PDA

Arată versiune întreagă : bine v-am regasit

15.01.2007, 12:17
Salutari la toata lumea si bine v-am regasit pe toti!!

Eu sunt venita in SUA de 1 luna jumate cu h2b si nu sunt deloc multumita de locul de munca! suntem f prost platiti pt cat muncim...

As vrea sa stiu un lucru: dk pe viza mea actuala este trecut numele firmei la care lucrez, pot sa ma angajez in alta parte si alt angajator sa imi prelungeasca viza? cam cat timp dureaza sa mi se prelungeasca viza ?

Si inca ceva:eu sunt acum in new orleans dar as vrea sa plec in L.A.

Credeti ca acolo se plateste mai bine?

Va multumesc mult si astept raspunsuri.

15.01.2007, 12:52
Trebuie mai intai sa-ti gasest un alt angajator (tu personal sau o agentie), acest angajator sa demonstreze ptr. Dept. of Labor ca nu a gasit american dornic/dispus sa faca acel job si mai apoi sa iti trimita dosarul la USCIS (de obicei cu ajutorul unui avocat angajat). Odata ce dosarul a ajus la USCIS si daca se plateste o taxa de urgenta ($1000 parca) aprobarea poate veni si in vreo 2 sapt.
Intrebarea cu platitul mai bine nu are sens pana nu gasesti alt sponsor-angajator - acestia nu sunt pe toate drumurile. Problema ta se pune total altfel decat ptr. un posesor de green card (adica rezident permanent). Daca vrei sa intri in zona tenebroasa a lucratului ilegal atunci e bine sa sti exact care sunt consecintele pe termen lung.

24.01.2007, 09:11
Da dar am inteles ca dak am social security e in regula si nu lucrez la negru...pe mine ma frustreaza mai tare problemele legate de viza... cum sa fac sa stau aici cat mai mult si nu ilegal;

Deci dak am social security pot lucra legal, nu?

24.01.2007, 12:21
Nu.
Daca ai card-ul de Social Security ar trebui sa scrie pe el "VALID FOR
WORK ONLY WITH DHS AUTHORIZATION". Adica autoritatile de immigrare (DHS-ul sau USCIS-ul) iti aproba perioada, firma si salariul ptr. care lucrezi. Daca una din acestea se schimba trebuie sa reiei tot procesul (fara a mai fi insa supusa la cotele anuale de vize).
La un serviciu normal care a acceptat sa te angajeze, in 1-a zi de lucru angajatorul are obligatia sa verifice eligibilitatea ta de a lucra acolo. Ptr. asta se completeaza un formular numit I-9. Angajatorii care iau muncitori ilegali se fac ca mai "uita" de acel I-9.
http://www.i9check.com/I9download.htm si in josul paginii
Tocmai de aceea Bush a reiterat chiar ieri in discursul sau ca este nevoie de un sistem electronic de verificare.

</span></font>