PDA

Arată versiune întreagă : NBA-Basketball

05.01.2007, 18:36
E cineva pasionat de fenomenul NBA? Daca da, atunci am putea schimba cateva idei. Eu sunt fan Wizards. Azi am batut lejer pe LA Clippers. Hibachi! smileys/smiley1.gif

tina&dave
06.01.2007, 04:25
Go PISTONS!

Pistons-Hornets---92-68smileys/smiley32.gif

06.01.2007, 06:13
mda Pistons sunt pe primul loc in eastern conference. Dar mai e drum lung pana departe. Nu vad insa pe nimeni din east sa ii depaseasca. In west sunt Dallas, Spurs, Suns, Rockets. Denver si oricare din astea pot juca finala din west. Sper ca tot east-ul sa castige....dar Miami fara Shaq ai Wade accidentati cam greu pot sa prinda kiar play-offul.

Cat priveste Wizards intamplator are cele mai multe legaturi cu Romania... Ghita Muresan e director de imagine la club. Si unul dintre managers e tot de origine romana. Arenas joaca mai bine anul asta. Butler si Jamison la fel...si eu cred ca o sa prinda cel putin semifinala din east.

tina&dave
06.01.2007, 09:05
De, e echipa locala si am inceput s-o urmaresc de cand sunt aici, am fost si la catevameciuri...chiar am si prins un meci cu Wizards acasa. Urmaresc de regula la televizor mai toate meciurile lor, chiar azi or sa joace cu Chigago Bulls si o sa fie interesant ca Ben Wallace joaca acum pentru echipa adversa. Pe Miami Heat n-o vad ajungand prea departe sezonul asta.In conferinta de vest mi-au placut Philadelphia si Dallas sezonul trecut...acum sunt un pic pe dinafara ca am fost o luna in Romania si am pierdut multe meciuri...dar sezonul e departe de a fi terminat...si sper ca Pistons o sa faca figura frumoasa in extrasezon.

sauzimdebine
06.01.2007, 09:26
Estul este la fel de slab ca si anul trecut, poate mai slab daca consideram ca Shaq a mai imbatranit cu un an, Iverson a emigrat in sfarsit, Pistons nu au adaugat, ba chiar au pierdut prin plecarea lui Ben, Chicago au o echipa bunicica dar nu suficient de buna, Nets, desi cu ceva talent, raman ceea ce au fost intotdeauna, o echipa de pluton, chiar daca recent au ajuns si la finala, de aceea zic eu, anul acesta nu o sa mai fie minunea de anul trecut. Din vest, pana la urma tot Texas ramane forta de care trebuie sa treci spre titlu, fie ca se cheama Spurs, fie, mai ales tinand cont de multimea jucatorilor talentati pe care-i are, Dallas.

Cat despre ai mei NYK, prefer meciurile de acum 10 ani ... ca ce joaca acum ...

tina&dave
06.01.2007, 12:06
Mai vedem, Etul a fost considerat slab si anul trecut, cine insa a castigat play-off-ul? pistons o duce destul de bine si fara Ben Wallace, au castigat meciul cu Hornets chiar fara Billups. Mohamed face treaba buna in locul lui Ben, pe langa aparare mai e si in stare sa inscrie, Ben era bun la offensive rebounds dar nu ar fi inscris un cos nici daca viata lui depindea de asta (vezi meciul de acum un an si ceva de la Pallace cand Pistons au pierdut in fata celor de la wizards dupa 2 over-time-uri)...

In ceea ce priveste Vestul...ei nu joaca aparare de loc...de unde si scorurile astronomice...acum om trai si-om vedea ce-o mai fi si anul asta.

Oricum, AdiC vreau sa-ti multumesc pentru initierea acestui topic...imi place tare mult NBA.

06.01.2007, 14:34
nici mie nu imi place Ben Wallace. Se vede ca in afara jocului Pistoanelor la Bulls Ben nu facenici cat o ceapa degerata. Mohamed aduce un suflu nou. Oricum Pistons e unul dintre teams care are team play...oricare dintre cei 4 Billups, Hamilton, R Wallace ori Prince poate inscrie. Nu vad vreo ecipa a east-ului sa li se opuna la ora actuala. Singura care a facut-o anul trecut afost Miami dar acum Mia e in pericolul de a pierde si play-off-ul asa cum am mai spus. Fie ca ne place sau nu de Shaq el e omul care a adus titlul pe acolo pe unde a fost Lakers sau Miami acum. Mai sunt echipe bazate pe 1-2 jucatori gen Cavs, Washington, NJ ori Bulls dar nu sunt deocamdata echipe de top.

West-ul e deocamdata pe val. Dallas, Spurs sau Suns par favoritele. Dever e la capitolul experimente Cu Iverson transferat de la Phila dar cu Melo accidentat ia bataie dupa bataie. Si Rockets cu T-Mac si Yao pot face o figura frumoasa in west.

Pana la finala east-west mai e mult. Dar cred ca Pistons o vor juca cu Dallas poate.

06.01.2007, 15:44
mie unul nu-mi mai place nba-ul..sint doar eu sau jocul nu mai are valoarea de acum 4-5 ani, sau chiar mai bine...nimeni , sau aproape numeni nu mai pune suflet in joc, nu se strofoaca , daca nu au salarii enorme si de la bataie cu ron artese, pina la busculada knick denver, sa cam dus sportivitatea..fie ca bat sau nu , nu-i prea intereseaza..ar trebuii sa-i plateasca doar daca inving..asa poate sa se invigoreze jocul..eu unul sint multumit sa l-am vazut pe jordan jucind cu sonics in 03 si chiar si in apusul carieirei a resit sa faca un joc super..plus ca 90 de suta din arena tinea cu el...frumos, frumos, dar sa revin , nu cred ca ceea ce se joaca azi egaleaza trecutul..parera mea.

tina&dave
06.01.2007, 17:09
Uite ca dupa 12 victorii consecutive in Chicago Pistons pierdura...tare mi-ar fi placut sa invinga...iar Ben mi-a dat peste nas si-a jucat chiar mai bine decat o facea la Pistons. Oh well...om vedea ce se mai intampla, pana una alta o sa urmaresc si eu cate meciuri pot.

06.01.2007, 17:29
dar Billups nu a jucat la Detroit. Victorie meritata a Bulls care joaca bine pe teren propriu. Pistons pierd primul loc la Cavs in conference. Dar se joaca in continare.

savastreni
08.02.2007, 10:31
Stai linistit ca Cavs nu o sa cistige grupa. Eu locuiesc in METRO DETROIT si chiar astazi ma duc sa vad meciul cu LAKERS..............GO PISTONS.

08.02.2007, 11:54
la un moment dat Wizards, echipa mea favorita era pe locul 1 in conferinta de east. batusem acum vreo 2 saptamanai Detroit si acasa si in deplasare. Din pacate l-am pierdut pe Jamison de la acel meci...si apoi rezultatele au fost dezastruoase...pierdut acasa la lakers si la spurs si in deplasare la toronto. Suntem pe locul 2 dar...se poate si mai rau.

Se pare ca Miami isi revine cu Shaq revenit dupa accidentare si vor prinde play-offul dupa parerea mea. Insa Suns pare cea mai in forma echipa din liga acum. Si mai sunt si Dallas si San Antonio. Va fi lupta grea in west.

Asteptam cu interes All Star Game de saptamana viitoare.

Go Wizards.

tina&dave
09.02.2007, 08:56
Pistons i-a batut usor pe Lakers, Kobe nici nu s-a simtit prea mult...yeeeea!!! Go Pistons!

savastreni
11.02.2007, 11:24
Andy ce se intampla cu VRAJITORII nu poate sa tina pasul cuPISTONS? Chiar azi au luat bataie crunta de la CLIPPERS..............ARENAS 9 points.

savastreni
11.02.2007, 11:26
Sorry ADY nu ti-am scris numele corect. ma gandeam la ANDY un coleg de servici.

11.02.2007, 13:11
Wizards a luat bataie azi de la Blazers cu Clippers. Motivul este accidentarea lui Jamison un adevarat leader de echipa. S-accidentat tocmai in meciul castigat cu Pistons. DIn pacate nu este nici un alt jucator care sa il substituie. Lipseste inca 3 saptamani si mare minune de castiga 3-4 meciuri din cele 10 pana atunci. Desi Arenas este socotit un superstar fara Jamison nu se descurca sapoata trage echipa dupa el. Avand in vedere ca Shaq si-a revenit la Miami sper ca Washington sa nu piarda sefia diviziei la Miami.

In orice caz acum in east favorite sunt Detroit, Miami, Washington, Chicago,Torontoin ordinea asta dupa parerea mea asta in conditiile in care Jamison isi revine si joaca la fel ca inainte de accidentare.