PDA

Arată versiune întreagă : Intrebari la interviu GC

CARDHU
17.01.2007, 07:53
In primul rand vreau sa multumec celor care ma-u ajutat pana in prezent,si in special lui Sorin,Pisoi etc.....Ok, sunt in SUA din Aprilie 2006,ma-m casatorit in Sep, am angajat un avocat pt obtinerea documentelor,au depus totul pe 16Nov, totul merge ok dar ,in 30 zile am interviul cu office immigration in Cleveland, mai exact 20 Feb, intrebarea era daca stie cineva ceau sa te intrebe si ce are sa se intample dupa acest interviu.Este primul interviu la care mergem.Va mulumesc enorm.

Cosmin

17.01.2007, 19:03
In primul rand tre sa ai dosar plin de poze ,dovezi si tot ce-ti trebuie . Va intreba cateva chestii pe care tu ar trebuii sa le ai in dosar dar nu neaaparat va vrea sa le vada ,depinde de om (dupa ce a zis avocata mea ,eu am prins-o pe cea mai a dracu care lucra acolo dar si cea mai corecta daca esti legal) pe tine nu te va baga in seama prea mult , dar pe ea o va intreba daca s-a maritat cu tine fara sa fie obligata de nimeni,etc,etc ci a facut-o din proprie initiativa. Daca raspunde corespunzator (adica cu convingere) apoi totul se termina in cateva minute cat pune personajul datele in calculator.

Sa iti fie de bine

CARDHU
18.01.2007, 09:20
Multumec de info Claudiunj , all the best.

Pisoi
18.01.2007, 09:29
...dupa cate stiu este indicat sa prezentatisi acte pe numele la amandoi (joint)

...ex. joint bank or credit cards accounts, insurance de orice fel, bills, masini si alte proprietati etc. daca ai cat mai multe acte de genul asta s-ar putea nici sa nu va mai intrebe ceva, sau poate doar intrebari simple de rutina.

bafta

18.01.2007, 09:52
pe langa actele mentionate mai sus de Pisoi eu am mai avut scrisori de recomandare din partea parintilor lui,cecurile de la locurile de munca al meu si al lui,dar cel mai important lucru pe care am vazut k au pus accent :joint bank accounts,act de proprietate sau de inchirierepe ambele nume pt casa ,masina.ne-au separat pe mine m-a luat la intrebari prima chestii de genul:ce am facut duminica trecuta,cand si unde a fost 1 intalnire,ce cadou ne-am facut de craciun,cum ii cheama pe parintii lui,cand si cum se barbiereste el,unde avem intrerupatorul de lumina in dormitor?mult succes

Pisoi
18.01.2007, 10:36
CARDHU, am sa mut acest topic la Forumul de Emigrare-Nou veniti in Americasmileys/smiley4.gif...sper ca acolovor fi mai multi/e care sa vina si cu alte raspunsurismileys/smiley32.gif

CARDHU
18.01.2007, 12:39
Merci mult de tot la toti pt info.

light
21.01.2007, 23:02
Daca aveti asigurare medicala, e bine sa fii si tu in asigurarea sotului/sotiei, de asemenea daca are 401K si esti trecut/a ca beneficiar are mare importanta. La acest interviu nu-ti trebuie nici o scrisoare de la prieteni/familie, doar la removal of connditional status, cam in 2 ani. La noi au fost citeva intrebari normale, dar una a fost surprinzatoare. Cind ne-au chemat, eu eram la baie, asa ca persoana a schimbat citeva cuvinte cu sotul (am aflat asta mai tirziu), asa a aflat ca sotul nu mincase de dimineata. In timpul interviului, m-au intrebat ce am avut la micul dejun, si i-am spus ca nimic, plecasem f devreme de-acasa si eram emotionati. Ofiterul a inceput sa rida si a adaugat ca nu aveammotive de ingrijorare.Bafta.

light
21.01.2007, 23:28
Uite ce se recomanda:

Joint bank statements
marriage license
Health insurance, with both our names on it
Beneficary for life insurance
utility bills
plane tickets from visits
phone bills from when we dated
any piece of mail with both our names on it
wedding photos