoda lui si o dezaproba pe cealalta (e de inteles).

Stie cineva care sunt riscurile operatiei cu LASER? Dar pentru operatia cu diamant? evident aici e important factorul uman.

pepper
28.02.2005, 22:40
Cine imi poate explica care sint cauzele aparitiei nystagmusului?E din nascare sau dobindit? Sint metode de vindecare?

inorogul
05.03.2005, 22:37
nistagmusul in general apare din cauze diferite.poate fi din cauza alcoolului,intoxicatii medicamentoase,accidente vasculare,in tulburari de echilibru,etc,fiecare tip are alte caracteristici.Ce te intereseaza?

pepper
06.03.2005, 12:40
Ma intereseaza tot si in special o metoda de vindecare. Medicii din Romania mi-au spus ca nu exista o metoda de vindecare si cei din state auspus la fel. Sincer sint dezamagit ca medicina si medicii sint neputinciosi in cazul nistagmusului. Unii afirma ca nervul ocular ar fi bolnav altii spun ca e posibila o infectie la nivelul creierului si constat ca parerile sint impartite

Practic ochiul anatomic si fiziologic este bunsi ce este afectat de apare nistagmusul?

icutza
11.03.2005, 11:17
as vrea sa stiu daca "calcium sulphate" ajuta la vindecarea unei raceli?

inorogul
12.03.2005, 04:17
Sulfatul de calciu nu o sa-ti vindece niciodata raceala,cel mult o sa te constipesmileys/smiley19.gif.Daca nu e ceva grav poti rezolva cu paracetamol,bai fierbinti la picioare,ceaiuri calde,vitamina c;daca e mai grav-dureri de gat,febra(peste 39 grade),etc mergi la medichttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif

icutza
12.03.2005, 04:29
ok, merci mult. ma gandesc numai la leacuri babesti ca-s mai sanatoasesmileys/smiley4.gif

inorogul
12.03.2005, 04:59
Leacurile babesti sint domeniul meu.Spune-mi cum se manifesta raceala ta si iti voi da mai multe sfaturi.Fara sa-mi fac reclama te invit sa-mi vizitezi magazinul meu de produse naturale;e si un forum,si o rubrica de consultatii online;daca esti pasionata de produse naturale m-ar interesa sa stiu cum sint percepute acestea in State,de unde se aduc,exista consumatori,exista producatori?(vorbesc de produse autentice,nu de vrajitorii).Multumesc,biolog Victor Tovirnac

www.herbanet.ro (http://www.herbanet.ro)

angela
12.03.2005, 05:49
Inorogule , ia baga mataluta regimul ala cu care te dadeai mare la cura de slabire.smileys/smiley36.gif

Astept sa vad daca regimul asta imi convine sau daca va avea vreun efect asupra mea.

Multumiri anticipate!!!

16.09.2005, 03:13
As vrea sa discut cu cineva care are ceva experienta in ce priveste tratamentul cancerului. Sunt de curand prinsa de problema asta, am un unchi bolnav de cancer la plamani. Trebuie sa incepem citostaticele si nu reusesc sa-i gasesc EMESET, pentru greata postcitostatica. Cica nu se mai distribuie ca sunt depozitele in inventar, cu ieftinirile astea de c...

Citostaticele mi le dau gratuit, si emesetul dar nu-l pot gasi. As fi vrut sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

JulianM
14.08.2010, 06:37
Secretul insomniei, descifrat de cercetătorii americani

Speranţă pentru insomniaci: acele impulsuri electrice din creier, considerate "cheia" pentru a avea un somn bun, nederanjat de zgomote, au fost identificate de cercetătorii de la Harvard Medical School, al căror studiu a fost publicat recent în revista Current Biology, relatează bbc.co.uk.

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/7627/6887609/1/dormitor.jpg?width=400

MediaFax (http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/secretul-insomniei-descifrat-de-cercetatorii-americani-6887609)

JulianM
02.09.2010, 10:29
(despre agorafobie)

Greu, mon vieux, cumplit de greu, o stiu ca unul ce am trecut prin asa ceva cu treij' de ani in urma...
Si totusi, daca ai norocul sa faci terapie c-un psihiatru bun, sa abeneficiezi de consiliere avizata, plus sustinerea familiei, poti reusi.
Succes si multa sanatate!

Dacă n-am înjurat pe vremuri la psihiatrii !! ... o grămadă de incompetenți !...

Am suferit cumplit de pe urma malpraxis-urilor lor cumplit ... In 1992 n-am dormit 3 luni ! (mai exact dormeam cam 2 ore la 2-3 zile, dar tot cam aia e...)
Când am luat în sfârsit diazepam am început să dorm câte 14 ore pe zi (chiar 16) ... şi aşa am făcut timp de juma de an, dormeam câte 14 ore din 24 - iar ei se mirau "de ce oare dorm atât de mult" din doar 1 pastilă de diazepam ... Partea proastă e că mi-am pierdut foarte tare încrederea în ei şi am început să mă tratez singur (am citit şi mai multe cărţi în domeniu) şi am ajuns să fiu dependent de diazepam (calmant) şi doxepin (antidepresiv).

Lumea ar putea crede că eu aş fi un tip care urlă, se ceartă, etc ... de aia aș avea nevoie de calmant ! ... E totalmente fals, eu dacă nu iau jumatea de diazepam pe la 12 și jumate la culcare (odată cu singura pastilă de doxepin pe zi) atunci trebuie să stau în pat și să zac ... aproape că nu mai vreau să vorbesc, ca să fac economie de energie ...

La pastila "de zi" (jumatea de pastilă, mai exact) aş putea renunța, numai că nu trebuie să am servici, să nu conduc mașina (apare un stres), fiindcă în principiu apare tahicardia (intru în zona anxioasă - de fapt e mai grav, intru în zona angoasei ... e și o chestie filozofică aici ... Si nu mai am 20-30 de ani să nu-mi pese de 180 de bătăi pe minut dacă cumva ajung în zona atacului de panică, acesta fiind cel mai cumplit lucru pe care îl știu ... şi știu destule, din păcate ...)

La jumatea de pastilă de seara dacă renunţ atunci fac o noapte albă (sau dorm cam agitat, iar diminaţa mă trezesc mai obosit decât la culcare) ...

Nu e deloc mult ceea ce iau eu (plus de 8 ani carbamazepin ... probabil mi s-a dat mai mult de teamă, să nu fac un atac de panică şi să dau în boala copiilor ... în fine, cred că mi-a făcut bine, 1 carbamazepin dimineaţa şi unul la culcare).
Si dacă aş fi pensionat permanent cred că în 4-5 ani aş ajunge ca şi cum n-aş avea vreo boală ...

Contactul cu familia şi prietenii (cei "adevăraţi") mă binedispune, mă simt mai bine, mai relaxat.
Dar eu nu mai pot suporta să mă supăr din cauza la tot felul de ghiorlani sau "ghiorlance" pe care le cam întâlneşti în "scoala lu peşte" (şi iar ajung la tahicardie, foarte repede...).
Eu nici măcar nu mă pot manifesta ca un om nervos. Arăt ca un ins trist şi mai amărât (dar nu nervos) atunci când de fapt aş fi nervos .....
In fine, sunt multe de spus. Eu aş vrea să-mi prelungească încă un an pensionarea (timp în care trebuie să fac şi mult exerciţiu fizic ... mi-am dat seama de asta anul ăsta, în sensul că e aproape 25 % ca importanţă în cazul meu ... long to explain ...)

:thinking:

Nici nu mai am bani să mă mai plimb pe la psihiatrii, dar nici nu mă mai duc la ei oricum. Aş fi vrut să avem în familie o rudă doctor (dar nu o cineva care nu-şi cunoaște deloc meseria. Să-și cunoască măcar "binișor" meseria ... Si să stau câteodată la taclale ...). Altfel eu nu prea mai am ce căuta la doctor decât la vreo eventuală internare (am fost 3 săptămâni internat în 1992 - anul când m-am îmbolnăvit ... în principiu avusesem atunci organismul foarte slăbit, eram foarte terminat ... dar mi-au trebuit totuşi vreo 6 luni până să se treacă de la diagnosticul de "nevroză" la cel de "neurastenie", diagnostic care mi s-a tot pus de aproape 18 ani ... Si am mai fost 3 săptămâni internat în 2002 ... A doua oară chiar că nu prea i-am mai luat în serios pe doctori. Insă eram iar obosit de nu mai puteam sta în picioare și aveam nevoie de ceva pauză în timpul anului școlar (ianuarie-februarie)

Enfin, on verra ...

:calcul:

FidelKatzo
02.09.2010, 11:31
Julian,nu inteleg pentru ce ai nevoie de bani..daca esti pensionat de boala esti asigurat,deci plateste asigurarea totul..intreb pentru-ca nu stiu cum functioneaza sistemul medical in Ro.
in orice caz,mai mult ca sigur ai nevoie de un medic psihiatru bun si de un terapeut..
am cunoscut un tip care acum trebuie sa aiba cam 38-40 de ani si este un munte de om..s-a imbolnavit subit de depresiuni,a murit tatal lui si a trebuit sa preia firma..a durat cam un an de zile pina s-a refacut,in timpul asta l-am vazut de cateva ori si mai ca nu l-am recunoscut..abia se tara si slabise ingrozitor..la o discutie avuta cu el dupa ce se insanatosise mi-a spus ca si-a revenit in primul rand cu ajutorul sportului..
cu diazepanul nu te juca,consulta-te cu mai multi medici daca ai impresia ca tratamentul prescris nu te ajuta..

JulianM
02.09.2010, 12:00
Julian,nu inteleg pentru ce ai nevoie de bani..daca esti pensionat de boala esti asigurat,deci plateste asigurarea totul..intreb pentru-ca nu stiu cum functioneaza sistemul medical in Ro.
in orice caz,mai mult ca sigur ai nevoie de un medic psihiatru bun si de un terapeut..
am cunoscut un tip care acum trebuie sa aiba cam 38-40 de ani si este un munte de om..s-a imbolnavit subit de depresiuni,a murit tatal lui si a trebuit sa preia firma..a durat cam un an de zile pina s-a refacut,in timpul asta l-am vazut de cateva ori si mai ca nu l-am recunoscut..abia se tara si slabise ingrozitor..la o discutie avuta cu el dupa ce se insanatosise mi-a spus ca si-a revenit in primul rand cu ajutorul sportului..
cu diazepanul nu te juca,consulta-te cu mai multi medici daca ai impresia ca tratamentul prescris nu te ajuta..

E nevoie de ceva bani pt a fi băgat în seamă. Sau măcar pt a avea senzația că ești băgat în seamă ...
Nu prea mă pricep la asta, eu am mers la doctori cu unul din părinti mereu, fiindcă eu nu știu cum e să dai "o sumă" (cât de mică, acolo) în buzunarul unui doctor sau asistente ca să "fii băgat în seamă" ... Stiu că e un handicap asta, dar n-am ce să mai fac acu ... E greu să mă învăț să "dau dreptul" ... lol ...
:lol:

In fine, dă-i încolo ...

marian42
02.09.2010, 12:46
Când am luat în sfârsit diazepam am început să dorm câte 14 ore pe zi (chiar 16) ...
Mon vieux, povestile-s una si experianta traita, cu totul al'ceva; ei bine, io despre asta-ti spun:
- la-nceputul anului '82 am fost internat la Gh. Marinescu. In cele doua saptamani de spitalizare m-au sedat aproape permanent, iar la iesirea din spital reteta arata ca pomelnicu' neamului, asa de lunga! Spilu-i ca doctorul mi-a zis-o clar: "Poti sa le iei si peste o vreme te-ntorci aici sau poti sa le arunci si sa nu mai auzi de calmante intreaga-ti viata, e alegerea ta".
Era intr-o joi, n-am sa uit cat oi trai, si ajuns acasa, din toata punga cu medicamente am luat doar un meclofenoxat, atat, in schimb psihoterapie am facut vreo patru luni, cam o sedinta pe saptamana,
Au trecut 28 de ani, opt luni si jumatate, am mai luat cate o aspirina, un antibiotic, un paracetamol, ca de!... o raceala, o gripa,ca tot omu', insa dintre cele precum Rudotelul sau altele-n gen n-am mai avut niciodata nevoie.

JulianM
02.09.2010, 13:27
Mon vieux, povestile-s una si experianta traita, cu totul al'ceva; ei bine, io despre asta-ti spun:
- la-nceputul anului '82 am fost internat la Gh. Marinescu. In cele doua saptamani de spitalizare m-au sedat aproape permanent, iar la iesirea din spital reteta arata ca pomelnicu' neamului, asa de lunga! Spilu-i ca doctorul mi-a zis-o clar: "Poti sa le iei si peste o vreme te-ntorci aici sau poti sa le arunci si sa nu mai auzi de calmante intreaga-ti viata, e alegerea ta".
Era intr-o joi, n-am sa uit cat oi trai, si ajuns acasa, din toata punga cu medicamente am luat doar un meclofenoxat, atat, in schimb psihoterapie am facut vreo patru luni, cam o sedinta pe saptamana,
Au trecut 28 de ani, opt luni si jumatate, am mai luat cate o aspirina, un antibiotic, un paracetamol, ca de!... o raceala, o gripa,ca tot omu', insa dintre cele precum Rudotelul sau altele-n gen n-am mai avut niciodata nevoie.

MARE noroc ai avut !!! Pe mine mă obligau să le iau (și erau numai porcării care mă amețeau, dar nu adormeam). Asistentele aveau un obicei : le ziceau bolnavilor (răstindu-se la ei) "Acu să le iei !"
(mama lor de legionari !!!) .........

De vreo 10 ani spitalul ăla (de renume mondial !) se numește Alexandru Obregia. Tot acolo am fost şi eu (3 sapt. în 1992 şi 3 sapt. în 2002 - ultima oară am fost "la odihnă", am mai scris ... că doctorii nu mă mai interesau deloc ...)

Sor'mea și frate-meu nu au avut niciodată problemele mele (doar mama a mai luat diazepam, acu vreo 45 de ani...). Dar vreau să spun că dacă frate-meu a avut (totuși) niște probleme de insomnie ei bine el nu a luat niciodată pastile fiindcă "a văzut unde am ajuns eu" ...
Au avut noroc cu mine!... Se poate spune și așa ...
Ba într-o perioadă mai nasoală chiar eu l-am scăpat de niște insomnii (evident, e mai lung de explicat) ... Dar insomniile lui nu erau așa cum am avut eu în '92 ... Din ce știu eu doar pe Cioran îl știu cu asa ceva (practic se ajunge la moarte după 3 luni de asemenea insomnii iar eu eram pe-aproape ... aveam 53 de kg ...)
...

Nu am scris niciodată nimic de tata (sau aproape nimic ... parcă am scris că a fost prof de Mate iar din 6 ianuarie 1990 până pe 30 iunie 2000 a fost primar al comunei mele ...)
Mama și tata au divorțat chiar în anul în care eu am terminat facultatea (tata a zis că "şi-a făcut datoria" ... şi a plecat la o târfă, aşa primar cum era ... Aia a murit acu' 4 ani, aşa că acu e singur...).
Dacă aş fi putut avea atunci, la terminarea facultății, puțin ajutor ajungeam (probabil) Informatician la vreo firmă (dar chestiile cu "dacă și parcă" sunt de multe ori de ocolit ... așa căăă ...).
Nu mai detaliez că în copilărie neînțelegerile dintre părinti mă afectau foarte tare (erau dispute pe tema banilor ... Îmi doream să fiu cât se poate de sărac - atunci - numai să nu asist la certurile alea nesuferite ... Enfin ...)

Tata locuiește la bunica (3 km de aici), în comuna unde eu sunt (încă) profesor. Noi (mai ales eu) vorbim cu el ... Mă duc cam la 2-3 săptămâni pe la el, vreo 2-3 ore ...
Dar el m-a lovit crâncen în acel an fiindcă ajunsesem să dorm pe bănci la Liceul Jean Monnet fiindcă nu aveam unde dormi, erau prea scumpe gazdele ... Si ar fi mai multe de spus, printre care și comportamentul lui în anul în care m-am îmbolnăvit (nu ceream să vină la spital, dar avea un comportament de ins indiferent ... asta nu se poate uita ...)

Eu am fost "ca și vindecat" 5 ani (ianuarie 1993 - ianuarie 1998) ... Nu aveam insomnii, nu fobii, nu oboseli cumplite ... etc ...
Dar a venit al nush câtelea malpraxis - plus greșeala mamei de a mai face o vizită la un doctor, fiindcă eu luam doar juma de diazepam odată la 3 seri, atât, nimic mai mult - și iar m-am îmbolnăvit (evident că boala e totuși mai ușoară decât în alea 6 luni din 92 (iulie-decembrie) dar este "permanentă", dacă pot spune așa... nu m-a mai părăsit ...

E totuși lung de explicat toate astea ... Nu că m-ar deranja - adică să-mi fie rușine de ceva - dar e totuși lung și sunt deja sătul de boala asta.

Enfin ...

marian42
02.09.2010, 14:04
MARE noroc ai avut !!!
Posibil, eu prefer sa cred ca Dumnezeu mi-a stat p-aproape.
Stii, cand am zis de sustinerea familiei, n-am vrut sa se-nteleaga de aici c-as fi fost cocolosit, menajat, ferit de stres sau alte chestii d-astea - ai mei nu m-au tratat ca pe un un om bolnav, nici macar ca pe unul care tocmai suferise un "accident - pur si simplu n-au adus niciodata in discutie aspectul.
Dreptu-i ca au fost - taica s-a dus, Dumnezeu sa-l odihneasca! da' mama-i inca bine, la 89 de ani - oameni simpli, insa inzestrati din plin cu simt moral si rabdare.
Juliane, daca tot stai pe net, cauta si citeste despre energoterapie - atentie!... nu bioterapie si alte minuni - vezi ce ti se potriveste si nici sportul sau macar miscarea-n aer liber nu-s de ignorat.
... zic si io, ma bag in seama, nu-s chiar sfaturi, mai degraba ganduri bune, ca de la un crestin la altul...

Da' hai sa fim sanatosi si la punga grosi!

JulianM
02.09.2010, 14:18
Posibil, eu prefer sa cred ca Dumnezeu mi-a stat p-aproape.
Stii, cand am zis de sustinerea familiei, n-am vrut sa se-nteleaga de aici c-as fi fost cocolosit, menajat, ferit de stres sau alte chestii d-astea - ai mei nu m-au tratat ca pe un un om bolnav, nici macar ca pe unul care tocmai suferise un "accident - pur si simplu n-au adus niciodata in discutie aspectul.
Dreptu-i ca au fost - taica s-a dus, Dumnezeu sa-l odihneasca! da' mama-i inca bine, la 89 de ani - oameni simpli, insa inzestrati din plin cu simt moral si rabdare.
Juliane, daca tot stai pe net, cauta si citeste despre energoterapie - atentie!... nu bioterapie si alte minuni - vezi ce ti se potriveste si nici sportul sau macar miscarea-n aer liber nu-s de ignorat.
... zic si io, ma bag in seama, nu-s chiar sfaturi, mai degraba ganduri bune, ca de la un crestin la altul...

Da' hai sa fim sanatosi si la punga grosi!

Mersi mult Mariane ! Coane !!! ...

O să caut să văd ce e cu Energoterapia (tata şi mama mă "bâzâie" la cap cu "reflexoterapia" ... te gâdilă la tălpi !!... nu știu ... nu am încredere în chestii din astea, cu toate că la mine problema nu mai e de ordin psihic chiar de la sfârșitul lui 1992, anul îmbolnăvirii ...
La mine problema e mai degrabă de metabolism, de acomodări la diferite lucruri ... Intr-un fel e mai grav, zic unii ... Adică unii preferă o boală psihică mai ușoară decât una ajunsă să fie practic de ordin neurologic (ca să zic așa).
Fiindcă la mine s-a cronicizat "o stare neîngrijită ani și ani" (cam așa s-a exprimat un doctor acum 2 ani ... enfin ...)

O să văd ce și cum ...
Mersi mult încă o dată, inclusiv pt răspunsurile tale foarte ferme şi rapide la mesajele mele (poate ale mele au părut cam "aiurea" - eu am căutat să fie cât mai simple şi mai explicite, dar nu e vorba chiar de o banalitate aici, n'est-ce pas ? ... lol ...)

:-h

marian42
02.09.2010, 14:30
Mon vieux, omu' care mi-a dat sfatul cu medicamentele, psihiatrul de care scrisai oleaca mai sus, e (a fost, de fapt, ca s-a dus demult, fie-i tarana usoara) fondatorul scolii de terapie ocupationala. Cu el faceam psihoterapie si tot de atunci stiu ca boala are fix importanta pe care i-o dai. Daca reusesti sa-ti umpli timpul, de preferat c-o activitate care sa-ti placa, sa te solicite, deja te-ai scos mai mult de jumatate.

JulianM
03.09.2010, 05:35
De ce avem nevoie de minimum șapte ore de somn pe noapte

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/15786/7090995/1/barbat-somnoros-shutterst.jpg?width=510

Un studiu care a început în anii '90 a dovedit că bărbații care dorm mai puțin de șase ore pe noapte au o speranță mai scăzută de viață decât cei care au parte de un somn cumsecade.

Gandul.Info (http://www.gandul.info/magazin/de-ce-avem-nevoie-de-minimum-sapte-ore-de-somn-pe-noapte-7090995)

...
Am suferit cumplit de pe urma malpraxis-urilor lor cumplit ...
...

Parcă s-ar potrivi o melodie despre doctori (hm-hm-hm ... despre unii doctori ...)

Ada Milea - Femurul

pnk8ILWGU5E

sau despre supraviețuire ...

Ada Milea - Survive

Z9DxrWVxHIY

JulianM
07.09.2010, 05:18
{Eu fumez cam 5 țigări de Pall Mall pe zi. Ce mult aș vrea să renunț la fumat !! ... Fumez de 10 ani. Înainte uram țigările ... E aproape de neexplicat cum de m-am apucat de fumat ... Eu cam știu cum a fost. Aveam un stres cumplit în mine când am intrat în școala asta. Timp de 2 ani am mestecat gumă ("ciungă" !) până au început să-mi cadă plombele ... Apoi am renunțat la gumă şi m-am luat de fumat ... După 2 ani ajunsesem la 1 pachet pe zi. Asta a durat cam 2 ani. Apoi am redus la jumate de pachet iar acum la sfert de pachet pe zi - cam de 2 ani asta. As vrea măcar să reduc la 2 sau 3 țigări pe zi ...
Aste e, stresul m-a făcut să mă iau de țigări ...

Mai am și problema sedentarismului - cam de 1 an și ceva am problema asta - care m-a făcut să încep să mă îngraș ! ... și nu e stare confortabilă, vara mai ales ...}

Ce avantaje ai dacă renunţi la ţigări, băutură şi dai burta jos

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/15786/7129089/1/obiceiuri-nesanatoase-shu.jpg?width=510

Detalii pe Gândul.Info (http://www.gandul.info/magazin/ce-avantaje-ai-daca-renunti-la-tigari-bautura-si-dai-burta-jos-7129089)

Felicity
07.09.2010, 06:06
Indragosteste-te, Julian... intens... - it's an ALL fixer!http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon10.gif

JulianM
07.09.2010, 06:16
Indragosteste-te, Julian... intens... - it's an ALL fixer!http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon10.gif

Nici nu-ndrăznesc să mă gândesc ce-a fost cu mine de la 8 ani la 30 de ani ... De altfel e un subiect de care nu vreau să vorbesc deloc, la fel cum evit discuția asupra filmului (la mine sunt foarte legate unul de altul aceste 2 "subiecte" - de al 2-lea se mai "leagă" și serviciul ... M-am recunoscut învins acum 2-3 ani de către "servici" ...
Si dacă pe al 2-lea l-am aruncat până după vârsta de 65 de ani, când am mai putea discuta - dacă oi mai fi atunci ... - în schimb cu primul am terminat definitiv, la 30 de ani ... Si-mi pare rău că nu am terminat la 25 de ani ... Povesti lungi, greu de povestit - eu nu le voi povesti, oricum ...)

Felicity
07.09.2010, 07:00
Nici nu-ndrăznesc să mă gândesc ce-a fost cu mine de la 8 ani la 30 de ani ... De altfel e un subiect de care nu vreau să vorbesc deloc, la fel cum evit discuția asupra filmului (la mine sunt foarte legate unul de altul aceste 2 "subiecte" - de al 2-lea se mai "leagă" și serviciul ... M-am recunoscut învins acum 2-3 ani de către "servici" ...
Si dacă pe al 2-lea l-am aruncat până după vârsta de 65 de ani, când am mai putea discuta - dacă oi mai fi atunci ... - în schimb cu primul am terminat definitiv, la 30 de ani ... Si-mi pare rău că nu am terminat la 25 de ani ... Povesti lungi, greu de povestit - eu nu le voi povesti, oricum ...)

Tu ma obligi si pe mine sa fiu extrem de serioasa; am crezut ca "scap" cu un gind pozitiv scurt si pot sa fug din topic!http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

OK. O reactie mai serioasa.

Vorbind de a fi chinuit de o infinitate interna si de o tensiune extrema, domnul Cioran, ale carui scrieri tu le stii pe dinafara, am inteles, zicea ca "exista totdeauna o primejdie serioasa in mentinerea unor continuturi care se cer obiectivate, in inchiderea unei energii cu tendinta de explozie, deoarece poti atinge un moment cind nu mai poti stapini o energie debordanta. Si atunci prabusirea rezulta dintr-un preaplin. Sint trairi si obsesii cu care nu se poate vietui. Nu este atunci o salvare in a le marturisi?"

JulianM
07.09.2010, 07:24
Tu ma obligi si pe mine sa fiu extrem de serioasa; am crezut ca "scap" cu un gind pozitiv scurt si pot sa fug din topic!http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

OK. O reactie mai serioasa.

Vorbind de a fi chinuit de o infinitate interna si de o tensiune extrema, domnul Cioran, ale carui scrieri tu le stii pe dinafara, am inteles, zicea ca "exista totdeauna o primejdie serioasa in mentinerea unor continuturi care se cer obiectivate, in inchiderea unei energii cu tendinta de explozie, deoarece poti atinge un moment cind nu mai poti stapini o energie debordanta. Si atunci prabusirea rezulta dintr-un preaplin. Sint trairi si obsesii cu care nu se poate vietui. Nu este atunci o salvare in a le marturisi?"

In ce e scris cu albastru are MARE dreptate ...

In ce e scris cu roșu nu are dreptate (întotdeauna) ... Iau bunăoară cazul meu, că mi-e mai simplu, nu de alta : eu le-am transformat în altceva, le-am "diluat" (dar nu pot sa detaliez că iar ajung la film ... Poate vorbim despre asta peste vreo 25 de ani ...) ...

In ce vine din exterior, muzica e cel mai bun "diluant" !...

Tot Cioran vorbea despre această "diluare" ... (dar nu mergea până la capăt cu aforismul respectiv - de altfel ar fi fost prea greu, chiar și pt Cioran, care nu e nici măcar vreun zeu ...)

Felicity
07.09.2010, 09:11
In ce e scris cu albastru are MARE dreptate ...

In ce e scris cu roșu nu are dreptate (întotdeauna) ... Iau bunăoară cazul meu, că mi-e mai simplu, nu de alta : eu le-am transformat în altceva, le-am "diluat" (dar nu pot sa detaliez că iar ajung la film ... Poate vorbim despre asta peste vreo 25 de ani ...) ...

In ce vine din exterior, muzica e cel mai bun "diluant" !...

Tot Cioran vorbea despre această "diluare" ... (dar nu mergea până la capăt cu aforismul respectiv - de altfel ar fi fost prea greu, chiar și pt Cioran, care nu e nici măcar vreun zeu ...)

“Ce poate fi în lumea voastră, dragul meu, că te-ai gândit să pleci din ea? Şi sunt mulţi - mi se spune - care se despart de ea, chiar dacă nu intră în ordin, ca tine. V-a mâhnit peste măsură lumea de azi? Aţi găsit că o puteţi sluji de dincolo de ea? (…) În limba ta există o vorbă a trecutului care-mi pare, într-un fel, mai adevărată astăzi decât oricare alta.

Este cea a lui Augustin, “iubeşte şi fă ce vrei”. Căci dacă iubeşti cu adevărat - s-a spus - nu mai faci aceea ce vrei, doar ce trebuie. Poate că lumea de azi e uneori smintită pentru că a despărţit pe «fă ce vrei» de «iubeşte». Ea şi-a luat toate libertăţile şi face tot ce-i place, dar nu iubeşte întotdeauna. (…) S-a sfârşit cu lumea aproapelui; este o lume a departelui nostru, cea în care trăim şi se va trăi. Nu e o întâmplare că eu însumi îţi scriu de departe, dragul meu, şi că-ţi scriu pe departe, nu de-a dreptul, ca şi cum ai fi pentru mine doar unul din Rafailii lumii.

Dar nu te dezaprob şi nu i-aş dezaproba nici pe ceilalţi, chiar dacă ar fi oaste şi biserică, iar nu singurateci. Nu vă dezaprob, chiar dacă m-aş teme că trăiţi într- o lume gata făcută - şi care nu mai are ce face. (…) Eu nu am a-ţi da lecţii. Spre capătul vieţii, văd că nu ştiu mai nimic. Dar când mă uit îndărăt, văd că e ceva sigur până şi într-o viaţă ca a mea: e bucuria. N-am avut dreptate decât atunci când m-am bucurat. Omul e fiinţa care jubilează. Omul a făcut bucuria, şi a văzut că era bună. (…) Şi-ţi spun numai: bucură-te şi fă ce vrei!”

Constantin Noica - Scrisoare către Rafail

_
Mai mult despre Rafail, fiul lui Noica, azi: http://www.libertatea.ro/stire/baiatul-lui-noica-este-calugar-in-apuseni-302386.html

JulianM
07.09.2010, 09:32
...
Constantin Noica - Scrisoare către Rafail

_
Mai mult despre Rafail, fiul lui Noica, azi: http://www.libertatea.ro/stire/baiatul-lui-noica-este-calugar-in-apuseni-302386.html

Pe Augustin l-am citit un pic - a scris o grrrrrrămadă de cărți ... Am renunțat destul de repede la el, mai ales că e obositor să citești pdf-uri (cred că am toată opera lui pe undeva pe CD-uri) ... enfin ...

Noica îmi place fff mult (dar nu se compară cu Cioran - care era un geniu; nu cred că Noica a fost un geniu ... enfin ... nu stabilesc eu acum ce și cum ....)

.....

Pe bune că nu știu eu acuma cum ai ajuns să pomenești aci de filozofi ... Sau poate taman eu te-am "stârnit" !... (nu mai recitii topicul că sunt cu pariurile ...lol...)
Mai dă-i încolo pe filozofi (mai ales pe topicul ăsta - care este, totuși, de medicină. Filozofia e la topicul "Intersecții" ... oarecum ...)

Mai bine trozneşte niște pronosticuri pt meciurile de diseară ... (ce face Olanda noastră ? Să nu facă vreo boacănă ) ...

Că e mai fain aşa ... ne mai amuzăm, ne "mai" râdem ... chestii-socoteli ...

:v:

Felicity
07.09.2010, 09:54
Că e mai fain aşa ... ne mai amuzăm, ne "mai" râdem ...

Asta-ti sugeram si eu, Julian, la fel si Noica... Eu nu de filozofi vorbeam, ci de faptul ca esti prea concentrat pe negativ. Din tot ce scrii reiese ca ti-e aproape teama sa nu uiti vreun amanunt cu privire la ceva rau ce ti s-a intimplat. NOT GOOD. http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

Mai uita-te si tu la bucurii, da-i o pauza lui Cioran. Nu cred ca s-ar supara.
Nu stiu ce sa iti mai sugerez... te rog sa nu crezi ca minimalizez seriozitatea bolii tale, in nici un caz.

...
Fa un poster mare de tot cu textul "I'm HAPPY!" si un smiley urias si agata-l deasupra pc-ului! Si alaturi o lista - sper lunga de tot! - cu lucruri, eventual oameni, care iti plac, care te bucura (Cioran e interzis!).

Ia incearca, merge? :)

JulianM
07.09.2010, 11:04
Asta-ti sugeram si eu, Julian, la fel si Noica... Eu nu de filozofi vorbeam, ci de faptul ca esti prea concentrat pe negativ. Din tot ce scrii reiese ca ti-e aproape teama sa nu uiti vreun amanunt cu privire la ceva rau ce ti s-a intimplat. NOT GOOD. http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

Mai uita-te si tu la bucurii, da-i o pauza lui Cioran. Nu cred ca s-ar supara.
Nu stiu ce sa iti mai sugerez... te rog sa nu crezi ca minimalizez seriozitatea bolii tale, in nici un caz.

...
Fa un poster mare de tot cu textul "I'm HAPPY!" si un smiley urias si agata-l deasupra pc-ului! Si alaturi o lista - sper lunga de tot! - cu lucruri, eventual oameni, care iti plac, care te bucura (Cioran e interzis!).

Ia încearcă, merge? :)

Ai dreptate ! ... Dar să știi că și eu încerc să nu privesc negativ lucrurile (deosebire clară între mine și Cioran) ...
Uite AICI (http://forum.romanian-portal.com/showpost.php?p=194541&postcount=158) o postare mai veche de-a mea ...

Eu de felul meu am fost optimist. Chiar și când credeam că sunt pesimist (sau măcar sceptic) tot optimist eram de fapt (chiar dacă marele Tarkovsky zicea că nu mai crede nici în optimism nici în pesimism - la urma urmei ce mă pun eu cu toate geniile astea ?!... Eu n-aş fi putut duce viaţa lor, aş fi renunţat imediat. Ei au fost tare nefericiţi. Vorbesc de aproape toţi oamenii de geniu - se zice că geniul este prin "definiţie" nefericit. Păi eu aş fi dat toată genialitatea numai să nu fiu nefericit ... Probabil totuşi că lor nu le-ar fi folosit nici dacă "scăpau de beleaua genialităţii" (lol) ...

Pe de altă parte ne convine să ascultăm Mozart, Beethoven ... etc ... Poate ei au trăit prin alţii, prin noi ... cine ştie ...)

Eu dau o importanță destul de mare vârstei. Si la vârsta mea (măcar) omul ar trebui să fie optimist.

:sing:

Așa cred eu ...

Si la pauză Slovacia conduce cu 1-0 în deplasare, la rusnaci ...
Vezi ce faci cu Olanda, să nu cumva s-o pună de mămăligă taman cu Finlanda !... Fii cu ochii-n patru !... Știi că consimţ când e la o adică ... onoarea ...

JulianM
17.11.2010, 12:40
Nu știu dacă cineva are cunoștințe în domeniu dar dacă are, dacă știe pe cineva cu asemenea probleme, și dacă poate da ceva detalii poate mă ajută și pe mine cu ceva informații (din tot ce am găsit eu pe Internet nu am putut să-mi creez o idee precisă - iar doctorii se contrazic între ei: cel de la dermatologie, unde am fost prima oară, zice că "cel de la operație nu a curățat cum trebuie de stafilococ ...", iar chirurgul spune că de vină e altceva, ceva din zona dentară ...)

E vorba de o tumoare care a apărut cam pe la sfârșitul lui August - început de Septembrie.
Mama a făcut deja 2 operații (prima pe 24 Sept. iar a doua după vreo 3 săptămâni. Acum va trebui să facă și pe a 3-a ...

Am postat un mesaj la pagina asta :
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_cat=29&id_sub_cat=120&id_prod=48183
(e acolo un link spre poză făcută la puțin timp după prima operație)

Acum mama are o trimitere la spital pt FOARTE MULTE analize (trebuie să se interneze numai pt analize, apoi va trebui să se interneze din nou, în altă parte)

Cea mai bună variantă e să facă analizele la Videle, m-am informat telefonic în mai multe locuri (şi nici nu vom plăti prea mult pt analize, având trimitere - la București am plăti sume imense, sute de euro ni s-a spus ...) iar apoi ne vom duce la București pt internare.

Azi am fost la facultatea de stomatologie și doctorul de acolo nu a vrut să se implice într-o o aparent banală extracție de măsea, care nici măcar inflamată nu e - ca să vedem dacă apoi dispare cauza apariției tumorii (e al 3-lea doctor în 3 zile care nu a vrut să se implice la acest caz. Ne-a trimis la analize, e o listă lungă de analize ...).
După aia i-a zis mamei să vină la internare (nu știu exact unde ! - că mama s-a operat la spitalul "Municipal", sau cum îi zice acum "Universitar" - adică aproape de "Piața Eroilor", acolo e spitalul ...)

Va mulțumesc pt eventuale informații ...

Fasnacht
17.11.2010, 14:20
Azi am fost la facultatea de stomatologie și doctorul de acolo nu a vrut să se implice într-o o aparent banală extracție de măsea, care nici măcar inflamată nu e - ca să vedem dacă apoi dispare cauza apariției tumorii (e al 3-lea doctor în 3 zile care nu a vrut să se implice la acest caz. Ne-a trimis la analize, e o listă lungă de analize ...).

JulianM, lasa dintii femeii in pace, normal ca nu ii face extractie ca sa vezi daca apoi dispare tumora,nu se merge pe ghicite, asa ajungi sa-i scoti toti dintii si o sa fii surprins ca tumora reapare. Trebuie sa faci niste analize intr-adevar, dar ziceai de ex. histopatologic(sau anatomopatologic, e acelasi lucru) si am vazut ca mesajul e de mai bine de o luna, ai fost sa iei 'foaia' cu rezultatul? Pe baza acelui examen se stabileste un tratament si posibil analize suplimentare, daca mai e cazul, de catre dermatolog. Zici ca are trimitere pt multe analize, cine i le-a recomandat, sper ca un dermatolog, nu medicul de familie sau dintzarul?

JulianM
17.11.2010, 15:21
Fasnacht, foarte mulțumesc pentru răspuns !!! ... Orice răspuns cât de cât avizat e bine venit !

Ăla era un doctor de chirurgie oro-maxilo-facială (sper că văd bine pe foaia asta) de la Facultatea de medicina dentară (pe Plevnei, în Bucuresti - sau Spt. Clinic de chirurgie oro-maxilo-facială , așa scrie pe foaie ... )

Acolo ne-a trimis "chirurga" de la Municipal ... iar la chirurgă am ajuns trimiși de doctora de la dermatologie (la ea am fost întâi și-ntâi, la dermato la Municipal ...)

Pe foaia de azi (de la "dințar") e scris asa :
Diagnostic: "Suspiciune fistulă tegumentară mentonieră *******" - ultimul cuvânt nu-l înțeleg deloc (..."odanco" ... nu știu ce scrie).

Si i-a dat să facă analize numerotate chiar aşa:

1) hemoglobine - hematocrit

2) nr. leucocite, formula leucocitară

3) nr. trombocite

4) VSH

5) TS, TC (nu știu ce e ăsta...)

6) APTT, timp Howell (cred că aşa scrie)

7) timp protrombină, AP, INR

8) Glicemie

9) Consult cardiologic

Deja am vorbit la telefon la Spital la Videle cu cineva care e de prin zona noastră și zicea că se pot face astea acolo (pe vremuri ăla era un spital foarte modern - pt România - acum a mai decăzut nițel, am auzit niște rumori ... Dar cred că se pot face bine astea ... sper !...)

Incă o dată îţi mulțumesc pentru răspuns !!

elliane
18.11.2010, 00:33
TC si TS sint doua dintre cele patru linfocite active.Valoarea lor stabileste "competenta" sistemului imunitar.Cauta la" linfocite".

JulianM
18.11.2010, 01:25
TC si TS sint doua dintre cele patru linfocite active.Valoarea lor stabileste "competenta" sistemului imunitar.Cauta la" linfocite".

Merci mult Elliane, o să caut pe Internet.

Bine că am găsit varianta asta cu spitalul de la Videle, unde, dacă te duci cu trimitere, te costă foarte puțin.
Am fost noi cu trimitere și la "Spt Universitar" dar ne-au zis că la ei e valabil doar pt bucureșteni (asa o fi ?) ... și am dat deja o grămadă de bani ... enfin ...

Ne-a zis cineva (o asistentă) să nu ne ducem iar acolo la Universitar, că pt aşa analize dăm și 10 milioane (adică "sute de euro" aşa cum m-am exprimat eu într-un mesaj anterior ... m-a apucat frica să fiu absolut corect în tot ce scriu, să nu greșesc cumva, de când cu mesajele legate de sinceritate ... Dar eu zic că e bine că scrie lumea, altfel ar rămâne forumul pustiu, şi chiar e păcat, că e un forum foarte bun, am mai zis ...
Iar un topic precum e ăsta de medicină e foarte util...

Si mare dreptate avea Raven care zicea că trebuie să te focusezi pe idee, nu pe anumite persoane ...)
Acuma dacă tot am poluat un pic topicul ăsta poate nu cad în aceeași greșeală și alții - eu aş prefera să nu se răspundă la mesajul ăsta aici, decât dacă e vorba de chestii de medicină (pur și simplu nu am vrut să amestec medicina cu alte lucruri pe alte topice ...). Se pot da Reply-uri la un mesaj de pe un topic pe un alt topic (am scris pt începători fraza asta)

Incă o dată merci Elliane !

Fasnacht
18.11.2010, 10:16

elliane, TS si TC inseamna timp de coagulare respectiv timp de sangerare, nicidecum limfocite. Limfocitele sunt un tip de leucocite, care se determina automat in formula leucocitara.:)

elliane
18.11.2010, 11:57
elliane, TS si TC inseamna timp de coagulare respectiv timp de sangerare, nicidecum limfocite. Limfocitele sunt un tip de leucocite, care se determina automat in formula leucocitara.:)Ai dreptate Fasnacht.
Credeam ca siglele analizelor sint la fel peste tot.
In Italia timpul de coagulareINR ,singerare TP.
TC citotoxici,TS sopresori.
Cer scuze lui Iulian pentru "derutare".

JulianM
18.11.2010, 13:37
...
Cer scuze lui Iulian pentru "derutare".
...

Nu-i nici o problemă Elliane, nu m-ai derutat. Oricum noi ne ducem mâine dis-de-dimineață la ora 6 la Videle pt toate acele analize.
Sper să iasă bine ...

costi_123
10.07.2017, 03:14
Raceala nu e o boală, și nu trebuie să o tratăm cu diferite medicamente... E o reactie naturală pe care o are organismul la anumite schimbari de mediu. Remediile sa fie cat mai naturale.. si atunci nu gresim deloc.