PDA

Arată versiune întreagă : Vreau si eu un sfat...

puchy
10.01.2007, 02:47
Salutari tuturor romanilor din America!

VA rog sa-mi dati si mie un sfat...Am viza de turist si business pentru 10 ani, acum sunt in Romania, si doresc sa gasesc un loc de munca in zona Dallas ,stiu ca e interzis sa lucrez la negru- dar sunt nevoita sa accept orice loc de munca decent.Am 48 de ani, vb. franceza, italiana , rusa , bulgara si putin engleza, sunt invatatoare de profesie.Cum sa procedez? La cine sa apelez? Am auzit ca pot apela la serviciile unui avocat , si ulterior sa primesc loc de munca...

Va multumesc si va doresc sa va indepliniti toate visele..smileys/smiley17.gif

moldoveanudelac
10.01.2007, 04:56
buna puchy ....
nu sunt sigur daca ce zic eu te poate ajuta .. sau daca e cineva care te poate ajuta .. oricum iti pot da un sfat ...
pune mana si invatza engleza .. te va ajuta mult singur lucru la care ma pot gandii e sa dai meditatii la copii pt ca esti invatatoare ... oricum .. sper ca mergii la cineva cand ajungii in Texas .. asa ca ei te pot ajuta mai mult
success

p.s. incearca cu casele de batranii vad ca unii promit drept de munca si "green card" .. dar nu stiu nimic de ele

Pisoi
10.01.2007, 07:07
...contactarea unei biserici romane din zona poate fi o alternativa bunasmileys/smiley1.gif

puchy
11.01.2007, 06:53
Va multumesc !

Am inceput sa studiez engleza cu o profesoara de specialitate si ca exercitiu incerc zilnic sa fac conversatii pe internet .Citesc si inteleg destul de bine ceea ce e scris in engleza dar asta nu e nici pe departe suficient si sunt constienta de asta.Cei din Texas pe care i cunosc pot doar sa ma gazduiasca, dar sunt de putin timp acolo si n au inca contacte de natura asta.Voi contacta biserica ortodoxa din Dallas , caci nu cunosc nici o adresa de la vreo casa de batrani.

Sanatate si sa auzim de bine....

spiderGT
13.01.2007, 17:13
de ce nu incerci in orasele mai mari..gen chicago, new york..zona de NE in general..iti va fi greu daca vi in texas si va tb sa muncesti la negru..sunt prost platite, nu ai loc de mexicani si in dallas nu te poti misca daca nu ai masina(transportul in comun este aproape zero iar distantele sunt enorme) iar viata sociala nu exista

puchy
20.01.2007, 03:48
Multumesc spider GT - mi e putin teama de orasele mari si apoi nici nu am pe nimeni acolo.Prietenii am doar in Dallas cu care pot imparti acceasi locuinta si mi dau si o masina pana ma pun pe picioare.Voi lucra si pe bani putini ptr inceput, problema mea e ca am viza de turist , nu de munca...

L_RO
23.04.2007, 16:22
Buna Puchy,

in primul rand vreaus a te felicit pt curajul tau .

Un sfat:incearca cand vii aici sa cauti gradinite private unde s
alucrezi.Trateaza cu sefa s ate tina ca voluntar, dar de fapt sa te
plateasca.Cunosc cazuri,dar nu in Texas.E doar un sfat.

BAFTA .

puchy
15.06.2007, 13:49
Te salut L_Ro,

si-ti multumesc ptr sfat.M-am gandit si eu sa caut o gradinita fiindca sa lucrez cu copiii e ceea ce stiu cel mai bine sa fac si-mi si place.Am gasit pe net o gradinita in limba franceza in Dallas si voi incerca acolo.Mi ai mai dat curaj.Eu speram sa gasesc o familie de romani care are nevoie de o bona la copii, dar orice altceva as primi...

Iti doresc noroc mult acolo unde esti si am sa ti scriu daca voi reussi.

Ligia

L_RO
19.06.2007, 15:02
Buna Ligia,

Ma bucur ca ai mai mult curaj acum, spor la interviuri,si sa fie cu noroc.

Alex777
06.07.2007, 17:04
Mai este o solutie.Sa te casatoresti cu cineva aici in Texas.Nu stiu pe cineva dispus aicidar poate fi din alte orase din America.Ai pus un anunt pe site? Trebuie sa fii atenta caci unii sunt interesati in altceva decat casatorie.Mai gandeste-te!

septimiu
06.07.2007, 17:28
Eu iti recomand sa gasesti o biserica. Nu numai ortodoxa, de orice fel atat timp cat e de romania. Este dupa parerea mea unul dintre cele mai bune locuri sa cunosti lume care sa te puna in contact cu un loc de munca.