PDA

Arată versiune întreagă : inca o romanca in Jacksonville

Iordania.C-ta
23.01.2007, 02:31
Salut , sunt romanca stabilita in Missouri din mai 2006 pe punctul de a ma muta in Jacksonville. M-as bucura sa stiu ca mai sunt ceva romani aproape.Orice informatie despre oras, preturi, chirii, etc. este binevenita.

Americanu25
09.02.2007, 14:14
Buna domnisoara ma numesc Petrica,si loc in new york sunt interesat sa ma mut in miami-florida.daca ai ceva informatii sau iti face placere sa tinem legatura ma poti contacta la adresa de mail..petricamerycanu@yahoo.com

MULTUMESC

gabi&serban
11.02.2007, 16:18
buna,

sunt in acest oras jack... de 6 luni. dezamagire totala si absoluta.

aici vi doar daca nu mai ai pamant pe care sa calci doar apa, il numim 'orasul fantoma', de ce pt ca nu vezi tipenie de om pe drum ziua, nu vezi pe nimeni sa mearga pe jos nici chiar in downtown care nu poate fi numit astfel dar hai sa fim indulgenti, populatia e formata din 80% negrii si 15% mexicani, cei 5% sunt albii care nu mai are sens sa ii mentionam ca nu prea ii vezi.masina este necesara din primul mom in care ai pus piciorul in oras pe ca transp in comun e jalnic si dezolant.

chirii? pe casa unde locuiesc platesc cam 1500, e mare si ok, poti plati cam 700 800 dar depindede zona aleasa, pt ca N si V sunt zonele lor si noi albiinu avem ce cauta acolo intre ei...

aici nu platesti asa multe taxe, daca fumezi si cumperi tigaridin benzinarie sau magazine sunt destul de ieftine pe un cartusplatesti cam 29 30$.

romani? sunt catevasute stau pe la plaja si in Sud, acolo sunt cartierele bune. biserica romaneasca este pe Monumentdr.

plaja nu este super, e ok sa stai la soare dar in restnimic interesant.

cam asta e parerea mea despre acest 'mirific' oras, abia astept sa plec...

palteanu
12.02.2007, 06:01
Buna C-ta,

Suntem si noi o familie de romani care locuim in Jacksonville de 7 ani, mutati din alta zona. Parerea mea este personala asa cum a fost si parerea lui "Gabi&Serban", asa cum sunt de fapt parerile tuturor celor care "isi dau cu parerea" (inclusiv a mea!?!).

Jacksonville nu este un oras de vis (dar nici atat de rau!?), totul depinde de ceea ce cauti in viata. De multe ori realizarile personale schimba "imaginea" in ansamblu a locului. Vazut insa obiectiv, exista si avantaje si dezavantaje in Jacksonville. De exemplu "cost of living" aici in comparatie cu multe alte locuri din USA sau Canada este destul de acceptabil, pretul caselor si al chiriilor nu este considerat ridicat aici. Ca si in multe alte locuri, gasesti si zone foarte frumoase si zone in care nu ai dori sa locuiesti. Rai pe pamant din pacate nu exista, stim noi bine cu totii!?! Altfel am fi toti in acel loc... Deci, sunt si bune si rele...depinde de calificare, gasesti mai repede sau mai greu un job (iar ca si altundeva de altfel). noi am calatorit relativ destul de mult, mie personal Jacksonville nu mi se pare deloc deosebit de alte orase cu care realmente se poate compara. Astfel...nu putem compara posibilitatile din jacksonville cu cele din orasele foarte mari, care si ele au ...bune si mai putin bune.

Inca o data, depinde de situatia ta personala si de prisma ta de a vedea lucrurile din jur, de personalitate si starea de spirit la momentul de fata. Se poate sa nu-ti placa la inceput si sa iubesti apoi locul cu cat locuiesti mai mult, sau... Tine minte ca Florida este un stat fara "state taxes" deci multe produse ti se par mai ieftine...altele nu. Ca o concluzie, eu as spune ca Jacksonville este un oras mai mult pentru familisti, copii, caci in general pentru tinerii doritori de "viata agitata" nu prea este corespunzator. Plaja este...plaja (unora si chiar mie nu mi s-a parut nici Miami "mirific", insa am reusit sa vad cu ochii mintii ca altii ar da foarte mult sa beneficieze de o plaja atatea luni din an si noi am fi nedrepti sa ne tot plangem).Stii tu...depinde de unde privesti paharul....

Cat priveste statistica populationala pe rase si alte cele, desigur sunt destule informatii pe internet care te pot ajutain ati forma o opinie personala. Eu nu vad situatia chiar atatde "neagra" asa cum o descriu altii. Dupa cum am mai spus, starea personala de satisfactie a individului poate influenta parerea la un moment dat in viata, deci nulua chiar parerile personale ca fiind in totalitate si punctul tau de vedere. Asculta pe fiecare,analizeaza prin prisma nevoilor tale si decide. Poate o vizita inainte de decizie ar fi binevenita.

Numai bine si succes!

adelina23
13.02.2007, 14:43
salutare la toti !

Ma numesc Adelina,am 24 de ani si locuiesc de 2 ani aici in Jacsonville si simt durerea tuturor pentru stiu ce inseamna strainatatea dar eu sfatuiesc pe toti sa va incredeti in Dumnezeu,daca sunteti aici,atunci cu siguranta stie EL de ce....ce credeti?
Oricum,mi-ar face mare,mare placere sa imi fac prieteni asa ca invit pe toti romanii care vor sa isi alature o prietena la lista lor sa ma caute ...adresa mea de email este adelina23halmajan@yahoo.com

Cunosc multi romani aici,sunt casatorita si am un copilas de un an si as vrea sa ii fac prieteni si ei:) si mai ales pentru mine care sunt inca tanara:)

Numai bine la toata lumea si mult succes !