PDA

Arată versiune întreagă : medicina sub lupa

20.01.2007, 08:08
Haideti sa observam medicina si din alt unghi de vedere.Putini au curajul sa spuna lucrurilor pe nume.Ce a facut si ce face in realitatemedicina moderna? Pentru ce inghite sume astronomice de bani?Un banc pe care l-am auzit nu demult mi se pare foarte semnificativ.Zice ca..."menirea doctorului este sa-l intareasca pe bolnav,sa-l intareasca...pana il face teapan".Nu credeti ca este ceva adevar in asta?

20.01.2007, 12:58
Nu prea cred ,din moment ce longevitatea a crescutsmileys/smiley1.gif.Dar nici mie nu-mi place sa ma duc la doctorsmileys/smiley36.gif

20.01.2007, 14:22
Melina,dar de "operatia a reusit,pacientul mort" ai auzit? Nu este un topic de bancuri,dar de multe ori un banc simplu si scurt spune mai mult decat am discuta noi ore in sir despre un subiect.Sau se mai zice,cand ai o gripa,o raceala:Daca te duci la doctor si iei antibiotice,te faci bine in sapte zile,iar daca stai acasa,cu ceaiuri calde si bai fierbinti la picioare,te faci bine intr-o saptamana.Sau,gandeste-te la un batran care oricum trebuie sa moara,sa zicem ca mai are de trait trei zile,merge la spital,ii fac aia cine stie ce minuni,se cheltuie zeci de mii de dolari si...moare.Daca statea acasa,tot murea,poate nu in trei zile ci in doua,dar nu se cheltuiau banii aia aiurea.Problema e ca,mergand acolo,are satisfactia el sau familia,ma rog,ca a murit onorabil,sau cu certificat,cu stampila,cu semnatura;altfel spus,i s-a dat autorizatia sa moara....Cat despre cresterea longevitatii,aceasta se poate datora si altor cauze.Este o parere.