PDA

Arată versiune întreagă : V-AS RAMANE INDATORAT DACA MI-ATI RASPUND

smoky
26.01.2007, 22:36
Voi pleca intr-o saptamana ,cu viza de munca pe 6 luni ,in Edmonton ,Alberta.

Am si eu doua intrebari pentru cei care,plecati fiind de mai mult timp,au experienta in aceasta directie.

1) Dupa cat timp si in ce conditii ,pot aplica pentru rezidenta in Canada ?

2) aceasta viza ,imi da posibilitatea sa lucrez oriunde in canada si la orice companie sau numai la compania care mi-a facilitat obtinerea permisului de munca ?

fifi
27.01.2007, 08:07
smoky, fara sa mi te indatorezi cu ceva te-as ajuta dar probabil ca-ti spun "dupa ureche" si nu vreau sa te induc in eroare dar forumistul nostru DCSAN20 este si el in Alberta cu contract de munca, la fel ca tine, el te poate lamuri concret despre tot ce te intereseaza, este un baiat extraordinar si si-a dat si adrese unde poate fi contactat, citeste aici http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=724 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=7240&PN=1) 0&PN=1

bafta! smileys/smiley1.gif

smoky
27.01.2007, 23:39
Multumesc Fifi !

Am intrat pe postarile lui DCSAN20 ,am vazut ca a lasat un ID de mess. si am sa-l contactez.

Sa auzim numai de bine !

fifi
29.01.2007, 14:46
sa-ti raspund totusi cu ceea ce stiu...

1.am auzit ca: dosarul pentru rezidenta permanenta il poti depune si este recomandat chiar din prima zi cand vii in Canada, la tine avand insa numai 6 luni contract, ar trebui sa aduci dovada ca si dupa aceste 6 luni ai oportunitati de job, la acelasi contractor sau la altul.

2. aceasta viza, iti da, da posibilitatea sa lucrezi oriunde in canada daca ai motive sa anulezi contractul cu firma care te-a adus(motivul fiind nerespectarea conditiilor impuse in contract) dar eu nu-ti recomand sa faci acest lucru daca nu ai motive reale sau, cel putin pana nu-ti gasesti o alta firma care sa-ti faca alt contract.

smoky
29.01.2007, 19:35
Eu am viza pentru 6 luni ,dar contractul meu este pe 1 an de zile.

Multumesc de raspuns ,mai ales ca nu am reusit sa-l contactez pe DCSAN20.