PDA

Arată versiune întreagă : Bun venit!

sorin
07.01.2007, 15:26
La sugestia a doi forumisti, am infiintat acest sub-forum dedicat comunitatilor romanesti de din zona, Carolina de Sud si Carolina de Nord.
Sper sa fie de folos la cat mai multi romani din aceasta zona, asa ca va invit sa postati tot ce credeti ca este de interes pentru zona in care locuiti.

doartati
10.01.2007, 23:35
Merci Sorin!

E greu de crezut ca s-a gindit cineva si la romanii din N. Carolina. Eu m-am mutat aici citeva luni in urma din Ca si abia am cunoscut doua cupluri de romani....

Sper ca prin intermediul acestui site sa aflu mai multe info despre romanii din zona....

Shane
27.03.2007, 01:01
salut. Eu s-ar putea vara asta sa merg in aKill Devil Hills, in Outer Banks, Carolina de Nord. Nu stiti cumva cum e pe-acolo?
la ce as putea sa ma astept?

norapasca
29.03.2007, 06:31
salut,

ne gandeam sa ne mutam in Charleston, SC, si eram curioasa daca este comunitate/biserica romaneasca prin zona.

din cate am vazut pe internet zona pare destul de "saraca"

in romani.

bdaction
02.05.2007, 17:16
Salut,
Noi suntem o familie cu doi copii mici si intentionam sa ne mutam din Toronto in Charlotte. Am fost in vacanta in Charlotte si NC in luna aprilie. Cine poate sa ne dea ceva detalii despre economie in general, impozit pe salariu, costul mediu al asigurarii masinii, costul mediu al asigurarilor medicale prin employer, day care, zone mai sigure de inchiriat apartament, comunitate romaneasca: magazine, doctori, dentisti, garaje, dealeri auto, etc. Am locuit in Montreal, in Toronto, am lucrat putin in Memphis si am vazut mai multe moduri de viata. Cine poate sa faca o comparatie a modului de viata in Charlotte cu cel din alte metropole din America de Nord e bine venit si apreciat, foarte informativ si folositor pt. membrii acestui forum.
Merci

doartati
03.05.2007, 01:30
Ptr "bdaction",

Salut! Nu te pot ajuta cu prea multe info referitoare la Charlotte. Eu locuiesc in Cary, care este la 15 min. de Raleigh si la 3 ore de Charlotte. Stiu ca este o comunitate de romani acolo, dar nu am nici un fel de detalii. In mod sigur este si o biserica ortodoxa unde merg f multi romani. O sa incerc sa gasesc un nr de contact. In privinta preturilor, nu te pot ajuta;depinde in ce zip code vei locui. Noi ne-am mutat din California si pot spune prin comparatie ca preturile in general sint la fel cam peste tot, mai putin real estate si day care. Real estate e cu mult mai ieftin, iar day care cu mult mai scump. Noi avem doi copii, iar motivul ptr care am ales Cary, este ca scolile publice aici sint printre cele mai bune din tara si a fost considerat ca "best city " de locuit ptr familii in US. Daca te pot ajuta cu alte info, cu cea mai mare placere. Good luck!

alinacan
05.05.2007, 16:48
Hello,

Si noi am fi interesati de mai multe amanunte despre comunitatea din Charlotte, despre viata acolo. Daca sunt romani acolo si ne pot da cateva info folositoare pt inceput am fi f recunoscatori.

Pt bdaction, si noi suntem o familie din Toronto care intentionam se ne mutam in Charlotte cat de curand desi nu am fost inca in vizita dar am bookuit una pt sfarsitul lunii Mai. Va rugam sa ne spuneti ce impresii ati avut din vizita voastra acolo, cum v-a placut comparativ cu Toronto? Poate ne putem intalni si comunica mai multe aici in Toronto.Va putem lasa nr de telefon daca sunteti interesati.

Numai bine,

Alina.

bdaction
16.05.2007, 19:55
Impresiile noastre despre Charlotte, atat cat poti sa realizezi ca turist, sunt bune. Orasul nu e aglomerat,incluzand suburbiile este mult mai mic ca Toronto. Case mai mari, mai rasfirate, cu pamant si copaci, preturile mai mici la case, mancare, masini, etc comparativ cu Toronto. Atmosfera e linstita, business mai putin,relaxatsi poate din cauza aceasta orasul mi s-a parut nu atat de competitiv ca T.O.

Cine locuieste in Charlotte sau in zona poate sa ma contrazica, primesc feedback foarte bine asa ca va rog sa nu va sfiiti sa adaugati perspectiva voastra, chiar asta astept de la voi.

Statistici gasesti pe Wikipedia in ceea ce priveste amesteculde populatie, venit mediu, etc.

Faptul ca din aeroport oameni s-au oferit sa ne ajute cu bagajele, caruciorul copiilor sau cu car seat-ul spune ceva. Nu ai sa vezi asa ceva in T.O. Oamenii par prietenosi, insa devin rezervati destul de repede dupa ce aud accentul nostru diferit. Nu ii acuz, este poate pt. faptul ca nu ne inteleg. Doua exemple in privinta asta am sa dau, in Memphis am cerut lapte la un BK, am repetat milk de 6 ori si angajatul a trebuit sa cheme un coleg pt. ca nu intelegea milk. Ultima instanta a fost sa spun pe litere. Nu e de ras, pt. ca al doilea exemplu este cu o americanca din Memphis, invizita in T.O. care a cerut suc de mere la BK in T.O. si angajatul nu a inteles. Ea insa a renuntat dupa a 5-a incercare.

Nu am putut sa simt percepetia lor despre imigranti si aici astept pareri de la cei din Charlotte.Inteleg ca depinde de la om la om dar cred totusi ca exista o anumita reticienta din partea localnicilor in ceea ce ne priveste, fapt pe care in T.O. nu il simti asa de puternic. Poate impresia mea este gresita, deoarece contactul meu cu localnicii a fost minimal.

Merci lui Doartati pt. reply si urare.

Alinacan, ti-am trimis numarul meu de telefon in private message,daca nu l-ai primit trimite-mi tu nr. tau de telefon sa luam legatura aici, in T.O. Cu mare placere.

lotus_amer
17.05.2007, 20:52
salut sunt din charlotte

as vrea sa cunosc alti romani care sunt in charlotte

bdaction
25.05.2007, 18:59
Ideea acestui sub-forum este ca romanii ce locuiesc in Georgia, Carolina de Sud si Carolina de Nord sa intre in contact si saposteze tot ce poate fide interes pentru zona in care locuiesc.

Un bun exemplu de posting este al lui Doartati, merci din nou.

Invit pe toti participantii sau vizitatorii acestui sub-forum sa indrazneasca sa isi posteze parerile si experientele legate de de aceste locuri.

Merci in avans la toti

LGeo
04.12.2007, 15:35
Buna,urmeaza sa ne mutam si noi in SC Myrtle Beach,daca cineva stie ce statut am avea ca si cetateni canadieni si cum se poate obtine dreptul de munca si implicit dreptul de sedere, am aprecia orice informatii.Daca va ajuta cu ceva,am aici doua site-uri: www.3.hcs.k12.sc.us (http://www.3.hcs.k12.sc.us) si www.mbchambers.com/chamber/member/docss/18statabstract.pdf (http://www.mbchambers.com/chamber/member/docss/18statabstract.pdf) .Daca vreti sa ne contactati,ne gasiti la (519)948-9063.Noi inca suntem in stadiul de research, orice noutati le vom posta aici.Mult noroc la toti.

andrapasca
15.01.2008, 15:35
salut

poate sa imi spuna si mie cineva daca se gasesc produse romanesti in zona myrtle beach

light
15.01.2008, 23:19
andra, vezi daca sint magazine poloneze, grecesti, sirbesti, ori arabesti prin orasele apropiate. Pina atunci uite un link util:

http://www.cityofmyrtlebeach.com/

http://www.cityofmyrtlebeach.com/market.html

andrapasca
16.01.2008, 02:52
m-am mutat in myrtle beach de 2 ani si nu cunosc nici un roman pe aici... pe unde va ascundeti

eu lucrez ca barman la Socastee Station restaurant e pe hwy 707 haidati la o bere

browneyes
01.05.2008, 11:17
buna,
noi stam in atlanta. avem un baietel de 3 ani(in iunie). mai sunt mamici prin zona?
as vrea sa iesim poate la un loc de joaca pt copii, la zoo.a..cu copiii
dana
ps e minunata ideea aceasta si super impartite zonele

Kristanna
25.11.2008, 23:31
Middle GA aici :)

browneyes
06.12.2008, 13:55
enchantee !!

flora68
24.02.2009, 20:29
locuiesc in kingsport, TN si ma intreb daca sunt romani prin imprejurimi.
daca sunt , fara jena , scrieti cateceva despre voi . Nu musc si nici nu impung .
multumesc astept cu nerabdare un semn de viata .
florina

browneyes
27.02.2009, 23:10
imi pare rau ca nu mai am timp acuma. am o ruda in nashville. as veni sa o vizitez candva, tinem legatura
:)

lungulaura
02.03.2009, 09:32
Buna ziua tuturor! Eu locuiesc in Charlotte si exista o comunitate de romani foarte mare aici, precum si 3 biserici romanesti (ortodoxa, baptista si penticostala).
Postez situl bisericii ortodoxe, in cazul in care cineva este interesat sa ia legatura cu noi:)
Misiunea Ortodoxa Romana din Charlotte, NC
www.saintjohnro.org
Postez si situl Bisericii Baptiste pt cei interesati:
http://www.rombcc.com/
O zi super!

Lace
12.03.2009, 15:12
Credeti ca puteti infiinta un nou subforum pentru comunitati romanesti in kansas, arkansas, missouri si oklahoma ? sunt sigura ca ar ajuta foarte mult . va mutumesc

sorin
12.03.2009, 15:19
Credeti ca puteti infiinta un nou subforum pentru comunitati romanesti in kansas, arkansas, missouri si oklahoma ? sunt sigura ca ar ajuta foarte mult . va mutumesc
Lace, intentia noastra este sa grupam unele sub-forumuri in unele mai mari, pe zone geografice, nu pe state, din lipsa de activitate suficienta. nu cred ca se justifica un nou sub-forum pentru statele de care spui tu, pentru ca nu prea am vazut multa activitate in acele zone.