PDA

Arată versiune întreagă : Caut romani Dallas sau apropiere

Miki
07.02.2005, 16:26
Ma numesc Mihaela si locuiesc in Irving, Texas. Sunt aici doar de doua luni si vreau din tot sufletul sa intalnesc si alti romanicare locuiesc inzona Dallas.

Am vazut ca totusi in Houston sunteti mai multi, oricum e bine, ...eu aici in Irving nu am intalnit pana acumnici macar un roman smileys/smiley19.gif!!!!!

Astept vesti de la voi smileys/smiley1.gifcu foarte mult drag !!!

vladimir
17.02.2005, 20:09
Sunt mii de romani in Dallas.

Daca esti ortodoxa poti merge la biserica din Colleyville. Sunt si alte biserici ( protestante) romanesti, pe care insa nu le cunosc.

uite : http://sfantamaria-dallas.org/

sau www.constatins.com (http://www.constatins.com) - este in addison.

Vei gasi romani destui aici.. problema este cum vei scapa de unii dintre ei ;)

Toate cele,

Vlad.

Miki
17.02.2005, 20:38
Multumesc Vlad, am fost la biserica din Colleyville o singura data cand am luat parte si la Sfanta Liturghie in urma cu o saptamana.

Primul site (http://sfantamaria-dallas.org/) pentru cate iti si multumesc este de fapt biserica din Colleyville.

Preotul Dumitru Paun este un om extraordinar, mi-a facut o placere deosebita sa-l cunosc.

Exista cumva in downtown Dallas o catedrala ortodoxa romana?

Nu am inteles remarca ta de la sfarsit in schimb, ce vrei sa spui? smileys/smiley5.gif

romana
18.03.2005, 17:04
caut romani in dallas sau apropiere de cedar hill

adriantanase
30.03.2005, 18:02
Buna Mihaela!E destul de greu de gasit romani in Texas.Eu sunt de 4 luni in San Antonio si pana acum nu am auzit sa fie vreun roman pe aici.

Miki
01.04.2005, 21:39
Buna Adrian,

Intr-adevar, contactele cu romanii in Texas sunt limitate. Sunt "ceva" romani insa probabil trebuie sa ne cautam unii pe altii. Trebuie sa recunostem ca zona in care locuim este slaba din punctul acesta de vedere. Poate te-ai gandit si tu sa te muti ?! Pentru mine a devenit o obsesie insa din pacate trebuie sa mai astept.

adipetrea
04.04.2005, 13:08
Hey,

Numai ce ti-am vazut mesajul. Eu sunt Adi si sunt din Dallas si sunt student la Christ For The Nations Institute (www.cfni.org (http://www.cfni.org)) si ma-s bucura sa-ti spun ca nu esti singura in Texas. Adresa mea cred ca va fii publicata, daca nu, atunci adrianmccullough@gmail.com si ma-s bucura daca ai putea sa-mi trim it o poza cu tine si eu iti voi trimite si eu una. Am 24 de ani si iti voi spune mai multe cand primesc raspuns de la tine.

Ceau

Ma numesc Mihaela si locuiesc in Irving, Texas. Sunt aici doar de doua luni si vreau din tot sufletul sa intalnesc si alti romanicare locuiesc inzona Dallas.

Am vazut ca totusi in Houston sunteti mai multi, oricum e bine, ...eu aici in Irving nu am intalnit pana acumnici macar un roman smileys/smiley19.gif!!!!!

adriantanase
04.04.2005, 18:31
Saru' mana!Sa stii ca am un prieten in Corpus Christi si chiar vorbeam intr-o seara ca ar fii bine daca ne-am muta in Chicago.Din cate am auzit acolo sunt foarte multi romani si mai multe locuri de munca decat aici si salariile mai mari.

Ramane de vazut ce ne mai rezerva viitorul!

MGM_TM
07.07.2005, 05:38
Cred ca am aceeasi problema... Ma voi muta cu job-ul din Cleveland in Fort Worth si nu cunosc pe nimeni in zona.

Sant din Timisoara, am facut ceva scoala la Poli si ceva la Cleveland State. Cel mai probabil ne vom muta pe la inceputul lui august in Keller sau North Richland Hills asa ca daca stiti ceva despre zona ma puteti contacta cu sfaturi/impresii.

Probabil ca o sa incerc circuitul clasic - biserica, restaurant romanesc, organizatii, etc. Intre timp daca vreti ma puteti contacta la mmures@hotmail.com sau mgmures@yahoo.com .

cozonac
16.09.2005, 21:21
Noi suntem in Oklahoma City de vreo 2 luni, si incercam sa ne regasim
cu romani din zona asta. Deocamdata suntem 3, si stiu sigur ca Nadia
Comanici (!) sta si ea in Moore sau in Norman OKC. Dallas e un oras
tare frumos, la 2h 30min de condus de aici, si multa lume are drum in
Dallas de pe aici. Incercam sa punem pe picioare un forum, ca sa aiba
unde sa se stranga lumea

http://groups.yahoo.com/group/romanians_in_oklahoma_city/

Care sunteti aproape de OKC sau de OKC Metro area, dati un semn, sau inscrieti-va pe forum.

Broscutza
26.03.2006, 01:24
Buna!! Sunt si eu noua pe acest Forum!! Dar cred ca merita sa-mi incerc norocul!!

In jur de 15 mai ajung si eu prin San Antonio, asa ca oricine ma poate ajuta ca sfaturi sau chiar sa stabilim o legatura, i-as fi recunoscatoare!!

Stiu ca e foarte greu departe de casa si poate daca mai intalnim romani, ne facem viata mai frumoasa!!

Va multumesc mult si succes in tot ce faceti!!

Astept raspunsuri!!

marie_curie
11.04.2006, 13:48
Buna,

Stie cineva daca mai e o alta biserica romaneasca in apropiere de Dallas/ForthWorth, in afara de cea din Colleyvillede care amintea Vladimir? Cum eu stau cam la 30 mile nord de Dallas/Fort Worth, m-ar interesa ceva mai aproape. Oricum,m-am mutatde cateva luni aici si nici la Colleyville nu am fost, dar se apropie Pastele si ar fi o ocazie buna sa intalnesc si alti romani.

Multumesc mult,

marie_curie

michelle
21.04.2006, 15:49
Hi Marie,

Am auzit ca mai e o biserica ortodoxa romaneasca in Irving, care e posibil mai aproape de unde stai tu in comparatie cu biserica din Colleyville. Din pacate, nu stiu adresa sa ti-o dau, nu am fost nici eu, si eu m-am mutat relativ recent in DFW area. Daca m-ai fi intrebat din Houston, eram mai bine informata.

Daca te intereseaza, stiu, tot din auzite, ca mai e o biserica ortodoxa, insa nu romaneasca, ci greceasca, in Dallas.

Sper totusi ca cineva de pe forum care stie sa-ti poata da ceva informatii cat mai repede, ca nu mai e doar o zi pana la Paste.

Numai bine si Paste Fericit tuturor de pe forum!

Michelle

Lily_S
04.08.2006, 14:22
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Buna...Eu sunt in State (in Dallas) de un an..si am intalnit doar o singura persoana din Romania..Mi-ar placea sa cunosc romance de-ale mele, de varsta apropiata (eu am 28)..cu care sa stau la...un pahar de barfa..Momentan stau in Carrollton dar sunt in "proces de mutare" in Plano..Adresa mea de mail este karkotasha@yahoo.com...

In ceea ce priveste viata aici...eu am momente cand mi se pare totul minunat...dar si momente in care imi vine sa-mi fac bagajele si sa plec acasa...</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

touchpoet
25.08.2006, 05:16
Pentru cei care gasesc Dallas prea arid sau prea altfel decit aerul european pe care l-au lasat acasa, le recomand citeva saptamini la New York... desigur, daca aveti bani mergeti in Manhattan, iar daca sinteti pe buget mai mic, sinteti bineveniti in comunitatea romaneasca din Queens... oriunde mergeti, sau alegeti sa locuiti, in New York veti gasi de lucru, veti gasi prieteni, veti gasi mereu ceva de facut...

pe de alta parte, eu n-am inteles pe nimeni care spune ca se plictiseste... experienta mea imi spune ca numai acei oameni saraci inaluntrul lor, care au nemultumiri profunde oriunde s-ar afla, se pot plictisi... putin mai multa curiozitate, dorinta de a cunoaste noile locuri in care te afli, si mai ales, fiind romani, nu incercati sa-i smecheriti pe americani - chiar daca par naivi sau prea draguti, sint la fel de alerti si la fel de educati ca oricare alta natie... si mai devreme sau mai tarziu, cei care se cred prea inteligenti pt america vor afla ca america e mai inteligenta decit ei...

Lily_S
29.08.2006, 17:34
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Touchpoet...ai dreptate...tot timpul descoperi ceva nou...oriunde te-ai afla...Totul este sa vrei...Dallas-ul este foarte diferit de Europa...Cel putin asta e parerea mea dupa un an petrecut aici...Nu cred ca cei care spun ca se plictisesc nu au incercat sa descopere orasul asta...Sunt convinsa ca fiecare a gasit cate ceva "de bine" aici...Cred ca totul se reduce la felul in care iti petreci timpul liber... Cei de aici vad altfel distractia.Pana si la terase, restaurante...lumea vine, mananca repede...si pleaca...Noi suntem obisnuiti sa stamcate 2-3 ore la un pahar...la o barfa(si nu ma refer la barfa in sensul negativ...ma refer la "palavrageala")...Cred ca si asta e un fel de a te relaxa dupa o zi de munca...

Aici nu prea gasesti romani asa usor...Este normal sa simti ca...iti lipseste ceva...Si oricat ai incerca sa te adaptezi si sa te "incadrezi in peisaj" tot ai momente cand te simti pe din-afara...Cel putin la inceput.Si, in momentele alea e normal sa zici ca nu iti place, ca te plictisesti...si ca tot mai bine era acasa in Romania alaturi de familie si prieteni...

</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">

Lily_S
29.08.2006, 17:39
<T>

Vai ce mare si... albastru am scris!!...Imi cer scuze!!...N-a fost cu intentie.

Nu stiu de ce apare asa mereu...

Sorry!!..</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">

alina_24
04.10.2006, 08:39
Buna . Ma numesc Alina si sunt in texas de 2 ani de zileee, mi-as dori sa cunsoc si eu mai multi romani cu care pot vorbi , care sa nu fie distanti. Locuiesc in wichita falls, daca cineva este interesat sa ma cunoasca putem stabili un loc unde ne putem intalni. Id meu pe messenger este izabeela22 si sunt pe yahoo.Astept raspuns.

Airforce_dn
16.11.2006, 16:54
Inca un roman in Dallas, de 6 ani, Dan, putem tine legatura daca trimiteti un mesaj.

catuta
02.12.2006, 07:33
<T>
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">as dori sa muncesc in sua (undeva in texas )am 31 de ani muncesc orice. am un accident la un ochi vreau sa strang bani de operatie (bani munciti de mine )momentan sunt in romania nu am viza si nu stiu prea bine engleza, ma pote ajuta cineva , va multumesc anticipat. oprea_catalin1975@yahoo.com</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">

albinutza
17.12.2006, 00:50
Salut Lili_S smileys/smiley102.gif

Eu locuiesc in Garland de 2 ani si jumatate. Abia astazi am mai verificat mesajele de pe forum si iti raspund cu o oarecare intarziere http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif.... de cateva luni bune. Sper sa mai fi prin apropiere prin Dallas . Momentan eu sunt in Romania, ma reintorc in tx in 2 sapt. Locuiesc in Garland aproape de Plano unde locuiesti tu , am tot 28 de ani si cred ca am avea multe de ''palavragit'' http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley17.gif.

Sper ca urmatoarea romanca prin Dallas sa nu apara tot peste inca 6 luni de zile http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif, sa ne strangem un grupushor, ca la un pahar si o ''barfa'' , sa ne mearga mai cu spor http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Numai bine si pupici la toti,

Albinutza

smileys/smiley31.gif

g_force
18.12.2006, 16:02
Mai bine mai tirziu decit niciodata! Daca vrei sa intilnesti mai multi romani, biserica "Sfinta Maria" din Coleyville poate fi un loc bun. De altfel, in a mai fost amintita aceasta "locatie" mai pe la inceputul topicului. Drum bun la intoarcere!

ivi2
17.03.2007, 10:21

ioni
26.03.2007, 07:48
Saru' mana!Sa stii ca am un prieten in Corpus Christi si chiar vorbeam intr-o seara ca ar fii bine daca ne-am muta in Chicago.Din cate am auzit acolo sunt foarte multi romani si mai multe locuri de munca decat aici si salariile mai mari.

Ramane de vazut ce ne mai rezerva viitorul!

Buna,

Dar de ce nu va mutati in Houston?Corpus Cristi e oras mic si nu prea gasesti job-uri.

Andrada69
05.04.2007, 05:52
Bunza ziua!

Locuiesc in Dallas si am nevoie sa fac o procura pe care sa
o trimti in tara, sa mi se rezolva niste pobleme. Stie cineva va rog,
in Dallas, cum se poate rezolva ?

Multumesc