PDA

Arată versiune întreagă : Schimbare viza R B1/B2 in working visa

ValiS
03.12.2006, 13:34
Salut,

Am primit viza R pe 10 ani, Type B1/Class B2 care nici nu stiu ce inseamna. Am incercat pe la cunostinte insa nu prea m-au putut ajuta sa identific ce pot face cu aceasta viza in America.

As avea citeva intrebari:

1. Se poate sa lucrez cu viza aceasta?
- in caz negativ, se poate schimba viza aceasta pentru o viza cu drept de munca. Cam ce ar trebui sa fac ca sa schimb viza?

2. Pot sa aplic cu aceasta viza pentru SSN?
- unde sa ma adresez, ce sa fac?

Pentru multi dintre voi, intrebarile mele sunt comice, dar ma simt picat aici pe nepregatite.

Mentionez ca am ajuns in SUA prin firma la care lucrez in Europa (ei mi-au facilitat obtinerea ei la ambasada, eu doar a trebuit sa semnez formularele nimic altceva) iar aici nu a trebuit sa ma stresez cu nimic, casa, masina imi sunt asigurate - de aceea sunt rupt de realitate.

Astept cu nerabdare mai multe informatii, oricit de neinsemnate ar fi.

O zi placuta.

Vali

credinta
03.12.2006, 16:36
Nu poti sa lucrezi si cred ca nici un SSN nu poti obtine. Iti poti schimba statutul adica cel de vizitator (B1/B2= viza de turist) cu un alt tip de viza dar sint citiva pasi de facut pe care eu nu ii stiu prea bine. Sint sigura ca alt cineva va veni cu mai multe informati pt tine, de un sigur lucru sint f sigura si anume ca in acest moment nu poti lucra, trebuie sa gasesti un angajator care sa aplice pt tine pt schimbare vizei. Multa bafta.

moldoveanudelac
04.12.2006, 08:38
daca esti clueless si nu stii nimic de emigrare vezi daca compania care te angajeaza are lawyer and file it that way ...tine in minte totul e possibil

iti doresc sucess

ValiS
04.12.2006, 09:08
Multumesc pentru informatii.

Voi incerca sa abordez lawyer-ul sa vedem daca ma poate ajuta.

Astept in continuare alte sugestii de la membrii acestui forum.