PDA

Arată versiune întreagă : Valentines Day - Normal si Anormal

10.02.2005, 12:25
Se spune ca e usor sa te destainui cateodata unor persoane complet straine, care nu cunosc nimic despre tine.

Sa zicem ca sunt intr-o relatie cu cineva de care nu sunt sigura ce sentimente are pentru mine si cu care nu sunt sigura daca vreau sa o mai continui. De fapt, contemplu ideea de a o lua de la capat si de a-mi croi drumul meu in viata, intr-o tara unde nu am nici-o familie si doar cativa prieteni. Cateva motive? Eu: persoana cu teluri diferite, foarte ambitioasa in viata personala & profesionala, caut sa ma afirm si sa invat cat mai multe. Am taiat legaturile cu Romania, nu am ganduri sa ma mai intorc vreodata cu exceptia vizitelor la 2-3 ani. El: 'family man', happy cu slujba, singurele discutii pe care le avem sunt in categoria 'trivia', 0 stimulare intelectuala, dornic sa se intoarca intr-o zi in Romania si a 'mom's boy'. Daca deskidem subiecte in afara categoriilor 'cum a fost ziua ta', 'ce fain a fost filmul' etc, incepem cearta! Sunt acuzata sa fiu: egoista, rea si absurda!

Nu ma astept sa gasesc solutia aici, dar sfaturi, idei si kiar o gluma buna sunt binevenite!

JLo

sauzimdebine
10.02.2005, 14:30
Si care este adevarul? Esti sau nu esti asa cum zice el? Atunci cand vei cunoaste raspunsul la aceasta intrebare, atunci cand vei sti care este adevarul despre tine, retine ca nu intotdeauna ceea ce crezi despre tine este si adevarul, atunci si numai atunci vei putea decide ce sa faci.
Daca are dreptate, continua relatia, cu conditia necesara de a te schimba radical. Daca nu te schimbi te va parasi mai devreme sau mai tarziu. Daca nu are dreptate, inceteaza legatura.

Miki
10.02.2005, 15:19
Cred ca adevarul e undeva la mijloc dar daca din pacate nu aveti comunicare deja aveti probleme.Parerea mea esteca intr-un cuplu comunicarea este number one.

Apropo' de cat timp sunteti casatoriti?

10.02.2005, 16:31
Miki, imi place intrebarea ta..:) Sa zicem ca sunt un 'free spirit' si ca nu sunt adepta casatoriei. ba din contra, am putina fobie la capitolul acesta. Intr-adevar, adevarul poate fi undeva la mijloc, la mijlocul 'versiunii lui' si 'versiunii mele' de adevar.

Sa auzim..mersi de mesaj, putin radical. Kiar am simtit o unda de rautaciune, nu stiu de ce. Nu e vorba de 'parasit' sau altele, eu sunt cea care vrea sa plece asa ca 'parasirea' e in tabara mea. Pana la urma este vorba de gasirea unor raspunsuri, cred.

Anyway, astept si alte opinii.

sauzimdebine
10.02.2005, 17:24
j low, nu stiu cum se face, dar, indiferent de continutul mesajului meu, tu vezi un fel de rautate. De unde-ti ramane tie gustul asta? Din prea mult consum de neuroni sau, ai tu o predispusa indispozitie fata de ceea ce vine de la cei cu preocupari obijnuite, cum as fi si eu.

Ti-am dat un raspuns, ca sa nu mai plangi ca subiectele tale, elevate ca nivel cei drept, sunt ignorate, desi stiu ca nu astepti a gasi ceva bun si inteligent pe acest forum, dupa cum afirmi mai sus si dupa cum ai mai spus-o in alte randuri. Daca nu esti multumita si simti rautate in tot si in toate, eu unul, am sa incetez a mai raspunde la mesajele tale.

Miki
10.02.2005, 17:34
J Lo, acum chiar imi pare rau ca mi-am dat cu parerea. Am facut-o doar pentru ca tu sa tragi o concluzie ci nu ca sa te ranesc, departe de mine asa ceva. Iti vorbesc doar din experienta referitor la cuplu si comunicare. In general cuplurile reusesc sa ramana impreuna pentru ca au aceasta comunicare si implicit nu este vorba doar de sex. Mai exista si compatibilitatile, daca le aveti unul pentru altul e bine daca nu, nu. Intelege-ma, nu exista jumatati de masura, iar daca cineva se complace intr-o relatie 'nesanatoasa' atunci intervin ... nefericirea, certurile, contradictiile. Asta ca sa pun punctul pe " i " .

So, sa auzim de bine smileys/smiley2.gif... anyway esti singura in masura sa stii care-i realitatea dintre voi ... si tot singura vei lua o decizie, asa e bine si sanatos ...

Billy
11.02.2005, 10:46
Nu ma astept sa gasesc solutia aici, dar sfaturi, idei si kiar o gluma buna sunt binevenite!

Daca il cheama Ben am o solutie: iti gasesti pe altul si vezi pe urma care sufera mai tare.

Billy "bad" boy

florin_bejerea
11.02.2005, 16:49
Oi fi eu mai greu de cap, dar nu vad legatura cu topicul'Valentines Day - Normal si Anormal'...

Oricum, dupa parerea mea, nu cred ca merita sa fii mai mult decat simpla prietena cu acest tip...in caz ca nu te-ai indragostit de el...caci daca lui ii pasa despre tine, shi sa zicem ca te iubeshte, sunt sigur ca nu ar fi fericit sa te prefaci ca simtzi la fel...Nu vreau sa sun ca aia din telenovele, dar pana la urma dragostea asta, vrem nu vrem, ramane un procent important intr-o relatzie de genul asta...

12.02.2005, 02:13
Se spune ca e usor sa te destainui cateodata unor persoane complet straine, care nu cunosc nimic despre tine.

in multe cazuri, mai ales pt. femei, a te "racori" prin a spune ce ai pe suflet unei alte persoane face bine si elibereaza persoana respectiva de unele "presiuni" interne greu de suportat smileys/smiley2.gifnu e nimic rau sa te "spovedesti" aici, in mica noastra lume virtuala, unde nu te cunoaste nimeni si unde n-ai motive sa ai retineri in a spune ceva. sint sigur ca te-ai simtit mai bine dupa ce ai scris acest mesaj smileys/smiley2.gif

Daca deskidem subiecte in afara categoriilor 'cum a fost ziua ta', 'ce fain a fost filmul' etc, incepem cearta! Sunt acuzata sa fiu: egoista, rea si absurda!

voi doi aveti o probleme serioasa prin lipsa sau posibilitatea de comunicare si sincer sa fiu nu-i prevad un viitor prea lung lui "ben afleck" al tau in aceasta relatie smileys/smiley36.gife posibil ca amindoi sa aveti dreptate in ceea ce spuneti, sau doar sa vi se para ca fiecare are dreptate, sau poate amandoi incercati chiar din start sa....puneti saua pe celalalt pentru a va usura sarcina in viitor!!?? smileys/smiley92.gif

iar daca asa cum spune initiatoarea acestei discutii, glumele sint permise, poate v-ar prinde bine sa gasiti de inchiriat un film f. vechi numit....."imblinzirea scorpiei"....poate va stimuleaza ideilesmileys/smiley9.gif

16.02.2005, 18:11
Miki - apreciez comments-urile tale si sa nu-ti para rau ca ti-ai dat cu parerea..:) Ma bucur ca ai abordat subiectul 'comunicare', stiu ca trebuie sa mai imbunatatesc multe la acest capitol, desi e foarte greu cateodata sa ne punem in papucii celuilalt

Billy - clar te pasioneaza J-Lo & Ben si sper ca ti-a iesit din cap ideea ca nickname-ul meu face lucrurile 'worse'..:) C'mon, suntem oameni rationali aici, oki-doki??

Florin - nici-o legatura, doar ca m-a 'palit' problema in preajma Valentinelor..:) Ar fi bine sa fim intr-o telenovela, majoritatea au happy end!!

Yankee - ma bucur ca te distrezi de necazul omului..:) pe bune acum, multumesc de feedback si 'scorpia' o sa considere dvd-ul sau caseta pe viitor..haha