PDA

Arată versiune întreagă : Inceput in Texas

mihaisb
18.12.2006, 04:15
Buna ma numesc Mihai si am ajuns in Hammond Louisiana acum o luna de zile, aici suntem cu o viza H2B si lucram pt Mcdonalds. Orasul fiind foarte mic nu prea poti face alceva inafara de munca-casa si atat si ce sa mai zic ca intr o seara un coleg roman a fost amenintat cu un pistol, pt cativa dolari asa ca vrem sa ne mutam, eu am mai fost in state acum doi ani in Texas si mi am placut dar si acela era un oras mic( New Braunfels) caut un oras mai mare peste 150.000 locuitori in care sa merg si eventual sugestii pt chirie. Vrem sa plecam de aici( eu si prietena mea)pe la sfarsitul luni ianuarie. Astept sugestii

Mersi smileys/smiley2.gif

stetamas
18.12.2006, 20:38
Noine-am mutat in apropiere de Houston(Woodlands), de cateva luni din Detroit. Woodlands-ul este foarte frumos sigur , centralizat si esti la 30 min de Houston. Chirii gasesti pentru toate buzunarele, $ 500/luna in sus. Noi stam intr-o zona mai scumpa si platim aprox 700 $. Si servicii sint din belsug.

mihaisb
19.12.2006, 08:23
Mersi pt informatii,

as vrea sa mai stiu cateva detalii daca se poate, se gasesc locuri de munca si avand in vedere ca nu avem inca masina ce sanse avem sa gasim un loc de munca in apropiere.

TropicanaMornin
22.12.2006, 09:03
Mihai,
Eu am trait in mai multe locuri de cand am plecat din Romania.
Toronto, Vancouver, Colorado, Noua Zelanda, si acuma m-am mutat
in Texas. Pot sa-ti spun ca singurul loc normal in Texas e Austin. In
Houston si Dallas-Ft.Worth este foarte multa crima, iar in orase mai
mice e....Texas. Austin e foarte liberal. Asta e opinia mea, nu vreau
sa supar pe nimeni din Dallas etc. Sunt sigura ca la multi le place in
New York. Mie nu.
Eu acuma mi-am luat masina (dupa 3 luni) si am stat foarte bine fara
ea. Autobuzele merg peste tot si costa 50 centi (un abonament lunar
e $10). Ce fel de serviciu iti cauti? Poti sa ai o idee daca mergi pe
"www.austin.craigslist.org" Orasul e f. frumos. E multa verdeata, sunt
multe parcuri si locuri publice frumoase (e capitala Texasului).
Vremea e mai buna fiind mai la sud. Orasul nu e scump. Crima
aproape ca nu este.
Bine, am vrut sa-ti dau numai o idee. Scuza-mi greselile gramatice,
nu scriu romaneste asa de bine. Daca mai ai intrebari, scriie-mi.

mediasky
22.12.2006, 16:37
o varianta buna e si san antonio.comunitatea romaneasca e in plina dezvoltare aici , slujbe bune, climala fel de buna etc,

ili_06
25.12.2006, 17:02
Noi stam tot in Woodlands.Suntem in Texas de 3 ani.Ne-am mutat din California.Imi place nespus zona ,slujbe sunt peste tot.

Succes!

tino223456
26.12.2006, 17:49
Salut la lume,

sunt si eu nou pe aici, ili_06 care este pretul la case in Woodlands ?
asha ceva de genu min spre maxim?
thanks

stetamas
26.12.2006, 20:35
Tino

Pretul e de la 100,000 $ (1200 sqft) in sus pina + 3 milioane . Este cevamai scump ca celelalte zone, dareste frumos, plin de parcuri (90), padure, scoliexcelente sint trotuare (120 mile)peste tot.Gasesti tot ce vrei la 5 minute de condus.Woodlands-ul este un "oras" foarte frumos, si oportunitati sint destule de angajare. Se deosebeste de celalte orase pt faptul ca are multe firme incorporate in el, si nu orice firme mici. Anadarko, Baker Hughes, Chevron-Philips, doua spitale, mall-ul urias,o gramada demagazinase pe Market street; arena pentru concerte . Lucrurile astea il fac mult mai atractiv ca celelalte orase si in consecinta preturile sint putin mai ridicate. Woodlands-ul este "Master Planned Community"

Daca esti curios/curioasa poti sa iti trimit niste case de vanzare, sint agent imobiliar. stetamas@yahoo.com sau cel: 281-857-3028

adriancc
19.01.2007, 14:16
salutari,"mihaisb" eu cu prietena mea ajungem in hammond in 22-23 ianuarie,tot la mc'don. zici ca e nasol acolo? eu vreau sa-mi gasesc si un second-job ca maseur,daca va fi nasol in hammond vom incerca sa plecam undeva...prob. in atlanta sau ceva oras mare,ai un tel? la fel daca mai e cineva din hammond asteptam mesaj pe e-mail.

ioni
20.01.2007, 05:02
<DIV>Nu stiu de ce nu incercati in Europa, America nu este asacum se vede dinRomania, cand o sa vedeti ce colegi aveti la McDon, o sa intelegeti, noi suntem aici cu greencard si tot a fost f greu, dar fara acte nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi fost. America e dor un miraj, in care inca se mai prind multi. Daca nu aveti o pregatire care se cauta f mult aici si din care sa faceti bani... , eu zic ca faceti o mare greseala venind aici fara acte. Alegerea e a voastra. Bafta pe unde o sa ajungeti !</DIV>

marie_curie
21.01.2007, 08:47
Pt. mihaisb:

Sper ca nu e prea tarziu acum, dar abia am vazut ca ma intrebasesi ceva. Eu nu stau chiar in Dallas, ci la vreo 40 de mile de Dallas, unde gasesti apartamente de inchiriat chiar sub $500.0, insa nu cred ca ar fi o optiune viabila pentru tine, tu neavind inca masina. Chiar in Dallas e foarte greu fara masina, deci sfatul meu e sa incerci sa economisesti ceva si sa-ti iei o masina, cat de ieftina. Pentru inceput nu-ti va trebui comfort, asa ca vei gasi ceva relativ ieftin cu multe mile si chiar fara aer conditionat (stiu ca e TX si e foarte greu, dar nimeni nu a murit, am avut prieteni fara AC in TX si au supravietuit). Cum nu stau chiar in Dallas, nu-ti pot da mai multe informatii detaliate, din pacate.

Succes! Marie

06.03.2007, 22:15
Va salut pe toti.Tot caut sa vad care ar fi alegerea cea mai buna. Noi eu si sotul am decis sa venim in Texas si asta pt. ca sunt mai permisibile preturile la case. Am vrea sa lucram ca si caregiveri.Am venit aici cu loteria.Eu am facut o scola de asistente in Romania.Casele sunt ieftine dupa cum am vazut dar nu stiu daca gasim si ce vrem.Ceva nursing homes sau case de batrani romanesti.Daca cineva ne poate ajuta ar fi o binecuvantare. multumim!

Gabriela22
31.03.2007, 19:19
Salut, ma numesc Grabriela si stau in aAustin de 3 luni. din pacate nu am masina si nici permis asa ca mi-e tare greu sa ma deplasesz. am niste prieteni americanilacare stau care ma ajuta fffmult,pe langa ei ma ajuta si prietenul(ma poarta peste tot)dar as vrea sa invat sa ma descurc si singura. din pacate nu am drept de lucru si inca astept pt un raspuns de la imigrari depre viza mea de turisti. daca aveti vreao idee cum as putea sa lucrez la negru sau cum as putea aranja actele ar fi cool. pe de alta parte, nu cunosc nici un roman aici asa ca mi-ar face mare placere sa fac noi prieteni.

Miki03
10.04.2007, 10:17
Pentru stetamas: mai este valabila adresa de e-mail? am incercat sa te contactez si vad ca nu raspunde nimeni...

L_RO
19.04.2007, 18:00
Hello Ioni,

nu te mai chinui sa zici adevarul de aici.Nimeni nu te va crede.Nu stii:America,mirajul; tuturor.

Tie daca iti zicea cineva cum e aici il credea-i pana sa vii?

Si a-i venit,sic e a-i agsit?Aceasi mancatorie intre oameni,poate chiar
mai,iar viata intre romani?Care viata?Exista?Da, te bucuri de
civilizatia de aici.Dar ,cu ce pret?

Cam neagra replica mea nu?

Dar e adevarul........

&Rei
19.04.2007, 21:35
cu cat amar vorbesti, L_RO...
da, si mie mi-e dor de cluj, de prieteni etc etc dar am dat si aici de oameni adevaratzi si romani si americani. cat despre mancatorie, au astia o expresie faina "it's a different animal". si e, dar regulile sunt intr-un fel aceleasi. supravietzuiesc cei care se adapteaza.

L_RO
22.04.2007, 05:23
Hi &amp;Rei ,

Nu vorbesc cu amar, zic adevarul,numai ca pare mai negru aici ca suntem
straini in tara straina.Nu cred ca tu nu simti.........Cat despre
adaptare,cunosc destui care s-au adaptat f bine,dar au vazut ce e
aici,si dupa cetatenie au plecat acasa.Eu nu cred ca e vorba d
eadaptare,ci de pinde cu ce ganduri vii aici.Zi-mi daca ai lucrat
undeva unde sa ai colegii de care vorbea Ioni.Atunci sa-mi zici cum e
cu adaptarea.

&Rei
22.04.2007, 11:08
nu, n-am lucrat nicaieri de genul ala, dar pe de alta parte cu ce compari? ca in Romania mcdonalds e "fast food de lux", cel putin deocamdata. de ce m-as duce in romania sa ma fac vidanjor? stiu sigur ca nu m-as adapta prea lejer.

L_RO
23.04.2007, 16:15
Am inteles ca la McD in LA se plateste $11.00/h ceea ce e super bine pt
Mc D,iar la Target $17 ;dar zona, lasa de dorit.Multi pleaca de
acolo,se relocheaza.Dupa uraganele de anul trecut e greu sa traiesti
acolo.Dar, bafta multa celor care vor sa mearga acolo.Am inteles ca e
si un roman acolo care aduce muncitori constructori din RO si ca ar fi
ceva constructori romani pe acolo.

Pt &amp;Rei:vezi ca acum nu am mai vorbit cu amar!