PDA

Arată versiune întreagă : cetatentie copil nascut pe teritoriul SUA

21.11.2006, 02:19
stie cineva daca copilul nascut pe teritoriul SUA dobandeste automat cetatenmie americana indiferent de cetatenia parintilor?

sorin
21.11.2006, 02:52
Raspunsul este DA.

fifi
21.11.2006, 12:43
ma bag si eu pt ca vad ca nu este prima data cand se pune aceasta intrebare si mi-e teama sa nu fie cumva aceeasi persoana care, de fapt sub aceasta intrebare sa-si doreasca si alte raspunsuri...

in US si Canada copiii nascuti pe acest teritoriu primesc, la nastere cetatenia tarii dar daca parintii nu au drepturi legale si sunt nevoiti sa paraseasca tara, copilul, cetatean al uneia dintre aceste tari, va trebui sa-si urmeze parintii iar drepturile de cetatean si le va exercita numai la varsta de majorat, dupa caz,a fiecarei tari.

parintii copiilor nascuti in US sau Canada nu vor avea nici un avantaj in aplicatiile lor de sedere in aceste taridin partea immigrarilor ci numai din partea guvernului(alocatia de stat) pe perioada sederii lor legale si eventual drept de studiu pt copiii cetateni.

nu stiu daca intrebarea a fost pusa cu aceste scopuri dar eu, in prostia mea am zis sa scriu ceea ce stiu despre asa ceva.

cu credinta in bine si-n Dumnezeu acela care protejeaza copiii si parintii lor,
fifi.

Tiger
29.11.2006, 02:08
Sa inteleg ca desi copila mea e nascuta in Canada, are cetatenie canadeza, eu cand aplic pentru emigrare aplic si pentru ea, platesc si pentru ea ca si cand ar avea doar cetatenie romana? De fapt nici nu are catatenie romana pentru ca nu am solicitat nici macar certificatul de nastere romanesc. Multam.

fifi
29.11.2006, 11:27
Tiger, de "mentionat" copila in formularele pt aplicatie tot trebuie pt ca e parte din familia ta. Cand aduci dovada contului bancar pregatit pt primele luni de sedere in Canada, de asemenea trebuie sa ti cont si de ea pt ca e minora si nu se poate intretine singura.

nu stiu daca trebuie insa sa-i platesti taxa pt rezidenta permanenta care, de altfel pt ea e numai $150 daca nu ma insel, asa ca nu vad pt ce-ti faci griji.

fifi
29.11.2006, 11:31
am uitat...cand am zis ca parintii nu au nici un avantaj in aplicatiile lor pt rezidenta permanenta m-am referit la faptul ca ea, fiica ta, chiar daca e cetatean canadian nu va influenta cu nimic decizia ofiterului consular.

Tiger
30.11.2006, 02:57
merci, frumos. pe moment nu am gandit ce suma e, pur si simplu m-am gandit ca trebuie sa scot mult mai mult.

fifi
30.11.2006, 04:49
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=600><T>
<T>
<TR vAlign=top>
<TD width=18></TD>
<TD width=450>

<H3>2. APPLICATIONS FOR
VISAS AND PERMITS (Canadian dollars)</H3>
<TABLE borderColor=#000099 cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=2><T>
<T>
<TR vAlign=bottom>
<TD class=cell-blue-dark colSpan=2>Permanent Resident Visas</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD class=cell-grey-lt colSpan=2>Family Class applicants</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD>Sponsorship application (per application)</TD>
<TD align=right>$75</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD>Principal applicant</TD>
<TD align=right>$475</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD>Principal applicant, if less than 22 years of age and not a spouse or common-law partner (including a dependent child of the sponsor, a child to be adopted and an orphaned brother, sister, niece, nephew or grandchild)</TD>
<TD align=right>$75</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD>A family member of the principal applicant who is 22 years of age or older, or is less than 22 years of age and is a spouse or common-law partner</TD>
<TD align=right>$550</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD>A family member of the principal applicant who is less than 22 years of age and is not a spouse or common-law partner</TD>
<TD align=right>$150</TD></TR>
<TR vAlign=bottom>
<TD class=size-smaller colSpan=2>Note: Fees assessed for principal applicants and family members under the Family Class are payable, along with the sponsorship fee, when the sponsor files the sponsorship application</TD></TR></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></TABLE>este de la http://www.cic.gc.ca/english/applications/fees.html#top (http://www.cic.gc.ca/english/applicati&#111;ns/fees.html#top)

fifi
30.11.2006, 04:53
deci am gresit, e numai $75 pentru fata.

30.03.2007, 17:15
Sa inteleg ca desi copila mea e nascuta in Canada, are cetatenie canadeza, eu cand aplic pentru emigrare aplic si pentru ea, platesc si pentru ea ca si cand ar avea doar cetatenie romana? De fapt nici nu are catatenie romana pentru ca nu am solicitat nici macar certificatul de nastere romanesc. Multam.

Un cetatean canadian nu poate depunde cerere de imigrare in Canada. E absurd asa ceva. Copilul tau poate avea pasaport canadian. Nu platesti viza pentru el si nici nu face examenul medical. Apare scris in formulare si doar atat. Contacteaza Ambasada Canadei ca sa obtii pasaportul canadian si alte informatii.

30.03.2007, 17:21
in US si Canada copiii nascuti pe acest teritoriu primesc, la nastere cetatenia tarii dar daca parintii nu au drepturi legale si sunt nevoiti sa paraseasca tara, copilul, cetatean al uneia dintre aceste tari, va trebui sa-si urmeze parintii iar drepturile de cetatean si le va exercita numai la varsta de majorat, dupa caz,a fiecarei tari.

parintii copiilor nascuti in US sau Canada nu vor avea nici un avantaj in aplicatiile lor de sedere in aceste taridin partea immigrarilor ci numai din partea guvernului(alocatia de stat) pe perioada sederii lor legale si eventual drept de studiu pt copiii cetateni.

Comentariul meu este legat de de Canada: un copil care are cetatenia canadiana poate parasi Canada impreuna cu parintii insa poate ramane in Canada daca asa considera parintii ca e bine pentru el. Statul ii va asigura plasamanetul intr-o familie iar parintii il vor putea vizita in conditiile de sejur impuse de Legea federala a imigrarii. Cetatenia canadiana are efecte din momentul in care o detii si nu numai cand esti major.In acelasi timp, cu un bun avocat sau un consultant in imigrare, se poate incerca sa se regleze situatia parintilor pe motive umanitare pentruca interesul copilului primeaza in toate. Totul depinde foarte mult demotivele pentru care parintii trebuie sa paraseasca Canada.

30.03.2007, 17:25
Tiger, de "mentionat" copila in formularele pt aplicatie tot trebuie pt ca e parte din familia ta. Cand aduci dovada contului bancar pregatit pt primele luni de sedere in Canada, de asemenea trebuie sa ti cont si de ea pt ca e minora si nu se poate intretine singura.

nu stiu daca trebuie insa sa-i platesti taxa pt rezidenta permanenta care, de altfel pt ea e numai $150 daca nu ma insel, asa ca nu vad pt ce-ti faci griji.

In general, un copil nu plateste taxa de rezidenta permanenta care e de 490 CAD. Aceasta taxa (numita si taxa de viza) o platesc doar adultii si in Romania se achita415 USD. Taxa de 75 CAD e pentru cu totul altceva decat procedura de imigrare. Probabil ca te referi la taxa de procesare a dosarului care pentru un copil e 150 CAD si in Romania se plateste 130 USD.

abby
14.06.2007, 03:44
daca esti in Canada,cu contract de munca pe un an jumate,poti sa aplici pt rezidenta?cum?unde?si ce benificii ai daca o primesti?cat dureaza? scuze ca sunt asa de incuiata dar chiar nu stiu si am nevoie de raspuns ,va multumesc