PDA

Arată versiune întreagă : Bine v-am gasit new user

acslater
17.12.2006, 22:37
Imi pare rau ca trebuie sa deschid un nou topic de la inceput dar sunt nou intrat si doresc sa le spun bine v-am gasit tuturor.

Mai mult astept sfaturi despre orice de cei ce au timp de asa ceva.

Eu ajung in State in 12 februarie cu permanent viza residence(loteria vizelor)

Nu mai bine tuturor.smileys/smiley20.gif

angeline
17.12.2006, 23:15
http://img.photobucket.com/albums/v235/SmileyMags/Extras/WC/th_ex1.gif acslater !

indiferent unde esti pe moment sau unde vei ajunge, bine ai venit printre noi pe forum smileys/smiley1.gif...informatii sunt sigura ca nu vor intarzia mult cei in masura sa ti le ofere !

succes si un timp placut si util printre noi ! smileys/smiley20.gif

usdream
17.12.2006, 23:41
Felicitari ! mai intai citeste forumul sau ceea ce te intereseaza iar apoi asteptam intrebarile . Si noi suntem veniti cu loteria si avem deja 5 luni de America .

Daniel

acslater
17.12.2006, 23:52
Felicitari ! mai intai citeste forumul sau ceea ce te intereseaza iar apoi asteptam intrebarile . Si noi suntem veniti cu loteria si avem deja 5 luni de America .

Daniel

Cum e cu acomodarea , masina, chirie , job si restul care iti sar in cap la inceput?

V-ati descurcat?

usdream
18.12.2006, 13:08
Da , ne-am descurcat , pentru ca avem rude aici in Chicago la care am stat 3 zile iar dupa aia pe cont propriu. Masina am vrut sa ne luam , dar dupa aia am primit una fara bani - am inmatriculat-o pe mine si i-am facut asigurare . Totul a fost OK pana a inceput sa se strice . Am reparat-o de 3 ori pana acum si acum am din nou probleme cu ea . smileys/smiley18.gif

Job-ul l-am avut de la inceput ( constructii ) - dar nu asta e sportul meu preferat .

Chiria am avut-o de asemenea asigurata inainte sa ajungem in Chicago ( 650 $ - basement ) . E bine ca suntem in partea de nord a orasului iar langa noi sunt magazine unde poti gasi mancare ca in Ro . Sotia gateste acasa asa ca nu prea iesim in oras sa mancam , asa cum fac altii . Inca nu ne permitem .

Il stiu pe unul aici , care mananca in fiecare zi la McDonald's de 10 $ - o data pe zi , si asta e tot . Zice ca asa s-a invatat .

In legatura cu adaptarea .....depinde ce fire esti si ce fel de viata duci in Ro si astepti sa gasesti aici . Poate sa-ti placa , dar la fel de bine poti sa fi dezamagit . Ideea e sa nu tragi concluzii pripite din prima zi .

g_force
19.12.2006, 15:40
Depinde si de citi bani ai si cine si cum te ajuta. Mai depinde de situatia familiala, este una sa fii singur, altceva este sa fii casatorit cu copil mic sau cu copil (copii) mare(i). Depinde apoi de statul unde doresti sa te stabilesti.
Daca ai unde sa stai, masina este cumparatura numarul 1 pe care trebuie sa o faci. Eu am facut un efort si am luat un "faras" nou, gindindu-ma ca are garantie 5 ani si ca nu o sa am bataie de cap insa nu sint sigur ca a fost cea mai buna varianta. Asigurarile sint destul de mari, daca iti iei masina noua. Oricum, ma gindesc ca cel mai bine este sa-ti iei o masina nu mai veche de 5-6 ani, tocmai pentru nu a fi clientul service-urilor. Odata ce te-ai stabilit, pe site-ul craiglist.com poti gasi o multime de informatii utile, de la cumparat diverse chestii pina la oferte de serviciu. Cind iti vei cauta apartament, este bine sa te interesezi si de scoala care va fi frecventata de copil( in cazul in care ai). Adaptarea, cum a zis si usdream, depinde de fiecare in parte. Eu m-am simtit adaptat din prima zi smileys/smiley1.gif , cu toate greutatile care le-am intimpinat.
Bafta multa si drum bun spre US!