PDA

Arată versiune întreagă : copil nou-nascut in state

uztucim12345
13.01.2007, 04:13
Acum apelez la greii acestui site shi nu numai.Sunt in state din 25 mai 2006 shi sunt legal pt anul 2007.Dar prietena mea nu.Ea e din Rep. Moldova shi a venit cu un j1 care a expirat in octombrie.Ce e de facut sa o readuc pe cale legala?Este doar casatoria cu un cetatzean american singura varianta ?Am intzeles k e un subiect tabu asha incat pe uztucim@yahoo.com ashtept informatzii concrete despre acest lucru.Dar ce se intampla dak vom avea un copil???Cat ne costa spitalizarea shi ce se va intampla dupa??Eu sun cetatean roman iar ea e cetatean al rep. Moldova .Copilul ce fel de cetatzenie va avea???NOi nu vrem sa ne intoarcem acasa pana nu vom obtzine green cardul shi suntem deschishi la sugestii.ce nu se poate posta pe forum va rog scrietzi-mi pe mail...k tare rau ma apasa problema asta..shi inca o intrebare....dak ea are visa in pasaport expirata shi nici un fel de id....nu poate calatori cu nimic in afara de mashina ???k am vrea sa plecam in alt stat in vizita dar am intzeles k peste tot ( tren, avion) trebuie sa prezintzi un act de identitate shi cum pasaportul e singurul care il are....CE sa facem?Ashteptam cu nerabdare sugestiile voastre si va multzumim anticipat.

nkog
13.01.2007, 04:33
uztucim12345,

Daca veti avea un copil, acest copil va avea cetatenie Americana. Asta nu inseamna ca voi ca parinti veti beneficia de ceva anume, in sensul de a va face sederea aici legala, odata ce statutul legal va expira.

Cit despre calatorit, daca e vorba de mers dintr-un stat in altul, pasaportul este OK ca si act de identitate, chiar daca viza in el este expirata. Este posibil ca vreun functionar sa faca caz din viza expirata? Posibil, dar foarte putin probabil. Mai ales ca nu este de competenta lor sa faca asa ceva.

Bafta in tot ceea ce doriti sa obtineti !

fifi
13.01.2007, 06:05
totul este monitorizat, cel putin in Canada...

de acord cu nkog in legatura cu cetatenia copilului dar ea poate risca, atunci cand merge sa nasca(foarte posibil pe banii vostri) sa fie gasita de oficialitati dupa adresa pe care o da, in cazul in care deja i s-a emis un ordin de deportare, eu nu as risca cu asa ceva, odata iesita din legalitate trebuie sa fie atenta pe unde umbla si ce face...

poate nu ma pricep eu la US dar vorbesc de ceea ce se intampla aici...daca am gresit cu ceva, suport consecintele smileys/smiley1.gif

deeedeee23
25.09.2007, 14:37
Da,casatoria ar fi cva...eu ink nu am bani necesari dar e si riscant,ptk poti sa dai bani si sa ramai fara sot/sotie ceea ce e f trist...cunosc si pov care se indreapta spre un green card fericit dar si pov triste...iar cu copilu:((asta ar fi o f mare greseala,de ce ai face o asemenea greseala?tu stii cat te costa sa ai un copil in state?vai vai

adinak
25.09.2007, 20:33
sora mea a nascut in state cand nu avea nici acte si nici vreo asigurare platita. stiu ca a gasit o asociatie care a ajutato. o sa o intreb si iti raspun curand ...

aveti gija!

lordul
27.09.2007, 02:55
Ce e de facut sa o readuc pe cale legala?Este doar casatoria cu un cetatzean american singura varianta ?

Ma tem ca da ... Si nimic nu-i free nici in u.s.a, nici in canada. Si stii de ce ? Pentruca riskul e prea mare pentru cel ce accepta asa ceva, sint tot felul de legi facute care-i vor face viata grea lui, in cazul in care fata face vreo prostie , si afacerea lor iese la suprafata. El va scoate destui $ din buzunar, iar pe fata o impacheteaza immigration si o trimit inapoi in Basarabia. Ii fac fisa in computer , si adio intrare legala , vreodata, pe teritoriul US. Din cauza asta , cei care accepta asa ceva, iti vor cere o suma destul de mare , pentruca si riskul e mare ... Dar nu merge mai usor sa se inscrie la vreo universitate , sa obtina o bursa , si o viza pentru student ? Poate c-ar fi mai usor , ... habar n-am cum sint legile de immigration prin u.s.a... Bafta!

lordul
27.09.2007, 03:02
e si riscant,ptk poti sa dai bani si sa ramai fara sot/sotie ceea ce e f trist...

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif.... ei , lasa ca tot raul e spre bine , tu nu stii ?smileys/smiley2.gif Gasesti tu o alta sotie/sot , ca-i plina america ....toate marimile si culorile , e pe'ncercatelea ...smileys/smiley4.gif

valentinusa
01.10.2007, 19:24
din propie experienta

daca sotia naste aici in USA nu o costa nici un dolar, cind e deja in luna a 2-3 sa se prezinte la spital doar cu pasaportul o foaie de la munca unde muncesti tu ca nu faci deajuns bani cam 900 pe luna si aplicati pentru Medicare chiar daca nu sinteti legali nu e nici o problema stii e o lege care se numeste daca as traduce NU TE INTREABA ,NU SPUI

mai nou din decembrie se da drumul la permise de conducere la toti emigranti asa ca nu mai ai nici o problema

dupa nasterea copilului care automatic va fi cetatean american si nu va da nici un statut voua in timp de 4 luni atentie nu mai tirziu il poti inregistra la ambasada Romaniei careii va da in certificat de nastere deci dubla cetatenie si in continuare ii pastrezi Madicare si nu platesti atita timp cit stati in usa

chiar daca ai asigurare sau Medicare te vor trate la fel cu aceeasi raspundere sa nu-ti faci probleme sau frica

a ...sa nu spui ca ai acte sau S.S.

multa bafta

asta te poate invata orice mexican