PDA

Arată versiune întreagă : Imi puteti da niste informatii???

bogdanR
26.01.2007, 12:07
Salutare!As vrea sa stiu daca stie cineva de niste agentii de plasare a fortei de munca aici,site-uri,nr de tel,orice.Si daca stiti cumva daca se ocupa si de extensii de viza la persoanele pentru care gasesc de munca.Inca ceva,am inteles ca daca faci treaba asta,adica sa iti prelungesti viza aici este posibil sa nu iti mai dea viza cand te intorci in tara.E adevarat sau e doar un zvon??
Va multumesc!!

27.01.2007, 01:25
Relativ la consecintele prelungirii asupra cererilor ulterioare de vize eu personal ma gandesc ca ceva adevarat este insa nimic nu e batut in cuie. Mai exact, ma gandesc ca situatia mai delicata ar fi sa ceri viza B1/B2 (turism de fapt) la putin timp dupa ce ai avut un statut H-2B (sa zicem) extins. Tot dupa capul meu as zice ca daca in schimb ai cere alt H-2B sau J-1, F-1 ar trebui sa fie cu mult mai OK (nu mai zic de H-1B). Dar asta nu inseamna ca daca ai dovada unor legaturi puternice cu Ro (castigi la loterie sau te fac director la Romtelecom) nu poti lua si viza B1/B2. Se stie ca la vizele B1/B2 nu esti "innocent until proven guilty" ci invers, "guilty until proven innocent" (relativ la dorinta de a imigra in SUA).

CameliaXX
27.01.2007, 17:41
Eu am avut viza B1/ B2, si mi-a expirat viza. M-am casatorit si deci faptul ca am stat 2 ani si. fara viza nu a contat prea mult.

De obicei la fiecare 5 ani (as spune mai putin) se da o lege unde iti poti ajusta statutul -family based sau employment based.

Nu prea m-as gindi sa imi schimb statutul (repede). Ar fi mai interesant o casatorie (pe bune) sau un contract/ sponsorizare pt acte de la vreo companie.

Sint atit de multe lucruri pe care le poti evita dar datorita faptului ca atunci cind vii nu stii nimic din legile acestei tari, nu ai prieteni, sau relativi care sa te indrume, ti se pare totul atit de intunecat...

Si e destul de simplu. Costa putin, dar trebuie sa ai persoane care sa te indrume si ei poate nu au chef (sau nu au nici o idee) sa o faca.

28.01.2007, 11:08
Pai mersi, casatoria cu un cetatean american este la ora actuala singurul mod de a fi iertat ptr. sedere ilegala in SUA. Nu prea cred insa ca este relevant in cazul de fata.

CameliaXX
28.01.2007, 12:22
Da, asa este, Transit. Ma gindeam ca poti deschide oricindo LLC si apoi poti aplica pt orcine pt green card employer based.

Ce zici? SInt f multe posibilitati, dar depinde de cine vrea.

Auzisem recent ca CPAs in new york pentru a-ti da hirtia ca esti self employed (ma refer la cei care nu vor sa plateasca acte) iti cer $800 pe aplicatie.

Tu o arati la banca si atunci vei lua un mortgage cu un interest rate mai scazut (ca si cind ai lucra pe cash, sau declari mai putin la taxe). De fapt CPAs creeaza companii fantome si fac ce vor. Pina la urma nici IRS sau alte entities nu mai au timp si resurse sa afle si asa fiecare face ce vrea.

light
28.01.2007, 13:09
Nu orice LLC poate aplica pt vize pt lucratorii lor. Firmele trebuie sa intruneasca niste baremuri. Problema e ca daca iti pleaca un lucrator si nu-l raportezi, iti piezi dreptul la alte vize, si atunci ce-ai facut? Nu inteleg ce legatura au CPA Firms cu self-employed, si mai ales cum o banca iti dar banii cu dobinda mai mica pt ca esti self-employed. De fapt e invers.

29.01.2007, 16:07
CameliaXX;
Nu sunt sigur ca inteleg totul dar ce iti pot spune din start este ca nu poti face petitie ptr. green card fiind self-employed (candva am dat pe forum link-ul la textul de lege). Angajatorul tau poate fi si o companie mai mica insa trebuie sa dovedeasca faptul ca are puterea financiara de a te plati "prevailing wage" care la un specialty occupation nu poate fi la fel ca la landscaping. Drumul de la obtinerea green card-ului la cetatenie dureaza ceva iar daca te prind cu vreo tentativa de frauda in timpul asta risti sa pierzi totul (e bine sa tii W-2-urile, etc..).
Nu vad ce cauta CPA-sii aici mai mult ca alti profesionisti atestati. Daca te fascineaza notiunea vezi daca te califici si da-ti modulele.

CameliaXX
29.01.2007, 18:00
Stiu la ce te referi Transit si ai perfecta dreptate. Am dat exemplul cu CPAs (si cu documentul acela ca esti self employed)- un prieten de al meu si-a luat mortgage (ca self employed- deci el era angajat si avea salar destul de bun- $70 k/yr, dar a preferat self employed pt ca interest rate era mai scazut).

Pt sponsorizare stiu ca trebuie sa te angajeze cineva (o companie chiar micuta- cu un net income destul de bun). Ma refeream la faptul ca si asta e o solutie, dar trebuie sa cunosti prieteni cu LLCs, sau oricare alt tip de business.

Dar multi romani cind vin aici nu cunosc legile si nu au nici posibilitati financiare.

bogdanR
02.02.2007, 13:56
Imi pare rau insa nimeni nu m-a lamurit cu nimic,dimpotriva sunt si mai in ceata.NU VA MAI DERANJATI!!!!MULTUMESC!!!

sauzimdebine
02.02.2007, 15:03
bogdan, ca multi altii care au cerut sfaturi pe aici faci o mare greseala de la inceput. Intrebi fara a da detaliile necesare unui raspuns concret. Presupunerea ca cei care ar putea sa te ajute vor intelege exact situatia in care te afli este total eronata. De altfel transit, un adevarat nesecat izvor de cunostinte indomeniu, a incercat, si a reusit as zice eu, sa-ti explice cam care ar fi variantele in functie de posibilele scenarii in care te-ai afla.

Cat despre o agentie care sa-ti gaseasca de munca si sa se ocupe de problemele dreptului de munca, sau a vizei cum spui tu, nu exista asa ceva, ori cel putin eu nu am auzit sa existe. Poti gasi situatia fericita in care un eventual angajator va face demersurile necesare pentru tine prin intermediul unei firme de avocatura specializata in probleme de emigrare. Trebuie sa mentionez ca desi posibil sa gasesti asa ceva nu este chiar atat de usor precum pare.

Sa ai noroc si multa bafta!

03.02.2007, 02:23
Personal, cred ca i-am raspuns la ultima intrebare cat se poate de clar (ptr. ceva care "nu este batut in cuie"). La primele intrebari mi-e imposibil sa raspund, in primul rand ptr ca nu zice ce fel de viza vrea sa-si prelungeasca. In caz ca era H-1B, J-1 in "academia" i-as fi spus din start ca isi piede timpul cu agentiile. In caz ca era H-2B, H-2A imi declinam competenta.