PDA

Arată versiune întreagă : in vizita in canada

stolnicu
10.02.2005, 07:55
salve

as dori sa merg in vizita in canada ,la un neam ,si la citva prieteni ,eu locuiesc legal in italia ,adica am camtotul in aceasta tara ,aparte cetenia

intrebarea mea ,sau mai bine zis rugamintea ,e daca cineva poate sa-mi zica ce pasi ar trebui sa faca varul meu pentru a ma chiema in canada ,si eu cam ce documente ar trebui sa pregatesc ,aici in italia

si daca tot am inceput cu intrebarile ,mai am una ,si anume daca e posibil sa obtin o viza de turist tinin cont de faptul ca sunt rezident in italia

va multumesc foarte mult

Roxa
12.02.2005, 18:07
Domnule,
Avind in vedere ca nu aveti cetatenia italiana, inseamna ca documentul dvs. de calatorie este pasaportul romanesc.
In aceste conditii, ruda dvs. din Canada trebuie sa va trimita o invitatie de vizita, care sa cuprinda:
1. Informatii despre dvs. si 2.informatii despre cel care emite scrisoarea de invitatie.

1.Detalii despre dvs.: numele si prenumele, data si locul nasterii, adresa si numarul de telefon, relatia de rudenie cu persoana care va invita,scopul vizitei, durata vizitei, data la care veti pleca din Canada.

2.Detalii despre persoana care va invita: numele si prenumele, adresa, data si locul nasterii, gradul de rudenie cu dvs., ocupatia, statutul in Canada (cetatean Canadian sau rezident permanent ),ca are resursele financiare si spatiul locativ sa va asigure sederea pe perioada vizitei, si sa adauge ca, a luat la cunostinta legea canadiana si ca nu veti ramine aici mai mult decit va permite vizita.
De obicei, aceste invitatii pot fi emise de catre agentiile de voiaj, (exista o forma standard) sau poate fi facuta chiar de persoana care va invita. In unele cazuri se cere ca aceasta invitatie sa fie notarizata.
Aceeasi persoana trebuie sa ataseze invitatiei urmatoarele documente:
1. o fotocopie a unui act de identitate din Canada (pasaport de cetatean canadian, sau fotocopie dupa actul de rezident canadian )
2. o fotocopie a unui act prin care sa dovedeasca legatura dvs. de rudenie
3. o scrisoare de la locul de munca din care sa reiasa de cind lucreaza acolo si salariul
4. o fotocopie a unui act bancar din care sa reiasa ca are un anumit venit

La rindul dvs,trebuie sa pregatiti pasaportul original , care va fi depus la ambasad impreuna cu aplicatia si setuld e documente, o scrisoare d el alocul d emunca din care sa reiasca de cind lucrati si cit cistigati,ca pozitia dvs. este permanenta, orice document care sa ateste ca aveti motive foarte clare sa nu ramineti in Canada (actul de proprietate al unei case, un act de casatorie) si un act bancar care sa dovedeaca situatia dvs. financiara.
Tot dvs. trebuie sa completati un formular de cerere de viza turistica pe care il gasiti la :
http://www.cic.gc.ca/english/applications/visa.html

Formularul impreuna cu actele le depuneti la ambasada Canadiana din orasul unde locuiti sau cel mai apropiat oras. In Italia, depuneti actele la Roma :
Adresa:
The Canadian Embassy
Immigration Section
Via Zara 30
00198 Rome
Mission Tel.: (39-06) 44-598-1
Immigration Tel.: (39-06) 44-598-3937
Monday: 08:00 - 16:30
Tuesday: 08:00 - 16:30
Wednesday: 08:00 - 16:30
Thursday: 08:00 - 16:30
Friday: 08:00 - 16:30

Comments: Open to public Monday to Thursday from 8:30 to 11:30 for non-immigrant applications. Monday to Thursday from 8:30 to 12:30 and 13:30 to 15:30 for general information. An automated telephone service is available 24 hours a day by dialling (39-06) 44598.3937.

Impreuna cu acestea, trebuie sa platiti si taxa de viza care este (pentru o singura intrare in Canada) de $75 sau 45 Euro. Puteti plati cash la ambasada, sau prin certified cheque platibil catre guvernul Canadian.

Daca mai aveti intrebari, va pot raspunde cu placere.
Regards,

stolnicu
13.02.2005, 03:46
va multumesc foarte mult pentru raspuns ,a fost ,mai mult decit clar...poate ca am o singura nedumerire ,si anume cum se poate demonstra un grad de ruden de a treia spita !!!!!!...poate ca ma dumiresc ei cind am sa merg sa depun documentatia , la ambasada ,canadei la roma ...inca o data multumesc mult

Roxa
13.02.2005, 14:29
De obicei actele care dovedesc gradul de rudenie sint:
-acte de nastere
- acte de casatorie

Daca e vorba de o rud amai indepartata, atunci poate sa fie nevoie si de actele de nastere sau deces ale parintilor

Totul e sa puteti dovedi cum va inruditi, dupa nume, sau grad de rudenie.

Regards,

aconi
27.03.2005, 07:16
Ce de mai..curriculum vitae... Nr. la panntofi nu se cere?

SE POATE MERGE IN VIZITA NUMAI LA RUDE?

Dar pentru U.S.A. ne puteti informa?multumesc aconi

Roxa
27.03.2005, 07:27
Avind in vedere ca acordarea unei vize nu este un drept, ci un privilegiu, autoritatile care va dau viza de intrare au dreptul sa impuna conditiile pe care le doresc.

Nu trebuie sa vizitati neaparat rudele daca doriti sa veniti in Canada. Daca folositi un pasaport Italian, atunci nu aveti nevoie de viza de vizita. Daca folositi un pasaport Romanesc, da va trebui sa cereti o viza de vizita de la Ambasada Canadiana in tara in care va aflati legal.

Nu locuiesc si nu practic in Statele Unite. Insa, stiu ca, se aplica aceeasi regula ca pentru Canada in ceea ce priveste viza de vizitator.

In orice caz, pe acest forum gasiti topicuri specifice pentru Statele Unite, care sint foarte bine redactate si de unde gasiti informatiile de la sursa.

Multumesc.
Regards,

aconi
27.03.2005, 19:51
Multumesc de informatie dar este revoltator stimata Doamna
Roxana! Auzi Dom'le! acordarea unei vize este un
privilegiu" Si cu Drepturile Omului, cu Dreptul lalibera circulatie,
cum stam?l Sau..."Quod licet Jovis, non licet bovis". Ce se
permite italianului nu se permite romanuluismileys/smiley7.gifaconi

Adi34
28.03.2005, 21:13
Apropos de vizita in Canada. Ce sanse au cei necasatoriti sa obtina viza turistica pt Canada?

Am auzit ca nu se prea acorda vize celor single, mai ales daca nu au proprietati semnificative in Ro smileys/smiley5.gif.

aconi
30.03.2005, 08:08
Adi34, fa mcasatoriende convenienta si este ok. Sau gaseste o
canadianca ; dupa ceea vezi tu cum scapi...plci inState si ai rezolvat
problema.

angela
30.03.2005, 08:17
Multumesc de informatie dar este revoltator stimata Doamna Roxana! Auzi Dom'le! acordarea unei vize este un privilegiu" Si cu Drepturile Omului, cu Dreptul lalibera circulatie, cum stam?l Sau..."Quod licet Jovis, non licet bovis". Ce se permite italianului nu se permite romanuluismileys/smiley7.gifaconi

Aconi cate cazuri de italieni ai auzit tu sa taie lebedele ca sa aibe pranzul asigurat? Cate italience auzi tu in toata lumea ca se vand pe nimic? Cati italieni sau alti europeni au furat, cersit si multe alte magarii??? La aceste capitole din pacate est europenii ocupa un loc destul de fruntas si atunic viza se acorda ca un privilegiu. Stiu ca nu e drept ca noi sa platim oalele sparte dar asta e situatia din pacate. Va dura pana vom schimba aceasta mentalitate, de ex doctorul de pe forum caruia ii e rusine de faptul ca e roman, se lauda ca a furat identitatea unei alte persoane. Cazuri ca astea ar mai fii o gramada, si uite asa s-au dus pe apa sambetii drepturile de care zici tu. Sunt o gramada de romani in America care isi vorbesc tara de rau si carora le e rusine ca sunt romani, atunci noi ceilalati avem de suferit.

Sa speram ca intr-o buna zi toti romani vor tine capul ridicat cand vine vorba de tara lor si vor fii mandri sa spuna " SUNT ROMAN ". Vorba unui interpret de muzica etno din tara " sunt roman nu ai ce-i face, culmea e ca si imi place! "smileys/smiley2.gif

angela
30.03.2005, 08:41
Aconi si tot referitor la mesajul tau as dori sa stii ca Romania nu lasa chiar pe toata lumea fara viza. Sunt multe tari care au nevoie de viza ca sa intre sau sa tranziteze Romania. Aceste vize in momentul in care se acorda sunt tot un privilegiusmileys/smiley2.gif. Sunt puse conditii si o gramada de intrebari, la fel ca peste tot.

Uite aici :

http://www.mae.ro/poze_editare/Anexa3.html

Xantius
30.03.2005, 15:03
Adi34, aceeasi sansa o au si cei necasatoriti cat si cei casatoriti.Problema lor nu este atat starea civila, cat este varsta.Criteriile dupa care se acorda vizele turistice sunt destul de ciudate.Eu am o prietena casatorita in Romania,varsta 45 de ani cu copil student, situatie materiala buna si i-a fost respinsa cererea de viza pe motiv ca nu prezinta garantie ca se intoarce in Romania.

dmldana
06.01.2007, 21:19
buna ziua,

lucrez de 2 ani si 6 luni in qatar, iar sotul meu lucreaza in canada, dar nu este rezident inca. doresc sa-l vizitez, iar intrebarea mea este daca am nevoie de un cazier sau ceva asemanator dincare sa reiasa ca nu am creat probleme in aceasta perioada. de asemeni, ma gandesc sa si demisionez, ceea ce nu stiu daca schimba ceva.

va multumesc foarte multsi astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

sorin
07.01.2007, 02:29
dmldana, vei gasi aici (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=4193&PN=1) informatiile referitoare la viza de turist in Canada.

Bafta!

fifi
07.01.2007, 03:31
dmldana, sotul tau nu te poate invita in canada daca nu este inca rezident permanent. smileys/smiley5.gif

uite ce zice catrebuie sa contina scrisoarea lui de invitatie pt tine:

Your letter must also include the following information about yourself:
<UL>
<LI>Complete name.
<LI>Date of birth.
<LI>Address and telephone number in Canada.
<LI>Occupation.
<LI>Whether you are a Canadian citizen or Permanent Resident
<LI>A photocopy of a document proving your status in Canada. For instance, a Canadian birth certificate if you were born in Canada or a Canadian citizenship card if you are a naturalized citizen. If you are Permanent Resident, you must send proof of your permanent resident status (a copy of your PR card or your IMM1000 proof of landing). </LI>[/list]

am luat de la http://www.cic.gc.ca/english/visit/letter.htmlunde mai poti citi mai multe despre asta...

ImOne
25.02.2007, 14:54
Vreau sa emigrez in Romania, da nu am cetatania..(inca) Canada e mai rau ca o tara comunista, de State nici nu mai spun...

ImOne
25.02.2007, 15:21
dmldana, sotul tau nu te poate invita in canada daca nu este inca rezident permanent.....WRONG..este Temporary Resident si plateste si el taxele ca si orcare citizen smileys/smiley1.gif

Te poate invita prin compania unde lucreaza, si are contract cu ei.. On February 23, 2007, Canada

fifi
26.02.2007, 02:01
Vreau sa emigrez in Romania, da nu am cetatania..(inca) Canada e mai rau ca o tara comunista, de State nici nu mai spun...

ca sa emigrezi in romania iti trebuie cetatenie romana, pe asta n-o ai inca? sau la ce te referi?!

cred ca atunci cand spui despre canada ca e mai rau ca o tara comunista te referi la faptul ca au legi si, culmea pentru noi, care nu suntem obisnuiti cu asa ceva, LE SI RESPECTA.

fifi
26.02.2007, 02:08
am citit si eu cele patru schimbari publicate aici http://news.gc.ca/cfmx/view/en/index.jsp?articleid=278449&amp; dar tot nu cred ca vor afecta sansele acordarii vizei turistice.

dmldana, sotul tau nu te poate invita in canada daca nu este inca rezident permanent.....WRONG..este Temporary Resident si plateste si el taxele ca si orcare citizen

cu ce poti dovedi asta? sau e doar o parere a ta?
sigur ca o poate invita, oricine poate invita pe oricine dar asta nu inseamna ca toti primesc avea viza turistica.

ImOne
02.03.2007, 10:37
ca sa emigrezi in romania iti trebuie cetatenie romana, pe asta n-o ai inca? sau la ce te referi?!

Mr. FiFi or Mrs. fIfI...NU, nu am cetatania Romana, eram minor cind am fost "erased " de regimul trecut..despre LEGILE Can ? cred ca fiecare tara are legile lui, este si CORECT...dar anumite legi ce au introdus in Canada mi se pare cam ciudate..exp, sa bei o bere cu vecinul in fata casei pe iarba, ai sansa sa te lege cu catusele ca si pe un criminal "Drinking in public" I used to do my gardening, then go out, sit on the front step, have a drink, and study the fruits of my efforts. There was no harm there... I will no longer do that. My own opinion is that some law is good, but we are going too far.<BR clear=all>

ImOne
02.03.2007, 10:48
Mr,Msr, FIFI....Doamna "dmldana" nu doreste sa vina ca turist..ea doreste sa vina la sotul ei..e cu totul alceva considerat la Emigratie smileys/smiley1.gif

fifi
03.03.2007, 19:42
ImOne, m-ai zapacit complet, nici eu nu mai stiu daca-s Mr sau Msr smileys/smiley36.gif

daca nu ai cetatenie romana de cand erai inca minor si esti in canada, trebuie sa fii cetatean canadian si ai dreptul sa calatoresti oriunde in lume, deci si in romania...

dmldana intr-adevar doreste sa vina la sotul ei dar singurul statut care-i permite acel lucru este acela de vizitator.

numai pentru emigrari conteaza pentru ca ei sunt care spun daca ea poate veni sau nu... smileys/smiley2.gif

succes ei, si tie...si tuturor smileys/smiley1.gif

ImOne
07.04.2007, 01:58
[QUOTE=fifi]m-ai zapacit complet, nici eu nu mai stiu daca-s Mr sau Msr smileys/smiley36.gif

Euuu ???.....sau legile Canadei ?( Liberalism is a mental disorder)smileys/smiley36.gif

Happy ester holidays... and lets hope the summers holidays will be here very soon! smileys/smiley1.gif

fifi
26.05.2007, 11:08
trebuie sa-mi cer scuze forumistei dmldana pentru ca am dat o informatie gresita, am spus ca nu va obtine viza de turist ca sa vina la sotul ei care lucreaza in Canada dar nu este inca rezident permanent.

ImOne m-a contrazis si a avut dreptate, insa nu a fost concret, m-am documentat si am aflat ca da, familiile celor care lucreaza legal,cu contract in Canada pot obtine relativ usor viza de turist dar invitatia trebuie facuta (atentie) de firma pentru care lucreaza, nu de el/ea ca persoana fizica.

fifi
26.05.2007, 11:11
sorin sau Pisoi, as sugera, cu modestie, daca se poate sa fie mentionat/adaugat acest lucru in topicul principal deobtinere a vizelor de turist, sunt sigura ca va folosi multora smileys/smiley1.gif

sorin
26.05.2007, 16:01
fifi, am adaugat eu pe topicele "sticky" cu info despre viza de vizitator.

msnTO
28.05.2007, 06:47
Fifi, stii cumva unde gasesc informatii referitoare petru recurs la refuzul sponsorizarii sotiei ...

eu mi-am luat cetatenia canadiana in vara 2006 cand m-am si casatorit, apoi am facut dosarul de sponsorizare si a chemat-o la interviu la ambasada canadei din bucuresti si a fost refuzata pe motiv ca e pe interes...

nu inteleg cum au putut sa creadaasa ceva; casatoria e foarte pe bune; acum am inteleg ca trebuie sa fac recurs pentru ca nu vreau sa ma intorc in romania, am o slujba buna aici in Toronto, am prieteni, m-am integrat; sunt ceva informatii in legatura cu recursul la refuzul sponsorizarii?

merci

EllaMiha
29.06.2007, 08:52
salutarea! Am si eu o intreabare ...se pot pune 2 persone pe o invitatie?...Vreau sa merg in vizita la sora mea in canada, dar vreau sa mearga si pritenul meu(logodnicul) intrebarea este daca pot sa-l pun pe aceeasi invitatie cu mine sau trebuie una separat? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

fifi
29.06.2007, 12:16
buna EllaMiha, pe invitatie va poate trece pe amandoi, nu-i nici o problema, este chiar bine pt ca va intervieveaza pe amandoi odata si puteti explica ce si cum. Am vazut cazuri cand au fost trecuti 3 pe invitatie si din fericire toti au luat viza.

bafta si voua smileys/smiley1.gif

EllaMiha
22.07.2007, 06:14
Stie cineva la ce nr de tel pot sa fac o programare la ambasada Canadei din bucuresti, sau daca pot sa merg fara programare cum trebuie sa procedez? help me......

fifi
22.07.2007, 11:55
EllaMiha, nu cred ca trebuie sa faci programare daca vrei sa aplici pt viza de turist dar pentru ca ai intrebat, uite unde ii poti contacta http://geo.international.gc.ca/canada-europa/romania/embassy (http://geo.internati&#111;nal.gc.ca/canada-europa/romania/embassy/c&#111;ntact_us-en.asp) /contact_us-en.asp

mai degraba ti-ar folosi programul lor: http://geo.international.gc.ca/canada-europa/romania/embassy (http://geo.internati&#111;nal.gc.ca/canada-europa/romania/embassy/visit_us-en.asp) /visit_us-en.asp

EllaMiha
24.07.2007, 08:32
ok multumesc frumos pt raspuns dar as mai avea o intrebare spre exemplu daca Luni-05.07.07 sunt la ambasada in cat timp o sa-mi primesc actele inapoi cu viza sper dupa interviu mai sunt ceva proceduri de facut, este posibil sa nu intru la interviu in aceeasi zi,pt ca pe 11.08.07 trebuie sa plec...da chiartrebuie sa plec cat mai repede sora mea are nevoie urgent de mine si deja am rezervarile facute smileys/smiley19.gifsunt in criza de timp ...cam cat ar dura?

fifi
24.07.2007, 22:34
Ella, se rezolva intr-o singura zi dar sa ai grija ca-n ziua respectiva sa aiba sigur program pt vize si sa mergi foarte de dimineata ca sa iei numar de ordine mic si sa apuci sa fii intervievata devreme(nu stiu daca poti suna sa faci programare dinainte). Pe cand stiu eu la 6 dimineata era o coada imensa in fata ambasadei, poate s-au mai reglemenatat treburile acum...

Dupa interviu, daca nu iei viza iti da pasapoartele pe loc, iar daca o iei, te trimite in sala si mai dureaza cam o jumate de ora, maxim o ora pana sa-ti puna viza in pasaport, asta in functie de cati oameni aplica in ziua respectiva.