PDA

Arată versiune întreagă : macar o clipa de RELAXARE

mihaelaNV
07.02.2005, 18:53
Stati lejer, nu e o veste mare, desi ptr. mine e nouatate...astazi pur si simplu m-am relaxat...si e atat de bineeeeeeee!smileys/smiley32.gif

E prima oara...in mult timp, cand nu m-am mai gandit la ce trebuie sa fac, cum, cat, cand, de ce si de cum...pur si simplu, am putut sta linistita si m-am relaxat. Parca timpul s-a oprit in loc, si nu ma mai interesa de era razboi afara, tot eram calma si relaxata.

Oare de ce nu m-am putut eu bucura din timp de aceasta clipa? Nu ca nu am vrut sau nu am incercat, dar tot timpul a fost ceva care sa ma intrerupa, sau sa ma deranjeze.

Apropo, nu vi s-a intamplat niciodata sa aveti o zi linistita, in care aveti dispozitia sa cititzi Biblia de exemplu, si cum ati inceput sa cititzi din Ea, cineva va striga brusc numele, ba suna telefonul , ba una alta. L-a mine nu a existat data sa nu fiu intrerupta.

In fine....ma gandeam cum reusiti voi/ va placevoua sa va relaxatzi, nu numai fizic, ma refer mental/ sufleteste....normal ca depinde de la persoana la persoana......dar totusi.....smileys/smiley36.gif

Hai ca merg inapoi la o lumanarica, si un blues......OMMMMMMMM!smileys/smiley2.gif

garfield
08.02.2005, 08:07
Eu prefer sa ma duc la ocean, in o zona parasita, si fara cell phone, sau pager, etc. ma relaxeaza linishtea deplina, intrerupta doar de sunetul valurilor care se sparg, si vantul care bate de pe ocean.

Vlad
08.02.2005, 13:18
Eu cel mai bine ma relaxez pe BUDA (tron cum ii mai spun eu).Acolo ma "eliberez" de toate grijile.....

christianT
08.02.2005, 13:29
In cazul meu muzica clasica are un efect foarte bun asupra psihicului. Mi-e greu sa dau exemple acuma, atat de multe compozitii muzicale din muzica clasica au efecte benefice asupra psihicului meu. Incerc numai cateva exemple:

Concert ptr vioara si orchestra nr.1 si 2 de Paganini

Simfonia a IX-a a lui Beethoven

Simfonia 40 de Mozart

Concertele Brandenburgice de Bach

Astea sunt numai cateva exemple.

florin_bejerea
08.02.2005, 13:34
Eu ma relaxez de nu mai pot numa' cand ma gandesc la Vlad care se relaxeaza pe buda scremandu-sesmileys/smiley5.gif in mirosuri shi sunete care pot'calma' numai pe cel implicat smileys/smiley36.gif

Vlad
08.02.2005, 14:02
Imi pare rau daca la tine e asa.Cred ca trebuie sa consulti un doctor cat mai urgent.Sa stii ca nu toata lumea e constipata asa ca tine,dar stai linistit ca se trateaza.

P.S. "Opera" mea din BUDA...miroase a levantica,iar daca tot te relaxseaza gandul la mine,te invit sa o mirosi indeaproape....smileys/smiley2.gif

florin_bejerea
08.02.2005, 15:51
Hai ba, ca am glumit smileys/smiley2.gif...nu tre sa te aperi acuma. Mi s-a parut comic ca cineva se poate relaxa pe buda...Shtiu ca nu tre sa te scremi decat daca eshti constipat...

Amzis ca poate vrei sa razi un pic...in 'gandul meu' nu miroase,dar shtiu ca in viatza reala tre sa fie ceva mirosuri shi de aceea am crezut ca e comic. Iar despre 'levantzica' aia cred ca natura tzi-a oferit un 'mecanism de autoaparare' foarte eficient daca te face sa crezi ca ceea ce 'eliberezi' tu acolo unde te relaxezi miroase a levantzica...

Stai linishtit ca nu ma relaxez gandindu-ma la tine in postura respectiva..a fost doar sarcastic ca sa vezi cat de ridicol poate sa sune o astfel de relaxare...

Isabella
08.02.2005, 18:44
Si eu tot cu muzica ma relaxez:un Oliver Shanti,un Vivaldi, Hara,muzica italiana. In vacante ma duc la munte, stau sub un brad,beau apa minerala naturala, fac plimbari in padure.E tare bine sa scapi de oras , de telefon , de servciu , de internet. Bineantleles ca Iasul nu este atat de mare ca orasele di U.S.A.,insa exista destula poluare si destul stress. Cateodata mai ies la un lac din imprejurimile orasului,ma uit la apa si ma linistesc, ma deconectez total. De exemlpu duminica trecuta, chiar daca a fost ger, mi-a facut placere sa privesc zapada asternuta peste toata intinderea lacului si copacii din jur care erau asa de frumosi. Uneori pur si simplu, ma uit pe fereastra

09.02.2005, 03:50
Si pe mine ma relaxeaza sa fiu in mijlocul naturii si sa fie liniste ,sa aud valurile ,sa simt vintul si mirosul marii (oceanului)ce imi umple narile.Tin minte in Romania aveam camera la Hotel dar de multe ori ne suiam pe terasa hotelului si dormeam in sac de dormit sau chiar pe plaja lipiti de zidurile inca calde ale falezei ascultind valurile. Nu o sa uit niciodata senzatia de caldura si placere pe care am simtit-o ,parca si acum o mai simt cind ma gindesc.Sau la munte in cabana seara dupa o zi intreaga de drumetii pe munte si citeva paharele de vin ascultind cum trozneste focul in soba intr-o liniste deplina.

Totusi paraca din ce in ce mai rar am ocazia sa ma bucur de astfel de lucruri dar am reusit sa le inlocuiesc cu altele mai mici cum ar fi viteza cind cobor pe schiuri ,inotul ,acsult muzica ,o baie fierbinte cu spuma multa,o tigare si o cafea..etc...

Toate astea ma relaxeaza si imi creaza o stare de binesmileys/smiley9.gif

mihaelaNV
09.02.2005, 16:07
Mai mai mai parca eu am fost cu voi pe plaja sau la munte, sau in aceeasi camera cu voi, ascultand muzica.......m-atzi facut sa cad pe ganduri, citind ce ati scris. Exact......ce bine ar fi daca ar exista o zi in care prin lege ar trebui toti doar sa ne relaxam. Nu tu condus, nu tu celular, nu tu Tv, sau internet.......doar natura........oare nu suntem mai nefericitzi cu cat avem mai multe? Mai multe griji vin cu mai multe responsabilitati, mai multe decizii vin cu mai multe oferte, sau "feluri", mai mult stress cu mai putin timp liber.....chiar mi-e dor de sa pot merge undeva la o cabana, cu buni prieteni, sau chiar la mare/ocean, sa avem un timp al nostru, in care sa ne putem relaxa, sa putem vorbi, depana amintiri, radeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, cat de important este sa razi, si cat de usor privim multe lucruri...eu cred ca a fi responsabil ar trebui sa insemne si sa stii cum sa te faci fericit, cum sa stii sa te relaxezi, sa razi, sa te bucuri de viatza, nu numai cum sa iti platesti facturile, sau sa ai grija de copii, sau de afaceri.

Mi-as dori sa putem sa ne luam toti si sa mergem tot la 2 luni undeva(asa un gruop de prieteni), sa nu trebuiasac sa ma simt prost ca altul are mai mult/mai putin decat mine, sa ne intelegem mai bine cu totii....oare de ce e greu? E modul de gandire diferit/ altii au aspiratii sau alte prioritati?

Eu am avut norocul de un week-end relaxant dar dupa cum stiti si intotdeauna asa este, dupa soare vine si furtuna, asa ca nu pot spune acelasi lucru despre saptamana mea......un pic mai diferitasmileys/smiley93.gif

dar vor veni din nou zile cu soare......si seri cu lumanari....si muzica relaxanta...si.....uite asa incepe un vis....smileys/smiley9.gif