PDA

Arată versiune întreagă : In Chicago Aprilie 26, 2007

Nicole_NZ
29.11.2006, 13:33
Salutare,

La anul o savenim in a short holiday in Chicago! smileys/smiley1.gifO sa stam 4 zile la Hotelul Mariott, Schaumburg ptr o conferinta a bibliotecarilor.

Ce ar fi de vazut in Chicago? Any tips cum sa pot face rost de niste bilete la spectacolul lui Opraph? BTW dupa conferinta mai vrem sa stam vreo 3 zile sa vedem orasul si ne gandim sa ne mutam in alt hotel. Ce sfaturi aveti ...unde putem gasi accomodatie mai ieftina aproape de centru.

Dupa Chicago vrem sa mergem o saptamana in NY. De asemeni orice sfaturi privind cazarea in NYsunt binevenite.

Toate cele bune din Noua Zeelanda

Nicoletasmileys/smiley9.gif

sorin
29.11.2006, 18:03
Schaumburg e cam la 30 de mile de Chicago iar daca inchiriezi o masina nici nu e nevoie sa schimbi hotelul, dar faci cum crezi. In primul rand, iti sugerez sa mergi la Medieval Times in Schaumburg la unul din show-urile zilnice, care e la o aruncatura de bat de hotelul unde vei sta. In Chicago, trebuie neaparat sa urci pe Sears Tower, sa mergi in barul sau restaurantul din John Hancock de unde se vede o panorama superba la 360 de grade, sa vizitezi Museum of Science and Industry, sa mergi la House of Blues, la Navy Pier, etc. Depinde si de anotimpul in care vei veni, pentru ca si o croaziera pe lacul Michigan si pe Chicago River, printre zgaraie nori nu este de lepadat. Nu in ultimul rand, iti sugerez sa iei "la talpa" downtown-ul, pentru a admira arhitectura extraordinara.

Daca mai ai intrebari, voi incerca sa-ti raspund, pentru ca locuiesc in zona.

editat: dupa ce am postat am vazut ca e vorba de luna aprilie, asa ca pica treaba cu croaziera.

usdream
29.11.2006, 23:52
sper ca intr-o zi sa apucam si noi sa facem lucurile astea .....ca de cand suntem aici am fost o singura data in downtown sa il luam " la talpa " si am vazut doar o mica parte pt. ca ne-a prins ploaia la fantana .

usdream
29.11.2006, 23:53
macar am facut vreo 200 de poze smileys/smiley36.gif, sa nu uitam pe unde am fost .

Nicole_NZ
30.11.2006, 10:08
Multumesc mult...abia astept sa venim smileys/smiley1.gif. Sper sa fie o vacanta pe cinste....Ca vorba aia conferinta conferinta...e si ea binevenita dar trebuie sa ne bucuram si de alte lucruri ca doar nu suntem oxymorons smileys/smiley2.gif

Cu masina ma gandesc sa nu fie problema cu parcarea...pe site-ul de la conferinta ne-a zis ca putem sa luam taxiul pana la statia de tren si dupa aia trenul in downtown... Suntem mai multi de aicisi putem sa impartim costul taxiului...

E greu sa parchezi in downtown Chicago? Plus ca tre sa ne re-invatam sa conducem pe partea dreapta a soselei! Cel putin colegii mei au zis ca au mai fost si erau sa faca accidentesmileys/smiley18.gif. Da ei erau si de aici si nu prea le au cu condusul pe partea dreapta..

Ma gandeam ca daca ne mutam intr-un hotel inDowntown nu mai trebuie sa dam banii pe tren si pe taxi...

Dar ce sfaturi puteti sa-mi dati despre NY?

Kia Ora

Nicoleta

sorin
30.11.2006, 10:58
Hmm, treaba cu condusul poate fi intr-adevar o problema. Sincer, eu nu as avea curaj sa conduc pe partea stanga, cu toate regulile pe invers.
Trebuie sa va faceti niste calcule, in sensul ca un taxi poate costa probabil vreo $15-$20 (am zis la plesneala, nu am verificat), iar trenul cam $4 dusul si $4 intorsul, deci daca va cuplati vreo 4 persoane la un taxi, va poate costa cu tren cu tot, aproximativ $12-$13 de caciula pe zi, ceea ce e posibil sa fie mai ieftin decat un posibil pret mai ridicat pentru hotel in downtown Chicago. In materie de parcari, daca tot ai intrebat, acestea sunt foarte scumpe ($12 - $25 pe zi, chiar si mai mult la unele parcari) aproximativ.

Despre <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">New York</st1:place></st1:State>, n-am id

03.12.2006, 14:12
Ce ar fi de vazut in Chicago?

La ce a spus Sorin sa mai adaugam