PDA

Arată versiune întreagă : Vrem sa ne mutam in Florida

21.01.2007, 10:39
Buna la toata lumea,

Sintem o familie tinara din Seattle si am dori sa ne mutam in Florida. Nu prea stim multe despre Florida, decit ca sint uragane destul de des. Noi am vrea sa ne mutam undeva unde este cit de cit o comunitate romaneasca; ne-am gindit la West Palm Beach, Hollywood sau Fort Lauderdale.
Cum este viata pe acolo? Cum este cu uraganele pe acolo? Sotia mea este destul de fricoasa in privinta asta, cautam si noi sa ne formam o idee.
Noi lucram in sectorul manufacturing, si ne uitam dupa joburi in orasele de mai sus.
Am aprecia orice sfat sau sugestie care sa ne ajute cit de cit sa ne facem o idee despre viata de acolo( safe areas, housing, jobs, cost of living etc).
Va multumim anticipat si orice sfat sau sugestie este foarte binevenita!

kiki31
24.01.2007, 11:38
SALUT!Ce pot sa va zic eu din experienta mea,este ca sunt 2 sezoane unul ploios si cu uragane ,anul asta nu a fost nici macar unul aici in Naples,si unul cu vreme frumoasa in mare parte.Nu are de ce sa va fie frica.Daca vreti sa va mutati este frumos,civilizat,si ca peste tot case sau chirii se gasesc la preturi diferite.Depinde ce cautati.Viata este peste tot diferita dar aceeasi ...adica munca in mare parte ca doar de aia suntem in america.Eu am prieteni care s-au mutat aici si sunu multumiti.Va pup si succes !

mariusp
18.02.2007, 09:30
Salut!
Eu locuiesc in Hollywood de aprox. 2 ani jumate. Hollywood si Hallandale au o comunitate romaneasca destul de mare. Hollywood are o biserica romaneasca, si un restaurant romanesc (Transilvania). De locuit aici, banuiesc ca te gandesti la rent pentru inceput, sunt mai multe complexe de apartamente sau condos. In Hollywood, iti recomand sa te uiti la urmatoarele:

- file:///C:/Users/Marius/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.jpgLa Vue at Emerald Pointe http://www.apartmentguide.com/apartments/Florida/Hollywood/5 061/PropertyOverView.aspx

- Windsor Apartments http://www.apartmentguide.com/apartments/Florida/Hollywood/4 989/PropertyOverView.aspx

Amandoua sunt in zone bune si safe. Am multi prieteni care stau acolo.
Ca si costuri, chiria este intre $1000 (1 bedroom) pana pe la $1400 (2 bedrooms).

Iti recomand sa te gandesti si la orasele din imprejurime (10-15mi), Davie, Cooper City, Pembroke Pines (unele parti), Plantation, Weston, Coral Springs.

Zone de evitat (n-as sta acolo): orice are Miami in nume (North Miami, Miami Gardens, etc...), Dania Beach, Hialeah, etc...

Casele sunt in general scumpe, dar preturile sunt intr-o oarecare scadere in ultima vreme.
Preturile medii:
- condo (2/2): in jur de 200k'
- townhouse (2/2): 250 - 300k
- single family 300k in sus

Vremea:
In timpul iernii (noiembrie - martie), soare, placut, uscat 60 - 78F.
Vara: umiditate 90-100%, 90-95F, nu prea iti vine sa iesi din casa.

Uragane: acum doi ani am prins Katrina si Wilma. La fiecare am ramas fara curent timp de 1 saptamana respectiv 4 zile. Nu a fost devastator dar destul de scary, mai ales dupa... nu mai ai curent, ramai fara benzina, magazinele sunt aproape goale, oamenii sunt disperati dupa apa si gheata. Nu e foarte placut dar te obisnuiesti si te pregatesti mai bine pentru urmatorul.

In rest ai oceanul, clima tropicala si vegetatia (palmieri, etc...). Sunt multe locuri de vizitat si multe lucruri de facut: pentru copii este Orlando (Disney & Universal Studios) la ~200mi, esti la 2 ore de Florida Keys (Key Largo, Key West) si la 60mi de Bahamas.

Mai in Nord, orase OK ar fi: Deerfield Beach, Delray Beach, Boynton Beach, Boca Raton.

Succes!

Marius

cichita
01.03.2007, 03:52
buna ziua!!

cichita
01.03.2007, 04:05
am scris cateva mesaje din care nici unul nu sa postat,mor de ciuda....,dar revin eu cu alte detalii!!

cichita
01.03.2007, 04:11
Vrem sa ne mutam in Miami si sa uitam de Romania...,imi pare rau sa spun asta dar de-alungul celor 6 ani de cand sunt casatorita cu un cetatean francez.,au tabarat toti pe noi,numai sa ceara si nimic altceva,la inceput am tot ajutat cum am putut dar ne-am data seama ca nu-mai se profita pe urma noastra,urasc ca am ales sa fim nasi,sau sa botezam,pacat de sarcul copil ca nu are nici o vina...,dar romanul pana nu trage si plapuma si izmenele de pe tine nu se lasa...,asa ca cercul nostru de prieteni adevarati sa c-am strans,ai pot numara pe degete,iar de partea cu taxe,impozite,etc nici nu mai vb ,nu se merita sa ai o firma..,asa ca vrem sa incepem de la 0,sa fim undeva unde sa ne placa si unde sa putem avea si un copil linistiti si fericiti...!

cichita
01.03.2007, 04:22
ne-am dori sa gasim o casa(400.000$ max.) intr-o zona frumoasa de vis sa le aiba pe toate ca o data cumperi casa,nu?! sunt niste pers. active,ne place apa,plaja,golful,restaurante. bune ,atmosfera latino...sa ai vedere ori la lac,ori la ocean...,poate vreau prea multe,asa?! Eu cred ca acum e sansa noastra si as vrea sa nu o ratez...,sotului ai place mult Miami,eu nu prea stiu nimic desprea acest loc,de aceea va cer voua ajutorul,sa imi spuneti ce cartiere,sau orasele ni sar potrivi noua,ca sa stiu unde sa caut,la agentiile matrimoniale,oricum peste 3 lnui vrem sa venim pana acolo ca sa vedem cu ochii nostri dar mi-ar place sa aflu cate cewcva pna atunci,ce ziceti ma ajutati?! o sa va raman recunoscatoare!!

cichita
01.03.2007, 04:24
ne-am dori sa gasim o casa(400.000$ max.) intr-o zona frumoasa de vis sa le aiba pe toate ca o data cumperi casa,nu?! suntem niste pers. active,ne place apa,plaja,golful,restaurante. bune ,atmosfera latino...sa ai vedere ori la lac,ori la ocean...,poate vreau prea multe,asa?!smileys/smiley17.gif Eu cred ca acum e sansa noastra si as vrea sa nu o ratez...,sotului ai place mult Miami,eu nu prea stiu nimic despre acest loc,de aceea va cer voua ajutorul,sa imi spuneti ce cartiere,sau orasele ni sar potrivi noua,ca sa stiu unde sa caut,la agentiile matrimoniale,oricum peste 3 lnui vrem sa venim pana acolo ca sa vedem cu ochii nostri dar mi-ar place sa aflu cate ceva pana atunci,ce ziceti ma ajutati?! o sa va raman recunoscatoare!!

cichita
01.03.2007, 04:26
cred ca v-am dat dureri de cap,dar sincer nu stiu ce se intampla cu acest forum,o ia razna,cateodata ,ca la celelalte forumuri nu am probleme...,imi cer scuze ca sa repetata scrisul,dar asta e sunt incepatoaresmileys/smiley1.gif,o zi buna!!!

fanetem
02.06.2007, 12:16
Pt cichita

Depinde ce cauti. Pe coasta de est merita sa stai in zona fot lauderdale , hollywood, boca raton sa cauti zonele de albii si fara miami. Pe cealalata coasta in zona naples sau tampa. Case gasesti pe la 200 300 ceava placut in afara oraselor in zone linistite. Merita si orasele mai mici.

BAfta