PDA

Arată versiune întreagă : Un pic de ajutor nu strica

sorin
24.02.2004, 15:45
Daca unii dintre voi puteti impartasi din experienta voastra si anumite probleme prin care ati trecut in primii ani petrecuti in Canada sau SUA si pe care le-ati fi putut evita daca ati fi avut pe cineva sa va sfatuiasca, puteti sa le spuneti aici pentru a ajuta pe altii sa nu treaca prin aceleasi probleme.

Orice sfat, sugestie, intimplare, pot fi de ajutor celor abia veniti, asa ca nu fiti egoisti smileys/smiley2.gif

25.02.2004, 03:44
smileys/smiley1.gifeheheeee, sint multe de povestit la acest capitol. pe masura ce-mi vine cite una in minte, am s-o postez aici. pentru inceput pot enumera urmatoarele:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">luati-va cit mai repede un carnet de conducere, pentru ca e aproape imposibil in state si canada fara un mijloc de transport, plus ca foloseste ca act de identitate.</LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">faceti-va un cont in banca si un debit card si incepeti sa-l folositi in loc de cash. este primul pas in a-ti face

30.03.2004, 11:34

02.04.2004, 04:22
am auzit, nu am o experienta proprie in directia asta, dar bine este sa folosesti primul card in loc de cash si sa platesti pe cat posibil in full fiecare bill. asta e cel mai rapid mod de a construi sau reconstrui credit history. cei care se ghideaza dupa istoria de credit se uita sa ai 12 plati consecutive, in full si la timp.

Este calea care i-a fost aratata unui coleg de birou care are bad credit history si nimeni nu vrea sa-i imprumute bani. Acest sfat catre el l-am auzit de la mai multi oameni din companie, de la owner pana la cei mai mici si dar cu experientza in ce inseamna sistemul de aici

sper sa va fie de folos.

03.04.2004, 09:29
chiar daca nu pare important, pina si felul cum platesti cartile de credit conteaza, adica platind lunar numai suma minima (chiar daca e corect) nu arata la fel de bine ca atunci cind chiar daca nu platesti in full, macar platesti mai mult decit suma minimasmileys/smiley2.gif

iulia
08.04.2004, 14:10
am o intrebare pentru cei cu mai multa experienta... :-)

cam dupa cat timppot sa beneficiez de prima carte de credit de la deschiderea contului intr-o banca ?

08.04.2004, 14:39
iulia,
din experianta mea pot sa-ti spun ca a-ti deschide un cont intr-o banca e o conditie necesara dar

inas
15.01.2005, 06:23
Salutari,smileys/smiley4.gif e prima oara cand postez pe forumul asta, si tare as avea si eu nevoie de ceva sfaturi.

Am debit card, am platit totul la timp cu check-uri, cu cardul doar in magazine. Dar cum aleg credit cardul in caz ca banca mea nu are asa ceva. Am primit tot felul de oferte prin posta, le-am citit, dar necunoscand sistemul nu le-am prea inteles. Vad ca difera unele conditii, dar care sunt cele mai importante? Si cum il folosesti apoi?

Multumesc mult

angela
15.01.2005, 06:48
Inas bine ai venit pe acest forum smileys/smiley31.gif

Eu cred ca pentru o carte de credit poti aplica oriunde, Discover, Amex,Master si Visa depinde la ce banca vrei sa aplici. Vezi unde sunt dobanzile mai mici. In acelasi timp poti aplica la Wal-Mart, Sears ( care are si Sears Master Card - deci o poti folosi oriunde). Eu am o gramada de carti , debit si credit. Am aplicat si in numele meu pentru 2 ca deh asa trebuie sa dea bine la dosar, plus toate cele la care m-a adugat sotul.

Cartile de credit sunt bune dar conditia foarte importanta este sa le platesti la timp. Nu este indicat sa iei cash cu ele pentru ca dobanda te omoara. Plateste cu CC oriunde si orice!!

garfield
15.01.2005, 07:00
inas, inafara de dobanda unele credit cards au si annual fee, depinde de banca au diferite penalizari (daca intirzii cu plata sau daca treci peste limita) si am vazut unele care incearca sa te inscrie si la tot felul de cluburi (auto, shopping etc.)

Ai grija si de ce oferta primesti ca unele au dobanda mica numai pentru primele 6 luni sau un an, apoi se ridica foarte mult.

Poti gasicredit card informationaici: http://www.creditcards.com/

Si informatii si articole despre credit aici: http://www.creditcards.com/credit-card-articles.php

inas
15.01.2005, 10:42
Ok, ramane sa ma hotarasc, dupa ce le analizez, si sa vaz daca ma si accepta. Ca eu-venit=0, doar jumatatea...Deci nu cred ca pot aplica pe numele meu, nu?Nu vreau sa fac decat un bun credithistory si sa platesc acolo unde altfel nu se poate. La ce mai e bun in rest, ca sper si eu sa nu ajung sa iau cash...?

Si tare multumesc de raspunsuri.

angela
15.01.2005, 12:41
Cand am aplicat eu pentru american express, am aplicat in numele meu si surpriza dupa coltsmileys/smiley36.gif, mi-a fost acordat un credit de 2500, ceea ce nu ma asteptam. Venitul meu la aceea ora era = 0 ca si al tau, dar aveam excellent credit history datorita jumatatii mele care m-a pus pe toate conturile si tot ceea ce misca smileys/smiley2.gif. Chiar daca am o suma maricica nu am de gand sa fac credit, e oribil cand trebuie sa si platestismileys/smiley36.gif, doar asa cate putin

garfield
15.01.2005, 12:48
De multe ori poti sa pui 'household income' care te califica chiar daca tu ai $0

danielle
15.01.2005, 21:44
Parerea mea este ca orice incepator ar trebui sa inceapa construirea creditului deschizandu-si un secured credit card. Acest credit card, este un card in care practic blochezi tu o suma de bani pentru un an de zile, sumele variaza, intre 250-1500 dolari iar ei iti elibereaza o linie de credit in cuantumul sumei depuse de tine. Functioneaza ca orice carte de credit doar ca ajuta la construirea credit score-ului si a credit history-ului. Dupa cateva luni, o sa inceapa sa curga ofertele de credit carduri. La inceput n-o sa fie pre-approved si o sa aiba si annual fee si dobanda mare. Insa daca-i lasi un timp sa te astepte, incep sa apara si ofertele pre-approved si fara annual-fee. Dobanzile oricum sunt mari dar daca platesti in full, n-are importanta cat sunt.

Mie mi-a venit prima oferta de credit card pre-approved, la 8 luni de utilizare a secured credit cardului. Alti prieteni care n-au avut rate sau un astfel de credit card, au primit oferte bune de-abia dupa 1-2 ani.

Cardurile de la magazine iarasi sunt o solutie. Ajuta si ele la construirea creditului.

Ceea ce mai stiu este ca, teoretic, nu e bine sa cheltui mai mult de 2/3 din ce e pe cartea de credit lunar.

De asemenea, atunci cand vrei sa te califici pentru un loan, ceva mai marisor(de ex. cand iti iei casa) nu trebuie sa ai prea multe linii de credit deschise. Adica, incerci sa inchizi cat mai multe dintre carduri sau din rate, pentru ca in final, sa ai maxim 5 credite.

De asemenea, nu lasa ca intr-o luna, interogarile asupra credit score-ului tau la cele 3 companii de credit sa fie foarte multe(deci nu aplici la prea multi deodata), pentru ca asta iti poate scadea scorul.

Acelasi lucru se intampla si in cazul platii intarziate a ratelor, credit cardurilor. Acest lucru nu numai ca scade scorul ci poate duce chiar la bad credit.

inas
16.01.2005, 07:48
Ehehei, incep sa ma luminez... Am vazut ca scrie pre-approved, da nu stiam daca e sau nu doar o incercare de a ma agata. Ca intradevar,gazul, lumina, sunt pe numele meu, si m-am gandit ca asta poate o sa-mi prinda bine. Si am vazut si ca unele nu au anual fee. Dar cam care e o dobanda acceptabila, desi daca platesc tot sila timp, inteleg ca nu conteaza. Pai atunci ei ce castig au?

Thanks, smileys/smiley4.gif

angela
16.01.2005, 08:05
Inas stai linistita, cei de la cartile de credit nu pierd niciodatasmileys/smiley2.gif, sunt si vor fii intotdeauna in castig!

sorin
16.01.2005, 08:10
Firmele decarti de credit castiga oricum chiar daca le-ar da cu dobande de 0% pentru ca perecep un comision din cifra de vanzari de la orice magazin, firma, etc., care accepta plati cu carti de credit smileys/smiley2.gif

danielle
16.01.2005, 20:48
Firmele decarti de credit castiga oricum chiar daca le-ar da cu dobande de 0% pentru ca percep un comision din cifra de vanzari de la orice magazin, firma, etc., care accepta plati cu carti de credit smileys/smiley2.gif

Adevarat. Si poate ca noi le platim la timp dar multi altii nu o fac.

angela
17.01.2005, 07:57
Cei care nu le platesc la timp au cam mult de suferit, multi nu le platesc pentru simplu fapt ca sunt cu capul in nori sau prea lenesi sa o faca. Adevarul e ca este foarte greu sa iti amintesti " payment due" smileys/smiley36.gif

inas
17.01.2005, 12:18
Multumescmult de raspunsuri. Vad eu ca nu scap fara sa am credit card smileys/smiley2.gif...

OK, si pe urma cand am cardul,cumpar ceva si plec acasa cu marfa. Cum stiu cand e payment due? Si cum fac plata, catre cine? Scriu un cec, ceva, ca sa-si ia banii din banca mea? Ca asta mi-era de fapt partea complet necunoscuta.

danielle
17.01.2005, 15:03
OK, si pe urma cand am cardul,cumpar ceva si plec acasa cu marfa. Cum stiu cand e payment due? Si cum fac plata, catre cine? Scriu un cec, ceva, ca sa-si ia banii din banca mea? Ca asta mi-era de fapt partea complet necunoscuta.

Asta e usor. Primesti acasa lunar statementul care iti arata cand si pe ce ai cheltuit precum si suma pe care ai cheltuit-o, suma minima pecare oai de platit(asta doar daca vrei sa platesti dobanzi), catre cine trebuie sa faci plata, precum si data limita panala care sa faci plata(due date). Apoi, la plata, poti alege din3-4 variante de plata:

- plata cu cec, le trimiti cecul in plicul primit de la ei, impreuna cu foita trimisa de ei spre returnare(scrie exact unde trebuie sa tai).

- plata on-line, direct din contul tau de checking de la banca

- plata on-line, directla detinatorulcartii de credit

- automatic payments, ceea ce inseamna ca tu ii autorizezi sa iti retraga din cont, lunar, sumele ce le datorezi la ei(varianta asta nu prea e buna la cartile de credit)

Cam atat mi-a venit in minte pentru moment...

inas
18.01.2005, 02:43
Danielle, te tuc!

Acu e procesul complet. Ca vezi tu, eu sunt mai precauta din fire, si am mania sa stiu in ce "ape inot", mai ales ca eu nu stiu sa inot smileys/smiley4.gif...

Super multumesc! Daca imi mai vine ceva in minte pe parcurs, revin, si desigur, si in ai ajuta pe altii la inceput de drum.

inas
18.02.2005, 11:55
Ura, am Credit Card! Primul! Sa vad cum si la ce-l folosesc acum !

Iesim la o bere?smileys/smiley4.gif

danielle
19.02.2005, 20:32
Felicitari.

Iesim si la o bere daca vrei tu dar unde? Virtual bineinteles...

inas
23.02.2005, 09:16
Tre' sa recunosc ca nu prea stiu unde! Am vazut ceva sugestii date la topicul restaurante, hai sa alegem de acolo ceva!

smileys/smiley43.gif, numai bine