PDA

Arată versiune întreagă : http://www.sfaturiortodoxe.ro/

05.02.2007, 09:46
Pentru Romanii Ortodocsi care au intrat pe acest site cautind spiritualitate Ortodox-Crestina, sau pentru Romanii care doresc sa afle perspectiva Ortodox-Crestina:

Cititi: Ortodoxia si religia Viitorului, de Pr. Serafim Rose, www.egumenita.ro (http://www.egumenita.ro/)

Parintele Iustin Parvu si morala unei vieti cistigate, de Adrian Alui Gheorghe.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Pentru Site-uri de biserici Romane Ortodoxe, si alte legaturi (links):

http://www.romarch.org/

http://www.roea.org/

Am gasit de nevoie sa postez acest nou topic pentru cei care doresc sa afle perspectiva Ortodox-Crestina, adica a credintei pe deplin Maritoare de Dumnezeu a Drept-Maritorilor Crestini, pe drumul Sfinteniei. In acest fel, se evita discutiile aprinse pe forum, si se evita confuziile inutile intentionate sau din greseala, fiindca pe acest topic si links intra doar cei care cauta sa inteleaga cu adevarat drumul cel bun siViataOrtodoxa. Va multumesc.

01.03.2007, 10:32
As adauga la bibliografie cartea "Ridicarea casatoriei la rang de taina", a parintelui Arsenie Boca. Merita citita.

27.03.2007, 12:37
Si sa nu uitam Patericul, cu Vietile Sfintilor Parinti.

20.04.2007, 09:28
Si din citirea Xinaxarului se poate invata cite ceva.

24.04.2007, 15:20
Sfantul Mare Mucenic Gheorghe sarbatorit astazi de crestini
[B][romanian-portal.com], (4/22/2007)

28.04.2007, 09:49
Adevarata istorie a celei mai cunoscute rugaciuni: Tatal nostru [B]romanian-portal.com], (4/27/2007)

26.11.2007, 06:07
La multi ani Crestinilor Romani Ortodocsi!

Definitia simpla de Crestin este cineva care urmeaza lui Iisus Hristos intru totul si traieste traditia lasata de el mostenire omenirii. Traditia aceea, legea originala a lui Iisus Hristos este pastrata de biserica Ortodoxa de 2,000 de ani. Iar Romania, pe atunci Dacia, a fost botezata acum 2,000 de ani de Sfintul Andrei, primul chemat dintre apostolii lui Iisus. Ziua Sfintului Andrei este Noiembrie 30, chiar inainte de Ziua Nationala a Romaniei, 1 Decembrie!

Va urez sarbatori fericite!

26.11.2007, 07:30
Te cheama Andrei, ca pe Apostolul romanilor ? Atunci, La multi ani si tie, si sa fii sanatos! Ai vazut pestera Sfantului , din Dobrogea?

Stii, eu sunt sincera de felul meu. Iti fac o marturisire (si sa-mi fie ci iertare), nu-mi place nick-name-ul tau, de nici o culoaremai ales ca e nepotrivit aici, unde vorbesti chiar tu de cartea parintelui Arsenie Boca , "Ridicarea casatoriei la prag de taina" . Si toate celelalte carti, ce ne-ai mai pussa lecitim, ai dreptate, merita! Vei fi fiind, poate, student/absolvent de Teologie sau doar ( de parca ar fi putin lucru acesta) un bun crestin?

Iti doresc numai bine, oricum ar fi si oricum te-ai numi, pe-aici( e alegerea ta, pana la urma), sau in viata reala!

silvana
08.12.2007, 07:17
As adauga la bibliografie cartea "Ridicarea casatoriei la rang de taina", a parintelui Arsenie Boca. Merita citita.

Intr-adevar merita citita si aplicata.

silvana
08.12.2007, 07:34
Va recomand cu caldura:

http://www.ortodoxtv.com/filme-video/evanghelia-versus-iuda- intro-dan-puric.php+dan+puric&hl=ro&ct=clnk&cd=6 &gl=ro (http://www.ortodoxtv.com/filme-video/evanghelia-versus-iuda-intro-dan-puric.php+dan+puric&hl=ro&ct=clnk&cd=6&gl=ro)

fara_sentiment
24.02.2008, 23:51
nus cum am ajuns aicea dar in fine dak tot sunt aicea hai sa-mi dau si eu cu parerea ....eu sant cam confuz in privinta religieidefapt nu cred indumnezeu cred intr-o singura persoana in mine

de unde stym poate toate aceste nici nu exista tot ce stym despre D-zeu stym din carti si cea existat acum 2000 de aniidak a existattotul poate sa fie doar o legenda poate un singur om a scris un basmm cu acest d-zeu sa zicem si a avut succes in perioada aceea si multi alti au scris despre el .................................................. .......... ...................

o alta intrebare de unde stym ca avem religia potrivita de unde stym ca nu nerugam la un idol

ADEVARUL ESTE CA NU STYM LA CINE NE RUGAM

idontknow
25.02.2008, 09:28
Adevarul este ca daca nu vedeam ca postarea ta este pe numele "fara_sentiment", puteam sa cred linistita ca e scrisa de minesmileys/smiley4.gif...Daca esti interesat de vechimea si verdicitatea cartilor Bibliei, ti-as putea recomanda cateva carti(scrise stiintific) care cred ca te vor convinge ca nu este doar "un basmm cu acest d-zeu sa zicem si a avut succes in perioada aceea si multi alti au scris despre el ", adica sunt si multe detalii istorice, arheologice care corespund cu cele din Biblie.Bineinteles, partea legata de supranatural tine doar de credinta...

idontknow
25.02.2008, 09:30
Srry ca s-a copiat de2 orimesajul lui fara_sentiment...smileys/smiley9.gif

25.02.2008, 12:29
Stau si ma mir de la cine primim sfaturiortodoxe.De la sex_la_greu.

Doamne, mare-i gradina Ta.

sorin
25.02.2008, 14:19
Srry ca s-a copiat de2 orimesajul lui fara_sentiment...smileys/smiley9.gif

ti-am editat eu, mai bine zis ti-am sters, pentru ca nu citasei de fapt nimic, ci apasasei "quote" din inertie si apoi te-ai apucat de experimente.ma surprinde ca desi pari o persoana destul de bine pregatita, ignori mesajele mele de a folosi "quote" corect si nici nu te chinui sa inveti cum se foloseste corect.

fara_sentiment
26.02.2008, 03:51
am citit intro pagina anterioara cu un tip care a scris despre rockery defapt chiar asa am ajuns pe acest forum cautand ceva muzica rock cand mia captat atentia ce spune omul acela ............................. dupa ce ay castygat o avere cantand impotriva luy d-zeu teay retras icercand saty purifici sufletul .....ciudat am sa incerc si eu sa fac exact ca tyne castyg ceva banii dupa cel badjocoresc pe d-zeu si may spre batranete ma intorc la EL ca cik el primeste intodeauna oaia pierduta.......................................... .......... ...................... a si inca ceva nu va imaginaty cas satanist ascult rock imi place dar nuu ma imbrac si nul cant smileys/smiley2.gif

fara_sentiment
26.02.2008, 03:56
aaaa si may am o intrebareptr voy&nb sp;&nb sp;&nb sp;&nb sp; -DE CE Credety IN CEA CE CREdety ........................................?????

idontknow
26.02.2008, 05:05
ti-am editat eu, mai bine zis ti-am sters, pentru ca nu citasei de fapt nimic, ci apasasei "quote" din inertie si apoi te-ai apucat de experimente.ma surprinde ca desi pari o persoana destul de bine pregatita, ignori mesajele mele de a folosi "quote" corect si nici nu te chinui sa inveti cum se foloseste corect.

Imi cer scuze, sorin, a fost din graba...smileys/smiley9.gif

anticristul
17.04.2008, 10:46
La multi ani Crestinilor Romani Ortodocsi!

Definitia simpla de Crestin este cineva care urmeaza lui Iisus Hristos intru totul si traieste traditia lasata de el mostenire omenirii. Traditia aceea, legea originala a lui Iisus Hristos este pastrata de biserica Ortodoxa de 2,000 de ani. Iar Romania, pe atunci Dacia, a fost botezata acum 2,000 de ani de Sfintul Andrei, primul chemat dintre apostolii lui Iisus. Ziua Sfintului Andrei este Noiembrie 30, chiar inainte de Ziua Nationala a Romaniei, 1 Decembrie!

Va urez sarbatori fericite!

.................................................. .......... .....................

Unde a-ti gasit ca ar exista o lege a lui Isus Cristos?El era evreu si respecta legea lui Dumnezeu si invata si pe alti sa faca la fel.

16.06.2008, 12:37
anticristule,

Traimi-ar familia si sa fiu iubit, ca matale nu prea ai inteles care e treaba cu legea dragostei!

Dar uite, iti explic aici, in caz ca nu faci bascalie de gica-contra precum te recomanzi la pseudonim, sidacachiar doresti sa inveti:

1. Cele mai mari porunci si esenta din toata traditia Judeo-Crestina, din toate scripturile, si din toata Evanghelia lui Iisus Hristos este aceasta: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima si puterea ta, si pe aproapele tau ca pe tine insuti".

2. In caz ca limba Romana nu este limba ta materna, pentru ca orice Roman stie asta: "Legea neamului cutare, inseamna traditiile lor religioase si obiceiurile lor". Cind cineva zice ca a trecut la legea sotului, sau a sotiei, zice ca s-a convertit la alta religie, adica la cea a sotului sau a sotiei. (Nue vorba de lege facuta la Parlament!)

Faptul ca Traditia si religia Crestin Ortodoxa Romana este exact ceea ce a fost lasat de Iisus Hristos, CuvintulLui Dumnezeuintrupat,celor 12 apostoli si celor 70 de discipoli,inseamna ca esteDrumul Drept, adica Orto Doxia, si merita pastrata mai departe. Sfintul Andrei siapoi Sfintul Paul, amindoi din cei 12 apostoli, au convertit stramosiinostri la Dreapta Credinta Crestina, adica Ortodoxa, care a ramas aceeasi de 2,000 ani la noi precum ne-a fost lasata, si merita continuata mai departe intacta, cu toate detaliile lasate si imputernicite direct de ei. Si Iisus Hristos a fost intrupat pentru ca toti gica-contra sa il vada, sa il auda, sa il poata intreba direct ceea ce nu intelegeau, si sa inteleaga toata lumea Voia lui Dumnezeu, si ce exact sa faca, exact cum e voia lui Dumnezeu ca oamenii sa traiasca, cum sa se roage (rugaciunea imparateasca - tatal nostru lasata de Iisus oamenilor), si ce si cum. Daca pina atunci unii gica-contra puteau spune cu oarecare dreptate, ca de unde stiu ei exact care e voia lui Dumnezeu pentru ei sa urmeze, dupa explicatiile lasate de Iisus si dupa ziua cincizecimii, nu a mai fost lasat nimic neexplicat; totul a fost clar dupa ziua cincizecimii. Si daca nu intelegi ce inseamna, uite si citeste mai jos te rog. Sper ca te ajuta sa te indrepti si sa nu mai fii "anticristul", ci "cel ce da ascultare Bisericii Ortodoxe".

Apropo, ai dreptate, Iisus era evreu, a spus caa venit sa implineasca Legea Vechiului Testament care a fost pina atunci de la Moise, si invata si pe altii cum sa o implineasca - prin DRAGOSTE. Nu te contrazice nimeni la asta. Iisus nu a facut nimic impotriva vechii legi a lui Moise, doar invata pe oameni cum sa se ajute unul pe altul, cum sa fie milosi unul pentru celalalt, si doar vindeca pe oamenii care aveau nevoie de el, si se ruga pentru binele si sanatateaoamenilor.Asta este traditiaOrtodoxa -Legea Vechiului Testament explicata si continuata de Iisus prinDRAGOSTE. Daca nu ai inteles pina aici, te rog citeste din nou punctul 1 de mai sus.

Sanatate si sper ca ai avutun praznic minunat ieri.
~

M

HaymHerman
27.06.2009, 16:22
Si deci ai vrea sa spui ca Isus era ortodox pina in maduva oaselor.Eu nu te contrazic ,dar vezi sa nu ti gasesti citiva care sa rida de tine.

Raven
27.06.2009, 17:09
Ortodox inseamna drept-credinsios. Moise a fost si el ortodox, la fel si toti proorocii. Toti acestia au fost ortodocsi.
Ceea ce nu se poate spune despre vasta majoritate a conducatorilor evreimii de la aparitia poporului lui Israel si pana azi care n-au nimic de-a face cu prinderea pestilor de sabat, doar ei au aruncat plasele in apa cu o noapte inainte.

HaymHerman
28.06.2009, 13:12
Nu totdeauna devotat inseamna drept credincios.Imparati ,au avut totdeauna slujitori devotati,dar nu erau ortodocsi.Moise nu a fost ortodox si nici prooroci.Tu ai invatat ortodoxia de la parinti dar caut-o in biblie sa vezi ca nici urmele nu i se vad.Poate vrei sa zici ca ,comertul cu moastele sfintilor,si toate briiele facatoare de minuni de la Isus le aveti?

Raven
30.06.2009, 15:27
Nu totdeauna devotat inseamna drept credincios.Imparati ,au avut totdeauna slujitori devotati,dar nu erau ortodocsi.Moise nu a fost ortodox si nici prooroci.Tu ai invatat ortodoxia de la parinti dar caut-o in biblie sa vezi ca nici urmele nu i se vad.Poate vrei sa zici ca ,comertul cu moastele sfintilor,si toate briiele facatoare de minuni de la Isus le aveti?
Era vorba de ortodocsi, nu de devotati. De ortodocsi in sensul general. Orice om poate fi un ortodox, iar proorocii sunt cele mai bune exemple de ortodoxism.

Comertul in general nu vine de la Dumnezeu, dar e ingaduit atata timp cat respecta principiul "da-I lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu si cezarului ce e al cezarului".

marian42
30.06.2009, 15:44
Sa ma ierte Dumnezeu, c-oi vorbi cu pacat, insa daca Moise traia in zilele noastre, Tribunalul de la Haga n-ar fi pierdut mult timp cu el, ca niciun avocat, nici chiar al diavolului, nu-l scapa de acuzatii...

fl%rin
30.06.2009, 15:48
Sa ma ierte Dumnezeu, c-oi vorbi cu pacat, insa daca Moise traia in zilele noastre, Tribunalul de la Haga n-ar fi pierdut mult timp cu el, ca niciun avocat, nici chiar al diavolului, nu-l scapa de acuzatii...
Si nu numai Moise ci multi dintre patriarhii biblici.

ModestMouse
01.07.2009, 19:03
Ortodox inseamna drept-credinsios.

Etymology: Middle English orthodoxe, from Middle French or Late Latin; Middle French orthodoxe, from Late Latin orthodoxus, from Late Greek orthodoxos, from Greek orth- + doxa opinion.
1 conforming to established doctrine especially in religion
b: relating to, or constituting any of various conservative religious or political groups: as a: eastern orthodox b: of or relating to Orthodox Judaism

In romaneste ortodox are connotations religioase, dar cuvantul nu inseamna neaparat ca esti credincios sau o asociere religioasa; cel putin nu in sensul la care te gandesti tu.

Raven
02.07.2009, 12:13
In romaneste ortodox are connotations religioase, dar cuvantul nu inseamna neaparat ca esti credincios sau o asociere religioasa; cel putin nu in sensul la care te gandesti tu.
Topicul e religios, deci termenul e folosit in sensul religios. Altfel ar fi off-topic.

HaymHerman
09.07.2009, 14:15
Da, dar uni cred ca a fi ortodox este cel mai normal lucru din lume.Ei cred ca inca adam la creiere a fost ortodox.Si a facut o biserica cu tot felul de icoane si se inchina inaintea lor.Parca nu ar fi avt-o pe Eva la care sa se .....
Ca doar era destul de frumoasa,asa cred eu.

marian42
09.07.2009, 14:50
Da, dar uni cred ca a fi ortodox este cel mai normal lucru din lume.Ei cred ca inca adam la creiere a fost ortodox.Si a facut o biserica cu tot felul de icoane si se inchina inaintea lor.Parca nu ar fi avt-o pe Eva la care sa se .....
Ca doar era destul de frumoasa,asa cred eu.
Eeee... nici chiar asa!
Uite care-i parerea mea vizavi de treaba asta: Dumnezeu le-a tot spus oamenilor ce si cum - bine, nu direct intotdeauna, mai mereu prin interpusi - da' astia, oamenii, uitau de la mana pan' la gura. Si 'naintea lu' Moise au fost trimisi ai Domnului pe pamant, insa evreul e primul caruia EL i-a sapat in piatra legea, pentru neuitare. In fine, s-a dovedit ca nici asta nu i-a tinut pe calea buna si drept urmare nimic altceva nu ne-ar mai fi putut izbavi decat jertfa propriului FIU.
Buuuun, pana aici toate-s clare, mai departe iar s-amesteca, pana la a fi nevoie de o separare clara a ceea ce inseamna dreapta credinta si interpretari mai mult sau mai putin gresite ale ei. Cum prin ortodoxie exact asta numim, respectiv dreapta credinta, din nou e totul clar.
Dac-ati inteles, bine, daca nu, la fel, io macar am incercat.

HaymHerman
10.07.2009, 11:31
Dar cum se face,ca imediat dupa Isus nimeni nu sa socotit ortodox,desi parca erau pe calea cea dreapta ,din moment ce o primira direct de la Fiul.Orto seau numit abia dupa ce sau despartit de universalism.Nu ti se pare?

Raven
11.07.2009, 06:55
Dar cum se face,ca imediat dupa Isus nimeni nu sa socotit ortodox,desi parca erau pe calea cea dreapta ,din moment ce o primira direct de la Fiul.Orto seau numit abia dupa ce sau despartit de universalism.Nu ti se pare?
Ca sa faca diferenta macar semantic.
Oamenii in majoritatea lor au tendinta sa creada ca ei au dreptate cand de regula n-au. Scrie si-n Biblie si-nca in multe locuri - chestia cu desertaciunea, umilinta (care nu e ploconire!), lungul nasului.

But again cine nu sufera temeinic si din plin n-o sa priceapa niciodata ce-i cu Ecclesiastul de ex. (reciproca nu-i neaparat adevarata).

Loniia
11.07.2009, 08:45
Ca sa faca diferenta macar semantic.
Oamenii in majoritatea lor au tendinta sa creada ca ei au dreptate cand de regula n-au. Scrie si-n Biblie si-nca in multe locuri - chestia cu desertaciunea, umilinta (care nu e ploconire!), lungul nasului.

But again cine nu sufera temeinic si din plin n-o sa priceapa niciodata ce-i cu Ecclesiastul de ex. (reciproca nu-i neaparat adevarata).

Raven ,daca te rog poti fi mai explicit ? cu ce ai mentionat in paranteza cu valabilitatea reciprocitatii ,o alternativa poti da?

Raven
11.07.2009, 13:58
Raven ,daca te rog poti fi mai explicit ? cu ce ai mentionat in paranteza cu valabilitatea reciprocitatii ,o alternativa poti da?
Adica cine sufera temeinic nu e obligatoriu sa si inteleaga ce si cum.

dodi
20.07.2010, 20:10
Am cautat niste sites cu religie ortodoxa pe web, si am gasit ceva, postez aici. Vad acum ca deja era e resursa pentru ortodocsi pe forum, o vazusem doar pe cealalta.

Lacomia ... primul pacat capital descris de cartea Genezei
Al doilea e desfrâul care se naste din lacomia în mâncare si mai ales în bautura.
Lacomia si desfranarea, pentru a fi satisfacute, au nevoie de bani, de unde al treilea pacat capital: avaritia, pofta de bani.
Pofta de bani naste al patrulea pacat capital: invidia, tristetea vazand ca altul are mai mult.
Invidia naste urmatorul pacat capital: mania. Invidiosul, în neputinta sa de a avea ce are altul sau cat are altul, explodeaza în accese de furie.
Pacatele de pana acum, în special necumpatarea si desfraul, duc la epuizare fizica si spirituala, de unde urmatorul pacat capital: apatia sau lenea.
Cel ce a savarsit cele sase pacate amintite isi da seama ca e lipsit de substanta, de valoare în interior. Nu-si gaseste nici o satisfactie, nici o multumire în el insusi, de aceea cauta o compensatie în afara lui, in aprecierea altora; în acest scop isi creeaza o falsa imagine în ochii altora în care se complace: e al saptelea pacat capital: trufia, gloria desarta.

http://byraluk.tripod.com/id19.html

aramis_13
20.07.2010, 20:27
şi uite aşa dodi se apucă să păcătuiască făcând spam ...