PDA

Arată versiune întreagă : Contact pt job zona Dallas???

Miki
08.02.2005, 04:05
Chiar nu stiti romani prin Dallas? Nu-mi gasesc un job in aceasta zona sub nici o forma smileys/smiley19.gif!!! Puteti sa ma ajutati? Am incercat la hoteluri ca housekeeper si am dat numai de mexicani care se angajeaza numai intre ei. Am incercat si la restaurantele din zona (Irving) insa trebuie sa faci parte din rasa galbena, la Wal Mart angazeaja numai negrii, in fine am observat ca este cam ca in Romania, trebuie sa ai pile ...

Sper sa ma ajute cineva cu un sfat ceva sau daca stiti un restaurant sau hotel unde patroni sunt romani de-ai nostri pentru a ma recomanda ... incerc sa nu-mi pierd orice speranta !

sorin
08.02.2005, 04:41
Daca vrei sa incerci la restaurante romanesti, uite aici 2 adrese:

[b]Athen

Miki
08.02.2005, 04:48
Multam' Sorin de informatie, sper sa am mai mult noroc la romaniidin Dallas.

Unde crezi ca mai pot incerca avand in vedere ca sunt noua pe aici ?

Si mai am o intrebare ... dupa ce depui application form pentru un job este bine sa astepti si poate sa nu te contacteze nimeni sau sa te duci sa intrebi care este treaba ....

andok7
24.04.2005, 04:10
Buna Miki,

Probabil ca deja ai gasit si job si romani in dalas. Daca nu spune-mi ce pregatire ai si daca ai drept de munca aici. Si inca ceva ,restaurantul romanesc este numai unul si acela este a lui Titi si Amalia Ispas-locatia pe Midway. Cel din Spring Valley s-a inchis de mult .A fost tot al lor.

andok7
24.04.2005, 04:22
Mihaela, de munca se gaseste cit vrei in aceasta zona. Asa cum ti-am spus da-mi detalii . Sint in Dalas area de peste 15 anisi cunosc cite ceva despre acest loc.

Fa-ti un good resume si cu el aplici. Dupa ce ai trimis resumeul te vor chema ei la interviu daca sint interesati de tine. Dupa interviu este bine sa le trimiti imedial o scrisoare sa le multumesti pentru interviu. Nu-i chema caci nu le place asta. Alte sfaturi dupa ce imi dai detaliile care ti le-al cerut. Succes.

dani_sp
13.05.2005, 03:43
Hello!

Daca ma putetzi ajuta si pe mine cu niste informatii .Am rezidenta in Spania si as vrea sa plec in state , am o cunostinta americana care sta in dallas si a zis caci imi face o invitatie . Ce sanse as avea daca as ramine la negru acolo(cu munca sicu rezidenta) , sau poate ma ajuta cu ceva rezidenta asta din spania ,eu vorbesc putin engleza dar spaniola o stiu bine

Multumesc anticipat

spiderGT80
21.05.2005, 15:56
Dani_sp, daca vrei sa vi in Dallas, trebuie sa ai ceva bani la tine..sa-ti ajunga sa-ti cumperi o masina-nu te poti descurca fara!!..iar cu lucrul la negru e destul de greu-gasesti foarte usor dar foarte prost platit..sfatul meu este sa mergi in orasele mari gen chicago etc..nu ai nevoie de transport, gasesti f multi romani ..chiria va fi mult mai scumpa acolo dar cred ca-i maiavantajos ptr un "ilegal"

albinutza
26.05.2005, 07:18
Buna Miky. Din cate am inteles din mesajele tale locuiesti in Irving si cautai un job. Uite un site al unor romani www.amerogroup.com
<DIV style="MARGIN: 10px 5px 10px 10px" align=justify>Amerogroup International

6314 North MacArthur Blvd #3052 Irving , TX 75039
Phone: 972-869-3892
Fax: 972-869-3892
Email: office@amerogroup.com

Sper ca te poate ajuta cu ceva, daca mai esti prin zona pe la texani smileys/smiley2.gif

</DIV>

geogeo
04.12.2005, 14:12
Salut tuturor

Sint mai nou pe acest forum si as dori ceva informatii despre zona Forth Worth siDallas. Locuiesc in Hartford, Connecticut si as dori sa ma mut pe acolo. Ca sa fiu mai precis vreau sa cumpar o casa, dar pe aici i-mi este absolut imposibil din cauza preturilor. Cum sint taxele ca aici i-mi ia o treime din salariu? Am green card si pot sa lucrez ca pattern-maker in foundry, cabinet-maker sau installer cabinet. Stiu ca salariile sint ceva mai mici ca aici, dar probabil si taxele sint mai mici. Clima nu este o problema, nu-mi place frigul de aici. Oriceraspuns este binevenit

nkog
04.12.2005, 14:36
geogeo,

Taxele ca si procentaj sint aceleasi. Payroll taxes, ce zici tu ca ti se ia din salariu vor fi la fel. Deci daca crezi ca vei face mai putin in Texas, chiar daca preturile la case sint mai mici de cit in Connecticut, la urma urmei puterea ta de cumparare nu se schimba prea mult.

Acuma, inainte de a stirni o contradictie pe tema asta, cazurile sint diferite de la persoana la persoana, de la o situatie la alta. Daca vorbim de Property Taxes, cele din Connecticut sint intr-adevar mai mari decit in alte parti. In cazul in care nu ai un sac de bani pus deoparte cu care sa cumperi o casa pe ca$h, va trebui sa obtii un mortgage...Istoria de credit a ta, venitul tau si o gramada de alte lucruri se vor lua in consideratie si care mai apoi vor decide cita casa poti sau nu sa cumperi.

Incearca un site ca cel mai de jos, sa vezi comparativ, "cost of living" in diferita state, orase etc.,

http://www.relocationessentials.com/aff/www/tools/salary/col (http://www.relocati&#111;nessentials.com/aff/www/tools/salary/col.aspx) .aspx?

Mai sint si altele asemanatoare.

Oricum, e greu de ghicit exact ce si cum e situatia fiecaruia. Sint foarte multe persoane pe acest forum care fac o treaba deosebita in ce priveste acordarea de indrumari si sfaturi. Si asta e bine. E ceva care multi veniti aici mai demult nu au avut. Uneori, a invata din greselile altora, e mai putin costisitor...emotional dar si financiar. Spun asta in sensul in care daca definesti mai bine problema si situatia ta, fara amanunte speciale care nu te simti comfortabil in a le expune unor ochi straini, vei primi sfaturi mai detailate si poate mai informative.

Succes !

geogeo
10.12.2005, 14:17
Multumesc,

Am verificat, diferenta nu este prea mare, vreo 200 pe luna, dar este ceva totusi. Aici platesc 600$ chirie pe luna intr-o zona decenta, deci bani care se duc aiurea. Si asta este printre chiriile cele mai ieftine, ar fi si mai ieftine dar in zone unde tie frica sa intri ziua, nu mai vorbim noaptea.

Cit despre case, se pot gasi apartamente si la 60000$ dar sub 130000$ ''house single family'' cum se spune, nu prea gasesti. Am incercat pe mai multe situri inclusiv www.realtor.com (http://www.realtor.com) am vazut case cit de cit bune si la 50-60000, istoria de credit este buna, numai ca$hul este o prblema. As putea plati un mortgage de 200 ori 300 lunar.

Referitor la cei care au venit mai demult, nu prea intra pe forum cred. Eu recent am aflat de acesta, poate daca stiam niste lucruri mai demult era mai bine, dar vorbesc de 10 ani in urma cind internetul era pe la inceputurile sale.

Poate citeste mesajul cineva mai informat ca mine, sau cine stie cineva care lucreaza chiar in Real Estate?

nkog
10.12.2005, 15:07
geogeo

Tu te referi la o casa in Texas la pretul de $50,000- $60,000 ? Daca da, si ca$hul este o problema, va fi putin mai greu saobtii unmortgage de $200-$300. Nu imposibil, dar mai greu... De ce zic asta ? O casa de $60,000, finantata pe 30 ani cu o dobinda de 6%, fara nimic cash down ( daca te finanteaza cineva ) iti ia un payment lunar de $ 359.73. Si suma asta, este numai principal si interest. Daca adaugi property taxes ( city and county)si insurance, mai adaugi inca $ 75-$100, lunar si ajungi pina in $ 400.00. Deja esti la o suma mult mai mare decit iti planifici tu sa platesti...

Zici de istoria de credit ca e buna. Iti stii credit scorul ? Daca este sub 600, rata de 6% mentionata de mine in exemplul de sus, creste si ea. Daca nu pui cel putin 20% din pretul casei din buzunarul tau, va trebui sa platesti ce se numeste Private Mortgage Insurance, care din nou la o casa de aprox 60 de mii, e inca vreo $ 30-$ 40 pe luna.

Acuma, cu tot tamtamul care se face despre "easy financing" etc., si oricit va incerca un real estate agent sa te convinga, in ultima instanta, banca este cea care decide, cit poti sau nu poti lua un imprumut...Gindeste-te bine, educa-te despre situatia in care te gindesti sa intri si intelege aspectul financiar. Sint banii tai, munciti de tine. Respecta-i si da-le importanta necesara.

Bafta mai departe !

geogeo
11.12.2005, 14:56
nkog

Multumesc de promptitudinea raspunsului

Chiar asa fara cash down nu m-as baga. Dupa cite stiu property taxes im statele din sud sint mai mici ca aici. Nu vreau sa intru in polemica, dar cel mai bine este sa ma informez la banca, asa cum ai spus.

Pe mine m-ar interesa interesa un alt aspect, de acea am intrat pe acest forum. Informatii privind ''cost of living'' nu numai in Dallas, cit si in zona San Antonio, Corpus Christi daca sint romani pe acolo. Nu vorbesc de cifre pe care le poti afla pe Internet, ci exemple concrete. Cam ce salariu trebuie sa ai pentru a-ti plati chiria sau mortgageul, rata de citeva sute la masina, car insurance si alte billuri. Cineva de aici mult mai vechi ca mine mi-a spus ''nu conteaza cit cistigi, ci cit pui deoparte''. Un exemplu concret: pentru o Honda Accord 2004 4 cilindrii, cu GEICO platesc 1100$ insurance la fiecare 6 luni; no tickets no accidents. Cam cit ar fi acolo? Asta ar putea raspunde numai cei care sint mai vechi pe acolo. Ce parere ai?

sorin
11.12.2005, 23:14
$1100 pentru o singura masina la fiecare 6 luni e o suma imensa.smileys/smiley118.gif

nkog
12.12.2005, 06:51
smileys/smiley1.gif

geogeo,

Iti doresc din tot sufletul sa gasesti Romani in zonele de care ai pomenit, care sa te ajute cu informatia de care ai nevoie.

Cu privire la exemplul tau concret :

"Un exemplu concret: pentru o Honda Accord 2004 4 cilindrii, cu GEICO platesc 1100$ insurance la fiecare 6 luni; no tickets no accidents. Cam cit ar fi acolo? Asta ar putea raspunde numai cei care sint mai vechi pe acolo. Ce parere ai?"

Din nou, cei care sint " mai vechi pe acolo", ar putea sa iti spuna cit si ce platesc ei. Ceea ce nu inseamna ca si tu vei obtine aceeasi rata. Cind tu ai obtinut insurance de la GEICO, tu si cu masina ta, cu situatia ta ( care din nou, poate fi foarte asemanatoare sau foarte diferita de situatia altora ) ai fost trecut prin procesul lor, sau algoritmul lor de analizare a riscului luat in a te asigura pe tine. Cum tu probabil ai rata, la masina aproape noua, cei care te-au finantat pentru masina, vor sa fie siguri ca daca tu nenorocesti masina lor, ei nu vor iesi in pierdere. Mai mult ca sigur tu platesti si Liability Insurance ( ceruta de lege ) si Comprehensive, Bodily Injury,etc., ( ceruta de cel care detine titlul la masina care o conduci tu). Daca tu vei conduce masina in Texas, se va shimba rata ? Nu prea cred. Ar putea chiar sa creasca. Sint o multime de alti factori care joaca in stabilirea cotei tale de asigurare si in Cazul asta, GEICO sau alta companie de asigurare ar fi sursa de informare cea mai exacta pentru situatia ta.

Sper ca nu am creat prea multa confuzie. Iar daca polologhia mea a aparut ca polemica, imi cer scuze.smileys/smiley1.gif

Succes si toate cele bune !

lydiaionela
12.12.2006, 16:03
daca nu ti-ai gasit de lucru compania mea angajeaza romani scrie-mi daca esti interesat, te pricepi la reparatii? pozitia e de instalator cum se zice in romania

lydiaionela
12.12.2006, 16:09
scuze am crezut prima data ca e vorba de baiat, dar si pt fete e de lucru ti-ar placea sa inchiriezi apartamente? daca da scrie-mi

g_force
14.12.2006, 16:05
lydiaionela, ai o adresa de e-mail? Sau poti sa-mi dai pe PM, ceva mai multe detalii despre ce "pozitii" libere ai?

mihaisb
18.12.2006, 03:40
[QUOTE=andok7]

Mihaela, de munca se gaseste cit vrei in aceasta zona. Asa cum ti-am spus da-mi detalii . Sint in Dalas area de peste 15 anisi cunosc cite ceva despre acest loc.

Fa-ti un good resume si cu el aplici. Dupa ce ai trimis resumeul te vor chema ei la interviu daca sint interesati de tine. Dupa interviu este bine sa le trimiti imedial o scrisoare sa le multumesti pentru interviu. Nu-i chema caci nu le place asta. Alte sfaturi dupa ce imi dai detaliile care ti le-al cerut. Succes.

Sal andok 7

Vreau sa ma mut impreuna cu prietena mea in Texas poate Dallas poti sa mi dai ceva informatii in legatura cu chiria in Dallas adica pe la ce porti sa bat.

Mihai