PDA

Arată versiune întreagă : castigator DV

ovidiu_b
01.09.2004, 01:39
Sunt unul dintre castigatorii la DV 2005. As dori sa discut cu alti castigatori la loterie, care ar putea sa-mi dea informatii referitor la acest subiect. (participarea la interviu, acte necesare s.a)

01.09.2004, 08:05
in ceea ce priveste actele trebuie sa fii foarte atent in legatura cu:
-date incomplete (de exemplu nume incorect, sau incomplete, adica maria in loc de ana-maria) la cazier
-acte originale lipsa
-fonduri insuficiente (trebuie aprox. $5 mii de persoana)
-Affidavit of Support, in cazul in care nu ai fonduri suficiente

in ceea ce priveste participarea la interviu:
-sa mergi la ora indicate (nu exagerat de devreme ca iti pierzi timpul)
-fii sincer si sigur in raspunsuri
-fii relaxat si zimbeste
-priveste in ochi persoana cu care vorbesti in loc sa te uiti pe pereti sau in podea

bafta!!!!
<H1 style="MARGIN: 0in 0in 0pt"></H1>

danielle
02.09.2004, 10:05
Si ar mai fi destule de adaugat.O sa punctez cateva pe masura ce imi aduc aminte:

-daca esti casatorit si sotia ta si-a schimbat numele la casatorie, cazierul trebuie sa contina si numele de fata al sotiei.

-actele cu care trebuie sa te prezinti la interviu sa fie asezate exact in ordinea ceruta in plicul 2, respectiv original, copie xerox, traducere legalizata. Totodata, actele trebuie sa fie asezate in ordinea din lista.

Lista actelor pe care trebuie sa le ai la interviu sunt:

1. scrisoarea de programare la interviu -care vine cu plicul 2
2. DV2005-171(care e povestea a ce trebuie sa ai la tine) -vine cu plicul 2
3.4 fotografii(cele intr-o ureche si altele tip pasaport, conform descrierii din plicul 1)
4. pasaport
5. certificat de nastere
6. certificat de deces, daca este cazul(doar pentru cei carora le-a decedat sotul/sotia/copii)
7. sentinta de divort, daca este cazul
8. certificat de casatorie, daca este cazul (2 copii xerox-cate una la fiecare sot, pentru aplicantul principal si original)
9. cazier juridic, pentru persoanele care au implinit 16 ani

10. livret militar, daca este cazul
11. diploma de bacalaureat si studii superioare sau acte doveditoare a experientei dvs. intr-o anumita profesie (carte de munca, contracte de munca, adeverinte de la Dir. Muncii) - astea sunt necesare doar pentru aplicantul principal
12. dovezi ale suportului financiar (situatie financiara cont, evaluare apartament, AOS, etc)
Toate astea plus analizele care se facla clinicile indicate de ei(in plicul2) care sunt in numar de 3.
Ca prezentare, la interviu, prima data se cer pozele si pasaportul si apoi actele, restul, exact in ordinea ceruta si aratata mai sus. Setul de acte, cele 3(orig, copie, traducere,) se asaza in aceasta ordine si se prind cu o agrafa, NU se baga in tziple.

Despre interviu, ar mai fi de spus ca trebuie sa te duci frumos imbracat.

Multa bafta,

Danielle

ralux
26.10.2004, 09:37
Ovidiu,in cazul in care nu esti casatorit,ai putea ajuta o studenta la medicina sa ajunga si ea in State?adresa mea de email este calioptera@hotmail.com

kyra
03.12.2004, 14:31
As vrrea sa stiu daca este vreao castigatoare a loteriei vizei dv 2004 necasatorita am logodnica in sua si este cea mai usoara cale acea a casatoriei de conventie asigur loc de munca in boston si cazare socrul meu este manager si ne va ajuta foarte mult sunt un baiat serios si tin foarte mult sa ajung la logodnic mea nr meu de tel este 0724427489 daca este cineva care sa ma ajute multumesc din suflet!!!!!!!!!!!!!!1

kyra
15.12.2004, 06:05
imi pare rau mesajul l-am dat pt prietenul meu din Romania eu sunt in State daca este cineva interesat eu voi ajuta cu tot ce voi putea.Multumesc mult!!!!!!!!!