PDA

Arată versiune întreagă : Diferentza dintre catolic shi orthodox

florin_bejerea
13.02.2005, 08:30
Poate sa-mi spuna shi mie cineva care e principala deosebire dintre catolici shi orthodoxi?!Dar nu ma intereseaza despre diferentzele intre ritulauri, ci doar care e diferentza principala de 'credintza'...Adica ce cred unii shi nu cred ceilaltzi...Ash putea sa zic ca shtiu cate ceva despre orthodoxism. Dar despre catolicism habar nu am, inafara de faptul ca se pretinde o religie separata de orthodoxism, deshi face parte din creshtinism; ca exista un Papa imbracat in albcare e la Roma shi ca ar fi sfant sau ceva...Shi am vazut recent la shtiri ca a fost bolnav...sau ca a venit o data in Romania...

13.02.2005, 20:55
Din 1054 (parca) de cand s-a despartit Biserica primara in Ortodoxa si Catolica, deosebirile s-au tot adancit.Dar, ruptura a fost cauzata de pretentia Papei cum ca el a fost lasat in locul lui Isus pe pamant, bazat pe versetul "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea". Deci ceea ce decreta el este lege pentru biserica , cler si laici. Papa se considera deasupra Traditiei, el este cel care face Traditia, si o poate schimba.

La Ortodoxi, patriarhul se considera intermediarul lui Isus pe pamant si se supune Traditiei, care, a ramas neschimbata de cand s-a nascut Biserica primara.Biserica Ortodoxa are pretentia ca nu se schimba functie de timpuri, si...cred eu...ca asa este.

Dar, tinand cont de toate razboaiele religioase si crimele facute in numele Bisericii Catolice, este usor de vazut ca la baza lor sta aviditatea de putere.

marian42
03.06.2005, 05:48
Prietene,nu condamna biserica pentru greselile savarsite de oamenii ce s-au aflat in fruntea ei !!!