PDA

Arată versiune întreagă : se poate,sau nu?

dorik
27.08.2004, 11:53
hi,

Ma numesc Dorica,sunt din Rom,si as vrea cateva informatii,daca se poate.Acum 6 luni sotul meu(nelegal) a obtinut vza de emigrare in Texas,pentru reintregirea familiei.Cum se poate sa ajung acolo mai repede:sa vina si sa ne casatorim aici? sau sa ajung acolo eu cu viza turistica si sa ne casatorim acolo.Viza K.3 ar fi de ajutor?Orice informatie este binevenita.Va multumesc.

sorin
27.08.2004, 12:15
Dorik, bine ai venit pe acest forum!smileys/smiley31.gif

Iata informatiile care te intereseaza (de pe siteul ambasadei SUA) legate de vizade logodna (s-ar parea ca asta te intereseaza de fapt) da s-ar parea ca nu te incadrezi totusi aici pentru ca sotul tau nu este cetatean american.. Asta ar insemna ca viitorul sot sa fie cetatean si casatoria sa se faca in State in max. 90 de zile de la sosirea ta.

Pentru mai multe informatii despre K1, K3 poti merge pe urmatoarele linkuri:
http://www.usembassy.ro/InfoR/romana/imm3.htm
http://www.usembassy.ro/InfoR/imm4.htm

dorik
28.08.2004, 02:31
Sorine,

Multumesc mult pentru raspunsul tau,ma informasem si eu dar ideea este ca trebuie sa astept f mult timp.Din cate am citit pe acest site,aici in Rom.este f.greu de obtinut viza legal,iar in momentul in care este solicitata viza de logodna,este imposibil sa mai obtii vreodata viza turistica.Asupra noastra,a romanilor de aici,cand mergi sa soliciti viza,planeaza intai o asa zisa prezumtie de vinovatie,esti privit cu suspiciune,si dupa aceea este f.f.f.greu sa te lupti cu aceasta idee,cu mentalitatea angajatilor consulatului,si mai ales sa-i convingi ca ai intentii pasnice,si de fapt spui adevarul,si ca vrei sa fii linga persoana care ti-a fost sortita.Crezi ca am sanse de reusita daca solicita legal acest tip de viza?Din experienta celor care au plecat in SUA,am aflat ca te chinuie mult cei de la consulat,si ca dureaza 2-3 ani pana sa poti obtine legal viza.Totusi nu ar fi mai bine sa ajung eu acolo?Nu vreau sa fac greseli,pentru ca repercursiunile sunt in defavoarea mea.Poate mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva,mai ales ca sotul meu nu are cetatenie inca,si ma pot sfatui cum ar fi mai bine sa procedez.Multumesc pt.rabdarea de a citi acest mesaj.

sorin
28.08.2004, 15:58
Daca vrei sa obtii viza turistica, cam care crezi ca ar fi sansele? Daca as fi fost in locul tau probabilas fi incercat asta intai (asta as fi facut eu, nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel), daca ar fi fost posibil cu chemare de la altcineva, apoite-ai putea intalni cuviitorul sot si a-ti putea discuta pe indelete smileys/smiley2.gif

Probabil stii ca nici viza turistica nu se obtine chiar usor daca nu indeplinestii niste conditii, asa ca trebuie sa-ti cantaresti singura toate posibilitatile, pentru ca tu iti stii cel mai bine situatia.

dorik
31.08.2004, 11:12
smileys/smiley4.gif Sorin,

Multumesc pentru atentia acordata,am sa incerc in prima faza cu o chemare de acolo,dar am inteles ca mai exista un tip de viza non-emigration,unde ti se acorda drept de munca pentru o perioada,si nu stiu mai multe.Stii ceva ?Este vreun link unde ma pot informa?Sau stii tu mai multe detalii?Crezi ca ar mai fi o alta solutie?Cam multe intrebari am pus......Dar nu stiu cum fac,trebuie sa reusesc sa alunec cumva,printre autoritatile astea,bine,legal,si sa ajung acolo.

sorin
31.08.2004, 11:56
Hmm, cam greu sa "aluneci" daca nu ai un dosar beton smileys/smiley1.gif

Mai vin unii prin diverse firme din Ro (citeste si alte anunturi de emigrare de pe acest forum) cu drept de munca, dar e destul de scump si una zic aia la plecare din Ro si alta se intampla aici din pacate, din cauza lipsei de seriozitate a intermediarilorsmileys/smiley6.gif.

Petre99
31.08.2004, 12:34
Asupra noastra,a romanilor de aici,cand mergi sa
soliciti viza,planeaza intai o asa zisa prezumtie de vinovatie,esti
privit cu suspiciune,si dupa aceea este f.f.f.greu sa te lupti cu
aceasta idee,cu mentalitatea angajatilor consulatului,si mai ales sa-i
convingi ca ai intentii pasnice,si de fapt spui adevarul,si ca vrei sa
fii linga persoana care ti-a fost sortita.

Dorik, iti dau un sfat prietenesc, "honesty is the best policy."
Nu te mira ca Americanii sunt asa de suspiciosi, mi de Romani au cerut
travel sau student visa sau de lucru, sau fake mariages si cand s-au
vazut in America au ramas ilegal sa lucreze la negru incalcand legile
Americane. Alti se tin numai de de prosti si potlogari. America are
problemele ei, nu mai are nevoie sa importe altele din Romania. Este
normal ca noi Romani ne-am pierdut credibilitatea in fata lor si
fiecare aplicant este tratat cu suspiciune. Cel mai usor ar fi ca
persoana care ti-a fost sortita sa vina in Romania, sa va casatoriti
iar apoi daca America este locul unde vreti sa traiti, impreuna sa
faceti application pentru o forma legala de plecare de tara. Sau tu
poti sa cauti o forma legala (travel visa, loterie, etc) de de ajunge
in America unde sa va casatoriti, Eu va doresc sa traiti happily ever
after. Cred ca asta ar fi in interesul tau, cat si al altor Romani care
vor veni dupa tine sa-ti maturisesti adevaratele intentii cand mergi la
ambasada. Mult succes!

nicol
31.08.2004, 21:16
"honesty is the best policy."

Am citit aacest subiect si as avea de adaugat ca intradevar "honesty is the best policy." pt. toti care vor sa aplice pentru viza si care vor sa ia si interviul.

Va spun asta din propia experientza .Am incercat de 3 ori in decurs de trei ani.De fiecare data am cazut pt. ca la fiecare intrebare imi treceau prin minte o multime de raspunsuri si incercam sa o aleg pe cea mai buna.Iar a patra oara cand nu credeam ca am vre-o sansa sa iau viza m-am dus si cu toaate ca m-a intrebat mai mult de o jumatate de ora am raspun sincer fara sa ma mai gandesc daca este bine sau nu ,ferm convinsa ca nu am sa iau si iata ca....siceritatea a contat pt. ca mi-audat viza .

Asa ca "honesty is the best policy." este unul din cele mai importante atuuri .

p.s...sunt curioasa daca cei care sunt pusi sa interogheze la ambasada inainte de a lua acest post urmeaza vre-un cust de pshihologie sau ceva de genul asta.

dorik
01.09.2004, 10:44
http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley9.gif

Doamne fereste,nu mi-a trecut nici o secunda prin cap ca in momentul in care ma prezint pentru viza sa mint acolo sau sa incerc sa ma "fofilez".Va dati seama ca sunt la curent cu mentalitatea americanilor.Sotul meu mi-a si spus caacolo, pana si o crima este privita cu mai multa indulgentadecat o minciuna.Relatia noastra este f.serioasa,aici in Rom.dureaza de 9 ani,si mi-este f.greu.M-am trezit asa deodata singura si e cumplit.Pentru asta ma si agit atat,sa ajung acolo intr-un fel,bineinteles legal,pentru ca daca as ajunge altfel,risc si statutul lui acolo,si este f posibil sa fim expulzati amandoi.Deocamdata este o mare problema ca nu este cetatean.Asta este motivul pentru care am apelat la experienta voastra,sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti daca avem vreo sansa de reusita,si daca cu statutul lui de rezident permanent poate aplica pentru vreun fel de viza in ceea ce ma priveste.Va multumesc din suflet,dragi mei !

emanuela24
20.03.2005, 12:23
Dorik, bine ai venit pe acest forum!smileys/smiley31.gif

Iata informatiile care te intereseaza (de pe siteul ambasadei SUA) legate de vizade logodna (s-ar parea ca asta te intereseaza de fapt) da s-ar parea ca nu te incadrezi totusi aici pentru ca sotul tau nu este cetatean american.. Asta ar insemna ca viitorul sot sa fie cetatean si casatoria sa se faca in State in max. 90 de zile de la sosirea ta.

Pentru mai multe informatii despre K1, K3 poti merge pe urmatoarele linkuri:
http://www.usembassy.ro/InfoR/romana/imm3.htm
http://www.usembassy.ro/InfoR/imm4.htm

te-ai uitat aici?

dianne_1976
20.06.2005, 16:36
Buna ma numesc Diana sint din Romania am si eu o intrebare legata de obtinerea vizei k1.Am cunoscut acum 7 luni pe cineva pe net.Dupa tot acest timp de vorbit ne dorim sa ne casatorim.El va veni la jumatatea lui iulie si vrem sa aplicam pentru fiancee visa.Ce trebuie sa facem?Ce fel de acte si dovezi avem nevoie la ambasada?Si cit timp va dura pina pot pleca?Va multumescsmileys/smiley1.gif

ginatodoran
20.06.2005, 18:41
Pt. Dorina-nu conteaza daca sotul tau (nelegal) e cetatean sau nu. De vreme ce e egal in SUA cu viza, poate veni in Romania-va casatoriti si tu automat o sa aplici pt. o viza de insotitor. ce viza are el, apropo. De obicei iti dau viza asta fara probleme.

Eu sunt cu sotul meu-eu F1 de student iar el F2.

Care e problema ca nu inteleg? Intra pe siteul ambasadei SUA si o sa gasesti acolo orice info ai nevoie.

www.usembassy.ro (http://www.usembassy.ro)

GNChicago
21.06.2005, 15:13
Dorina, asaceva din punct de vedere al legilor americane,"Sot nelegal" nu prea exista! Ori sinteti casatoriti ori nu sinteti si din cite am citit in fuga se pare ca sinteti logodnici sau asa ceva.

Daca citesti formele trimise de prietenii de mai sus, peste tot se mentioneaza ca cel care face cererea ptr tine (Forma 129F) TREBUIE SA FIE CETATEAN AMERICAN!

Daca nu este atunci s-ar putea sa intrati in alta categorie si nu trebuie sa pierdeti vremea si banii ptr K1 !!!!, mai degraba ca sotie (insa dupa ce va casatoriti!!!) a unui permanent resident, daca el are green cardul (forma I-551), dar dureaza in functie citzi asteapta inaintea ta si au depus inaintea ta si ce quota exista ptr rom.

Citeste te rog si ce am scris la Dianne astazi.

De acord cu toti cei care au scris ca daca cineva minte pe un cetatean american, sau mai grav un ofitzer angajat al ambasadei ai terminat tot. la AMERICANI NU LE PLACE SA FIE MINTZITZI sau sa li se dea raspunsuri in doi peri, in care sa lasi pe interlocutor sadeduca raspunsul, sau sa ajustezi legea. La intrebarea: Sinteti casatoriti? raspunsul trebuie sa fie clar: NU! Aveti o relatie de noua ani dar asta ealtceva!

Daca individul e cetatean american, parerea mea e ca mai bine sa faca cererea F-129in America, se obtine OBLIGATORIU aprobarea si esti chemata la ambasada si ti se da OBLIGATORIU!!! visa k1 si ajunsa in state va casatoriti. Nu vreau sa repet ce am scris la Dianne, dar te rog citeste acolo.

succes!

sorry, ptr stilul mai dur folosit dar asta e realitatea.

CASA DE PIATRA!!!

GNChicago
21.06.2005, 15:43
Am recitit expunerea Doric-ai si vad ca "Romeo" nu e cetatean american, a ajuns acolo probabil la parinti nptr reitregirea familiei si nu s-a insurat inainte ptrca isi schimba statul de fiu NECASATORIT care vine la permanent resident (sau cetatean). frate sau parinte.

Deci"Romeo" trebuie sa astepte vreo cinci ani sa devina cetatean si pe urma sa aibe dreptul sa umple forma 129-F. Deci nici nu trebuie sa ne mai ingrijoram de forma K1.

Ramin celelalte doua posibilitati:

1. DUPA CE EL OBTINE green cardul, sau poate ca il are atunci va puteti casatori in rom sau USA.

Ca sa te casatoresti in USA trebuie sa ajungi aici cu un B-2 visa care trebuie ajustata dupa casatoria voastra. Avantajul este ca in timpul asta stati impreuna dar tu nu ai niciun drept pina atunci, ma refer la drept de munca, iar daca lucrezi pe blat atunci risti deportarea si te costa o galeata de bani.

Daca el poate iesi legal din USA si sa se intoarca, se casatoreste si PE URMA umple formele ca sotie a unui permanent resident si asteptati. Nu stiu in ce masura in timpul asteptarii la coada sa va vina rindul ptr interviul de la ambasada poti vizita sotul in Texas in perioade de 6 luni sau 12 luni. Asta ar fi f. credibil ptr ambasada sa-ti dea voie sa fii cu sotul si sa te intorci in Rom. atunci cind cererea lui e aprobata si viza ta e pending.

CASA DE PIATRA!!!!

nicu bordea
24.11.2005, 13:06
http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley9.gif

Doamne fereste,nu mi-a trecut nici o secunda prin cap ca in momentul in care ma prezint pentru viza sa mint acolo sau sa incerc sa ma "fofilez".Va dati seama ca sunt la curent cu mentalitatea americanilor.Sotul meu mi-a si spus caacolo, pana si o crima este privita cu mai multa indulgentadecat o minciuna.Relatia noastra este f.serioasa,aici in Rom.dureaza de 9 ani,si mi-este f.greu.M-am trezit asa deodata singura si e cumplit.Pentru asta ma si agit atat,sa ajung acolo intr-un fel,bineinteles legal,pentru ca daca as ajunge altfel,risc si statutul lui acolo,si este f posibil sa fim expulzati amandoi.Deocamdata este o mare problema ca nu este cetatean.Asta este motivul pentru care am apelat la experienta voastra,sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti daca avem vreo sansa de reusita,si daca cu statutul lui de rezident permanent poate aplica pentru vreun fel de viza in ceea ce ma priveste.Va multumesc din suflet,dragi mei !

24.11.2005, 15:12
Din ce s-a scris pe aici mi-a atras atentia o fraza scrisa de sorin: "petitionarul si beneficiarul trebuie sa se fi cunoscut in persoana in ultimii doi ani, cu exceptia cazului in care procurorul SUA acorda o derogare de la aceasta cerinta".

Adica daca cei doi se cunosc doar de cateva luni sau un an si au decis sa se casatoreasca, "outsider-ul" nu poate beneficia de tipul respectiv de viza si deci nici de green card?!! Sau trebuie sa astepte pana se fac doi ani?! Sau cum vine asta, ca nu mai pricep? Sunt o gramada de oameni care se casatoresc dupa mai putin de doi ani de cand se cunosc, cum se procedeaza in cazul lor?

Si ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa-ti dea procurorul SUA derogare?

GNChicago
24.11.2005, 18:14
Edith, acolo spune ca cei doi sa se fi cunoscut in ultimii doi ani, deci se intelege ca daca s-au cunoscut saptamina trecuta inca se pot casatori legal si nu le trebuie aprobarea de la general attorney.

Daca cei doi s-au cunoscut acum doi ani si o luna sau o zi si nu s-au mai vazut la fatza unul cu altul atunci li se cere derogare de la general attorney, ceeace mi se pare stupid, dar asta e legea. ptr a evita o cerere in plus, atunci unul din viitorisoti trebuie sa-si miste fundul sa o sau sa il mai vada pe viitorul sot /sotie.

Cam asta scrie in legea publicata de neobositul Sorinsi asa o inteleg eu.

Mult succes!!

marioana
24.11.2005, 22:59
Am recitit expunerea Doric-ai si vad ca "Romeo" nu e cetatean american, a ajuns acolo probabil la parinti nptr reitregirea familiei si nu s-a insurat inainte ptrca isi schimba statul de fiu NECASATORIT care vine la permanent resident (sau cetatean). frate sau parinte.

Deci"Romeo" trebuie sa astepte vreo cinci ani sa devina cetatean si pe urma sa aibe dreptul sa umple forma 129-F. Deci nici nu trebuie sa ne mai ingrijoram de forma K1.

Ramin celelalte doua posibilitati:

1. DUPA CE EL OBTINE green cardul, sau poate ca il are atunci va puteti casatori in rom sau USA.

Ca sa te casatoresti in USA trebuie sa ajungi aici cu un B-2 visa care trebuie ajustata dupa casatoria voastra. Avantajul este ca in timpul asta stati impreuna dar tu nu ai niciun drept pina atunci, ma refer la drept de munca, iar daca lucrezi pe blat atunci risti deportarea si te costa o galeata de bani.

Daca el poate iesi legal din USA si sa se intoarca, se casatoreste si PE URMA umple formele ca sotie a unui permanent resident si asteptati. Nu stiu in ce masura in timpul asteptarii la coada sa va vina rindul ptr interviul de la ambasada poti vizita sotul in Texas in perioade de 6 luni sau 12 luni. Asta ar fi f. credibil ptr ambasada sa-ti dea voie sa fii cu sotul si sa te intorci in Rom. atunci cind cererea lui e aprobata si viza ta e pending.

CASA DE PIATRA!!!!

Nu pot sta impreuna daca ea e cu viza B1/B2 pentru ca in momentul care expira viza ea e ilegal. In momentul de fata sotiile rezidentilor permanenti au un timp de asteptare de aproximativ 4 ani sau mai mult, numarul de vize care sedau este pentru 1Ian2002.

Daca se casatoresc ea este automat exclusa de la vizele b1/B2 sau F - adica nu mai are nici o sansa sa le primeasca pentru ca se considera ca vrea sa emigreze. Deci singurele optiuni raman casatorie si atunci asteapta dupa viza sau cauta un H1 sau nu se casatoresc si atunci ar mai fi( pe langa H1) optiunea unei vize F1 saua unui B1 si sa se vada din 6 in 6 luni.

GNChicago
25.11.2005, 05:06
Transit s-ar putea sa ne lamureasca.

Eu m-am gindit ca daca este aici in USA cu B1/B2 si se castoreste, cere ajustarea statutului si asteapta aici LEGAL, dar fara prea multe drepturi. Probabil exista forme de parola de a ramine aici in asemenea cazuri dar trebuie scormonit.....

Mexicanii, filipinezii asteapta cite douazeci de ani ptr a fi sot la sotie sa vina legal aici.....

Mmap
25.11.2005, 20:46
Transit s-ar putea sa ne lamureasca.

Eu m-am gindit ca daca este aici in USA cu B1/B2 si se castoreste, cere ajustarea statutului si asteapta aici LEGAL, dar fara prea multe drepturi. Probabil exista forme de parola de a ramine aici in asemenea cazuri dar trebuie scormonit.....

Mexicanii, filipinezii asteapta cite douazeci de ani ptr a fi sot la sotie sa vina legal aici.....

Din pacate e asa cum spune marioara. Sotia unui LPR (detinator de geen card), spre deosebire de sotia/familia unui detinator de viza de student, F-1, sau de munca - oricare ar fi aceea, nu beneficiaza nici macar de dreptul de a-si vizita sotul in perioada in care el este aici, dupa ce a depus o cerere de ajustare a statutului pentru sotie. Pentru ca, intr-adevar, ar fi "incalcat" unul din principiile de acordare a vizei B1/2, si anume aceea ca nu intentionezi sa fii imigrant.

Eu personal nu numai ca imi caut in continuare o portita "legala" de ramanere, dar nici nu ma gandesc sa ne casatorim prea curand desi ne-o dorim, ca sa evit un refuz de viitoare viza, in eventualitatea ca-mi expira viza curenta si nu gasesc posibilitatea de-a o prelungi legal, si ca urmare trebuie sa plec. Solutia viabila in asemenea cazuri este aceea de a-mi asigura o viza pentru urmatorii 2.5 luni, pana cand Dumnealui devine cetatean, si-abia APOI putem indrazni sa depunem formularul pentru ajustarea statutului la cel de LPR.

Sunt o serie de initiative legislative, in Senat, in House, care fie ridica numarul de vize, fie scot din numaratoarea vizelor de imigrare existente pe membrii familiei celor care obtin prin sponsorizare statut LPR, fie intentioneaza sa scurteze timpii de asteptare curenti (in total circa 4-5 ani) pentru disponibilitatea unei vize de imigrare pentru sotiile si copii LPR (care nu se califica imediat pentru o viza de imigrare ca sotia/sotul unui cetatean american), fie, fie, fie. E foarte trist ca un LPR nu beneficiaza MACAR de drepturile unui detinator de H1B/F1.

Numai bine si mult succes tuturor in situatia asta.

Mmap
25.11.2005, 20:47
2.5 ani, adica 30 luni. Trist.

dorik
03.12.2005, 05:59
Buna,

Am citit cam tot ce este pe aici referitor la problema mea.Trebuie sa va multumesc tuturor pentru sfaturile si impresiile vis-a-vis de asta.Parerea mea este ca totul trb sa se faca legal pana la urma.Daca dragostea rezista in timp se poate avea rabdare.M-am convins.Eram tare disperata la inceput dar acum "am invatat" sa am rabdare.As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca stiti:

1.Daca ne casatorim cand vine in Ro,cum este cel mai bine:sa faca demersurile necesare in SUA sau sa le facem aici in Ro?Cum ar fi cel mai corect si mai rapid pentru prelucrarea dosarului?

2.Ce acte se cer pentru asta?Are nevoie el de ceva dovezi de acolo,de la locul de munca,taxe,etc?Ca sa le aduca cu el daca este necesar.

3.Orice alte informatii referitoare sunt binevenite.

Va multumesc![/img]

02.01.2006, 15:25
sotul meu e cetatean american, a venit in romania, ne-am casatorit , am fost casatoriti 5 zile dupa care el a trebuit sa revina in america pt ca slujba lui nu ii permitea sa stea mai mult...de fapt noi am planuit ca vom reusi sa mergem impreuna in State...dar nu s-a reusit...

deci el a plecat in US si eu in romania si amandoi sunam si mergem la ambasada si abia dupa 11 luni mi s-a aprobat viza de logodnica...in aceste 11 luni am corespondat prin email si telefon..el nu a reusit sa vina in romania tot sperand ca "saptamana viitoare" vom fi impreuna...

oricum acum am reusit sa fiu cu el in America si avem 2 copilasi dulci..dar ceea ce vreau sa spun este ca dureaza procesul...dar se merita ...

nu pt toata lumea e la fel..am o prietena care a primit viza intr-o saptamana..dar a avut o gramada de sponsori..asta e cheia..sponsori..

sorry daca te-am descurajat...asta a fost acum 6 ani..si am auzit ca s-au schimbat multe de atunci..si cum am spus mai sus, altii primesc viza foarte repede..

succes!

02.01.2006, 15:35
Buna,

Am citit cam tot ce este pe aici referitor la problema mea.Trebuie sa va multumesc tuturor pentru sfaturile si impresiile vis-a-vis de asta.Parerea mea este ca totul trb sa se faca legal pana la urma.Daca dragostea rezista in timp se poate avea rabdare.M-am convins.Eram tare disperata la inceput dar acum "am invatat" sa am rabdare.As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca stiti:

1.Daca ne casatorim cand vine in Ro,cum este cel mai bine:sa faca demersurile necesare in SUA sau sa le facem aici in Ro?Cum ar fi cel mai corect si mai rapid pentru prelucrarea dosarului?

2.Ce acte se cer pentru asta?Are nevoie el de ceva dovezi de acolo,de la locul de munca,taxe,etc?Ca sa le aduca cu el daca este necesar.

3.Orice alte informatii referitoare sunt binevenite.

Va multumesc!
1. depinde..

2.are nevoie de dovada ca a lucrat in ultimii 5 ani(cred),

w2 forms, adica taxe ultimii 3 ani (cred)

3. scrisori de la sponsori , dovada ca are un venit destul de bun si te poate intretine...

nu mai imi amintesc ce am avut nevoie dar sunt sigura ca sorin sau cineva care stie ce se cere mai recent iti vor da informatii...au trecut multi ani decand eu am trecut prin asta si sotul meu s-a ocupat de toate ...

VicolA
03.01.2006, 02:36
Dorik,

un timp de procesare a actelor scurt este in cazul in care te duci in US cu viza de logodnica K1 si acolo va casatoriti, timpul de procesare este intre 2 si 5 luni si obtzii permis de munca si calatorie imediat.

Daca va casatoritzi in Romania procedura de obtzinere a vizei de sotzie K3 este mai complicata si poate dura intre 3luni si un an.

Mult succes!

03.01.2006, 17:30
Dorik,

un timp de procesare a actelor scurt este in cazul in care te duci in US cu viza de logodnica K1 si acolo va casatoriti, timpul de procesare este intre 2 si 5 luni si obtzii permis de munca si calatorie imediat.

Daca va casatoritzi in Romania procedura de obtzinere a vizei de sotzie K3 este mai complicata si poate dura intre 3luni si un an.

Mult succes!

da, este adevarat..asta am facut noi..ne-am casatorit in romania si cred ca asta a fost buba...am aplicat in romania pt viza...