PDA

Arată versiune întreagă : cam cat ar fi ?

Man_in_Red
12.01.2007, 21:07
Fiecare, la "inceputul lui" in America, banuiesc ca unul din ganduri era sa'si cumpere cat mai rpd o masina. Imi poate spune cineva :
1)cam cat ar fi dobanda pt o peresoana care nu are credit history?...stiu ca depinde de la caz la caz...
2)daca as avea un girant cu credit ff bun ?
Mersi

Andi
13.01.2007, 01:08
Pe mine m-au "pacalit" acum 7 ani, cind inca nu aveam credit history, cu o dobinda de aproape 15%!!! Asa ca ai grija.

Pentru masini noi, dobinda este de 3-4% acum, pentru cele folosite este ci citeva procente mai mare.

Succes.

smileys/smiley5.gif

13.01.2007, 06:57
Nu stiu cit mai sint acum dar incearca sa obtii de la un credit union imprumutul , inainte sa mergi sa cumperi,am auzit ca este mult mai avantajos.

13.01.2007, 10:00
eu mi-am luat prima masina in USA cu banii jos...adica vreo 2500 USD. Una de vreo 65000 miles si 7 ani vechime parca. Am cumparat-o de la un garaj din vecinatate si m-a tinut cam 4 ani. A mai necesitat ceva reparatii monore pe parcurs dar per total si-a facut banii. Insa depinde de noroc pentru ca o masina ieftina si veche poate sa te lase urgent.

Altii cumpara de la persoane fizice masini evident cu banii jos...dar la fel e riscant daca nu te pricepi ce si ce.

De la dealer in principiu poti gasi cu o oarece dobanda...depinde de garantiile tale. Incearca pe carmax.com sa iti faci o parere. Dar de la dealer nu cred ca poti lua imprumut mai jos de 12%.

13.01.2007, 10:21
Eu prima masina cind am luat-o am platit o parte cu banii jos si restu am luat cu credit (ce-i drept cam mare ca nu stiam nimic despre nimic pe aici si ma grabeam ).Este important sa cumperi cu credit ca sa iti faci credit,de asta nu am platint totul cash .Dupa citeva luni am platit-o off anyway,deci nu am pierdut mult.

Man_in_Red
14.01.2007, 08:25
exact la fel am gandit si eu Melina....Trebuie cumva sa incep sa'mi fac credit history... si ..la inceput orice as lua, tot cu dobanda mare mi se ofera smileys/smiley1.gif
nu as vrea sa ma bag la o masina ff veche, ca sa pot fi sigur daca trebuie sa parcurg 200 mile fara oprire smileys/smiley36.gif
ma gandeam la ceva masina pana in 12 mii $, ...3 mii avans, si restu pe crdit, sa reusesc sa'mi fac credit history. Daca as avea un girant, banuiesc ca dobanda ar fi mai mica? right?

14.01.2007, 11:04
Si eu tot una cu 12 K am luat si am platit tot cam 3000 avans ,dupa care am platit vreo 4 luni in rate(cu dobinda mare) ,pe urma am platit-o off.Asa am inceput sa-mi fac credit .Nu stiu cum ar fi cu girant ca nu am avut asa ceva dar banuiesc ca poate fi mai avantajos ,Insa nu stiu daca te-ar avantaja la credit history avint girant .Dar pentru 3-4 luni ce conteaza ,mai bine fara girant ,nu crezi? Eu mai am masina si acum ,am luat-o cind avea 60 0000 mil si nu am avut decit mici probleme cu ea.Oricum eu nu mi-as lua masina noua nici acum ,chiar nu merita.smileys/smiley14.gif

Man_in_Red
14.01.2007, 20:15
hehe ... as vrea si eu sa platesc 3-4 luni lunar, si apoi sa achit tot, dar... deocamdata nu am disponibilatitile banesti smileys/smiley36.gif

cred ca un girant m'ar avantaja, pt ca... am o cunostintza care si'a luat o toyota, noua, cu 33 K, si nu avea credit history deloc,...a luat'o cu dobanda mica pt ca avea un girant cu credit ff bun. Dupa 6 luni, daca platesti la timp, banca (cel putin cea la care am eu cont:) ) iti acorta sansa de a renuntza la girant, cu aceeasi dobanda care ai avut'o la inceput

ziceai ca nu crezi ca un girant m'ar avantaja ca credit history sa "mearga"... Nu stiu ce sa zic, ... girantul e "persoana de rezerva" pt banca, ...eu as fi titularul creditului, ...deci as fi prima persoaa care trebuie sa'l plateasca.

14.01.2007, 23:59
Mai nu stiu ,habar nu am cum se lucreaza cu girantiismileys/smiley36.gif,doar m-am dat cu parerea.Ce stiu este ca in functie de ce credit score are iti da o rata mai buna sau mai putin buna.Daca poti schimba (renunta la girant ulterior) e clar ca merita sa mergi cu girant maiales daca ai un girant cu credit bun.smileys/smiley2.gif Conteaza si de unde iei loanul,nu te-as sfatuii sa te bazezi pe dealeri pentru asta mai bine folosesti un federal credit union cum ar fi acesta:

http://www.nihfcu.org/home/rates/auto

sa ne anunti cum merge treaba .Bafta!smileys/smiley20.gif

15.01.2007, 02:44
Man, cand ai un girant dobanda este stabilita in functie de creditul giratul tau. Problema insa este ca creditul tau nu se imbunatateste cand ai girant si sa trasferi imprumutul pe numele tau nu este neaparat usor sau posibil, depinde de banca si de conditiile puse. La masinile noi dobanda la banca incepe de la 6% si poate ajunge la 15 chiar 18% depinde de credit history. Citeste aici:

https://www.eloan.com/s/show/auto?context=auto&amp;sid=y60ab (https://www.eloan.com/s/show/auto?c&#111;ntext=auto&amp;sid=y60abZLT-yeC8Q3I3JdBB90ztAo&amp;user=&amp;mcode) ZLT-yeC8Q3I3JdBB90ztAo&amp;user=&amp;mcode =</span>

Daca finantezi masina prin dealer poti obtine o dobanda mica de 2-3%, in unele cazuri chair de 0%, dar asta se intampla la marcile si modelele care se vand slab iar manufacturer sau dealerul suporta diferenta ca sa scape de masini. Cel mai simplu ar fi sa-ti cumperi o masina ieftina de cati bani ai acuma, de preferinta o Honda sau Toyota (pt ca sunt rezistente si costa mai putin sa le repari) si dapa 2-3 anii cand ti-ai facut credit sa iti cumperi ce vrei cu creditul tau cu dobanda mica sau deloc. Stiu ca dorinta sa-ti cumperi prima masina noua este mare dar daca nu o faci cu cap, platesti de te rupi si pe urma nici nu-ti mai vine sa te bucuri de masinasmileys/smiley2.gifGood luck!

15.01.2007, 06:20
Am vorbit cu un prieten de aici de la servici si a spus ca daca cumperi masina noua obtii cele mai bune rate prin dealeri dar daca cumperi masina veche cel mai bine este sa obtii lonul de la credit union.

Man_in_Red
15.01.2007, 07:03
mersi mult la totzi de ajutor...
deocmadta nu ma bag la masina noua, dar nici la una din '90... sa ma lase cand mi'e lumea mai draga :)
la un volvo S 60 ma gandeam ... am gasit la 12-14 k
mersi de ajutor
numai bine smileys/smiley2.gif

16.01.2007, 02:42
Inainte sa te pleci la cumparat informeazate bine care sunt preturile. Fi pregatit sa te tocmesti, toata lume amfla pretul, chair cu miile. Evita sa cumperi de la dealer daca poti, ei umfla pretul cel mai tare si apoi platesti si taxe de vanzare, cea ce no o faci la particular. Daca o cumperi de la particlar vezi sa nu fi fost accidentata sau salvaged. Poti sa afli asta aici pt $15 sau $20: Daca o cumperi de la dealer cere sa vezi carfax report, sunt obligati sa-ti dea reportul, daca nu vrea insemna ca este ceva rau cu masina.

http://www.carfax.com/</span>

Citeste aici despre cat valoreaza o masina veche si fi pregatit sa te platesti estimatul cel mai de jos. Good Luck!

http://www.kbb.com/</span>

http://www.autotrader.com/</span>

http://www.edmunds.com/index.html</span>

</span>

light
17.01.2007, 23:41
Credit union nu acorda loanuri la oricine, ci doar la membrii, si si acolo trebuie sa astepti citeva luni pina ti se aproba, presupunind ca ai ceva vechime. Personal am incredere in carmax, nu numai ca stii pretul up front si nu ai a negocia, dar starea tehnica a masinilor lor e excelenta. Cit despre girant, si transferarea loanului, fii atent ca-ti schimba dobinda, il considera new loan, si iau in considerare noile conditii. Volvo e o masna f buna, dar la 50-60 mii mile inca costa destul de mult, iar daca ai de reparat te usuca. Mai luati in considerare cit va costa asigurarea. Cu banii dati pe volvo poti cumpara o masina noua, chiar daca nu-i de marca. Am condus Kia citiva ani, si in afara de un sentiment prostesc de jena, la inceput, nu am avut nici o problema, am batut toata coasta de est.

18.01.2007, 08:35
light, are perfecta dreptate, eu mai bine as cumpara un Kia sau Hyundai nou decat un Volvo vechi.

CameliaXX
20.01.2007, 02:55
Eu am a 2 a Kia (prima a fost Sportage 2005), acum am Kia SOrento 2007. Vreau sa spun ca au fost ok. Nu au tehnologia de pe Acura, sau Mercedes, dar ma descurc si fara GPS- pot sa mi-l cumpar daca vreau- dar nu am nevoie.

Am fost foarte happy. Pun gas, ulei, ceva de miros frumos si liquid de stres geamurile. In rest merge perfect.

Nu prea mi-a placut Kia la inceput ca marca- dar la pretul oferit, si cum e, why not. Desigur, as fi vrut un Nissan de ala frumos, dar e 15K mai mult. Care e diferenta? O sa imi schimb msina in 2 ani anyway.

Mi-ar fi placut Mitubishi, sau Nisan, sau Acura. Costa prea mult si copiii mei sint happy in Kia, mai ales ca e noua. Si mai als ca nu am probleme de nici un fel cu ea (ele).

CameliaXX
20.01.2007, 03:07
Pe mine m-au "pacalit" acum 7 ani, cind inca nu aveam credit history, cu o dobinda de aproape 15%!!! Asa ca ai grija.

Pentru masini noi, dobinda este de 3-4% acum, pentru cele folosite este ci citeva procente mai mare.

Succes.

smileys/smiley5.gif

Dobinda pt masini noi nu e 4%. Cumpara Wall St Journal si uita-te la current interest rates (for Cars) si apoi adaugi - prime rate, liquidity rate, delinquency rate... mai sint citeva, pina ce ajungi (daca ai un credit f bun- around 790) - vei avea 5.5%- 5.9%

Daca nu ai credit sau e mai prost, ai norocul la 9%- 10%-13%(Fico Score = 650).

Pt Fico Score sub 650- atunci platesti 14%- 19% poate si mai mult. Dar se merita- (binenteles, vorbesc de 9%, 10 %, 12%) pt ca daca masina e noua, insurance (recomand Geico pt ca e cea mai iftina) e mai ieftin. Am prieteni care au masina f veche si insurance -ul e f scump- de la 3,000 pe 6 luni- deci nu e full insurance.

Deasemeni ar fi bine sa pui ceva downpayment- as pune 5,000 si atunci paymentul va fi mai mic.

Fii foarte atent: cind cumperi masina, binenteles ca habar nu ai- de garantia masinii- De obicei ei ofera garantie de vreo 4,6 ani inclusa in pretul masinii. De asemeni ei iti adauga aditional warranty (vreo 3,000) care tu nu ai nevoie- vor doar sa iti vinda sh***t si atunci uite-te atent si nu cumpara additional warranty. Spune-le f clar ca nu vrei additional warranty (chiar daca ei vor sa ti-o bage in bill).

Tu o cumperi mai tirziu- dupa 4 ani daca ai chef, sau te duci 2 luni mai tirziu si le spui sa scoata garatia de pe billul tau ca nu ai nevoie. Eu le-am spus ca vin cu Fox 5 News, daca nu o ia de pe pe bill. Ei sint f agresivi si ti-ai vinde orice. Tu trebuie sa fii atent.

Eu daca am dat masina la schimb dupa un -da-ti seama ca nu imi trebuia garantie- asa ca am scos-o de pe bill de 2 ori( la 2 masini).

31.01.2007, 02:21
Cel mai bine este sa cumperi masina cu banii pe care ii ai, nu sa imprumuti bani pe care pe urma nu sti cum sa i platesti inapoi.

Man_in_Red
15.02.2007, 08:55
daca cumpar masina cu banii jos...cum sa'mi mai fac credit history? smileys/smiley5.gif
pana la urma m'am hotarat cred la un vw passat din 2002-2003 ... sa aiba pana in 40 k mile... am gasit la 10 mii $ ...5 mii pun downpayment...restu pe rate... altfel, nu pre reusesc sa am credit history

15.02.2007, 15:40
Credit iti faci tu cu timpul. Cere un credit card si pune toate cumparaturile pe el, si plateste totul la sfarsit de luna. Si decat Passat mai bun si mai ieftin este un Jetta, sau asa cred eu!

mitch
18.02.2007, 12:38
Man, o modalitate de a face credit historye prin plata bill-urilor (telefon, electricity, etc), sugestia mea ar fi ca "girantul cu credit foarte bun" sa te puna si pe tine ca platitor al biil-urilor respective. O alta varianta e la Bank of America, au un program Security Credit Card, bazat peo suma ce o imobilizezi la ei,si ti se elibereaza un credit card. E neplacut ca practic ti se elibereaza un "credit" card pe banii tai. Dupa o perioada, aprox. 6 luni,te exonereaza de obligativitatea depozitului.Ideea e sa apari in sistem, dupa care vei primi lunarby mailcel putin1-2 oferte pt credit card. Eu asa am .... "patzit"smileys/smiley36.gif.

Referitor la masina, sugestia mea ar fi sa cumperi o masina ieftina, si cu banii jos, in ideea cain 6 -12 luni vei strange bani,vei avea credit history si vei putea aplica linistit pt un loan car. Ca marci am observat ca inclini spre europene, eu zic saai in vedere un singur criteriu: pretul.Evita capcana risipiriibanilor pe o masina, gandeste-te sa faci o alegere pe criterii functionalesi atat.Nu uitafaptul ca asigurareae marein primele6 luni.

light
19.02.2007, 22:34
Fiecare face cum considera, dar asa cum s-a spus, credit history nu-ti faci platind o masina, nu-i vorba numai de suma, ci si de ritmicitate, de corectitudine, de varietate. Folosind chiar si un debit card, la inceput, si punind toate cheltuielile pe card, iti pui fundatia. Chiar daca la inceput credit cardul va avea doar $200 limita, poti s-o folosesti linistit, si sa platesti cit vrei tu. Indata ce te apropii de limita, trimite un payment, si in citeva zile limita ta e din nou $200 (ori cit e). In ce priveste masina, VW nu-i cea mai fiabila masina pe piata americana, si asa-i, reparatiile-s scumpe, si de aici si asigurarea. Ca sa nu mai mentionez ca nu toate auto-shops stiu ori au aparatura necesara sa repare un VW.Dupa parerea mea, sint si scumpe comparind cu alte masini. Daca-ti permiti pretul, incearca o Honda, ori Toyota, astea nu au moarte, merg pina la 200 mii mile. smileys/smiley36.gif