PDA

Arată versiune întreagă : nou venit

shogunelu
26.12.2006, 20:08
smileys/smiley5.gif smileys/smiley5.gif smileys/smiley5.gif

28.12.2006, 06:34
A 2-a varianta ar fi sa vezi daca indeplinesti punctajul minim ptr. emigrare in Canada (fie Quebec, fie partea "engleza"). Daca da, din pacate va trebui sa-ti depui dosarul in Romania (pentru ca in SUA esti ilegal), si va trebui sa te duci acolo (in Ro.) ptr. vizita medicala + interview. Problema in Canada este sa obtii job-uri calificate dar daca nu te deranjeaza "munca de jos" atunci sigur ajungi mai bine ca rezident permanent in Canada decat imigrant ilegal in SUA.

sorin
28.12.2006, 06:42
Off topic: transit, bine ai revenit! multa lume ti-a simtit lipsa.smileys/smiley1.gifsmileys/smiley32.gif

29.12.2006, 15:12
sorin:

Mersi ca ma faci sa ma simt important. E adevarat ca am colindat prin Romania recent (unde nu m-am "conectat")iar apoiincepusem sa-mi exersez talentul pe la "Discutii Generale". In ultimul timp am impresia ca ma cam tot repet pe la partea de vize/imigrare si sunt mai rezervat. Totusipandesc oricetopic care m-ar face sa vin cu ceva nou sau de sinteza.

sorin
29.12.2006, 17:02
Transit, nu te fac sa te simti important, ci spun cu toata sinceritatea ca esti important (impreuna cu inca vreo cativa forumisti)pentru cei in cautare de raspunsuri in materie de emigrare/imigrare. Ceeace pentru tine pare simplu si repetabil, pentru unii pot fi informatii pretioase, asa ca nu ezita sa te repeti ori de cate ori poti, sau sa postezi un link catre topice similare, pentru ca unii vin pe forum si pun intrebari la care deja exista raspunsuri postate, fara sa "frunzareasca" paginile forumului, sau sa foloseasca butonasul de "search".

Nu strica sa-ti exersezi talentul si la "Discutii generale", pentru ca banuiesc ca e un pic mai relaxant acolo si tu nu esti genul care arunca "gloante" in vant, deci ce spui este util. smileys/smiley2.gif

Bine ai revenit si La Multi Ani 2007! Urarea este valabila deasemeni pentru toti forumistii.

shogunelu
29.12.2006, 20:08
Repet:exclus intorsul in Romania.Caut solutie loco.

pisi
12.01.2007, 19:32
nu trebuie sa te intorci in romania pentru a legaliza o casatorie poti sa o faci si aici in usa ,trebuie sa gasesti pe cineva care sa va puneti de acord de la inceput despre pret si tot ce trebuie pentru a face actele de casatorie dar trebuie sa fie cetatean american,acum depinde cun esti tu aici cu ce viza esti?ai social number?daca nu ai nici unul din acestea prin casatorie poti sa le iei si iti va da permis de munca pe un an de zile ,dupa ce ai facut casatoria cu persoana respectiva dupa 6 luni te va chema la interviu ,dar nu trebuie neaparat sa te duci important este sa obti social number care iti trebuie oriunde te vei duce si avantajul este ca daca vei divorta numarul acela iti va ramine al tau pentru intodeauna ,asta in cazul in care nu ai social number depinde acum ce vrei,dar ca sa ajungi sa te duci pentru green card asta va cere foarte multe documente si dovezi ca stati impreuna.......smileys/smiley32.gifgood luck shogonelu..........

13.01.2007, 03:31
http://sfbay.craigslist.org/eby/lgs/258614772.html

2. Are all non-US citizen spouses eligible to adjust status to
permanent resident if they are married to a US citizen and are now in
the US?

No. Many are eligible, but there are exceptions. In many cases, even if
there are periods of overstay, the non-citizen spouse may be granted
permanent residency. Still, there are bars to adjusting status and your
particular eligibility should be discussed with an attorney.

Problemele zic eu ca sunt ptr. cei care au comis fraude de imigratie/incalcat legea (atunci s-ar putea sa se califice ptr. cerere de waiver oare?). In mintea mea ar mai fi probleme cu cei veniti cu J-1 avand cerinta de sedere acasa 2 ani sau cei cu viza de echipaj/crewmen.

fifi
13.01.2007, 07:35
shogunelu ai un pm de la mine.

pisi
15.01.2007, 13:50
shogonel,daca gasesti pe cineva sa te casatoresti trebuie sa fie americanca in primul rind,presupunem ca gasesti te casatoresti cu ea dar fiind o casatorie pe naspa ,tu te vei alege decit cu social numer care ramine al tau si poti sa faci multe altele cu numarul ala,si poti sa dai de permis de connducere care te ajuta iar foarte mult ,ai un id.

dar cum ti-am spus mai anterior iti va da numar,iti va da drept de munca pe un an ,dar nu poti sa mergi mai departe pentru grren card pentru ca acolo trebuie sa te duci la interviu cind te cheama ei undeva la 6 luni dupa casatorie,,iar acolo iti va pune multe intrebari din care nu stiu daca esti dispus sa treci peste toate astea ,iar daca persoana care te casatoresti este de acord ,pentru ca este o casatorie ilegala iar pentru ei asta este ilegal si daca o va prinde risca cu inchisoare,,,,,,,,vezi si tu poate gasesti pe cineva pe bune iar atunci altfel sta lucrurile!!!!!good luck

thomy/espanol
17.06.2007, 23:50
salut tuturor.locuiesc de 4 ani in Zaragoza/Spania,si sincer numi place delo deloc.

as vrea sa vin in state, miami in special sau NY.de intrat intru cu viza de turist.am n gand sa caut de lucru peacolo,si vreo comunitate romaneasca,ceva pt srijin.

daca ma poate cineva sfatui ce ar fi mai bine si cum sa procedez.

multam:)