PDA

Arată versiune întreagă : pro/contra student inainte de acte

18.11.2006, 11:48
salut tuturor,

am o intrebare importanta legata de imigrarea in Quebec:

sunt in USA ( legal ) si astept interviul ptr Quebec...cred prin primavara , dupa care o sa astept actele, darmi se va terminaviza in USA , din cate imi dau seama.

are vreo importanta LA INTERVIU SAU DUPA INTERVIU daca ma inscriu la un colegiu in Canada pentru semestrul de toamna inainte de a-mi veni actele de rezidenta, doar ca sa nu fiu nevoita sa ma intorc in Romania ( too damn complicated)sau casa nu mai aplic ptr o alta viza aici in USA?

( ATENTIE: NU CRED CA VOI FI INCA INSCRISA LA COLEGIU CAND VOI AVEA INTERVIUL, DAR LE POT ZICE?? ) + ( trebuie sa fie neaparat in Quebec?)

va rog sa imi raspundeti daca stiti ceva legat de asta.

multumesc f mult.smileys/smiley2.gif

regards

18.11.2006, 11:51
Ovex...casuta dumitale e super extra fullsmileys/smiley9.gif

ovex
18.11.2006, 19:25
Nu cred ca te poti inscrie la un colegiu din Canada fara sa ai viza care sa-ti permita sa intri in Canada,nu?

unicorn
19.11.2006, 06:10
pai, pot sa fiu international student, nu?

la asta la refer.

sa ma inscriu la un colegiu ca orice student din lumea asta mare si sa imi astept actele acolo.

am ceva bani sa platesc primul an.

astept pareri.

unicorn
19.11.2006, 06:11
repet. sunt in USA, legal.

unicorn
19.11.2006, 06:14
scuze pentru ID.

am intrat pe alt ID, dar problema e valabila

unicorn
19.11.2006, 06:25
o sa postez cu acest ID si pentru cautarile in Canada.

multumesc mult.

cipi604
19.11.2006, 06:34
Daca ai aplicat pt Quebec,nu mai conteaza niste puncte in plus cu colegiul din moment ce ai punctajul si stii franceza.
Apoi, la interviu trebuie sa te prezinti unde te-au programat, adica in Romania.
Daca nu ai viza nu te poti duce in Canada, luata fie ca emigrant fie ca student...
Pe scurt, nu ai cum sa astepti acolo actele, pt ca intai trebuie sa ajungi acolo, cu viza adica, pe care o iei intr-un mod sau altul.
Daca ma inshel , scuze.
Vive la Roumanie

unicorn
19.11.2006, 06:44
nu ai inteles.

eu am aplicat in USA si ma voi duce la interviu in Buffalo inprimavara 2007.

problema mea este depasirea vizei in USA pana vin actele de Canada si aici nu stiu ce ma sfatuiti: sa zic la interviu sau sa nu zic ca ma inscriu la colegiu in Canada ca si student international si voi plati scoala?

cipi604
19.11.2006, 06:52
Iti expira viza inainte sau dupa interviu? Daca expira dupa interviu, mai stiu cateva milioane care stau pe acolo cu viza expirata deci mare problema n-ar fi...
Numai sa nu te oblige sa faci medicalele in Romania.
De zis poti sa le zici orice la interviu, dar cum a zis si Ovex, nu poti pleca fara viza, si viza nu ti-o da pe promisiuni.
Viza de urgenta nu cred ca ai sanse sau motive pt care sa aplici... stai si tu cateva luni in Romania acum n-o fi sfarsitul lumii.

unicorn
19.11.2006, 07:21
imi expira dup ainterviu.

problema e ca nu pot sta ilegal in USA pentru ca nu ma mai primesc canadienii.trebuie sa am statut legal aici pana trec la candieni.

nu situ de icne stii tu si sta ilegal aici ca sa treaca in Canada apoi.

de aceea m-am gandit sa plec dupa intervi cu o viza de student international si sa astept actele acolo.

intrebarea mea ramane valabila: sa zic sau nu la interviu ca intentionez sa aplic ptr viza de student in Canada inainte de a-mi veni actele de rezidenta?

unicorn
19.11.2006, 07:25
legat de intoarcerea in Romania, ar fi prea complicat.

am prietena care i s-a prelungit procesarea cu inca 1 an fiindca s-a intors in tara si a trebuit sa i se mute dosarul de la NY( Buffalo)in LA.

deci, nu e o varianta buna si nu o fac.

raman la viza de student in Canada sau aici.

repet, ma interesa daca ofiterul de imigari agreeaza ideea mea de merge in Canada ca student strain, desi voi fi ( dupa interviu) in asteptarea actelor de residenta.

unicorn
19.11.2006, 07:27
mai mult, eu nu as aplica ptr colegiu ca sa iau puncte. nu asta e motivul, ci ca sa plec direct acolo + sa obtin o diploma canadiana care sa ma ajute sa ma angajez in domeniul pe care il vreau eu.

fifi
20.11.2006, 06:37
unicorn, eu zic asa:

cat timp esti inca in legalitate in US, aplica pt inscrierea la colegiu in Canada. Daca te aproba vei primii viza temporara de student care-ti va asigura legalitatea in Canada. In acest punct trebuie sa informeziCIC despre aceasta schimbare, un update cu copii dupa toate documentele necesare. S-ar putea ca ei sa-ti transfere dosarul la un birou local de immigrari iar interviul sa-l dai in Canada, asta daca toate se intampla pana in primavara 2007.

sunt de acord cu tine ca din momentul cand iesi din legalitate in US vei avea probleme cu dosarul tau de rezidenta permanenta in Canada asa ca fa orice ca sa nu iesi din legalitate, ori daca iti expira statul legal in US si nu ai altceva pregatit, e bine ca in termenele legale sa te intorci in tara si, la fel, sa-i informezi pe cei de la CIC despre schimbare.

P.S. Colegiul pt care aplici nu trebuie sa fie neaparat in Quebec.

cipi604
20.11.2006, 08:36
Eu stiu , si poate ma insel, ca nu ii intereseaza pe cei din Canada ce statut ai tu in USA , atat timp cat tu vrei sa aplici ca imigrant pt Canada.
Tu esti ilegal cu USA nu si cu Canada.Iti trebuie oricum cazier din state pt ca ai stat mai mult de 6 luni acolo.

unicorn
20.11.2006, 08:57
Fifi,

multumesc pentru raspuns. ai inteles situatia mea si cerd ca asta e cam singura posibilitate,si folositoare.

Cipi,

e necesara legalitatea oriunde te afli in afara Canadei si/sau asmileys/smiley4.giftarii careia ii esti cetatean/rezident permanent.

fifi
20.11.2006, 09:06
cipi, sa zicem ca ai tu dreptate, nu te contrazic, insa ilegalitatea la canadieni e considerata la fel de grava ca si recordul criminal. Daca asa e cum zici tu, ca nu-i intereseaza ce statut ai intara de unde aplici, de ce, atunci, la interviu pt o simpla viza turistica te intreaba de plecari in alte tari si de interdictii?smileys/smiley59.gif

in legatura cu US nu cunosc prea mult legile dar, oare nu-i la fel ca si-n Canada ca politia este in contact cu immigrarile si daca te prinde la un oaresce control rutier(chiar daca tu nu esti soferul)te aresteaza imediat daca esti in ilegalitate?! si deci daca esti ilegal in US, ce fel de cazier iti dau americanii pt canadieni?

unicorn
20.11.2006, 09:13
Fifi,

treaba cu colegiul in Quebec sau in alta provincie canadiana era dilema mea legata de ce sa spun la interviu ofiterului de imigrari: ca intentionez sa incep colegiu in Canada, dar dat fiind ca eu am aplicat ptr Quebec, oare nu pica rau daca zic cama orientez spre uncolegiu in..... Ontario ...., par example, ceea ce inseamna ca nu merg in Quebec?.....

la nivelul bunului simt ar trebui sa zic ca merg in Quebec( m-am gandit la Montreal, chiar am prospectatdomeniul)la studii...ori sa nu zic deloc...?

aici, oricum, cred ca s-ar lansa o alta tema: Quebecul/alte provincii.

sunt romani care s-au realizat in Quebec?cum e Quebecul totusi, dupa cu il vad romanii de acolo?

*

in paralel, eu caut si aici in USA colegiu pe domeniul meu, numai ca situatia e diferita ,dpv al statutului viitor si am nevoie sa ma clarific.

Multumesc inca o data ptr raspuns.

unicorn
20.11.2006, 09:17
da. asa e. daca esti oprit de politie ti se verifica toate datele care iti sunt inregistrate in sistem- in primul rand legalitatea.( au computer in masini)

sorin
20.11.2006, 09:27
N-are treaba politia cu imigrarile in State. Asa e, au computer, dar te verifica din alte puncte de vedere a legalitatii, cum ar fi: asigurare la masina, masina nu e furata, ce amenzi ai luat, etc. Nu au ei cum sa stie daca tu ai o viza expirat sau nu, atata timp cat ai un carnet de conducere american pe care-l arati. smileys/smiley2.gif

fifi
20.11.2006, 09:28
stiu ca am dreptate, eu traiesc aici si vorbesc din cazuri patite( in ce priveste politia, ma refer la legatura lor cu CIC).

in ce priveste optiunea ta de a studia la un colegiu sau altul, este vorba despre domeniul in care vrei sa te califici, este vorba despre viata ta personala inainte de a fi rezident canadian, daca inveti la o scoala, nu inseamna ca esti lipita de acea provincie, poti studia in Ontario sau in orice alta provincie dar tu vrei sa te stabilesti in Quebec, sa nu uiti, unicorn, asta e dorinta ta, asa trebuie sa spui, incat sa crezi si tu, ca tu de fapt iti doresti din toate punctele de vedere sa ramai in Quebec(provincia pt care aplici). Oricum, din moment ce ti-ai luat rezidenta, nu te intreaba nimeni de ce-ti iei bilet de avion pt Ontario sau orice alta provincie, nu te judeca nimeni pt motivele tale de a ateriza in alta parte.

Aduna-te, asculta de toata lumea dar nu-ti iesi din minti si...bafta, unicorn!

fifi
20.11.2006, 09:34
sorin, asa cum am spus eu nu cunosc legile US dar in canada te verifica(la un control rutier)nu numai pt ce ai spus tu ci si daca ai un ordin de deportare, esti deja si-n evidentele politiei si, la fel si cand ai de scos un cazier, sau orice fel de legatura cu oficialitatile, de fapt nici nu mai ai timp pt ca odata luata legatura cu politia, banca compania de telefonie mobila sau fixa, televiziune prin cablu(prin nume, adresa) te-au si saltat.

cipi604
20.11.2006, 09:53
Totusi daca stii ca pleci 100%, cateva luni in Romania nu au omorat pe multi.

unicorn
20.11.2006, 11:04
da. eu ma patit-o ca fiind oprita de politie aici in USA sa mi se ceara pasaport si actele de viza.

pe de alta parte, nu stiu cum poti sa mai faci rost de ID daca esti ilegal.....

nu am trecut prin aceasta situatie, dar am inteles ca dupa 9/11 ti se cer toate actele legale pentru a ti se elibera ID.

de exemplu, ID-ul meu are trecuta data expirarii pe el: exact cand imi expira viza......smileys/smiley9.gif

Fifi,

o sa ma gandesc a ideea ta cu a sustine Quebecul!, dar a pleda ptr un colegiu in alta parte...adevarul e ca prefer Ontario.

multumesc mult.

unicorn
20.11.2006, 11:44
cipi,

sunt siguraca plec, procentele le pun pe atuurile mele 100%

in rest, ptr planurile mele nu are rost sa ma intorc in Romania acum.

fifi
20.11.2006, 16:57
pe de alta parte, nu stiu cum poti sa mai faci rost de ID daca esti ilegal.

Fifi,

o sa ma gandesc a ideea ta cu a sustine Quebecul!, dar a pleda ptr un colegiu in alta parte...adevarul e ca prefer Ontario.

unicorn, in legatura cu prima problema afisata aici iti spun clar ca nu trebuie sa astepti pana in momentul cand iti expira viza, ca apoi sa cauti altceva, atunci deja intri in ilegalitate si tu nu trebuie sa astepti sa te prinda politia ca sa ai probleme, ai oricum fiind aplicanta la rezidenta permanenta in canada daca nu aduci dovada statului tau legal sau... te intorci in tara.

"ideea" mea de a sustine Quebecul, nu e o idee, informeaza-te lacei care au fost la interviu ce intrebari ti se vor pune iar ce preferi tu tine pt tine, lor nu trebuie sa le spui ca mergi la colegiu in Ontario pt ca il "preferi" ci pt ca acolo ai fost acceptata in domeniul tau.

unicorn
21.11.2006, 02:13
Fifi,

multumes mult.

raspunsurile tale sunt ceea ce asteptam.

intrebarea pe care am postat-o aici pe forum are exact scopul asta: de a primi informatii de la voi, cei care ati trecut prin asta saustiti despre ce e vorba......altfel, discutiile se poat numi"divagante".

deci, chiar asta am nevoie: informatii despre interviu....ce se zice ce nu se zice, in particular, legat de problema mea.

Fifi, mi-ai dat nist eraspunsuri f bune si aperciez mult.

multumesc inca o data.

unicorn
21.11.2006, 02:18
legat de partea legala , aici se pot face niste artificii, daca chiar e nevoie, in sensul uneui alte vize pe USA.smileys/smiley2.gif( evident cu avocat).

fifi
21.11.2006, 03:03
Nu-i nici o problema, unicorn, placerea e de partea mea.

Sperand din tot sufletul ca nu se va crede ca fac publicitate altor site-uri, iti recomand sa te duci pe www.toronto.ro (http://www.toronto.ro), sa-ti faci un cont(nu e greu insa numai asa poti citi topicele) si la sectiunea "Emigrare- Etapele emigrarii in Canada", citeste topicul "O DISECTIE A OFITERILOR DE INTERVIU". Vei gasi acolo informatiile de care ai nevoie despre interviude la cei care au trecut prin asta.

Bafta!

unicorn
21.11.2006, 07:28
multumesc Fifi.

o sa intru pe site si iti mai scriu..

poate ne si vedem prin Canada in cele din urma...smileys/smiley2.gifsmileys/smiley1.gif

fifi
21.11.2006, 12:32
sa citesti, sper sa nu obosesti, eu as fi dat copy/paste pt ca este foarte interesant topicul si stiu ca ar folosi si multora de aici dar mi-e ca incarc spatiul virtual, sunt cateva pagini bune acolo...las insa la latitudinea sefilor asta(sorin, Pisoi, ovex), daca ei considera ca merita, vor lua masuri.

daca citesti, unicorn, nu trebuie neaparat sa memorezi totul ci sa-ti faci doar o viziune generala...sa fi pregatita pentru orice eventualitate smileys/smiley1.gif

nu-mi mai multumi atat ca ma rosesc si nu trebe neaparat sa-mi scri, vino in Canada mai intai si atunci te taxez cu..o bere smileys/smiley1.gif.

fifi
22.11.2006, 08:05
ia uitati ce am mai gasit pe site-ul Quebec ului
<H1>Applying to the Government of Canada for permanent residence</H1>

The final admission of applicants comes under the jurisdiction of the Government of Canada.

Once you receive your CSQ, you must apply for a permanent resident visa to the Canadian visa office in Buffalo (http://www.cic.gc.ca/english/offices/missi&#111;ns/buffalo.html), in the United States, or to the Canadian visa office (http://www.cic.gc.ca/english/offices/missi&#111;ns.html) covering your country of legal residence or a country where you can legally reside during the entire immigration process.

At this stage, fees (http://www.cic.gc.ca/english/applicati&#111;ns/fees.html) will be charged by the Government of Canada.

When you have passed the required medical examination and security checks, the Government of Canada will issue your immigration visa. You must then leave Canada and present this visa at a point of entry (border crossing, airport) to be admitted as a permanent resident.

se gasesc la http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle /international-students/extending-stay/stay-quebec/permanent -residence.html (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/internati&#111;nal-students/extending-stay/stay-quebec/permanent-residence.html)

unicorn
22.11.2006, 08:55
Da Fifi,

sunt interesante topicele romanilor din Canada, dar mai ales utile.

ei,ca orice om care se respecta, mai si obosescsmileys/smiley2.gif

si iti multumesc ca asa mi s epare mie poloticos, dar sa stii ca si eu prefer o bere inainte de multumiri.

sper sa ne vedem!

succes in continuare si forta de munca!