PDA

Arată versiune întreagă : go to germania

tibi2m2005
19.02.2007, 01:13
buna ziua,

imi poate spune si mie cineva cum pot sa ma stabilesc definitiv in germania? am parintii acolo, sunt cetateni germani si mai am si o firma recent trecuta pe numele meu (a fost a mamei mele). vorbesc germana perfect. toata familia mea este acolo numai eu nu.

va multumesc!

cristama
19.02.2007, 05:40
Pai daca parintii tai sunt cetateni, de ce nu te ajuta ei?

Cred ca ai pus intrebarea pe un forum gresit. Cei de aici te pot ajuta daca vrei sa pleci in USA si Canada, pt Germania este total diferit, deci nu se aplica aceleasi reguli. Eu , momentan,locuiesc in Germania , si din cate am auzit , daca ai parinti nemti , nu e imposibil ca sa emigrezi in Germania, trebuie doar sa le dovedesti ca ai "sange german".Uite aici un site al diasporei romanesti din De, poate ei te pot ajuta mai mult , romanians-de.org

Cer scuze admin. daca am incalcat vre-o regula dand adresa altui site, doar incercam sa ajut, so please remove :) thx

sorin
19.02.2007, 05:44
Cer scuze admin. daca am incalcat vre-o regula dand adresa altui site, doar incercam sa ajut, so please remove :) thx
Nu e nici o problema, atata timp cat postarea altor siteuri se face in scopul de a ajuta pe cineva, altfel ar fi trebuit postat pe sub-forumul de publicitate.

cristama
19.02.2007, 05:59
Ah, ok then.

In nici un caz nu doream sa fac publicitate.

FidelKatzo
19.02.2007, 06:48
Pai daca parintii tai sunt cetateni, de ce nu te ajuta ei ?

Mi-ai luat-o inainte cu raspunsul...Mai asteptam niste amanunte fara importanta ,care eram sigur ca trebuiau sa vina......,ca este proaspat absolvent al facultatii de medicina ,si firma mostenita este de fapt un concern international...

Tu insa cristama ,ai de la mine pentru sufletul tau bun ,nota maxima !

cristama
19.02.2007, 07:30
Mi-ai luat-o inainte cu raspunsul...Mai asteptam niste amanunte fara importanta ,care eram sigur ca trebuiau sa vina......,ca este proaspat absolvent al facultatii de medicina ,si firma mostenita este de fapt un concern international...

Tu insa cristama ,ai de la mine pentru sufletul tau bun ,nota maxima !

Toata familia e in De, numai el nu . Oare de ce?

FidelKatzo
19.02.2007, 08:08
Asta este si intrebarea pe care mi-am pus-o si eu....Dupa felul sprintar si vioi al exprimari,aura plina de energie care-l inconjoara,nu m-ar mira ca pe linga facultate ,sa mai fi invartit si niste afaceri imobiliare care sa-l fi retinut in tara....Ma indoiesc insa ca o sa mai apara ,ca sa ne lamureasca....

tibi2m2005
19.02.2007, 22:52
nici decum afaceri imobiliare sau altceva, pur si simplu faptul ca m-am casatorit (intre timp am divortat). stiu ca atunci am facut un pas gresit dar cred ca inca nu e tarziu sa ajung si eu acolo unde imi doresc.

am incercat in fel si chip, dar tot nu am reusit. si vreau ca totul sa fie legal

FidelKatzo
19.02.2007, 23:53
...nimeni nu te poate sfatui mai bine decat parintii tai... ,care sant nemijlocit chiar langa sursa.....

cristama
20.02.2007, 01:52
am incercat in fel si chip, dar tot nu am reusit. si vreau ca totul sa fie legal

Ok tibi, nu stiu pe unde ce si cum ai incercat, dar un lucru pot sa iti spun sigur. Vii aici in De ( deoarece acum nu mai ai nevoie de nici o viza, conditie...nici macar pasaport, ca sa iesi din tara--deci asta nu e o problema) , ...ma rog...acolo unde iti este familia....si incepi sa umblii....pe la Rathaus cred ca ar fi inceputul( sau la biroul de emigrari, nu cunosc denumirea pt ca au niste cuvinte foarte incrucisate si greu de pronuntat smileys/smiley1.gif).....si le spui ce te doare sufletul si intreabai pe ei pe unde trebuie sa te duci si ce trebuie sa faci. Asta ar fi un inceput,... dar la fel de bine ar putea parintii tai sa se duca si sa intrebe ce trebuie sa faca ca sa isi aduca copilul la eismileys/smiley4.gif.

FidelKatzo
20.02.2007, 02:55

.....nu stiu pe nimeni care sa fie dispus sa te ajute, cu ceva ilegal ca sa faciceva legal....,din moment ce ai incercat totul...

cristema,gind la gand cu bucurie ,si mie mi-a sarit in ochi aceasi fraza...

cristama
20.02.2007, 22:13
Atata timp cat cel putin unul din parinti e cetatean german, el ,copilul, poate rezolva pe cale legala ca sa stea in De ,definitiv. Din cate am auzit eu aici, in DE, situatie este mult mai diferita decat in state. La americani, ai cetatenie automat prin nastere sau sange, pe cand la nemtii ,ai cetatenie autoamat ,doar prin sange, deci daca te-ai nascut in De ,asta nu inseamna ca esti cetatean german, doar daca parintii( cel putin unul) esta cetatean . Deci, in situatia lui Tibi, dupa cum spune el, parintii sunt cetateni germani, atunci , indiferent unde s-a nascut el, el poate cere cetatenia germana.

Cunosc pe cineva aici, care a cerut cetatenia germana pt ca bunica lui este nemtoaica, chiar daca el are cetatenia americana. Dupa parerea mea, el a facut o prostie pt ca nemtii i-au cerut sa renunte la cetatenia americana, in schimbul celei germane, iar el a acceptat, doar pt ca vroia ca statul german sa ii plateasca niste cursuri de pilotaj !!!smileys/smiley5.gif. Ma rog,...asta e doar parerea mea. Americanii ( get-beget) habar nu au ce avantaje au in lume cu cetatenia americana.

FidelKatzo
21.02.2007, 02:38
vorbesc germana perfect. toata familia mea este acolo numai eu nu.

cristama,in ziua de astazi internetul ofera o multime de posibilitati,multe lucruri se pot rezolva din deplasare cu mobilul la ureche...,Totul costa timp si bani...,fiecare trebuie sa stie cu ce ,sau cu cine i-si pierde timpul.....In principiu ajut cu placere..,dar cum vrei sa ajuti pe cineva ,la care totul incepe cu o greseala, si rezolvarea problemei sale este repetarea aceleasi greseli....?

Din punctul tau de vedere ai procedat corect...M-am abtinut de la sfaturi ,pentru-ca nu sint in tema ...,si nu am nici timp sa ma informez....

cristama
21.02.2007, 03:35
cristama,in ziua de astazi internetul ofera o multime de posibilitati,multe lucruri se pot rezolva din deplasare cu mobilul la ureche...,Totul costa timp si bani...,fiecare trebuie sa stie cu ce ,sau cu cine i-si pierde timpul

Corect Paul, in ziua da azi poti face multe din mers, doar vointa sa ai. Si eu ajut cu placere ,daca pot,pt ca si eu am fost ajutata la randul meu, fara sa mi se ceara nimic in schimb, dar nici nu astept sa mi se dea totul mura in gura, pun mana pe telefon si internet si ma documentez in stanga si in dreapta pt ce ma intereseaza.. Iar ceea ce am scris pt Tibi, este din ceea ce am auzit pe aici, nu stiu prea multe detalii , dar stiu ca se poate. Atat doar ca trebuie sa te zbati daca intradevar vrei sa faci ceva. Dupa cum ai spus si tu Paul, nici eu nu am timp sa ma documentez pe net, pt ca nu ma intereseaza subiectul asta( cetatenia germana) , eu sunt aici pt ca sotul meu lucreaza aici, pe mine m-a interesat cum sa ajung in state ( +GC-ul), m-am documentat(mi-am facut timp, am aflat, am umblat), si rezultatul....am reusit.

Deci, tot ce trebuie el sa faca (Tibi) ,este sa nu astepte sa ii vina totul din cer. Are un inceput , iar acum trebuie sa umble si sa intrebe persoanele potrivite. Eu i-am dat adresa forumului din De , unde sunt niste oameni foarte de treaba, la fel ca si aici, si sunt sigura ca se gaseste cineva care il poate ajuta, sunt oameni care au trecut prin asa ceva si stiu ce vorbesc, deci....

FidelKatzo
21.02.2007, 04:58
Felicitari pentru rezolvarea actelor si multumesc pentru raspuns !

Cu tot respectul

Paul.

cristama
22.02.2007, 01:15
No problem Paul, anytime si ....multumesc si eu smileys/smiley2.gif