PDA

Arată versiune întreagă : Romani in zona Orlando-Florida?

deedee
23.11.2006, 05:49
Oameni buni unde v-ati ascuns ?-stiam ca diaspora romanae bine reprezentata acolo?

Dati de veste,

Pisoi
23.11.2006, 08:04
...topicul tau se incadreaza mai bine la COMUNITATI ROMANESTI Miami, Orlando Florida... am sa-l mut acolosmileys/smiley4.gif

succes

24.11.2006, 18:09
buna eu sunt in tampasmileys/smiley1.gif

strabon
27.11.2006, 04:07
Deedee....ti-am trimis adresa mea de email si am asteptat un raspuns, care nu a venit...smileys/smiley19.gif. Eu locuiesc langa Tampa smileys/smiley1.gif....

28.11.2006, 23:34
sunt 9 acum v-am gasit !ma bucur sa ma aflu printre voi!smileys/smiley1.gifsmileys/smiley17.gif

cristinn
01.12.2006, 15:06
sint din halywood fl ma bucur ca existati smileys/smiley32.gif

Julia-Orlando
14.12.2006, 03:02
tocmai m-am mutat in orlano si as vrea sa stiu unde se intalnesc romanii.

Julia-Orlando
14.12.2006, 03:07
Stiie cineva programul bisericii din Apopka? Am fost duminica dimineata si era inchisa!!!

soothe
14.12.2006, 07:30
huhuhuh sunt in Port Orange si sunt 9 si eu ...hihihiih ca vad ca asa se zice mai nou...va pup si astept un semn ....da chiar as vrea sa merg si eu la biserica in perioada asta am gasit una rtodoxa pe net prin Daytona Beach dar nu am fost inca....daca cineva are idee ce program au si daca e deschisa in perioada asta v`as fi recunoscatoare.Va pup ...succes

Julia-Orlando
15.12.2006, 07:54
Se pare ca nimeni nu stie ceva despre biserica din Apopka!!!!smileys/smiley19.gif

Oricum vapupik!smileys/smiley31.gif

Julia-Orlando
16.12.2006, 14:56
Buna Alina,

Eu locuiesc in Windermere si mor de pliciseala in casa.Nu ai vrea sa ne cunoastem?

Iulia

soothe
17.12.2006, 04:11
Draga mea Iulia,sigur ca vreau sa ne cunoastemsmileys/smiley17.gif ,acum cand citesc raspunsul tau habar nu am unde e orasul tau ,banuiesc ca estul aproape de mine .Daca`mi trimiti un email sau un PM cu numarul tau de telefon ,te sun neaparat si ne vedem cat mai repede cu putinta.

Te pup si multumesc pentru intentia de a ne cunoaste....abia asteptsmileys/smiley4.gif...pa

Julia-Orlando
17.12.2006, 06:38
Am sa iti trimit un mesaj private.

Julia-Orlando
18.12.2006, 10:03
Am aflat :

Biserica din Apopka se deschide la ora 9 am, iar Sf Liturghie incepe la ora 10 am in fiecare duminica sau sarbatori notate cu cruce rosie in calendar.(acesta este programul de Craciun)

RaluT
18.12.2006, 15:33
Salut! Eu sunt in Kissimmee! Hmmm! Bine ati venit in zona... si eu sunt relativ noua pe aici.... (2luni, mai mult sau mai putin). Am locuit in Miami 2 1/2ani)

Julia ai adresa biserici??

Julia-Orlando
18.12.2006, 16:41
Buna Raluca,

Adresa:1809 Sheeler Rd, Apopka(Aprox.35 minute din orasul tau)

Telefonul bisericii:386-789-9855

Locuiesti f. aproape de mine,la20 minute.

RaluT
19.12.2006, 16:08
Multumesc Julia!smileys/smiley1.gif

20.12.2006, 09:49
nu e nimeni prin tampa sa inteleg?smileys/smiley17.gif

RaluT
20.12.2006, 16:18
Darinar, Nu-i nimic muta-te si tu aici cu noismileys/smiley4.gif

22.12.2006, 10:07
mersi RaluT,m-as muta eu dar nu e chiar asa de simplu din pacate ...

Sophya
23.02.2007, 06:15
Buna ziua la toata lumea din Orlando. Postez aici ca am vazut mai multa lume.

Am si eu o intrebare pentru voi. Am ocazia sa dau un interviu cu o firma din Orlando si am sanse mari sa ajung pe acolo... Cred ca salariul pe care o sa mi-l ofere o sa fie undeva intre 35 si 40 de mii (as visa eu la mai mult dar nu cred ca am sanse din prima). Ei bine acu vine intrebarea : ma descurc cu banii astia in Orlando? Multi mi-au zis ca e foarte foarte scump si ca n-o sa imi ajunga de mai nimic, in conditiile in care o sa fiu singurica acolo.

Va rog frumos sa imi raspundeti, ca daca-i asa nici nu ma mai agit cu avionul in interviul.

keyframe14
24.02.2007, 08:25
salariul e f bun..chiar daca esti singura o sa-ti ajunga chiar f bine.Joburile sunt f prost platite comparativ cu alte state in schib si taxele sunt mici..mancarea e fff ieftina si la fel de proasta...daca reusesti sa iei niste sarmalutze din romania ar fi perfect:)...o sa trebuiasca sa-ti iei masina ca far anu merge deloc aici..transportul in comun e asa prost pus la punct inkat nu vrei sa ai de-a face cu el... in rest soare soare soare....btw chiriile sunt cam scumpe..dar tot resusesti sa te descurtci bine cu salariul ala...asa ca fuga la aeroport:)

Sophya
26.02.2007, 01:59
Multumesc mult, eu sunt in America deja si trebuie sa imi programez un interviu acolo , cred ca prin aprilie am sa reusesc sa ajung. Am auzit si eu despre chiriile uriase, mi-e cam frica sa ma mut singura acolo. Cum se descurca o femeie singura pe acolo? mentionez ca sunt cam ... bleaga smileys/smiley5.gif, ma ingrop la servici si daca nu ma scoate cineva cu forta de acolo nici nu stiu cum arata strada vecina.

Intreb si eu ca Alice in Tara minunilor "Ce fel de oameni traiesc pe aici (Orlando)" Cum e felul lor, si nu ma refer la romani ci la americani. E usor sa te imprietenesti cu ei? Se vorbeste mult spaniola?

Multumesc inca o data de raspunsuri.

keyframe14
27.02.2007, 00:07
cu sigurantza ca atunci cand vei veni o sa trebuiasca sa-ti iei masina ca alfel nu prea ai cum sa te misti..si atunci incepe distractia...intalnirea cu soferii floridieni:)...sunt vai de ei nu au habar sa conduca..ai sa vezi langa tine la semafor batrani de 85 de ani in cadilacuri sau corvette-uri...aici nu semnalizeaza nici draq , multi nici nu stiu la ce foloseste maneta aia care aprinde becurile din colturile masinii:)..se baga pe banda ta direct ca nu mai pot misca gatul la varsta aia:)..dupa ce ai sa injuri vreo 4 luni o sa te obisnuiest..Florida e azilul americii ...toti batranii se retrag aici dupa 60 de ani...pana si la supermarket ai sa vezi casiera de 80 de ani...si abia se misca cum bine iti dai seama...
Oricat de "bleaga" ai fi sa stai linistita ca multi de aici ii intrec pe toti...nu stiu daca au si scoala in sensul asta...
In rest foarte prietenosi cel putin eu am dat numai de oameni din astia ....se vorbeste f mult saniola e adevarat ...deci daca ai avut o slabiciune pt telenovele , aici poti exersa....
in rest e super..mai putin vremea...acum inka e bine asa ca grabeste-te ...vine vara si o sa fie foarte rau...calduri teribile de nu poti sta afara 20 min..

sa auzim de bine:)

Sophya
28.02.2007, 10:26
Daca sunt soferi prosti pe acolo voi fi ca la mine acasa, smileys/smiley36.gifrar ai intalnit un sofer mai prost la mine... zau asa. Mi-i frica si conduc cat mai rar.....smileys/smiley18.gifCat despre caldura nu's cum sa-ti spun dar eu stau acu' in Ohio, poate vrei sa-ti povestesc cum e iarna pe aici?

Iti multumesc mult pentru tot ce-mi scrii, te mai tin la curent cu venirea mea acolo, acum nu ma grabesc sa vand pielea ursului din padure ca nici n-am dat interviul, dar am sperante marismileys/smiley1.gif

gogo1
05.03.2007, 02:44
Ciao la toti romanii de pe langa Orlando!... Eu locuiesc la Milano si am sa vin pe o saptamana la Daytona Beach in aprilie. Mi-ar place sa intalnesc pe cineva cu care sa descopar zona, vizite pe la parkuri de distractie, restaurante sau pub-uri misto, plimbari pe plaja... orice se poate face in zona! Ciao,

Nico

PS: ca sa fiu sincer as prefera o romanca si inca ceva... ma intereseaza mai putin numerele de telefon di orarele bisericilor ;-)

keyframe14
05.03.2007, 15:31
de ce nu cauti pe site-uri de agatat...ai avea mai mult succes

lsb57
19.03.2007, 09:26
Ceva schimbari inviata sociala a romanilor din zona Orlando?

Vom veni si noi sa intarim fortele, probabil ca pe la inceputul verii (1/3 din familie se muta mai repede, iar restul vin dupa terminarea anului scolar).

Are cineva informatii despre scolile din zona? Experiente bune sau rele?

Mersi & TTYS!

Bubblegum
07.04.2007, 14:06
Salut Julia,
tot in Orlando si eu de cateva luni..De fapt Windermere este f aproape de unde sunt eu! Mi-ar face placere sa ne cunoastem. Am fost la biserica din Apopka si de Paste o sa aiba slujba de inviere la 12 noaptea! Abia astept sa ma duc sa iau lumina, sa maninc niste cozonac (am intles ca o sa aiba) si sa ciocnesc niste oua. smileys/smiley17.gif
Sarbatori Fericite/Paste Fericit!

keyframe14
09.04.2007, 02:56
bubbleGum k sa zic asa:) , ai fost la biserica din Apopka? cum a fost, au venit multi romani...am vrut si noi sa venim dar era prea tarziu ...

Bubblegum
09.04.2007, 17:04
Da, keyframe14, am ajuns la putin dupa miezul noptii. Ma asteptam sa gasesc vreo 20-30 de romani, asa ca am fost placut surprinsa cand am vazut ca mica bisericuta era plina de oameni (vreo 150-200 romani poate!?)Toata lumea a venit de Paste la biserica. Pana si preotul a tinut sa mutumeasca si sa mentioneze ca e prima oara de cand e bserica aia acolo cand au venit asa de multe persoane. Pacat ca evenimente din astea care sa-i stranga pe romani nu se intampla prea des, ci doar de Paste si Craciun...
A fost f dragut insa; dupa slujba s-a impartit Pastele si s-a servit mancare(oua, cozonac, drop, sarmale - astea ultimele au disparut repedesmileys/smiley17.gif ) M-a facut sa uit putin ca nu sunt in Romania smileys/smiley1.gif

keyframe14
10.04.2007, 01:00
Multam mult , acum chiar imi pare rau ca nu am reusit, nu mi-am imaginat ca sunt atatia romani in zona...poate de craciun...:(

tigrutzz
30.04.2007, 03:34
Ce oameni frumosi in Orlando.. nu vreti sa ma mutati in Miami?!smileys/smiley17.gif

nadja
01.05.2007, 06:13
ehehey...si eu sunt prin orlando. chiar ca nu aveam idee cat de multi suntem ...mai aud vorbindu-se romaneste prin magazine dar prefer sa nu intru in viata oamenilor chiar asa. sunt studenta la ucf so daca aveti intrebari de scoala, va raspund cu placere.

11.06.2007, 12:51
julia si eu am fost la biserica acolo in apopka si tot asa usa era inchisa cred ca a dat faliment popa si s-a repatriat si eu sunt din orlando si doresc sa cunosc ceva confrati de pe acasa ,single male and married females preferably hi hi hi... dati un semn de viata

Bull_22
30.06.2007, 07:06
Salutare lumee...
Ma numesc Raul , sunt student la master in Romania,am 23 de ani si nu de mult am ajuns si eu in Orlando,Florida.
Am venit aici prin intermediul vizei H2B si chiar imi place pe aici desi gases ca Orlando e un oras destul de marisor dar prea imprastiat!
Sunt aici cu inca cativa "colegi" tot romani si cu totii lucram la Nike Factory Sotre la Premium Mall...
Stam in zona International ... langa Don Pablos sau Friendlies daca stiti cumva care e zona la Hotelul Extended Stay Deluxe..
Spre deosebire de "amici" mei eu unu vreau sa raman aici si tare mi-ar place sa mai cunosc niste romani deoarece de toate alte natiile vrand nevrand am cunoscut dejasmileys/smiley17.gif.
Oricum o sa am nevoie la sf lunii septembrie de un loc unde sa stau deoarece aici dupa ce pleaca amicii in tara nu am sa mai imi pot permite sa locuiesc in hotel..
Imi caut chiar si al 2-lea job pe aici asa ca daca sunteti draguti sa ma ajutati in privinta asta cu niste informatii as ramane recunoscator...

bogdyd
29.09.2007, 11:09
buna sunt bogdan sunt in america de 5 ani si ceva, am locuit in atlanta apoi in pensacola iar acum de vreo cateva zile in orlando,zona ucf...tanara mea sotiestudiaza acolo...mi-ar palcea sa cunosc ceva "romanashi de-ai nostri" prin zona ...ok ?hit me up!!!

06.10.2007, 15:25
well well well daca nu au iesit toti bobocii la suprafata multi pe la GayLord Palms ,multi la lucru pe aici prin Orlando nici unul stabil dupa cum observ toti vor sa isi faca prieteni si cnd dai de cite unul pe la Florida Mall se prefac ca nu inteleg romaneste sau ca sunt turisti ,nu vad ce va mai straduiti sa va cunoasteti ca oricum nu faceti mare brinza ,eu sunt in Orlando de o multime de ani si nu am cunoscut in anii astia decit o singura persoana poate doua cu care am ramas prietena si am realizat ca de fapt nu se mai merita sa mai depui efortul sa cunosti pe cinva sau sa mergi la biserica aia falita ca oricum acelesi fete de oameni demoralizati si plini de ei.......

lexy
23.11.2007, 02:10
Salutare la toata lumea! Vad ca nu s-a mai postat de multisor pe forum. Eh, daca mai e careva prin orlando care vrea sa adune niste romani la un lok, dati-mi si mie de veste, ca am ramas de una singura in kissimmee si in afara de oamenii de la munca ( cu care nu socializez in timpu' liber) nu cunosc pe nimeni...mi-ar face placere....321-443-1254. daca sunt la munca nu pot sa folosesc telefonul dar lasati-mi un mesaj si va sun inapoi. Mercic frumos. V-am pupat

romi_in_florida
02.01.2008, 17:02
Eu sint in Melbourne

Missy_florida, your pm is full.
Lexy, si eu am numarul (321). Te voi chema in timpul
zilei, ca acum e prea tirziu. Scrie-mi un pm daca nu vrei
sa ma chemi inapoi. Eu de obicei am timp de discutat
dupa 7PM, si ajung dupa 10PM sa ma uit pe internet.

Romi

lexy
04.01.2008, 14:39
Romi, imi pare rau daca te-am suparat cu ceva...

cipeurosport
06.01.2008, 13:02
salutare, sunt din Timisoara, Romania si ajung si eu in Miami in jurul lunii Martie si as dori sa cunosc cativa romani pentru ca nu ma descurc.... Ma ocup cu masini si pt asta vin... Ma poate ajuta cineva..

romi_in_florida
08.01.2008, 17:41
cipeurosport

Ce ajutor ai nevoie ?
Ce faci la masini? Conduci la concurs, repari, vinzi ?
Eu sint la vreo 60 km la est de Orlando.

Romi din Arad

spiritul_deltei
10.01.2008, 07:52
salut

cipeurosport

ti-am scris si in privat,sunt in zona Miamismileys/smiley1.gif..poate te pot ajuta cu ceva!

numa bine!

cipeurosport
14.01.2008, 22:33
Romi_in_florida

Aduc masini din SUA, le cumpar de acolo si le vand aici in Romania, pana acuma am cumparat din Miami, aveam un prieten roman Dumitru Cristian daca il cunoasteti cumva, dar aveti de grija sa nu aveti de a face cu el ca nah.. in fine.. cipeurosport este adressa de messenger si daca vreti vb acolo.. Salut

romi_in_florida
17.01.2008, 17:01
Cipeurosport,

Nu inteleg ce avantaj crezi ca poti sa ai daca cumperi
de la un roman ? Fie Dumitru Cristian sau altu. Daca vrei
masini noi, cumperi de la o companie mai mare cu profit mai
mic. Daca vrei masini folosite, atunci e mai greu sa sti
daca masina e buna, sau daca a fost refacuta. Nu stiu ce
criteriu folosesti tu la cumparat. Ieftin si gunoaie, sau calitate la pret bun, sau noi la pret bun ?
Este un roman aici in Melbourne care are afacere de
masini folosite. Nu stiu cum face, ca am vorbit cu el o singura data la telefon. Daca ai nevoie de oameni care cunosc masinile, si pot sa cumpere de la vinzarile de licitatie, sint destui aici. Dar atunci va trebui sa repari ceva la masini, pentru ca nu poti sa-ti dai seama se toate ce sint rele acolo pe loc.
Totul depinde de cit timp ai si citi bani vrei sa dai.
Sint aici si masini care se vind cu stipulatia sa nu fie
folosita in America. Deci masini importate care nu au
calitatea ceruta la masini in america. Astea le gasesti
la vinzari de la Coast Guard, FBI, etc. Astea se vind
asa cum sint, fara nici o asigurare de calitate.
Miami e renumita pentru masini furate, care se trimit
la America de Sud (Argentina, Brazilia, etc).
Explica ce vrei tu ?

Romi

Ferety
26.04.2008, 14:24
buna sunt bogdan sunt in america de 5 ani si ceva, am locuit in atlanta apoi in pensacola iar acum de vreo cateva zile in orlando,zona ucf...tanara mea sotiestudiaza acolo...mi-ar palcea sa cunosc ceva "romanashi de-ai nostri" prin zona ...ok ?hit me up!!!

Wow! Si eu am locuit in Pensacola pt ceva timp (la uwf)si pe urma m-am mutat in Orlando, unde sunt momentan. Ar fi super sa ne cunoastem! Trimite-mi un e-mail

simonel
16.06.2008, 15:36
buna , sunt in bonita springs ....mai e cineva de aici???